sunetul si litera "i"

5
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional Pedagogic „Carol I” PROFESOR METODIST: Herişanu Alexandrina PROFESOR COORDONATOR: Stănescu Ion

Upload: cristina-elena-b

Post on 30-Nov-2015

509 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

plan de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: Sunetul Si Litera "i"

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Naţional Pedagogic „Carol I”PROFESOR METODIST: Herişanu AlexandrinaPROFESOR COORDONATOR: Stănescu IonÎNVĂŢĂTOR: Ciurea AureliaPROPUNĂTOR: Stoica Bogdan

Page 2: Sunetul Si Litera "i"

DATA: 22.02.2012CLASA: IDISCIPLINA: Limba RomânăSUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul şi litera „î”TIPUL LECŢIEI: mixtă

STRATEGII DIDACTICE:METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia,observarea sistematica,proba orală, tema de lucru in clasa, autoevaluarea MIJLOACE DIDACTICE: manual, DURATA LECŢIEI: 50 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: www.didactic.ro

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1- să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată O2- -să distingă silabele dintr-un cuvânt si suntetele dintr-o silaba O3- -să sesizeze sensul cuvintelor intr-un enunt dat O4 – sa integreze cuvintele noi in enunturi O5 - sa identifice literele, silabele cuvintelor si enunturile in textul tiparit si in textul scris de mână O6 - să scrie corect literele ,silabele cuvintelor

Page 3: Sunetul Si Litera "i"

Demersul DidacticNr.crt. Momentele activităţii

Ob.op. Conţinutul lecţiei

Strategii didactice

Metode şiprocedee

Mijloacedidactice

1. Momentul organizatoric Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei;Verific existenţa materialelor necesare desfăşurării orei.

Conversaţia

2. Reactualizarea cunoştinţelor

O3 Se va realiza o scurtă recapitulare din lecţia precedentă.ex:- Daţi exemple de cuvinte care să conţină litera “ş” în poziţie iniţială, mediană, finală.

Conversaţia

4. Anunţarea temei şi obiectivelor

Se va anunţa titlul lecţiei, captându-se atenţia prin următoarea poezie: Î seamănă cu o săgeatăCătre ceruri îndreptată.:Cu î scriem la începutCum ar fi în “imprumut”;La sfârşit daca îl scriemTot pe î îl pricopsim,De exemplu “hotărî”.Ei, dar nu te amărî,Fiindcă sigur le înveţiDacă singur le repeţi:Într-o zi un împarat,Rău si neînduplecat,Hotărî să joace-n horăÎnvârtita timp de-o oră.O oră să repeţi şi tuCum şi unde-l pui pe Î !

Conversaţia

5. Dirijarea învăţării O1

O2

O3

O4

O5

O6

Voi solicita copiilor să citească textul individual în şoaptă. Se va citi model textul din manual. Copii vor citi la îndemnul meu.Se vor rezolva exerciţiile pe baza textului.

Observarea sistematicăProba orală

6. Evaluarea performanţelor O5

O6

Se va realiza printr-o fişă de lucru. Tema de lucru în clasăAutoevaluarea

Fişă de lucru

7. Încheierea activităţii Se vor face aprecieri globale şi individuale privind modul de

Conversaţia

Page 4: Sunetul Si Litera "i"

lucru al elevilor.