circumstantial a loc

10
PROIECT DE LECŢIE Şcoala: Şcoala cu clasele I – VIII Avrig Propunător: prof. Claudia Lăzăroaie Data: 18.03.2009 Disciplina: Limba şi literatura română Clasa: a VIII-a Unitatea de învăţare: Comedia Subiectul lecţiei: Propoziţia circumstanţială de loc (CL) Tipul lecţiei: De însuşire de noi cunoştinţe DEMERSUL DIDACTIC MOTIVAŢIA: cunoaşterea de către elevi a acestui tip de subordonată, a funcţiei ei în vorbire, în vederea construirii corecte în exprimarea orală şi scrisă; cunoaşterea punctuaţiei cerute de subordonata completivă indirectă. 1. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.4 să sesizeze particularităţile gramaticale ale unui mesaj ascultat; 2.1 să construiască un discurs oral pe o temă dată; 2.3 să asigure corectitudinea relaţiilor sintactice la nivelul textului comunicat; 4.2 să utilizeze în redactarea unui text propriu cunoştinţele de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie; 4.3 să identifice efectele expresive ale construcţiei lingvistice utilizate în diferite texte. 2. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili: O1 – să definească propoziţia circumstanţială de loc; O2 – să identifice propoziţia circumstanţială de loc O3– să construiască fraze în care să existe CL cerute de anumiţi termeni regenţi sau introduse prin anumite elemente de relaţie; O4 – să contragă CL în partea de propoziţie corespunzătoare; O5 – ce posibilităţi de control a construcţiei circumstanţiale de loc există; 3. CONŢINUTURI UTILIZATE: conform programei şcolare. 4. CAPACITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: corespunzătoare. 5. EVALUAREA: - elevii completează fişele de muncă independentă. 6. RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI A. Resurse materiale: Limba şi literatura română manual clasa a VIII-a, Al. Crişan, S. Dobra, F. Sânmihăian, Ed. Humanitas Educaţional, ,Bucureşti, p.159; Limba română caietul elevului clasa a VIII-a, Al. Crişan, S. Dobra, F. Sânmihăian, Ed. Humanitas Educaţional, 2005, Bucureşti, p.174-177; Gramatica practică a limbii române actuale, Ada

Upload: oana-catalina

Post on 18-Nov-2015

8 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

plan de lectie

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

coala: coala cu clasele I VIII AvrigPropuntor: prof. Claudia LzroaieData: 18.03.2009Disciplina: Limba i literatura romn

Clasa: a VIII-a

Unitatea de nvare: ComediaSubiectul leciei: Propoziia circumstanial de loc (CL)

Tipul leciei: De nsuire de noi cunotine

DEMERSUL DIDACTIC

MOTIVAIA: cunoaterea de ctre elevi a acestui tip de subordonat, a funciei ei n vorbire, n vederea construirii corecte n exprimarea oral i scris; cunoaterea punctuaiei cerute de subordonata completiv indirect.

1. OBIECTIVE DE REFERIN:

1.4 s sesizeze particularitile gramaticale ale unui mesaj ascultat;

2.1 s construiasc un discurs oral pe o tem dat;

2.3 s asigure corectitudinea relaiilor sintactice la nivelul textului comunicat;

4.2 s utilizeze n redactarea unui text propriu cunotinele de morfo-sintax, folosind adecvat

semnele ortografice i de punctuaie;

4.3 s identifice efectele expresive ale construciei lingvistice utilizate n diferite texte.

2. OBIECTIVE OPERAIONALE:

La sfritul orei elevii vor fi capabili:O1 s defineasc propoziia circumstanial de loc;

O2 s identifice propoziia circumstanial de loc

O3 s construiasc fraze n care s existe CL cerute de anumii termeni regeni sau introduse prin anumite elemente de relaie;O4 s contrag CL n partea de propoziie corespunztoare;

O5 ce posibiliti de control a construciei circumstaniale de loc exist;

3. CONINUTURI UTILIZATE: conform programei colare.

4. CAPACITI DE NVARE: corespunztoare.5. EVALUAREA: - elevii completeaz fiele de munc independent.

6. RESURSELE I MANAGEMENTUL TIMPULUIA. Resurse materiale: Limba i literatura romn manual clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, ,Bucureti, p.159; Limba romn caietul elevului clasa a VIII-a, Al. Crian, S. Dobra, F. Snmihian, Ed. Humanitas Educaional, 2005, Bucureti, p.174-177; Gramatica practic a limbii romne actuale, Ada Iliescu, Ed. Corint, 2005, Bucureti, p.376-380; Gramatic fie de lucru, colectiv de autori coord. Eliza-Mara Trofin, Ed. Paralela 45, 2006, Piteti, p.79-83; fie de lucru; plane.

