cum ma vad ceilalti

3
Proiect didactic Data: 3.10.2014 Scoala: Liceul "Antim Ivireanu", Rm. Valcea Profesor: Muja-Dan Mihai Obiectul: Consiliere şi orientare Subiectul: Cum mă văd ceilalţi? Cum ma vad eu? Clasa: a IX-a D Tipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştinţe Obiective operaţionale: O1- să identifice elemente definitorii ale propriei personalităţi. O2 – să construirea o imagini de sine pozitivă O3 – să-şi dezvolte stima de sine. Strategie didactică: a) metode şi procedee: conversaţie euristică, expunere, dramatizare, explicaţia, problematizarea. b) Mijloace: internetul, cursul de consiliere şi orientare, flip-chart, marchere, coli. c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe Bibliografie: Dirigintele. Ora de dirigenţie, vol. II, Editor: S.C. Tribuna Învăţământului S.A., Bucureşti, 1999 Internet: www.didactic.ro Momentele lecţiei: 1. Moment organizatoric: salutul, absenţii, pregătirea celor necesare începerii lecţiei. 2. Captarea atenţiei DIN FERICIRE / DIN NEFERICIRE Acest joc poate fi jucat pe perechi sau în cerc. Primul jucător începe povestirea cu: „din fericire când m-am trezit azi dimineaţă era frumos...”. Al doilea continuă „din nefericire, liniştea gândurilor mi-a fost tulburată de...”. Al treilea continuă „din fericire...” şi tot aşa procedează şi restul grupului 3. Anunţarea titlului şi a obiectivelor operaţionale: Ob. op. sunt scrise pe tablă de profesor. 4.Desfăşurarea lecţiei: Activitatea 1 Fiecare elev trebuie să scrie în dreptul numelui său pe flip-chart trei cuvinte care să-l definească. Ceilalţi nu trebuie să vadă ce scrie fiecare despre sine. La sfârşitul lecţiei se va face o analiză comparativă între ceea ce au scris elevii despre ei înşişi şi ceea ce au scris ceilalţi la sfârşitul lecţiei. Activitatea CELE 7 SCHIMBĂRI 1. Imaginaţi-vă 7 schimbări pe care aţi vrea să le faceţi asupra voastră.

Upload: milkovicius

Post on 15-Jan-2016

212 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Cum Ma Vad Ceilalti

Proiect didactic

Data: 3.10.2014Scoala: Liceul "Antim Ivireanu", Rm. ValceaProfesor: Muja-Dan MihaiObiectul: Consiliere şi orientareSubiectul: Cum mă văd ceilalţi? Cum ma vad eu?Clasa: a IX-a DTipul lecţiei: de însuşire de noi cunoştinţeObiective operaţionale:O1- să identifice elemente definitorii ale propriei personalităţi.O2 – să construirea o imagini de sine pozitivăO3 – să-şi dezvolte stima de sine.Strategie didactică:

a) metode şi procedee: conversaţie euristică, expunere, dramatizare, explicaţia, problematizarea.b) Mijloace: internetul, cursul de consiliere şi orientare, flip-chart, marchere, coli.c) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie: Dirigintele. Ora de dirigenţie, vol. II, Editor: S.C. Tribuna Învăţământului S.A., Bucureşti, 1999 Internet: www.didactic.ro

Momentele lecţiei:1. Moment organizatoric: salutul, absenţii, pregătirea celor necesare începerii lecţiei.2. Captarea atenţiei

DIN FERICIRE / DIN NEFERICIREAcest joc poate fi jucat pe perechi sau în cerc. Primul jucător începe povestirea cu: „din fericire când m-am trezit azi dimineaţă era frumos...”. Al doilea continuă „din nefericire, liniştea gândurilor mi-a fost tulburată de...”. Al treilea continuă „din fericire...” şi tot aşa procedează şi restul grupului3. Anunţarea titlului şi a obiectivelor operaţionale: Ob. op. sunt scrise pe tablă de profesor.4.Desfăşurarea lecţiei:

Activitatea 1

Fiecare elev trebuie să scrie în dreptul numelui său pe flip-chart trei cuvinte care să-l definească. Ceilalţi nu trebuie

să vadă ce scrie fiecare despre sine. La sfârşitul lecţiei se va face o analiză comparativă între ceea ce au scris elevii

despre ei înşişi şi ceea ce au scris ceilalţi la sfârşitul lecţiei.

