clasa 5

8
PROIECT DE LEC IE Ț coala Gimnazială Ungureni Ș - Corbii Mari Prof. Pavel (Iorga) Denisa Disciplina: Educaţie tehnologică Clasa: a V- a Moulul: Produse alimentare de origine vegetală i animală ș Da!a: 1!"#! $"1% Meiul e ins!ruire: &ala de clasă "ipul lec!iei.: Reca'itulare si a'licatii 'ractice #r elevi: #" "i!lul lec$iei: %limen!e e origine vege!ală I. #ecesi!a!ea s!uierii !emei De(voltarea ca'acităţii de identi)icare* e+ecutare ,i valori)icare a 'roduselor II. &!ruc!urarea con$inu!ului 1 %' %limen!e e origine vege!ală % %plica ie prac!ică-prous ț ecora!iv &porul casei %* +ecapi!ulare %*.' Prouse alimen!are proaspe!e %*.* Prouse alimen!are prelucra!e

Upload: andreea-diaconu

Post on 07-Oct-2015

221 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

m

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIEcoala Gimnazial Ungureni- Corbii Mari

Prof. Pavel (Iorga) Denisa Disciplina: Educaie tehnologic

Clasa: a V- a Modulul: Produse alimentare de origine vegetal i animalData: 17.03. 2014 Mediul de instruire: Sala de clasTipul lectiei.: Recapitulare si aplicatii practice Nr elevi: 30Titlul leciei:Alimente de origine vegetalI. Necesitatea studierii temei

Dezvoltarea capacitii de identificare, executare i valorificare a produselor

II. Structurarea coninutului

III. Contextul n care se realizeaz lecia:

Experiena anterioar de nvare a elevilorCuvinte cheie

Resurse

materiale

n limba romnn limba englez n limba francez

Elevii posed cunotine referitoare la :

originea alimentelor importana i clasificarea fructelor importana i clasificarea legumelor

S

fructe legume vitamine

zahr

ulei

gru

porumb

orez

zaharzahrAnstra li

TR fruit

vegetables

vitamin

sugar

oil

west

com

rice

les fruits

les legumes

le sucre

lhuite

le ble

le mais

le riz

Semine (porumb, gru, floarea soarelui, orez, dovleac, fasole, linte), lipici, foarfec, carton, pnz de iut

IV. Obiective operaionale

Nr. obiectivCapacitatea care se urmrete a se dezvolta prin nvare la elevComportamentul prin care elevul dorete formarea capacitii respectiveCondiii de probare a comportamentuluiCriterii

de reuit

O1

Deprinderea de a nelege fia tehnologic de realizare a unui produsIdentific etapele procesului tehnologic, descifreaz elementele fielor tehnologiceFisa tehnologic90%

O2 Deprinderea de a realiza, practic produsul Parcurge etapele de lucru respectand regulile NTSM si executa produsele .Fisa tehnologic80%

O3

Deprinderea de a analiza i selecta produsele n funcie de calitate i esteticPrin analiza fiecrui produs realizat de grupe i prin notare produsuluiProdusul realizat100%

V. Proba de evaluare

Cod obiectiv

Continut

(Comportamentul)TimpPunctaj

Max.Min.

O1S identifice materialele de lucru i operaiile tehnologice 7 min2 p1,5p

O2S realizeze produsele conform fielor tehnologice25 min 5 p4 p

O3S enumere regulile, de sntate i securitate n munc in timpul lucrului3 min2p2 p

Se acord un punct din oficiu1p 1p

Total35 min.10p8,5p

VI Strategii didactice(desfurarea leciei)Timpmin.Etape de instruireArii de coninutMetode

de

nvmntMijloace

de

nvmntForme de organizare

a activitii

ProfesorElevProfesorElev

0.1.2.3.4.5.6.7

2 min.Secvena introductiv

Verific prezena, pregtete materialele necesare, organizeaz elevii-se pregtesc pentru orConversaiaFrontalColectiv

5

min.Reactualizarea unor cunotine necesare pentru lecia nou

- prezint un set de ghicitori i o plan (ciorchine) cu produse de origine vegetal- corecteaz unele confuzii- ascult ghicitorile, particip la dialog i completeaz planaConversaia

Problematizarea Plana

FrontalIndividual

3minLegtura cu lecia nou.

- cere elevilor s identifice produsele expuse i s explice utilitatea lor- particip activ la discuiiConversaiaSemine FrontalIndividual

2

min.Anunarea titlului noii lecii i a obiectivelor O1-O3Profesorul anun titlul lecieAlimente de origine vegetal-aplicatii practice i prezint obiectivele- noteaz pe caietele de notieExpunerea FrontalColectiv

3

MinCaptarea ateniei i trecerea la lecia nou- prezint elevilor materialele pe care le are i cteva mostre de produse din cele pe care vor s le realizeze i ei - privesc imaginile, produsele, pregtesc materialele din care vor s realizeze produsul respectiv

Conversaia

ProblematizareaImagini, mostre de produse, semine, carton, iut, lipici, fia tehnologic Frontal

25 min.Antrenarea elevilor n realizarea lucrrilor practice

-organizeaz colectivul de elevi n grupe-numete expertul n fiecare grup-mparte materialele si fiele tehnologice-explic i verific modul de execuie n scopul obinerii unor produse de calitate

- pune elevilor ntrebri despre cum s-au gndit s realizeze produsul ales

Fiecare grup ii prezint lucrarea.

