biblionline.mdbiblionline.md/uploads//news/id1285/proiect bune practici... · web viewghid...

20
la MATEMATICĂ

Upload: others

Post on 05-Mar-2020

13 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

la

MATEMATICĂ

Subiectul: „Înmulţire şi

împărţirea tabelară”

Proiect didactic

Soltanici Feodora, grad didactic II,

Gimnaziul Işnovăţ, s. Işnovăţ, r. Criuleni

CLASA: a II-a

NUMĂRUL LECŢIEI ÎN MODUL: 8/62

NUMĂRUL LECŢIEI CONFORM ORARULUI: 3

DURATA LECŢIEI: 45 min

MODULUL: Înmulţirea şi împărţirea tabelară

SUBIECTUL LECŢIEI: Exerciţii şi probleme de consolidare, dezvoltare a înmulţirii cu 0, 1, 2, 3.

SUBCOMPETENŢE: -utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de

înmulţire;

- efectuarea înmulţirii prin adunare repetată şi utilizînd tabla

înmulţirii;

- aplicarea înmulţirii la rezolvarea problemelor şi a exerciţiilor,

a numerelor necunoscute.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Elevii vor fi capabili:

O1-să rezolve cel puţin trei exerciţii de înmulţire, folosind

materialul didactic prezentat;

O2-să prezinte cel puţin o expresie din sfera terminologiei

specifice operaţiei de înmulţire, folosind experienţa anterioară;

O3-să rezolve cel puţin un exerciţiu de tipul ? x a= b, dintr-un

şir de exerciţii date;

O4-să compună şi să rezolve probleme după exerciţii date,care

se rezolvă prin cel puţin o operaţie;

O5 - să scrie cel puţin o adunare repetată sub formă de înmulţire,

folosind experienţa anterioară .

TIPUL LECŢIEI: - Lecţie de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor

TEHNOLOGII DIDACTICE:

a) forme de organizare: - frontal; - pe grup; - independent.

b)metode, procedee, tehnici : - explicaţia; - exerciţiul; - conversaţia; -

- Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am aflat; -jocul didactic, brainstormingul, clusteringul,

analiza/sinteza

c)mijloace instrucţionale : -calculator; videoproiector; - magnetofon,CD

-

-material PPT “Cine ştie mai bine”

-puzzle-uri;

-jetoane -fişe de lucru;

REFERINŢE BIBLIOGRAFICE :

1. Curriculum şcolar, clasele I-IV, Chişinău, 2010.

2. Ghid metodologic la manualul şcolar, autori Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Iulia Iasinschi.

3. Ghid de implimentare a Curriculumului modernizat pentru treapta primară de învăţămînt, Ed.

Chişinău, 2011.

4. Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Iulia Iasinschi, Matematica cl.3. Ed.Prut Internaţional, 2011.

EVALUAREA: formativă, evaluarea orală şi în scris, lucrare independentă(fără apreciere cu note).

SCENARIUL LECŢIEI:

№ Secvenţele lecţiei

Tim

pul OB.

OP.

Activitatea învăţătorului şi a elevilor

Strategia didactică

(metode, procedee,

forme, mijloace

instrucţionale)

Evaluare

(metode,

procedee, forme)

1. Organizarea clasei 1’ Salutul

Ce să fie, ce să fie

Oare ce minunăţie

E ora de gramatică?

Elevii: Nu de matematică.

Mai întîi şi-ntîi de toate

Avem oaspeţi mulţi în spate

Cu un zîmbet blînd să-i privim

Cu vorbe dulci să-i întîlnim.

Elevii: Bună ziua! Bine aţi venit!

Aşezaţi-vă , vă rog,

Spor la muncă şi noroc!

--act. frontală

2. Verificarea temei 4’ O1

O6

Se verifică, frontal, rezolvarea temei pentru acasă atât din punct

de vedere cantitativ, cât şi calitativ.

Gruparea elevilor pentru desfăşurarea activităţii(pe fonul

melodiei Săniuţa). Elevii extrag la alegerea proprie fişe-săniuţe, pe

care sunt scrise exerciţii. Se grupează în baza răspunsului de pe

--act. frontală

Fişe de lucru

(săniuţe)

Magnetofon,CD

-aprecieri verbale

-autocorectarea

fişe(toate fişele sunt diferite) Anexa 1

3. Reactualizarea

cunoştinţelor şi a

capacităţilor

4’ Elevii sunt întrebaţi ce personaje îndrăgite i-au ajutat să înveţe

înmulţirea când unul dintre factori este 2, respectiv 3.

Învăţătoarea anunţă faptul că elevii vor primi vizita unui personaj

de iarnă îndrăgit. Se prezintă un material PPT, iar elevii află cine

este personajul(Omul de zăpadă).

Învăţătoarea precizează că azi elevii îşi vor consolida

cunoştinţele despre înmulţirea când unul dintre factori este 0,1, 2

sau 3, îşi vor aminti terminologia specifică operaţiei de înmulţire şi

vor rezolva exerciţii şi probleme atractive. Titlul lecţiei va fi scris

pe tablă şi pe caiete.

--conversaţia

--act. frontală

--laptop,

videoproiector,

material PPT

--explicaţia

--act. frontală

--observarea

sistematică

--aprecieri

verbale

4. Consolidarea

materiei şi

formarea

capacităţilor

22’ O2

Brainstorming: elevii sunt solicitaţi să spună cât mai multe

informaţii despre operaţia de înmulţire. Ei afişează fişele cu

noţiunile descoperite la tablă (factor,drodus, de ...ori mai mult,

adunarea repetată, legea comutativă, dublul, triplul,X) pe

clusteringul propus.(astfel ei se mobilizează şi memorează mai

uşo).

