ce miros au meseriile.doc

8
PROIECT DIDACTIC “CE MIROS AU MESERIILE?” DATA: GRUPA: DURATA: EDUCATOARE: CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului TEMA: Poezia “Ce miros au meseriile?”de Gianni Rodari TIPUL ACTIVITATII: Memorizare MODUL DE REALIZARE: Individual, in grupuri mici si frontal OBIECTIVE CADRU : - Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral. - Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale.

Upload: alina-bertea

Post on 08-Nov-2015

413 views

Category:

Documents


17 download

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

CE MIROS AU MESERIILE?

DATA: GRUPA: DURATA: EDUCATOARE: CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajuluiTEMA: Poezia Ce miros au meseriile?de Gianni RodariTIPUL ACTIVITATII: Memorizare MODUL DE REALIZARE: Individual, in grupuri mici si frontal

OBIECTIVE CADRU :

- Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral.

- Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor

structurilor verbale orale.

OBIECTIVE DE REFERINTA :

- Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate

de vorbitor, cat si in calitate de auditor.

- Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a

inteles.

- Sa recepteze un text care i se citeste intelegand in mod intuitiv caracteristicile

expresive si estetice ale acestuia.

OBIECTIVE OPERATIONALE :

- Sa audieze cu atentie o poezie, sa retina ideea acesteia si sa demonstreze ca a

inteles-o.

- Sa asculte si sa reactioneze adecvat la poezia transmisa prin citire.

- Sa demonstreze intelegerea poeziei apeland la memorarea si redarea acesteia. STRATEGII DIDACTICE:-METODE DE PREDARE-INVATARE : Explicatia Conversatia Exercitiul Demonstratia Observatia-MIJLOACE DE INVATARE: Textul poeziei Ghicitori Planse PremiiMATERIAL BIBLIOGRAFIC :

-PoeziaCe miros au meseriile?de Gianni Rodari

-Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copiiDESFASURAREA ACTIVITATIIMOMENTELE ACTIVITATIICONTINUTUL ACTIVITATIIMETODE DE PREDARE-INVATAREMIJLOACE DE INVATAMANT

1. Momentul organizatoric-asezarea mobilierului in forma de semicerc- asezarea materialelor pe masa educatoarei- aranjarea copiilor pe scauneText cu poezia Ghicitori

2. Captarea atentiei- le voi spune copiilor cateva ghicitori: "Cinte asculta si-ti prescrie/Cum sa iei o doctorie?(Medicul) Cine isi castiga banul/Manuind atent volanul?(Soferul)ConversatiaExplicatiaObservatiaGhicitori

3. Anuntarea temei si a obiectivelorAstazi vom invata poezia "Ce miros au meseriile?de Gianni Rodari. La sfarsitul activitatii noastre voi va trebui sa recitati corect si expresiv intreaga poezie. Cei mai buni recitatori vor fi recompensati cu premii .ConversatiaExplicatiaText cu poezia

4. Dirijarea invatariiVoi recita poezia (cu claritate si expresivitate). Voi recita poezia pe fragmente, explicand continutul acesteia . Memorarea poeziei se va face pe strofe si integral, individual, pe grupuri mici si cu intreaga grupa de copii. Se memoreaza prima strofa, apoi se memoreaza celelalte, de fiecare data reluandu-se si strofa anterioara. DemonstratiaExplicatiaExercitiul

5. Obtinerea performantelorCopiii vor recita poezia pe fragmente sau integral. Se apeleaza atat la recitarea individuala, cat si la recitarea colectiva(pe grupe mici sau cu intreaga grupa)Exercitiul

6. Asigurarea conexiunii inverse (feed-back). Se va recita poezia de catre un copil si se va fixa titlul precum si mesajul transmis de aceasta.ConversatiaExercitiul

7. Evaluarea performantelorVoi face aprecieri individuale si colective asupra modului in care au participat copiii la activitate. Copiii vor fi recompensati pentru participarea cu interes la activitate si cei mai buni recitatori vor fi premiati.ConversatiaPremii

Cumpna si cu mistria De n-ar fi el s umble la motor,

Ii arata meseria. N-ai sui n ascensor.

(Zidarul) (Mecanicul)

Cin te asculta si-ti prescrie Poart haine din inele

Cum sa iei o doctorie? i se-avnt sus spre stele.

(Medicul) (Cosmonautul)

Cine-i harnic, muncitor Cu ciocan, clei i rindea

Pe tarla si pe ogor, Face mobila aa,

Pentru hrana tuturor? Ca s-i plac mie, ie,

(Agricultorul) S ghiceasc cine tie.

(Tmplarul)

Cine coase cu mult spor Toat ziua el tot sap

Stofa, pnza si mtase Din adncuri ca s scoat

In folosul tuturor? Pentru ar mult crbune

(Croitorul) Cine tie cum i spune?

(Minerul)

Cine isi ctiga banul Nu tiu cum de reuete

Mnuind atent volanul? Cum e vremea ne vestete.

(oferul) ( Meteorologul)

In clasa pe oriicine, Toat ziua el vopsete

Il invata ce e bine? Pereii i mpodobete.

(Invatatorul) ( Zugravul)

Cum i spune celui care Cine vrea o hain bun

Pune trenul n micare? E destul numai s spun

( mecanicul de locomotiv) Iar tata de ndat

Iscusina i-o arat.

( Croitorul)

Alb halat mbrac tata

La spital cnd vine,

Spune-i numai ce te doare,

El te face bine.

(Medicul)

CE MIROS AU MESERIILE?

Gianni Rodari

Oricare meserie

Are-un miros copii!

A coca si placinte

Miroase-n brutarii.Soferul are-n hainaMirosul de benzinaUn muncitor, mirosulDe-uleiuri de masina.

In orice tamplarie,

n sat sau n ora,

A scnduri noi miroase

A vrafuri de talaz.

Un vopsitor miroase

A lacuri de vopsit.

Geamgiu-ntotdeauna

Va mirosi a chit. Miroase cofetarul

A nuci si scortisoaraIar un halat de medicA doctorie-amara.

Va mirosi a peste

Pescarul cel vanjos.Si numai trandaviaNu are un miros.