clasa a va portretul complet

10
Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare PROIECT DE LECŢIE DATA: ŞCOALA: Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare CLASA: a V-a A PROPUNǍTOR: prof. Vanca Gabriela OBIECTUL: Literatura românǎ SUBIECTUL: Mihai Viteazul, de Nicolae Bǎlcescu – caracterizarea protagonistului (I) DURATA: 1 orǎ TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtǎ: dobândire de noi cunoştinţe, formare de competenţe şi deprinderi SCOPUL: Formarea deprinderilor de a analiza un personaj literar dintr-un text epic OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) Formative: la sfârşitul lecţiei, elevii vor putea: ¾ sǎ identifice elementele de portret ale personajului principal; ¾ sǎ facǎ diferenţa dintre portretul unui personaj literar şi caracterizarea sa; ¾ sǎ selecteze trǎsǎturile fizice şi trǎsǎturile morale ale personajului din acţiunile sale şi din relaţiile lui cu alte personaje; ¾ sǎ dea definiţia caracterizǎrii; ¾ sǎ-şi conştientizeze rolul de parteneri pe care îl au în raport cu autorul operei. b) Afective: cultivarea limbii şi a literaturii române c) Cognitive: elevul va trebui: 9 sǎ citeascǎ; 9 sǎ descopere; 9 sǎ aleagǎ; 9 sǎ ordoneze; 9 sǎ formuleze; 9 sǎ motiveze; 9 sǎ exemplifice; 9 sǎ reliefeze; 9 sǎ sublinieze. METODE ŞI PROCEDEE: metoda deductivǎ; problematizarea; conversaţia euristicǎ; tehnica rǎspunsului subiectiv; munca pe grupe; activitatea frontalǎ; analiza de text; metoda ciorchinelui; metoda cadranului. RESURSE: Conţinuturi potrivit programei; Loc de desfǎşurare: sala de clasǎ. MATERIAL DIDACTIC ŞI BIBLIOGRAFIC: Manualul de Limba şi literatura românǎ pentru clasa a V-a, editura “Humanitas Educational”; Fişe de lucru (pe grupe şi individuale).

Upload: hloyat

Post on 29-Dec-2015

20 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare PROIECT DE LECŢIE

DATA: ŞCOALA: Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare CLASA: a V-a A PROPUNǍTOR: prof. Vanca Gabriela OBIECTUL: Literatura românǎ SUBIECTUL: Mihai Viteazul, de Nicolae Bǎlcescu – caracterizarea protagonistului (I) DURATA: 1 orǎ TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtǎ: dobândire de noi cunoştinţe, formare de competenţe şi deprinderi SCOPUL: Formarea deprinderilor de a analiza un personaj literar dintr-un text epic OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Formative: la sfârşitul lecţiei, elevii vor putea: sǎ identifice elementele de portret ale personajului principal; sǎ facǎ diferenţa dintre portretul unui personaj literar şi caracterizarea sa; sǎ selecteze trǎsǎturile fizice şi trǎsǎturile morale ale personajului din acţiunile sale şi din

relaţiile lui cu alte personaje; sǎ dea definiţia caracterizǎrii; sǎ-şi conştientizeze rolul de parteneri pe care îl au în raport cu autorul operei.

b) Afective: cultivarea limbii şi a literaturii române c) Cognitive: elevul va trebui:

sǎ citeascǎ; sǎ descopere; sǎ aleagǎ; sǎ ordoneze;

sǎ formuleze; sǎ motiveze; sǎ exemplifice; sǎ reliefeze; sǎ sublinieze.

METODE ŞI PROCEDEE: metoda deductivǎ; problematizarea; conversaţia euristicǎ; tehnica rǎspunsului subiectiv; munca pe grupe;

activitatea frontalǎ; analiza de text; metoda ciorchinelui; metoda cadranului.

RESURSE: Conţinuturi potrivit programei; Loc de desfǎşurare: sala de clasǎ.

MATERIAL DIDACTIC ŞI BIBLIOGRAFIC: • Manualul de Limba şi literatura românǎ pentru clasa a V-a, editura “Humanitas Educational”; • Fişe de lucru (pe grupe şi individuale).

Page 2: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare

2

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE LECŢIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

OBSERVAŢII

1. Momentul iniţial (organizatoric) a) evidenţa prezenţei; b) verificarea temei.

Profesorul noteazǎ absenţii şi, în propriul catalog, numele elevilor care nu şi-au rezolvat tema de casǎ (dacǎ este cazul).

Elevii de serviciu anunţǎ absenţii.

5 minute.