-brainstorming-ul,

explicaţia,

-act. frontală

--observarea

sistematică

--aprecieri

verbale

O1

O4

O1

ÎNMULŢIREA

CALCUL ORAL:

Geta are 3 caieteOrdonate, fără pete.Anca, sora ei mai mare,Mai mult de 5 ori are.Socotiţi câte caieteAre Anca, pe-ndelete.

Dana-i mică, dar citeşteTot mereu, fiindcă doreşteLucruri multe ca să ştieDespre lumea noastră vie.Miercuri, 3 pagini a cititŞi deloc n-a obosit.Joi, de 6 ori mai multA citit într-un timp scurt.O întreabă un răţoi:“ Dana, cât ai citit joi? “

clusteringul

-exerciţiul,

explicaţia

-act. frontală

--observarea

sistematică

O3

O5

O4

O1

O6

Lucrul pe posturi 2x3= 2x1= 2x3x3=

7x3= 4x3= 5x2x3=

Aflaţi produsul numerelor: 3 şi 3, 9 şi 3, 2 şi 10.

Aflaţi dublul numerelor 5 şi 4.

Mirela are 9 ani. Mama ei este de 3 ori mai mare.

Câţi ani are mama Mirelei?

Elevii vor lucra în scris, la tablă şi pe caiete, următoarele

exerciţii:

1. Calculaţi: 2. Aflaţi factorul necunoscut:

2x2= x3=18

5x3= x2=10

3x0= x3=27

10x1= x2=16

8x3=

2x2x2= 3x3x3=

3. Compuneţi o problemă care să se rezolve prin următorul

exerciţiu: 6 x 3 = ; 3 + 2 x 3 =

Elevii vor primi o fişă cu o problemă pe care elevii o vor

rezolva folosind metoda Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am aflat (ANEXA 4).

Problema 9/53. Aceasta o vor face în rezultatul citirii independente,

a analizei detaliate a problemei conform unui plan bine stabilit.

Învăţătorul joacă rol de dirijor

-exerciţiul,

conversaţia

-act. frontală

-laptop,

videoproiector,

material PPT

Creativitatea

Problematizarea

Ştiu/Vreau să ştiu/

Am Aflat

--aprecieri

verbale

--observarea

sistematică

--aprecieri

verbale

Elevii vor fi împărţiţi în trei grupe eterogene: CLOPOŢEII,

GLOBULEŢELE, CADOURILE. Vor primi câteva exerciţii şi câte

un puzzle aşezat cu faţa în jos (ANEXA 2/3). Pe faţa fiecărei piese

a puzzle-ului se află scris rezultatul unui exerciţiu. Rezolvând

corect, vor putea descoperi imaginea cu numele unor eroi ai

anotimpului iarna. Fiecare grup primeşte fişa cu exerciţii diferite,

eroii aceeaşi. Drept recompensă vor primi jetoane (cu denumirile

grupei)cu clopoţei, globuleţe şi cadouri cu care vor împodobi un

brăduţ.

Analiza/sinteza

-act. independentă;

-fişe de lucru

-exerciţiul, jocul

didactic;

-act. pe grupe,

-fişe, puzzle-uri,

jetoane, Bradul de

Crăciun

Evaluarea

reciprocă în baza

imaginii mari.

5. Evaluarea 10’ O1

O4

O6

Învăţătoarea oferă elevilor câte o fişă de lucru şi explică modul

de rezolvare a sarcinilor (ANEXA 5).

--conversaţia,

explicaţia,

--act. individuală

-fişe de lucru

--aprecieri

verbale

-autocorectarea

Evaluarea

formativă

6. Bilanţul lecţiei 2’ Jocul Telefonul mobil (elevii sună mamei şi cu ajutorul fişei

Bilanţul lecţiei explică ce au învăţat azi).

Telefonul mobil

Fişe-floricele-

--aprecieri

verbale

Notarea

Elevii primesc fişe-surprize pentru a se prezenta mamelor drept

„cadou”, interpretează cîntecul „Omul de zăpadă” pentru oaspetele

lecţiei.

surprize

7. 2’ Elevii vor primi ca temă pentru acasă exerciţiile 6/53

Anexa 1

Anexa 2

Anexa 3

ANEXA 4:

Matei a rezolvat suplimetar 5 probleme la matematică, iar Ioana a rezolvat de două ori mai multe probleme decât Matei.

Câte probleme au rezolvat împreună cei doi copii?

ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM AFLAT

Plan de rezolvare:

a)___________________________________________________________________________________________________________________b)__________________________________________________________________________________________________________________Răspuns:________________________________

ANEXA 5:

Numele şi prenumele:…………………………………………………. 06.12.2011

PROBĂ DE EVALUARE

1. Scrie sub formă de adunare repetată de termeni egali, apoi sub formă de înmulţire:

a) b)

____+ ____ + ____ + _____ = ____ _____ + _____ + _____ + _____ + _____ =_____

_____ x _____ = _____ _____ x _____ = _______

c)

______ +_____+____+_____=_____

_____ x ____ =_____

2. Calculează:

5 x 2=_____ 6 x 3=_____ 2 x 2 x 3 = ______

3. Încercuieşte răspunsul corect:

5 x 3 = 12; 15; 22;

4 x 2 = 8; 20; 14;

9 x 3 = 10; 17; 27.

4. Pe o creangă sunt 6 porumbei, iar vrăbiuţe de 3 ori mai multe.

Câte păsări sunt pe acea creangă?

Plan de rezolvare:

a)________________________________________________________________________

________________________________________

b)________________________________________________________________________

________________________________________

Răspuns:__________________________________________

ANEXA 5:

Numele şi prenumele:…………………………………………………. 06.12.2011