sunetul si litera "i"
Post on 30-Nov-2015
512 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional Pedagogic „Carol I”PROFESOR METODIST: Herişanu AlexandrinaPROFESOR COORDONATOR: Stănescu IonÎNVĂŢĂTOR: Ciurea AureliaPROPUNĂTOR: Stoica Bogdan
DATA: 22.02.2012CLASA: IDISCIPLINA: Limba RomânăSUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul şi litera „î”TIPUL LECŢIEI: mixtă
STRATEGII DIDACTICE:METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia,observarea sistematica,proba orală, tema de lucru in clasa, autoevaluarea MIJLOACE DIDACTICE: manual, DURATA LECŢIEI: 50 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: www.didactic.ro
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată O2- -să distingă silabele dintr-un cuvânt si suntetele dintr-o silaba O3- -să sesizeze sensul cuvintelor intr-un enunt dat O4 – sa integreze cuvintele noi in enunturi O5 - sa identifice literele, silabele cuvintelor si enunturile in textul tiparit si in textul scris de mână O6 - să scrie corect literele ,silabele cuvintelor
Demersul DidacticNr.crt. Momentele activităţii
Ob.op. Conţinutul lecţiei
Strategii didactice
Metode şiprocedee
Mijloacedidactice
1. Momentul organizatoric Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei;Verific existenţa materialelor necesare desfăşurării orei.
Conversaţia
2. Reactualizarea cunoştinţelor
O3 Se va realiza o scurtă recapitulare din lecţia precedentă.ex:- Daţi exemple de cuvinte care să conţină litera “ş” în poziţie iniţială, mediană, finală.
Conversaţia
4. Anunţarea temei şi obiectivelor
Se va anunţa titlul lecţiei, captându-se atenţia prin următoarea poezie: Î seamănă cu o săgeatăCătre ceruri îndreptată.:Cu î scriem la începutCum ar fi în “imprumut”;La sfârşit daca îl scriemTot pe î îl pricopsim,De exemplu “hotărî”.Ei, dar nu te amărî,Fiindcă sigur le înveţiDacă singur le repeţi:Într-o zi un împarat,Rău si neînduplecat,Hotărî să joace-n horăÎnvârtita timp de-o oră.O oră să repeţi şi tuCum şi unde-l pui pe Î !
Conversaţia
5. Dirijarea învăţării O1
O2
O3
O4
O5
O6
Voi solicita copiilor să citească textul individual în şoaptă. Se va citi model textul din manual. Copii vor citi la îndemnul meu.Se vor rezolva exerciţiile pe baza textului.
Observarea sistematicăProba orală
6. Evaluarea performanţelor O5
O6
Se va realiza printr-o fişă de lucru. Tema de lucru în clasăAutoevaluarea
Fişă de lucru
7. Încheierea activităţii Se vor face aprecieri globale şi individuale privind modul de
Conversaţia
lucru al elevilor.
top related