Activitatea CELE 7 SCHIMBĂRI

1. Imaginaţi-vă 7 schimbări pe care aţi vrea să le faceţi asupra voastră.Această instrucţiune trebuie prezentată prin precizarea faptului că se impune o imaginaţie nerestrictivă, ca sub

efectul unei baghete magice.Schimbările trebuie să fie notate.

2. Pe o foaie, ordonaţi de sus în jos schimbările, de la cea pe care o consideraţi cea mai importantă până la cea mai puţin importantă.

3. Pe o altă foaie, faceţi aceeaşi ordonare, însă de la cea pe care o consideraţi cea mai realizabilă până la cea mai puţin realizabilă.

Fiecare elev îşi prezintă schimbările în faţa clasei.

ACTIVITATEA: PortretOBIECTIV: Creşterea stimei de sineNIVEL: licealMATERIALE NECESARE: coli A4, creioane

Page 2: Cum Ma Vad Ceilalti

DURATA:15 min. DESCRIERE: Se prinde pe spatele fiecărui elev o foaie de hârtie. Timp de 10 min fiecare elev va trece pe la ceilalţi şi va nota pe spatele acestora o calitate pe care ei considera că posesorii hârtiei o au. După 10 min. fiecare elev va avea o listă cu aspecte pozitive surprinse de colegii lor, pe care le vor citi şi vor reflecta asupra lor.

ACTIVITATEA: Cum mă văd eu, cum mă definesc ceilalţi?

OBIECTIV: Construirea unei imagini de sine pozitivăNIVEL: gimnazial,MATERIALE NECESARE: coli A4, markere, creioane colorate, tablă/flipchartDURATA: 50 min.DESCRIERE: Acest exerciţiu oferă elevilor posibilitatea de a-şi defini calităţi personale care contribuie la dezvoltarea armonioasă a personalităţii lor. Elevii sunt împărţiţi în grupe de 5 şi primesc câte o foaie A4 şi creioane colorate. Fiecare elev desenează conturul propriei palme pe foaie, pe care îşi va trece numele. Pe degetul mare îşi va trece o calitate proprie (trăsături de caracter, însuşiri morale; de ex.: generos, inteligent, simpatic, talentat etc.). Exerciţiul se continuă cu precizarea altor calităţi de către colegii de grup – fiecare membru al grupului va scrie o calitate a colegului său pe celelalte “degete” ale conturului palmei acestuia. În felul acesta, la sfârşit fiecare membru va avea un contur al palmei inscripţionat cu calităţi identificate atât de el, cât şi de colegii săi. În final se afişează toate colile cu desene pe tablă sau pe foaia de flipchart.O variantă a exerciţiului cuprinde precizarea unui comportament pozitiv (sau a mai multor comportamente). Se insistă ca elevii să identifice calităţi (aspecte pozitive), nu defecte (aspecte negative) ale propriei personalităţi. Sugestii pentru profesori:Accentul se pune pe valorizare. Dacă profesorul observă că sunt elevi care nu reuşesc să identifice aspecte pozitive ale comportamentului sau caracterului lor, pot fi completate “degetele” doar de ceilalţi membri ai grupului. În felul acesta, elevul respectiv va reuşi, cu ajutorul celorlalţi, să se cunoască şi să autovalorizeze propriul potenţial.4. Evaluare formativă

Se va face o analiză comparativă între ceea ce au scris elevii despre ei înşişi şi ceea ce au aflat despre ei de la

ceilalţi. Fiecare elev trebuie să-şi expună punctul de vedere.

5. Asigurarea retenţiei şi a transferuluiSe fac aprecieri asupra participării elevilor la lecţie.