comedia

9
Proiect de lecţie PROFESOR: Balusescu Oana DATA: CLASA: a VIII-a OBIECTUL: Literatura română SUBIECTUL: Comedia TIPUL LECŢIEI: Lecţie de însuşire de noi cunoştinţe COMPETENTE SPECIFICE: Elevii vor fi capabili: -să definească specia învăţată, comedia; -să enumere trăsăturile comediei; -să identifice pe text trăsăturile comediei; -să evidenţieze modalităţi ale comicului în operă; METODE: lectura conversaţia euristică explicaţia ciorchinele exerciţiul FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: activitate frontală, activitate pe grupe MATERIAL DIDACTIC: fişa de lucru, planşă, volume de teatru de Ion Luca Caragiale BIBLIOGRAFIE: Sandu Elena, Compuneri şcolare pentru gimnaziu , Ed. Polirom, Bucureşti, 2004 Dumitru, Amalia,Jianu, Mihaela, Literatură şi comunicare clasa a VIII-a ,Ed.Cartea de buzunar, Bucureşti, 2003 Iordăchescu, Carmen, Să dezlegăm tainele textelor literare , Ed. Carminis, Piteşti, 2000

Upload: oana-catalina

Post on 17-Jan-2016

11 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

plan de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Comedia

Proiect de lecţie

PROFESOR: Balusescu Oana

DATA:

CLASA: a VIII-a

OBIECTUL: Literatura română

SUBIECTUL: Comedia

TIPUL LECŢIEI: Lecţie de însuşire de noi cunoştinţe

COMPETENTE SPECIFICE:

Elevii vor fi capabili: -să definească specia învăţată, comedia;

-să enumere trăsăturile comediei;

-să identifice pe text trăsăturile comediei;

-să evidenţieze modalităţi ale comicului în operă;

METODE: lectura conversaţia euristică explicaţia

ciorchinele exerciţiul

FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: activitate frontală, activitate pe grupe

MATERIAL DIDACTIC: fişa de lucru, planşă, volume de teatru de Ion Luca Caragiale

BIBLIOGRAFIE: Sandu Elena, Compuneri şcolare pentru gimnaziu, Ed. Polirom, Bucureşti, 2004

Dumitru, Amalia,Jianu, Mihaela, Literatură şi comunicare clasa a VIII-a,Ed.Cartea de buzunar, Bucureşti, 2003

Iordăchescu, Carmen, Să dezlegăm tainele textelor literare, Ed. Carminis, Piteşti, 2000

Bretan, Claudiu Violin, Alternative de instruire, Ed. Risoprint, Cluj-Napoca, 2003

Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu, Ed. Dacia,

Cluj-Napoca, 2002

Page 2: Comedia

MOMENTELE LECŢIEI

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIMATERIAL DIDACTICSTRATEGII

TIMP EVALUARE

1.Momentul organizatoric

2.Verificarea temei

3. Capterea atenţiei

4. Anunţarea subiectului şi prezentara obiectivelor propuse

5. Exploatarea textului

Se face prezenţa şi se notează absenţele.Este asigurat climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei. Se verifică cantitativ tema.

Elevii vor asculta un fragment din opera O scrisoare pierdută de Ion LucaCaragiale. Fragmentul va fi plin de umor.Profesorul scrie titlul lecţiei pe tablă şi anunţă obiectivele.ComediaProfesorul le va spune elevilor că :Termenul comedie provine din grecescul komoidia şi înseamnă cântec de sărbătoare.Se rezolvă exerciţiul 1După rezolvarea acestui exeriţiu elevii vor putea da definiţia comediei şi vor enumera caracteristicile acesteiaComedia este specie a genului dramatic în care se prezintă tipuri umane, situaţii neaşteptate sau moravuri într-un mod care stârneşte râsul.Trăsături:1.aparţine genului dramatic2. satirizează aspect sociale, moravuri, tipuri umane prin

explicaţia

conversaţiaciorchinelefişa de lucru

2 min.

2 min.

3 min.

2 min.

10 min.

Observarea sistemică

Observarea sistemică

MATERIAL

Page 3: Comedia

MOMENTELE LECŢIEI

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII DIDACTICSTRATEGII

TIMP EVALUARE

.

evidenţierea contrastului dintre ceea ce vor să pară şi ceea ce sunt în realitate3. sunt prezente variate tipuri de comicDintre tipurile de comic întâlnite în opera O scrisoare pierdută de Ion Luca Caragiale amintim: comicul de limbaj, comicul de situaţie, comicul de caracter, comicul de nume.

a. Comicul de limbajSe rezolvă exerciţiul 2 pentru a înţelege ce este comicul de limbaj.Comicul de limbaj este reprezentat de greşelile de vocabular, de încălcarea regulilor gramaticale, de enunţuri lipsite de logică, de apariţia ticurilor verbale.

b. Comicul de situaţieSe rezolvă exerciţiul 3 pentru a înţelege comicul de situaţieComicul de situaţie rezultă din situaţiile( ) în care acţionează personajele. Exemple: încăierarea electorală de după numirea lui Dandanache drept candidat, celebra numărătoare a steagurilor, alunecarea lui Pristanda de pe ulucile gardului pe care se cocoţase pentru a spiona ce se întâmplă la miezul nopţii în locuinţa lui Caţavencu.

c. Comicul de caracterSe rezolvă exerciţiul 4Comicul de caracter constă în crearea tipologiilor, a personajelor care au o singură trăsătură dominantă.

lectura conversaţia explicaţia fişa de lucru

lectura conversaţia explicaţia fişa de lucru

lectura conversaţia explicaţia fişa de lucru

5 min.