2. Reactualizarea cunoştinţelor şi deschiderea cadrului tematic

Profesorul atrage elevii într-o scurtǎ discuţie ce urmǎreşte recapitularea noţiunilor deja învǎţate despre portret. Aspectele urmǎrite sunt dupǎ cum urmeazǎ:

definiţia portretului; definirea portretului literar; clasificarea portretelor

literare dupǎ: a) numǎrul personajelor descrise; b) dupǎ accentul, complexitatea şi scopul lor; Pentru a avea finalitatea necesarǎ, se verificǎ tema de casǎ.

Elevii rǎspund întrebǎrilor profesorului. Elevii citesc tema pentru acasǎ, ilustrând portretul gros-plan.

10 minute - conversaţia euristicǎ; - problematizarea; - tehnica rǎspunsului subiectiv -activitatea frontalǎ

3. Enunţarea titlului şi a obiectivelor

Profesorul anunţǎ obiectivele lecţiei de zi; apoi le scrie pe tablimediat dupǎ titlu: Caracterizarea personajului (I) (identificarea algoritmului)

definirea caracterizǎrii; descoperirea modalitǎţilor

de caracterizare a unui personaj;

surprinderea trǎsǎturilor definitorii ale lui Mihai Viteazul.

Elevii noteazǎ în caiete atât titlul lecţiei, cât şi obiectivele.

2 minute

Page 3: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare

3

ETAPELE LECŢIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

OBSERVAŢII

4. Introducerea noilor conţinuturi

Profesorul trece acum la o nouǎ secvenţǎ a parcursului didactic: acesta organizeazǎ o activitate pe grupe cu intenţia de a da şansa elevilor sǎ înveţe prin descoperire; Profesorul: 1.împarte elevii în patru grupe; 2.le cere sǎ-şi aleagǎ câte un purtǎtor de cuvânt; 3. dǎ fiecǎrei grupe câte o fişǎ de lucru; 4.formuleazǎ sarcina de lucru (“Gǎsiţi cât mai multe exemple din text care sǎ ilustreze caracterizarea personajului dupǎ criteriul dat. Formulaţi rǎspunsurile sub formǎ de propoziţii şi daţi exemple pentru a vǎ susţine ideile.” a. “Care sunt trǎsǎturile fizice ale lui Mihai Viteazul indicate de narator?” b.“Care sunt trǎsǎturile morale ale lui Mihai Viteazul indicate de narator?” c. “Care sunt acţiunile persona- jului principal?” d.“Ce pǎrere au celelalte personaje despre el?” 4. anunţǎ timpul de lucru: 10 minute 5. verificǎ modul în care se îndeplineşte sarcina, încura- jând participarea tuturor ele- vilor din grupurile constituite; 6. coordoneazǎ prezentarea rezultatelor.

Apoi, împarte tabla rǎmasǎ liberǎ într-un cadran ce urmeazǎ a fi completat de elevi.

Fiecare grup constituit deţine propria fişǎ de lucru. Grupurile îşi aleg fiecare reprezentantul şi încep sǎ rezolve cerinţa primitǎ. Dupǎ rezolvarea sarcinii de lucru, elevii vor folosi noţiunile înscrise pentru a demonstra sistematizarea cunoştinţelor. Reprezentantul fiecǎrei grupe va prezenta în faţa întregii clase rezultatul muncii lor, completând spaţiul dedicat lor. Ceilalţi elevi completeazǎ ideile în propriile caiete.

-metoda cadranelor 15 minute (organizare şi desfǎşurare) Avantaje: • stimuleazǎ atenţia şi gândirea întrucât reprezintǎ o provocare • iese în evidenţǎ modul propriu de a înţelege o temǎ anume; • cautǎ cǎi de acces spre propriile cunoştinţe şi deprin- deri; • conştientizeazǎ elevul asupra pro- priului nivel al cu- noştinţelor;

Page 4: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare

4

ETAPELE LECŢIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVULUI

OBSERVAŢII

5. Învǎţarea dirijatǎ

Pe baza conversaţiei euristice, se stabileşte diferenţa dintre portret şi caracterizare. Acesta noteazǎ pe tablǎ ideile principale sub formǎ de schemǎ.

Elevii rǎspund întrebǎrilor adresate de cǎtre profesor, folosindu-se, punctual, de argumente. Elevii noteazǎ şi ei în caiete concluziile la care au ajuns:” • caracterizarea nu trebuie confundatǎ cu portretul literar; • caracterizarea reprezintǎ totalitatea modalitǎţilor prin care autorul înfǎţişeazǎ trǎsǎturile unui personaj; • un personaj poate fi carac- terizat:

de cǎtre narator; de cǎtre alte personaje; de cǎtre el însuşi; de cǎtre cititor, care

analizeazǎ: - acţiunile personajului (ce face?); - numele sǎu (Cum se numeşte?) - modul specific de a vorbi (Cum vorbeşte?); -relaţia sa cu celelalte perso- naje: (Ce fel de relaţie are acesta cu restul personajelor?)

