asezarile rurale. tipuri de sate proiect didactic

10

Click here to load reader

Upload: hia11112

Post on 07-Dec-2015

169 views

Category:

Documents


17 download

DESCRIPTION

Asezarile Rurale. Tipuri de Sate

TRANSCRIPT

Page 1: Asezarile Rurale. Tipuri de Sate Proiect Didactic

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATACLASA VIIIPROFESOR- Isar ConstantinOBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEIEDITURA - Didactica si Pedagogica RASUBIECTUL LECTIEI – Aşezările rurale. Tipuri de sateTIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi

COMPETENTE GENERALE 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic6. Identificarea şi explicarea dimensiunii sociale, civice şi culturale a caracteristicilor spaţiuluigeografic 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

COMPETENTE SPECIFICE 1.2 Definirea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază 4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenzionale4.4. Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentări cartografic6.1. Explicarea importanţei mediului geografic al României pentru om şi societate7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :

O1 –sa defineasca in cuvinte proprii asezarile rurale pe baza informatiilor din manual O2 - sa precizeze 2 componente ale satului, citind si interpretand notiunile din manual. O3 - sa clasifice satele dupa diferite criterii cu ajutorul figurilor si textului din manual O4 -sã precizeze influenţa pe care o are relieful în tipologia aşezãrilor rurale O5 - sã explice legãtura dintre aspectul exterior al localitãţilor rurale şi activitãţile lor economice de bazã; O6 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica

METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, descriere conversatia, comparatia, lucru cu harta si manualul metoda demonstratiei cu ajutorul ilustratiilor, schitelor

MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, reprezentari grafice, atlasul geografic, manualul

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia Romaniei ” cls. VIII, autor Gr. Posea

Page 2: Asezarile Rurale. Tipuri de Sate Proiect Didactic

DESFASURAREA LECTIEI

Ob.

O

pert

.

Doz

are Momentele

lectieiActiv. de predare - invatare Strategii

didacticeEvaluare

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. clasei

- verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectiei

Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Observarea AtentionareAprecieri

10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “Formarea si evolutia reliefului” prin intreb. scurte

Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior- Care este vechimea aşezãrilor umane?- Care sunt primele aşezãri urbane apãrute pe teritoriul României?- Cum au evoluat aşezãrile umane? Exemplificaţi.

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.

Dialogul Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

1’ – 2’ Pregatirea aperceptiva

Se ne reamintim faptul cã teritoriul ţãrii noastre a fost populat din cele mai vechi timpuri şi cã aşezãrile umane sunt foarte vechi.Sã vedem cum sunt astãzi aşezãrile umane de pe teritoriul României.

Sunt atenti si interesati de subiect

Conversatia euristica

elevilor la formularea raspunsului

1 Anuntarea temei

Precizează obiectivele şi strategia de rezolvare,condiţiile de lucru. Scrie titlul lecţiei pe tablă: Aşezările rurale. Tipuri de sate

Ascultă, acceptă, se mobilizează, participă,scriu titlul lecţiei în caiet

Expunere,lucrul la tablă

Observarea comportamentului elevilor.

O1

20’ –

25‘Dirijarea predarii - invatarii

Sa analizam trextul din manual si sa aflam ce reprezinta satul Profesorul scrie pe tabla definitia satului

Citesc materialul supus spre analiza Sunt atenti noteaza in caiete cele scrise pe tabla

Descoperirea

Observarea

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze

O2

- Sa identificam folosind imaginile si textul din manual care sunt elementele componente ale satului

- Citesc notiunile expuse in manual spre analiza.- Reflecteaza- Sub indrumarea

Conversatia

Idem

Page 3: Asezarile Rurale. Tipuri de Sate Proiect Didactic

romanesc prof., elevii explica notiunile sesizate, le mentioneaza si aplica in alte situatii cunostintele invatate.

Descoperirea

Lucru cu manualul si

harta

O3

Expune pe tabla tipologia satelor dupa trepte de relief pe care sunt amplasate Sa analizam imaginile din manual si textul identificati tipurile de sate intalnite pe cele 3 trepte de relief . Cine poate sa dea exemplu de sat intalnit in deplasarile realizate in tara

-Analizeaza materialele expuse studiului si raspun sub indrumarea profesorului

Idem

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

O4 Sa analizam imaginile din manual si sa indentificam in ce mod influenteaza relieful structura satelor - Ce anume influenteaza gruparea gospodariilor in sate ?Pe ce forme de relief intani satul risipit si ce tip de sa teste caracteristic regiunii in care ne aflam ?

Studiaza imaginile imaginile expuse spre analiza si raspando sub indrumarea profesorului -Relieful influenteaza gruparea satelor . - In regiunile deluroase - Satul caracteristic este cel adunat

Lucru cu manualul

Conversatia

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

O5 Ce influenta au activitatile economice asupra fizionomiei satului ?Care sunt activitatile desfasurate la sat ?

Se trece la completarea schemei cu tipurile de sate dupã criteriul activitãţilor economice şi se enumerã funcţiile economice caracteristice în fiecare zonã geograficã.

Elevii gandesc si raspund sub indrumarea profesorului Activitatile economice au o influenta majora in gruparea gospodariilor in regiunile de deal si campie

Completeazã pe caiete.

Lucru cu manualul

Conversatia

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

Page 4: Asezarile Rurale. Tipuri de Sate Proiect Didactic

3’ - 4‘ Atingerea feed- backului

Explicati de ce in regiunile de campie si unele satele sunt foarte compacte

Reanalizeaza, sintetizeaza si explica ca satele sunt dispuse asa in urama sistematizarii teritoriului pentru folosirea eficienta a terenurilor agricole

Exercitii geografice

Stimularea participarii elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

O6

10’ Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor

Completati fisa de evaluare cu informatiile corespunzatoare.

Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor.

Interogatiile de control si

dialogul.

Evaluarea finala

1’ - 2‘ Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Asculta si noteza. Explicarea

Page 5: Asezarile Rurale. Tipuri de Sate Proiect Didactic

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi pe tabla ASEZARILE RURALE SI TIPURILE DE SATE

Asezarile rurale – acele comunitati care traiesc in grupuri putin numerose de regula in gospodarii individuale si desfasoara activitati predominante agricole Asezarile rurale = sate Elementele componente ale unui sat Vatra= locul de concentrare a locuintelor Mosia = locul de concentrare a activitatilor economice Forma si stucura localitatii = perimetrul vetrei si modul de grupare a gospodariilor Functiile economice = tipurile de ectivitati dominante

Clasificarea satelor Satele se pot clasifica dupa :

a) numar de locuitori- marime– sate mici sub 500 loc specifice zonelor montane unde pot urca pana la peste 1000m altitudine-pana la

1600m in Muntii Apuseni dar care sunt si zonale de deal si podis – sate mijlocii 500-1500 loc specifice regiunilor collinare si de podis – sate mari1500-4000 loc intalnite in campie

b) dupa forma vetrei satului ( forma perimetrului construit )– forma neregulata –cele mai multe sate au aceasta forma – forma liniare – sunt satele care valorifica terenurile inguste dar alungite –o vale, un drum – forma geometrica (dreptunghiulara, poligonale )- sunt sate care au primit loturi de teren paralele sau

au fost sistematizate dupa un planc) dupa modul de distributie a gospodariilor in teritoriu (structura )

gruparea gospodariilor in teriroriu depinde de mai multi factori in care un rol important il joaca relieful in mod general se disting trei tipuri de sate

- sat risipit – are gospodariile foarte dispersate intre ele la distante mari unele de altele uneori chiar de km. Vatra si mosia se suprapun. Sunt valorificate pasunile, suprafetele plane pentru culturi agricole si padurile . Acet tip de sat se intalneste in Muntii Apuseni unde se mai numesc si Cranguri , Carpatii Maramuresului si ai Bucovinei si in Carpatii Meridionali.

- Satul rasfirat –are gospodariile insirate de-a lungul vailor sau a drumurilor avand de regula un nucleu intr-o depresiune sau bazinet , gospodariile sunt despartite de livada sau o plantatie de vie sau alte terenuri agricole ,pasuni. Se intalneste in regiunile subcarpatice, podisul Sucevei, si la marginale Depresiunii Collinare a Transilvaniei , o varianta a acestui tip de sat este satul drum desfasurat de-a lungul unei vai sau a unei cai de comunicatie

- Satul adunat sau aglomerat are vatra bine definite si conturata clar de mosia satului (lipsita de gospodarii), se intalneste atat in campie cat si in zonele de podis si in unele depresiuni mari si netede.. acest tip de sat poate avea mai multe subtipuri

Satul compact –care ocupa spatii mici cu case lipite perete de perete –satele sasesti din Transilvania si cele svabe din Banat care au curti interioare mascate de porti mari Satul liniar in podisul Barladului si podisul GeticSate geometrizate dreptunghiulare in Campia deVest si Campia Romana

d) dupa functiile (activitatile ) economice prin traditie in sate activitatile economice sunt cele agricolecu diferentieri in functie de treapta de relief pe care o ocupa

functii predominant agricole – in campie – sat cerealier si de plante tehnice - in zona colinara si de podis – sat viticol, pomicol si de crestere animalelor - - in zona de munte –sate forestiere, cresterea animalelor

sate cu functii complementare agriculturii – pescuit si expluatarea lemnului sate cu alte activitati – epluatarea miniera

- statini balneo-climaterice - activitati industriale (alimentara)- de transport, etc.- mixte

Page 6: Asezarile Rurale. Tipuri de Sate Proiect Didactic

FISA DE EVALUARE

Fixarea cunostintelor printr-o tema de lucru:

I Completaţi spaţiile libere din afirmaţiile de mai jos cu informaţia corectă:1. Populaţia rurală este localizată în unităţile administrative denumite……2. Satele mici au un număr de locuitori situat sub valoarea de………3. În câmpie predomină tipul de sat………4. În Munţii Apuseni predomină satele cu gospodării foarte risipite numite……………5. După modul de grupare a gospodăriilor (forma vetrei), cele mai multe sate din zonele de

munte sunt de tip…………. 25p

II. Completaţi textul de mai jos cu termenii potriviţi din lista oferită:Satul are următoarele componente: …..1….-locul unde sunt amplasate locuinţele; …..2…..-locul de desfăşurare a activităţilor economice şi populaţia – locuitorii aşezării. În zonele montane gospodăriile sunt foarte dispersate (depărtate unele de altele) formând sate ……3…… În zonele de câmpie şi podiş, acolo unde relieful este neted, gospodăriile sunt grupate (vatra fiind delimitată clar de moşie) formând sate …..4…. Majoritatea aşezărilor rurale au din punct de vedere economic un caracter …….5……

Listă de termeni: rural, industrial, vatra, agricol, moşia, răsfirate, risipite, compacte, adunate

25 p

III. Realizati o clasificare a satelor din regiunea periurbana a Bucurestiului in functie de

uramtoarele criterii:- numar de locuitori

- forma vetrei satului

- Structura

- Funti 30p

Timp de lucru 10 minute din oficiu 20 puncte