5 min.

5 min.

Observarea sistemică

Observarea sistemică

Page 4: Comedia

MOMENTELE LECŢIEI

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢIIMATERIAL DIDACTICSTRATEGII

TIMP EVALUARE

6. Feed-back

7. Temă

d. Comicul de numeProfesorul întreabă:Care dintre numele personajelor din opera studiata de noi v-a stârnit râsul? De ce?

Comicul de nume a fos mai întâi utilizat de Vasile Alecsandri. În opera lui Caragiale un rol important in caracterizarea personajelor il au numele lor. Iată explicaţia câtorva nume.Farfuridi şi Brânzovenescuprin aluzia culinară a numelui sugerează inferioritatea.Trahanache-vine de la trahana, iar cuvântul înseamnă cocă moale ( el fiind uşor de modelat).Caţavencu-poate fi explicat prin caţă, adică femeie care vorbeşte mult şi fără rost, dar şi prin caţaveică-haină cu două feţePristanda-joc moldovenesc, cei care intră în horă sunt nevoiţi să joace după cum le sugerează conducătorul joculuiDandanache-dandana înseamnă încurcătură

Ce specie am învăţat astăzi?Cărui gen îi aparţine această specie?Numiţi tipurile de comic învăţate.

Extrageţi din opera „O scrisoare pierdută” de Ion LucaCaragiale câte două fragmente pentru fiecare tip de comic învăţat.

explicaţia 10 min.

3 min.

3 min.

Observarea sistemică

Observarea sistemică

Page 5: Comedia

Fişă de lucru

1.Completaţi următoarea schemă răspunzând la întrebările de mai jos.

* În ce gen literar se încadrează comedia?

* Alegeţi variant corectă: În comedie se prezintă:a. natura, tipuri umane, obiceiuri populareb. tipuri umane, situaţii neaşteptate, moravuri (….

* Verbul a satiriza înseamnă a critica, a ridiculiza printr-o satiră, În comedie se foloseşte satira? Ce este satirizat (ă) ?

* Care este efectul comediei? Provoacă plânsul, mila, râsul ?

Page 6: Comedia

2. Se dau fragmentele:

a. “Trahanache: …A! ce coruptă soţietate!...Nu mai e moral, nu mai sunt prinţipuri, nu mai e nimic: enteresul şi iar enteresul…Bine zice fiu-meu de la facultate alaltăieri în scrisoare: vezi, tânăr, tânăr, dar copt, serios băiat! zice: “Tatiţo, unde nu e moral, acolo e corupţie, şi o soţietate fără prinţipuri, va să zică că nu le are!...” (p.108)

b. “ Dandanache: Cu ocazia aledzerii, neicusorule, cu ocazia aledzerii; stii, m-a combătut opoziţia si colo, si dincolo, si dincolo…si rămăsesem eu…care familia mea de la patuzsopt în Cameră…rămăsesem mă-nţeledzi fără coledzi…si asa am venit pentru aledzere.” (p.195)

Se cere:

Identificaţi în textele date zece cuvinte pronunţate greşit/deformate şi un enunţ lipsit de logică.

Scrieţi forma literară pentru cuvintele pronunţate greşit/deformate

3. Se dă textul:

” Caţavencu: (spumând, se repede din mijlocul grupului său la tribună cu pumnii încleştaţi şi zbierând febril. Un moment tăcere.): Fraţilor! Domnilor! Un moment, onorabili cetăţeni! Am voit să acopăr o ruşine care se petrece de atâta vreme în sânul oraşului nostru. (…)

Pristanda : (…) (Cătră cei din fund) Pe ei, copii! (Grupul din fund cu Pristanda, Farfuridi, Brânzovenescu, Cetăţeanul turmentat se reped la tribună şi pun mâna pe Caţavencu.)

Caţavencu (continuând a zbiera în mijlocul zgomotului): O scrisorică a prefectului cătră…

Grupul lui Caţavencu: Pe ei, fraţilor. (Grupul din faţă dă năvală spre fund.)Toată lumea: Afară! Ho! huideo!” (

Prezentaţi pe scurt fragmentul. În ce situaţie sunt prezentate personajele?Cum se comport ele? Este un comportament potrivit cu activitatea care se desfăşoară în acel moment?

4. Uniţi prin săgeţi numele personajului cu trăsătura de caracter dominantă:

Personajul Trăsătura de caracter dominantă

Zaharia Trahanache Bărbatul încornorat/naivNae Caţavencu Femeia adulterinăZoe Trahanache Tipul slugarnicGhiţă Pristanda CanaliaCetăţeanul Turmentat Tipul cetăţeanului

Page 7: Comedia