B. Resurse de timp: - timpul de desfurare: 50 minute

7. METODE I PROCEDEE: analiza sintactic a frazei; exerciii de contragere i expansiune; conversaia euristic; explicaia, demonstraia, nvarea prin descoperire, MozaiculSCENARIU DIDACTIC

I. Captarea ateniei: conversaia situaional, pregtirea pentru lecie (elevii i pregtesc manualele i caietele).

II. Reactualizarea cunotinelor (complementul circumstanial de loc) i dirijarea noii nvri.Se verific executarea i calitatea temei pe care elevii au avut-o de efectuat, fiind pui civa elevi s citeasc tema, iar ceilali urmrind pe propriile caiete i fcnd corecturile necesare.

Paralel cu verificarea temei, se face controlul cunotinelor teoretice cu ajutorul urmtoarelor itemuri:

Ce este complementul circumstanial de loc? Care sunt ntrebrile complementului circumstanial de loc? Prin ce se exprim complementul circumstanial de loc?III. Prezentarea noului coninut i a sarcinilor de nvare

Astzi vom studia propoziia subordonat circumstanial de loc care servete drept complement circumstanial de loc pe lng un verb din regent. Se scrie pe tabl titlul leciei: Propoziia circumstanial de loc (CL).

IV. Enunarea obiectivelorV. Obinerea performanei

Se alctuiesc grupuri de cte 4-5 elevi, fiecare avnd un numr. Profesorul mparte informaiile legate de propoziia circumstanial de loc n mai multe pri, corespunztoare numrului de elevi din fiecare grup. Se alctuiesc grupurile expert, n sensul c elevii cu nr. 1 vor forma un grup, nr.2 un alt grup .a.m.d.. Fiecare grup de experi are sarcina de a studia o anumit parte din informaii, de a o discuta, de a o nelege ct mai bine pentru ca ulterior s o explice colegilor i s stabileasc strategia de predare. Astfel grupul 1 are ca sarcin descoperirea definiiei propoziiei circumstaniale i a ntrebrilor la care rspunde pe baza unor exemple date, grupul 2 trebuie s identifice elementele regente ale propoziiei CL, grupul 3 va descoperi natura elementelor de relaie, grupul 4 va stabili care este topica i punctuaia propoziiei CL iar grupul 5 va trebui s identifice corelativele propoziiei CL. n etapa final se revine la grupul iniial i se pred coninutul. Se pot cere explicaii expertului sau grupului de experi. Se realizeaz pe tabl i n caiete schema leciei cu ajutorul elevilor care vor rspunde ntrebrilor adresate de profesor.VI. Evaluarea performanei

Se vor folosi exerciiile din fia de munc independent (ANEXA), cerndu-li-se elevilor s construiasc CL pornind de la diferii termeni regeni, s fac expansiunea unor complemente circumstaniale de loc, s recunoasc CL n fraze i s le delimiteze, s recunoasc elementele de relaie i funcia lor sintactic, s completeze fraze cu tipul de regent potrivit i s corecteze greelile unor fraze.

VII. Asigurarea feed-back-ului

Se corecteaz fiele de munc independent, se fac observaii asupra modului cum s-a lucrat. Elevii vor fi informai continuu despre felul cum i ndeplinesc sarcinile de nvare.

VII. Asigurarea transferului

Se dau, ca activitate independent acas, dou exerciii din manual. Se vor da explicaiile minime necesare.

SCHIA LECIEI

PROPOZIIA SUBORDONAT COMPLETIV INDIRECT

Definiie: Propoziia care ndeplinete n fraz funcia de complement circumstanial de loc pe lng un verb din regent se numete propoziie CIRCUMSTANIAL DE LOC.( CL). -- termenul regent: - verb la mod personal - verb la mod nepersonal

- locuiune verbal

- interjecie - adjectiv - adverb/locuiune adverbial-- elemente relaionale: - adverbe relative: unde - adverbe nehotrte: oriunde - pronume/adjective pronominale relative: ce, cine, care nsoite de prepoziii - pronume/adjective pronominale nehotrte: oricine, oricare, orice nsoite de prepoziii Observaie Pronumele/ adjectivele pronominale relative, adverbele relative i nehotrte, pronumele/adjectivele pronominale nehotrte au funcie sintactic n subordonat i pot fi precedate sau nu de prepoziii.

