asezarile urbane proiect didactic de lectie
DESCRIPTION
Proiect didactic cl a v aTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE
DATACLASA VPROFESOR Isar ConstantinOBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALAEDITURA - TeoraSUBIECTUL LECTIEI – Asezarile urbane TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi
COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice.2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.
COMPETENTE SPECIFICE: 1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază 2.1 Recunoaşterea denumirilor şi termenilor geografici în limbi străine4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe un suport cartografic4.3 Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice specifice7.5 Ordonarea elementelor, fenomenelor şi proceselor folosind diferite criterii de clasificare: cantitative, calitative şi territoriale
OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :O1 -sa defineasca notiunea de asezare urbana pe baza informatiilor primite in timpul lectiei ;O2- sa enumere partile componente ale unei asezari urbane pe baza informatiilor din manual O3–sa numeasca 2 factorii care au dus la aparitia oraselor pe baza textului din manual O4 –sa clasifice orasele dupa anumite criterii ( nr de locuitori si functii )O5 - sa localizezela harta 2 orase mari din fiecare continent analizand harta din manual si harta muralaO6 -sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare
STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristicaMETODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta si manualul.MATERIALUL DIDACTIC - reprezentari grafice,
– manualul, – fisa de lucru.– Plansa cu profilul de sol
MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografie generala” cls. V, autori D. Strat, C. Furtuna
- “Didactica geografiei” – N. Ilinca - “ Geografie fizica generala” – M. Ielenicz
DESFASURAREA LECTIEI
Ob. Opert.
Dozare
Momentele lectiei
Activ. de predare - invatare Strategii didactice
Evaluare
Actv. prof. Actv. elevilor
1’ Organiz. clasei
- verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectiei
Pregatirea caietelor si a docum. scolare
Observarea
AtentionareAprecieri
10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “Asezarile omenesti- asezarile rurale ” prin intreb. scurte
Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anteriorSe desfasoara frontal pebaza unor întrebari careviza asezarile omenesti –satele
Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.
Dialogul Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii
1 -2’ Pregatirea aperceptiva
Care este cea mai frumoasa localitate vizitata de voi ?
Reflecteaza si raspund- orasul Predeal, Sinaia.
Conversatia
euristica
Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului
1 Anuntarea temei
Precizează obiectivele şistrategia de rezolvare,condiţiile de lucru. Scrie titlul lecţiei pe tablă Asezarile urbane
Ascultă, acceptă, se mobilizează, participă,scriu titlul lecţiei în caiet
Expunere,lucrul la
tablă
Observarea comportamentuluielevilor;
O1
20’ –
25‘Dirijarea predarii - invatarii
Profesorul expune pe tabla notiune de asezare urbana Care este diferenta dintre o asezare rurala ( sat ) si asezarea urbana ?
Elevii sunt atenti si noteaza Elevii gandesc si raspund sub indrumarea profesorului :- numarul de locuitori, - lipsa terenurilor cultivate ( mosiei )
Descoperirea
Observarea
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze
O2
Profesorul le cere elevilor sa ii reaminteasca din lectiia anterioara care sunt partile componente ale unei asezari rurale ?
-Elevii gandesc si dau raspunsul solicitat: - vatr, mosia si populatia ( nr locuitorilor ) Elevii sunt atenti si
Conversatia
Explicatia Idem
Profesorul le expune pe tabla elementele componente ale orasului: -Populaţia sau nr. de locuitori-Teritoriul construit=intravilan-Spaţiul înconjurător=periurban sau extravilan-Activităţile economice şi urbane industrie, comert, transporturi,etc
noteaza in caiete
O3
Sa numim 2 factorii care au contribuit la aparitia si dezvoltarii oraselor analizand textul din manual
Elevii citesc textul din manual si indentifica factori care au contribuit la dezvoltarea oraselor- relieful ,clima, importanta economica
Descoperirae
Lucru cu manualul
Idem
Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.
O4 Profesorul intreaba in care ar fi criteriile de clasificare ale oraselor - orasul Bucuresti are acelasi nr de locuitori ca Voluntari ?Acest otras are aceeasi functie( activitate ) ?Profesorul le noteaza pe tabla clasificarea orselor
Elevii sunt atenti si raspund la interogatiile adresate de profesor .Orasul bucuresti nu are acelasi nr. de locuitori si nu are nici aceeasi activitate. Elevii completeaza schita lectiei de pe tabla in caiete.
