chipul meu

12
EDUCATOARE : Elizeu Daniela GRUPA: Mijlocie DATA:

Upload: daniela-elizeu

Post on 01-Jan-2016

25 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

EDUCATOARE : Elizeu Daniela GRUPA: Mijlocie DATA:

PROIECT DE ACTIVITATE

CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCATIE MUZICALA

TEMA ACTIVITATII: a) “CHIPUL MEU”

b) “GHICI CINE TE-A STRIGAT!”

MIJLOC DE REALIZARE: a) predare cantec

b) joc

TIPUL ACTIVITATII: a) predare

b) repetare

OBIECTIVE CADRU:

Sa interpreteze muzica in mod afectiv si sa invete sa se exprime prin intermediul

muzicii, interpretand melodii sau secvente ritmico-melodice;

Sa recunoasca un cantec audiind un fragment ritmico-melodic.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Sa invete versurile cantecului si sa retina mesajul transmis de acestea;

Sa redea expresiv linia melodica a cantecului dupa interpretarea model a acesteia;

Sa interpreteze corect melodia si textul cantecului, respectand durata si inaltimea

sunetelor musicale, ritmul si pauzele;

Sa recunoasca un cantec invatat anterior dupa un fragment ritmico-melodic,

denumindu-l si interpretandu-l in mod corect.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul,

problematizarea, jocul

MATERIAL DIDACTIC: chipul unui băieţel şi a unei fetiţe , casetofon, CD;

FORMA DE ORGANIZARE: frontala

DURATA ACTIVITATII: 15 minute

BIBLIOGRAFIE:

“Muzica – metodica pentru clasa a XI-a – Scoli Normale” Editura Didactica si

Pedagogica, Bucuresti, 1993

“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”

“Cantece pentru prescolari”

SECVENTELE

ACTIVITATII

STRUCTURA ACTIVITATII METODE SI

PROCEDEE

MATERIAL

DIDACTIC

EVALUARE

MOMENT

ORGANIZATORIC

Aerisirea salii de grupa;

Aranjarea mobilierului;

Pregatirea materialului didactic

CAPTAREA

ATENTIEI

Chipul unui băieţel şi a unei fetiţe- vor fi

două planşe mari cu aceste două chipuri; ei

vor trebui să recunoască componentele

chipului şi să arate pe propria figură

acestea.

conversatia Papusa “Alba ca

Zapada”

Macheta casutei

2 pitici

ursul

soarecele

broscuta

ANUNTAREA TEMEI Copiii vor fi anuntati ca vor invata cantecul

“Chipul meu” si vor juca jocul “Ghiceste

cantecul” .

conversatia

INCALZIREA VOCII Se executa jocuri cu pretext pentru reglarea

respiratiei si mobilitatii corzilor vocale:

1- “Mirosim o floare”

2- “Suflam un fulgusor” Conversatia

DESFASURAREA

ACTIVITATII

3- “Umflam balonul”

4- “Cantam ca trompeta”

5- “Cantam la vioara”

6- “Cantam la toba”

Copiii vor fi familiarizati cu continutul

cantecului si li se vor explica noile cuvinte

si expresii.

Educatoarea anunta titlul cantecului si

interpreteaza o data cantecul model.

Se va face ritmizarea textului pentru o mai

buna constientizare a acestuia. (educatoarea

observa cu atentie dictia copiilor si ii

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Chipul fetei şi al

băiatului

Frontala

Frontala

Frontala

corecteaza daca este cazul)

Se trece la invatarea cantecului pe strofe.

( prima strofa, a doua strofa, se fixeaza

prima si a doua strofa, a treia strofa, se

fixeaza tot cantecul)

Explicatia

Demonstratia

Auditia

Conversatia

Exercitiul

FIXAREA

CANTECULUI

Dupa ce s-a invatat tot cantecul si va face

consolidarea cu ajutorul procedeului

“alternantei asimetrice.

(Variante:* alternanta intre educatoare-

copii,

* alternante intre cele 2 echipe)

Problematizarea

Problematizarea

Ecusoanele

pentru cele doua

echipe

Frontala

Frontala

REALIZAREA

JOCULUI

“GHICESTE

CANTECUL!”

Educatoarea le reaminteste copiilor regulile

jocului “Ghiceste cantecul!”: ea va

interpreta un fragment ritmico-melodic

dintr-un cantec stiut de copii si acestia

trebuie sa-l denumeasca si sa interpreteze o

strofa.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Individuala

Daca nu recunosc cantecul doar audiind un

fragment ritmico-melodic atunci

educatoarea ii ajuta intepretand si versurile

cantecului. Echipa care recunoaste cantecul,

il denumeste si interpreteaza o strofa

primeste un punct.

Jocul

Problematizarea

INCHEIEREA

ACTIVITATII

In finalul activitatii, se va deschide un plic

colorat de către un copil numit de

educatoare.. In acest plic se afla

recompensele cu care vor fi recompensati

copiii. Educatoarea face aprecieri asupra

modului in care au participat copiii la

activitate.

Conversatia Recompensele Individuala

CHIPUL MEU

Asta-i o gurita,Parca-o gargarita,Si vorbesc cu ea

Si te pup asa!

Nasul e aici,E ca la pitici,Tare mititel

Eu respire cu el!

Astia-s ochisori,Se deschid in zori,

Cu ei te privesc Si te urmaresc!

Astea-s urechiuse, Mici si jucause,Si ascult cu ele

Multe cantecele!