clasa a ix a

5
 Unitatea de învăţăm ânt ..Liceul Tehnologic Corbu  Disciplina de studiu PAT!"#$!UL U$!T%&!! Pro'esor( .)*$+A$ CLAUD!A  Clasaa !, a -  Data (/.01.203  Proiect de lecţie Unitatea de învăţare: Obiectul contabilităţii Subiectul lecţiei: Structuri patrimoniale de activ ş i de pasiv Tipul de lecţie: lecţie de recapitulare. Competenţele specifice vizate: Cunoaşterea obiectul contabilităţii; Cunoaşterea structurilor patrimoniale de activpasivvenituri şi c!eltuieli; "eterminarea bunurile economicedrepturile şi obli#aţiile titularului de patrimoniu; Competenţe peda#o#ice: "ezvoltarea atenţiei concentrate; "ezvoltarea #$ndirii şi a spiritului de observaţie; "ezvoltarea abilităţilor de utilizare a limba%ului specific; Obiective operaţionale: &a sf$rşitul activităţii de instruire elevii vor fi capabili: Să recunoască obiectul de studiu al contabilităţii; Să identifice şi să recunoască elementele patrimoniale; Să #rupeze elementele patrimoniale în structuri de activ şi de pasiv; Să realizeze calcule simple;

Upload: claudia-hangan

Post on 15-Oct-2015

10 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

bbb

TRANSCRIPT

Unitatea de nvmnt

Unitatea de nvmnt ..Liceul Tehnologic Corbu Disciplina de studiu PATRIMONIUL UNITII Profesor: .HNGAN CLAUDIA Clasaa IX a B Data :18.03.2014

Proiect de lecieUnitatea de nvare: Obiectul contabilitiiSubiectul leciei: Structuri patrimoniale de activ i de pasivTipul de lecie: lecie de recapitulare.Competenele specifice vizate: Cunoaterea obiectul contabilitii;

Cunoaterea structurilor patrimoniale de activ,pasiv,venituri i cheltuieli; Determinarea bunurile economice,drepturile i obligaiile titularului de patrimoniu;

Competene pedagogice:

Dezvoltarea ateniei concentrate;

Dezvoltarea gndirii i a spiritului de observaie;

Dezvoltarea abilitilor de utilizare a limbajului specific;Obiective operaionale: La sfritul activitii de instruire elevii vor fi capabili: S recunoasc obiectul de studiu al contabilitii;

S identifice i s recunoasc elementele patrimoniale;

S grupeze elementele patrimoniale n structuri de activ i de pasiv;

S realizeze calcule simple;Desfurarea lecieiEtapele (evenimentele, momentele) lecieiTimp alocat (min)Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i mijloace de nvmnt utilizateModaliti de evaluare

Moment organizatoric2Se prezint, noteaz absenii, se asigur c elevii sunt pregtii pentru nceperea lecieiSe pregtesc pentru nceperea activitii

Captarea ateniei2Se solicit pregtirea planului de recapitulare Se mpart fiele de evaluareCitesc fiele

Reeaua de discuii

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale2Obiectul contabilitiiObiectivele leciei:

S cunoasc obiectul contabilitii;

S cunoasc structurile patrimoniale de activ,pasiv,venituri i cheltuieli;

S determine bunurile economice,drepturile i obligaiile titularului de patrimoniu;NoteazExplicaie

Reactualizarea cunotinelor anterioare necesare nvrii care urmeaz (eventual, aprecierea i notarea rspunsurilor elevilor)10Profesorul solicit elevilor s rezolve fisa de evaluare individual i s ias s rspund la tabl n faa claseiRspund la ntrebriConversaia cateheticEvaluare formativ

Recapitularea propriu-zis

30Dup sigurana fixrii cunotinelor elevilor,profesorul distribuie cte o fi de lucru, fapt ce l poate convinge de modalitatea de percepere a bazei teoretice n concordan cu elementele de calcul, practice.Elevii calculeaz individual, dup care rezolv fia la tabl n faa clasei;Rspund i interpreteaz att rezultatele ct i modalitatea de calcul.ExplicaiaRezolvarea de problemeDemonstratiaInterpretare

Evaluare formativ

Obinerea feed-back-ului i realizarea de precizri, completri etc.3Adreseaz ntrebarea: Ce cuprinde activul i pasivul patrimonial?Profesorul noteaz rspunsurile eleviilor.Rspund la ntrebri.Metoda interogrii.Evaluare formativ

Evaluarea performaneiPe tot parcursul lecieiProfesorul adreseaz ntrebri.Rspund intrebrilorConversatia

Fixarea cunotinelorPe tot parcursul lectiei

Stabilirea sarcinilor pentru activitatea independent a elevilor.1Tema pentru acas pagina 59 prob.3 si 4.Noteaz tema.