-ascult explicaiile-aleg diferite modele-lucreaza practice,respecnd etapele din fi-respect regulile de protecia sntii i securitii n muncConversaia

Explicaia

Exerciiul

Observaia

Demonstraia

Lucrare practic

Imagini, mostre de produse, semine, carton, iut, lipici, fia tehnologicFrontalpe grupe

5min.Fixarea cunotinelor i a deprinderilor noi

Le cere elevilor sa-i prezinte lucrarile

i prezint lucrrile

Conversaia

Metoda ,, Turul galerieipe grupe

3 min.

Evaluare final

Se fac aprecieri pentru participarea elevilor la lecie,notezSunt antrenai n notareConversaiaFrontalindividual

2 min

Secvena final - stabilete concluziile finaleConversaiaFrontalindividual

LUCRARE PRACTIC ( FIA TEHNOLOGIC)

Denumirea temei : SPORUL CASEI

Materiale folosite: Imagini, mostre de produse, semine (gru, porumb,floarea soarelui, semine dovleac, fasole, linte, orez), carton, iut, lipici.

Etape de lucru:

1. alegem un model din imaginile pregtite (orientativ);

2. pregtim cartonul i pnza de iut pentru lucru;

3. lipim pnza pe carton sau cartonul pe pnz;

4. trasm, pe pnz, cu un creion, modelul ales;

5. alegem seminele necesare confecionrii produsului;

6. lipim semintele, n funcie de modelul ales;

7. lsm produsul la uscat.NORME DE TEHNICA I SECURITATEA N MUNC

1. mesele de lucru sunt acoperite, iar la locul de munc se pstreaz curenia;

2. instrumentele i materialele de lucru se utilizeaz cu atenie, pentru a evita rnirea minilor;

3. substanele folosite pentru lipire se pastreaz n recipiente nchise;

4. utilizare substanelor pentru lipit se realizeaz cu pensule pentru a proteja hainele i mesele;ATENIE!

Dup finalizarea lucrrii, strngem resturile de materiale i pstrm curenia.

PLANA CU PRODUSE ALIMENTARE DE ORIGINE VEGETAL

Rspundei la urmtoarele ntrebri (ghicitori) i completai plana alturat:

1. Rou, lung i mustcios

Mai subire ori mai gros,

Rege-i peste zarzavat.

Ghici, ghicitoarea mea.

2. ade mndr -ntr-un picior,

Ludndu-se oricui,

C ea poart-n al ei spate,

Cmi albe i verzui.

Ghici, ghicitoarea mea.

3. Boabele i sunt mrgele,

ns n ciorchini stau ele.

Must i vin din ele fac,

Cui i dai, zu c i plac!

Ghici, ghicitoarea mea.4. Balon dezumflat,Galben colorat,

Are mustcioar

i se cheam.....

Ghici, ghicitoarea mea.5. Avem o copili

Cu multe rochie,

Cnd o dezbrcm,

Din ochi lcrimm.

Ghici, ghicitoarea mea.6. Buni sunt copi, fieri i prjii

i-s aproape nelipsii,

Cnd dorim o garnitur

Lng oricare friptur.

Ghici, ghicitoarea mea.7. ntr-o cuc-s muli cei,

Toi sunt albi i rotofei,

Mama-i pune la mujdei.

Ia ghicii. Cine sunt ei?

Ghici, ghicitoarea mea.

8. n brcue stau culcai

Laolalt patru frai.

Mie, cel mai mult mi plac

Cnd i simt n cozonac.

Ghici, ghicitoarea mea.9. Un rotund puin turtit,

n livad gzduit,

Are frunz i codi,

Musti, dar nu-pisicu.

Pe-o jumtate-i nfocat,

Pe cealalt-i luminat.

Ghici, ghicitoarea mea.10. Acrioare sunt i bune

Brumrii li se mai spun.

i la fiert dac se pun,

Faci cel mai gustos magiun.

Ghici, ghicitoarea mea.

11. n grdina lui Pandele

E un pom plin cu mrgele,

La culoare-s roii toate

Cu codie-mperecheate.

Ghici, ghicitoarea mea.

12. Tinerel

Cu musti albe,

Btrnel

Cu musti negre.

Ghici, ghicitoarea mea.

13. Dup deal, dintr-un tezaur

Au nit sgei de aur.

Ghici, ghicitoarea mea.

14. Ascuns n cmaa verde,

Miezul de foc nu se vede.

Cnd mnnci o feliu,

Parc sufli- n muzicu.

Ghici, ghicitoarea mea.15. Trtcu aromatCa un morcov colorat,

Din ri calde cumprat.

Ghici, ghicitoarea mea.16. Care turt afnat

Este zilnic cumprat,

Se gsete-n orice cas

i-o servim felii la mas.

Ghici, ghicitoarea mea.

A1 Alimente de origine vegetal

A2 Recapitulare

A3 Aplicaie practic-produs decorativ Sporul casei

A2.2 Produse alimentare prelucrate

A2.1 Produse alimentare proaspete

PAGE 8