10 minute -conversaţia euristicǎ; -problematizarea; - tehnica rǎspunsului subiectiv; - rǎspunsurile elevilor sunt valorificate şi notate pe tablǎ, sub formǎ de schemǎ; Prin aceastǎ metodǎ, elevilor li se acordǎ credit, aceştia fiind încurajaţi sǎ-şi expunǎ punctul de vedere.

6. Reflecţie asupra activitǎţii didactice

Discuţia cu elevii va urmǎri sǎ punǎ în evidenţǎ paşii parcursului didactic prin întrebǎrile:

Ce am învǎţat azi?

Cum am procedat?

La ce ne folosesc informa- ţiile pe care le-am dobândit azi?

Elevii rǎspund pe rând:

Azi am învǎţat ce în- seamnǎ a caracteriza un personaj dintr-o operǎ;

Prin munca în grupe, am descoperit modalitǎţile prin care se poate caracte- riza MihaiViteazul din opera cu acelaşi nume.

Având aceste informaţii, putem caracteriza orice personaj literar.

5 minute - conversaţia euristicǎ; -tehnica rǎspunsului subiectiv; Acest moment al lecţiei are rolul de a consolida informaţiile şi de a pune accentul asupra transparenţei actului educativ.

Page 5: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare

5

ETAPELE LECŢIEI _____________________ 7. Tema pentru acasǎ

ACTIVITATEA PROFESORULUI ___________________________ Profesorul respectǎ tipologia unei lecţii eficiente şi formulea- zǎ tema de casǎ:

• Completaţi fişa de caracterizare a personajului primitǎc (de tip ciorchine) şi daţi exemple din opera studiatǎ pentru fiecare trǎsǎturǎ de caracter identificatǎ.

Apoi, distribuie fiecǎrui elev câte o fişǎ de lucru.

ACTIVITATEA ELEVULUI _______________________

Elevii noteazǎ tema în caiete.

OBSERVAŢII ____________________ 2 minute Rolul temei de casǎ este acela de a intensi-fica retenţia şi a asigura transferul de informaţii.

8. Recompensarea elevilor care s-au im- plicat în parcursul didactic

Profesorul noteazǎ în propriul catalog gradul de implicare a elevilor în procesul de predare- -învǎţare.

1 minut Tehnica stimulǎrii intervenţiilor pertinente

Page 6: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare

6

CARACTERIZAREA PERSONAJULUI LITERAR

SCHIŢA TABLEI

I. Paşii lecţiei: 1. Verificarea şi corectarea temei de casǎ; 2. Descoperirea modalitǎţilor de caracterizare; 3. Definirea caracterizǎrii personajului literar.

II. Activitatea propriu-zisǎ:

1. Tema de casǎ; 2. Munca pe grupe; 3. Teoretizarea:

• caracterizarea nu trebuie confundatǎ cu portretul literar;

• caracterizarea reprezintǎ totalitatea modalitǎţilor prin care autorul înfǎţişeazǎ

trǎsǎturile unui personaj;

• un personaj poate fi caracterizat: de cǎtre narator: portret (trǎsǎturi fizice şi morale);

de cǎtre alte personaje: portret (trǎsǎturi fizice şi morale);

de cǎtre el însuşi: autocaracterizarea (în opera noastrǎ lipseşte);

de cǎtre cititor, care analizeazǎ:

acţiunile personajului (Ce face? Cum se comportǎ în diverse situaţii?); numele sǎu (Cum se numeşte?) modul specific de a vorbi (Cum vorbeşte?) relaţiile sale cu celelalte personaje ( Care este relaţia sa cu celelalte personaje?)

Page 7: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare

Tema de casǎ

Fişǎ de lucru individualǎ

Cerinţe: 1) Indicǎ trǎsǎturile definitorii ale protagonistului din opera Mihai Viteazul, de Nicolae Bǎlcescu – dupǎ exemplul dat - (pe cele morale noteazǎ-le în partea dreaptǎ, iar pe cele fizice în partea stângǎ); 2) Dǎ câte un exemplu din text pentru fiecare trǎsǎturǎ de caracter; 3) Identificǎ şi exemplificǎ figurile de stil şi imaginile artistice utilizate de autor pentru a caracteriza protagonistul; 4) Exprimǎ-ţi opinia despre acest personaj (Îţi place? Nu-ţi place? De ce?)

7

Ex.:

Imagine……..

Ex.:

Imagine……..

Frumos Ex.: “frumuseţea trupului sǎu”

imagine vizualǎ

---------------------------- Ex.:

------------------------- Ex.:

------------------------- Ex.:

------------------------- Ex.:

------------------------- Ex.:

------------------------- Ex.:

------------------------- Ex.:

------------------------- Ex.:

------------------------- Ex.:

Ex.:

Imagine……..