--topica: CL se gsete de obicei dup termenul regent, dar poate fi i antepus regentei sale sau intercalat n aceasta. --punctuaia: post-pus nu se desparte prin virgul; antepus se desparte prin virgul cnd are n regent un adverb corelativ; intercalat se desparte prin virgul, dac este naintea predicatului.FI DE LUCRU

Propoziia circumstanial de loc

I. Realizeaz expansiunea complementelor circumstaniale de loc din propoziiile:

a. Voi pleca la munte. ..............................................................................................

b. Am alergat pn acas. ..............................................................................................

c. A venit de la bunici. ...............................................................................................

d. Ne ndreptm spre coal. ...............................................................................................

II. Precizeaz ntrebrile la care rspund propoziiile obinute:

....................................................................................................................................................................

III. Completeaz enunul de mai jos astfel nct s obii definiia propoziiei circumstaniale de loc:

Propoziia care ndeplinete n fraz rolul de ................................................................................... i arat .................................. unde se petrece aciunea verbului din .................................. se numete propoziie ............................................................................

IV. mparte frazele de mai jos n propoziii i indic ce parte de vorbire este elementul regent al propoziiilor subordonate.

a. Plec unde m duc picioarele. ...........................................................................b. Mergnd, unde am stabilit, am avut un accident. ...........................................................................c. A luat-o la sntoasa ncotro a putut. ...........................................................................d. Hai spre cine ne cheam. ............................................................................e. Lucrurile lsate unde trebuie sunt ale Mihaelei. ...........................................................................f. A venit aici, unde a nceput totul. ...........................................................................g. De jur mprejur, orincotro te uitai, erau numai flori. .........................................................................V. mparte frazele de mai jos n propoziii i precizeaz care sunt elementele introductive ale propoziiei subordonate circumstaniale de loc.

a. Am alergat pn unde am putut. ........................................................................................b. Plec oriunde vreau. ........................................................................................c. M-am ndreptat spre cine m strig. ........................................................................................d. Du-te n ce direcie vrei! ........................................................................................e. Mergea la oricine l invita. .........................................................................................f. Plec din orice loc nu-mi place. ......................................................................................... VI. mparte n propoziii frazele de mai jos indicnd locul fa de regent i punctuaia propoziiilor circumstaniale de loc.

a. S-a ntors de unde a venit. ..............................................................................................b. Unde mergea, acolo l ntlnea. ..............................................................................................c. Oriunde te-ai uita vezi numai minunii. ..............................................................................................d. Aici, unde locuim, aerul e mai curat. .............................................................................................VII. Desparte n propoziii frazele de mai jos i precizeaz valoarea morfologic a cuvintelor subliniate.

a. Acolo a spat unde i spusese btrnul. ..........................................................................b. De acolo a plecat de unde nvliser apele. ..........................................................................c. Pe acolo a mers pe unde nu mai fusese niciodat. .........................................................................d. Pn acolo a ajuns pn unde l-au ajutat cunotinele. ........................................................................ANEXA CIRCUMSTANIALA DE LOC1. Construiete cte o fraz n care propoziia circumstanial de loc s aib ca termen regent:

verb la mod nepersonal ....................................................................................................................... locuiune vb. la mod personal ............................................................................................................ adverb ................................................................................................................................................ interjecie ............................................................................................................................................ adjectiv...............................................................................................................................2. F expansiunea complementelor circumstaniale de loc din propoziiile de mai jos:

Departe se vede lacul argintiu.....................................................................................................................................................................

S-a ndreptat spre locul indicat.....................................................................................................................................................................Pretutindeni suntem nconjurai de ape.....................................................................................................................................................................3. Stabilete felul subordonatelor din frazele urmtoare:

Se auzise unde va poposi. ................................................................... Problema era unde vom nnopta. ................................................................... Casa unde am copilrit mi este foarte drag. ................................................................... N-a tiut unde l-a ascuns. ...................................................................

Du-te unde vei tii. ...................................................................

5. Construiete fraze n care s existe propoziii circumstaniale de loc introduse prin urmtoarele elemente de relaie:..................................................................... ncotro ................................................................................

..................................................................... oriunde ...............................................................................

..................................................................... spre cine .............................................................................