Conversatia euristica Explicatia
Idem
O5 Sa indentificam pe harta din manual cate 2 orasele mari de pe fiecare continent si sa le notam in caiete
Elevi anlizeaza harta din manual si indentifica orasele notandule in caiete
Lucru cu manualul si harta
3’ - 4‘
Atingerea feed- backului
Care sunt orasele vizitate de voi in ultima excursie ?Sa localizam pe harta Romaniei aceste orase .
Elevii gandesc si reactualizeaza informatiile si le aplica in situati noi
Un elev iese la harta.
ConversatiaLucru cu harta
Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.
O6
10’ Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor
Completati fisa de lucru cu informatiile corespunzatoare.
Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor.
Interogatiile de
control si dialogul.
Evaluarea finala
1’ - 2‘
Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa
Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.Tema pentru acasa.
Asculta si noteza. Explicarea
SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla
ASEZARILE URBANE 1. Aşezarea urbană sau orasul ( definitie ) - este o concentrare umană (de locuitori), - de mărime mai mare decât aşezarea rurală(atât ca numar de locuitori cât şi ca suprafaţă), - ce desfăşoară predominant activităţi diverse in comparatie cu satul ( comert, industrie, transport, etc)2. Componentele oraşului:
-poziţia şi localizarea geografică-Populaţia sau nr. de locuitori-Teritoriul construit=intravilan -Spaţiul înconjurător=periurban sau extravilan-Activităţile economice şi urbane (predominant din sectorul secundar şi terţiar)3. Factorii care au influentat aparitia si evolutia oraselor sunt:
a) Factorii naturali – relieful – primele orase au cautat sa fie asezate pe mari inaltimi pentru a fi mai usor de aparat
- clima –cele mai numeroase orase suntin zona de clima temperata, subtropicala si tropicala .
b) Factorii economici : marile orase de azi au aparut datorita importantei lor economice , in regiuni bogate in materii prime ( petrol, carbune )
c) Factorii politici aceste orase au aparut datorita hotararii conduceri tarilor; astfel a aparut Washinton in SUA, Sankt Petersburg in Rusia, Brasil in Brasilia.
4. Aparitia si evolutia oraselor - Primele orase au aparut acum cca. 7000 ani in orientul apropiat - Acum 4000 ani esista numeroase orase in Meopotamia, Egipt, sau China - In Europa primele orase au aparut in mileniul 1 ien Orasele in antichitate – erau inconjurate de de ziduri puternice - aveau o pozitie usor de aparat ( marile inaltimi ) - aveau strazi inguste si cladiri foarte dese - partea centrala juca un rol deosebit aici erau templele si cladirile administrative -Atena si Roma.Orasele medievale sunt asemanatoare celor din antichitate Orasul modern -se renunta la zidurile de aparare
– orasele cresc in suprafata – astazi multi oameni sunt atrasi de orase ex acum 30 ani Sao Paolo avea 5mil loc acumare 18 mil loc
– La periferie sunt cartiere sarace ( de tranzit ) 5. Raspandirea oraselor pe glob In prezent 40% din populatia planetei traieste la oras. Orasele sunt raspandite inegal pe suprafata Terrei. Existand zone cu o mare concentrare de orase dar si regiuni unde acestea lipsesc. In Europa – cele mai multe orase sunt in V
– Orasul tipic european si-a pastrat in partea centrala strazile inguste si intortocheate ( orasul vechi) dar in au stazi largi si drepte si cladiri impozante in orasul nou .
In America de N – orasul este format dintr-un centru cu cladiri foarte inalte si zonele marginale cu case de locuit pentru o singura familie. In America latina – se aseamana cu cele din America de N dar cu deosebirea ca la periferie sunt cartierele sarace.In lumea islamica – in partea centrala orasul vechi cu case albe si strazi labirintice si orasul nou asemanator celui european. In Asia de sud – sau dezvoltat in ultima perioada au constructii dese si inalte dar si strazi foarte aglomerate. 6 Clasificarea oraselor Orasele se clasifica in functie de:
- orase mici – sub 20 000 loc a) Numarul de locuitori - orase mijlocii 20 000 – 100 000 loc
- orase mari peste 100 000 loc. - orase foarte mari sau milionare Astazi sunt 20 de astfel de orase )
b) orase administrativ- politice ( capitalele tarilor) c) orase porturi ( Constanta ) d) orase industriale ( Resita ) e) orase turistice ( Sinaia ) f) orase culturale ( Oxford )
Fisa de evaluare