Page 8: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare

8

Schema tablei

-ALGORITMUL E C I PERSONAJ- D ARACTERIZARE A UNU

pe baza fişelor de lucru pe

MIHAI VITEAZU 

- realizat grupe-

  

DIN PUNCT DE  VEDERE FIZIC        DIN PUNCT DE VEDERE MORAL  

Frumos: -> Deosebit; Ex.: frumuseţea trupului sǎu; -> Binecunoscut; -> Apreciat;

Cu privirea pǎtrunzǎtoare: -> Drept; Ex.: acea cǎutǎturǎ sǎlbaticǎ şi îngrozitoare; -> Sincer; -> Înţelegǎtor;

Tânǎr: ->Darnic; Ex.: june bǎrbat; ->Echilibrat; -> Blând.

Impunǎtor: ->Patriot; Ex.: trup mǎreţ ->Credincios; -> Plin de calitǎţi; Este descris de cǎtre narator, care foloseşte imagini artistice(de tip vizual) şi epitetul ca figurǎ de stil dominantǎ (simplu şi dublu).

Este descris de cǎtre narator.                  

DUPǍ ACŢIUNILE SALE        DUPǍ RELAŢIILE SALE CU CELELALTE                 PERSONAJE  

Isteţ: aflǎ de capcana lui Alexandru-Vodǎ; -Iubit de popor, care-l priveşte ca pe-un salvator;

Demn: când i se pregǎteşte execuţia, - Urât şi invidiat de Alexandru-Vodǎ pentru

nu cere milǎ, ci doar priveşte pe cǎlǎu cu urǎ; calitǎţile sale deosebite;

- Temut de cǎlǎu, care e înspǎimântat de privirea sa;

Cititorul îl caracterizeazǎ pe personaj, dupǎ ce îl - Divinizat de cǎtre mulţimea adunatǎ analizeazǎ cu atenţie. impresionatǎ, care îl priveşte ca pe-un trimis de-al lui Dumnezeu.

Cititorul îl caracterizeazǎ pe personaj, dupǎ ce îl analizeazǎ cu atenţie. Acesta devine, astfel, un partener al autorului în crearea operei.

Page 9: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare

9

Fişǎ de lucru pe grupe (3)

Rǎspundeţi la urmǎtoarele întrebǎri:

1) Care sunt acţiunile lui Mihai Viteazul? Ce face el? Completaţi-le în schema de mai jos. 2) Cine îl poate caracteriza analizându-i faptele şi comportamentul? 3) Cum l-aţi caracteriza? Completaţi bulinele de mai jos, potrivind fiecǎrei acţiuni câte o trǎsǎturǎ.

Acţiuni: Ce face el? Este:

Numiţi-i acţiunile, raportându-vǎ la urmǎtoarele aspecte: Capcana pregǎtitǎ lui de Alexandru-Vodǎ

- Înainte de execuţie

-

Fişǎ de lucru pe grupe (4)

Rǎspundeţi la urmǎtoarele întrebǎri:

Mihai Viteazul

1) Ce pǎrere/ sentimente au celelalte personaje despre Mihai Viteazul? Care este relaţia lui cu celelalte personaje? 2) Cum l-aţi caracteriza din acest punct de vedere?

Care este relaţia lui cu celelalte perosonaje? Este: Raportaţi-vǎ la urmǎtoarele aspecte:

Relaţia lui cu poporul

- Sentimentele şi atitudinea lui Alexandru-Vodǎ faţǎ de el

- Atitudinea cǎlǎului faţǎ de el

- Pǎrerea mulţimii adunate despre el

-

Fişǎ de lucru pe grupe (1)

Cum este Mihai Viteazul din punct de vedere fizic? Rǎspundeţi la urmǎtoarele întrebǎri:

Mihai Viteazul

1) Care sunt trǎsǎturile fizice ale lui Mihai Viteazul? Completaţi-le în schema de mai jos. 2) Cine îl descrie astfel? 3) Ce imagini artistice sunt folosite? 4) Ce figuri de stil sunt folosite?

Mihai Viteazul este

…………………….. Ex.:

…………………….. Ex.:

…………………….. Ex.:

…………………….. Ex.:

Page 10: Clasa a Va Portretul Complet

Prof. Vanca Gabriela, Şcoala cu clasele I-VIII “George Coşbuc”, Baia Mare

10

Fişǎ de lucru pe grupe (2)

Cum este Mihai Viteazul din punct de vedere moral? Rǎspundeţi la urmǎtoarele întrebǎri:

1) Care sunt trǎsǎturile morale ale lui Mihai Viteazul? Completaţi-le în schema de mai jos. 2) Cine îl descrie astfel?

Mihai Viteazul este