roşioru.ro · web viewistorie. manual pentru clasa a vi-a, editura didactică şi pedagogică...
Post on 20-Feb-2021
5 Views
Preview:
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 29 „Mihai Viteazul” Constanţa
Aria curriculară: „Om şi societate”
Disciplina: Istorie
Clasa: a VI-a
Data: martie 2019
Profesor:
Domeniul de conţinut: Spre o nouă societate
Lecţia: Revoluţia glorioasă
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Durată: 50 min.
Locaţie: sala de clasă
Competenţa generală:
3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.
Competenţe specifice:
2.1. Utilizarea adecvată a termenilor istorici/limbajului de specialitate în prezentarea unui fapt/proces istoric
3.3. Descrierea consecinţelor deciziei şi acţiunii umane
Obiectivele lecţiei (competențe derivate/obiectivele operaţional):
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
· O1 Să utilizeze adecvat în contexte orale/scrise următoarele noţiuni istorice: „război civil”, „republică”, „monarhie constituţională”, „revoluţie glorioasă”, „principiul separaţiei puterilor în stat”, „putere legislativă”, „”putere executivă”, „putere judecătorească”, „vot censitar”.
· O2 Să numească cel puţin o cauză a declanşării revoluţiei din Anglia.
· O3 Să prezinte cronologic principalele evenimente din timpul revoluţiei.
· O4 Să explice principiul separaţiei puterilor în stat.
Resurse: manualul pp. 68-69, tabla, markere, magneţi
Strategii didactice:
Metode, procedee, tehnici: explicaţia, expunerea, conversaţia euristică, demonstraţia, problematizarea
Mijloace de învăţământ:
Harta Europei în sec XIV-XVI, imagini, fişe - extensie
Magda Stan, Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică şi Pedagogică S.A., Bucureşti, 2018
Modalităţi de organizare a instruirii: activitate frontală, individuală
Bibliografie:
· G.M. Trevelyan, Istoria ilustrată a Anglie, Editura Ştiinţifică, Bucureşti, 1975.
· Ochescu, M., ISTORIE. Caiet pentru clasa a VI-a, Editura Art Educaţional, Bucureşti, 2015.
· Adăscăliţei F., Bercea M., Dumitrescu D., Lazăr L., Manea M., Popescu M., Elemente de didactica istoriei, Editura Nomina, Bucureşti, 2010.
· Tănasă, Gh., Metodica predării-învăţării istoriei, Editura Spiru Haret, Iaşi, 1998
SCHEMA LECŢIEI
Revoluţia glorioasă
1. Cauze
· încercarea de înlăturarea a anglicanismului şi de impunere a catolicismului
· încercarea de a copia modelul absolutist francez (cheltuieli exagerate)
2. Desfăşurare
· Regele Carol I Stuart (1625-1649) dizolvă Parlamentul = revoltă
· Se formează două tabere care încep războiul civil
· Tabăra regalistă
· Tabăra parlamentară (Oliver Cromwell)
· Regaliştii sunt înfrăți,
· regele este decapitat
· se proclamă republica (1649-1653) şi apoi Protectoratul (1653-1659)
· 1660-1688 se realizează restauraţia Stuarţilor (regi Carol al II-lea şi Iacob al II-lea) care încearcă revenirea la absolutism
· 1688 Parlamentul înlocuiește paşnic regele prin aducerea din Olanda a lui Wilhelm de Orania = acceptă „Declaraţia Drepturilor” (în 1689)
3. Urmări
· Anglia devine monarhie constituţională = puterile regelui sunt limitate
Puterea legislativă (dă legi) = Parlament bicameral (Camera Lorzilor + Camera Comunelor)
Puterea executivă
Rege
(numeşte prim-ministrul)
+ Guvern
(aplică legile)
Puterea judecătorească (pedepseşte pe cei ce încalcă legile) = judecătorii
FIŞĂ DE LUCRU nr. 1
Completează axa cronologică cu principalele repere cronologice ale lecţiei:
_1625-1649______1649____ ____1649-1653 1653-1659__________1660-1688_____ __1689_
FIŞA DE LUCRU nr. 2
Citiţi cu atenţie următoarea sursă istorică:
Pentru multe generaţii viitoare, revoluţia din 1688-1689 a fost numită „revoluţia glorioasă”. Adevărata glorie a revoluției britanice constă în faptul că a fost făcută fără vărsare de sânge, fără război civil, fără masacre şi mai presus de toate, s-a ajuns la o reglementare a diferendelor politice care despărţiseră atât de multă vreme şi atât de cumplit oamenii şi partidele.
(G.M. Trevelyan, Istoria ilustrată a Angliei)
1. Precizaţi care sunt trăsăturile „revoluţiei glorioase”.
2. Numiţi regele în timpul căruia a început revoluţia în Anglia.
3. Numiţi primul rege căruia i s-au limitat atribuţiile.
4. Enumeraţi principalele trei puteri în stat precizând atribuţiile fiecăreia.
5. Formulaţi o opinie privind revoluţia din Anglia.
FIŞĂ DE LUCRU nr. 3: Comparaţi atribuţiile regelui în monarhia absolută cu cele din monarhia constituţională:
MONARHIA ABSOLUTĂ
Puterea executivă
Regele numeşte funcţionarii.
Regele decide politica internă şi externă.
Regele este şeful armatei
Regele este şeful bisericii
Puterea legislativă:
Regele dă legi
Regele convoacă sau dizolvă Parlamentul
Puterea judecătorească
Regele controlează poliţia şi justiţia
MONARHIA CONSTITUŢIONALĂ
Puterea legislativă (dă legi) = Parlament bicameral
(Camera Lorzilor + Camera Comunelor)
Puterea executivă
Rege
(numeşte prim-ministrul)
+ Guvern
(aplică legile)
Puterea judecătorească (pedepseşte pe cei ce încalcă legile) = aparţine judecătorilor
· Stabiliţi asemănări şi deosebiri.
· Formulaţi un punct de vedere faţă de atribuţiile regelui în monarhia absolută, respectiv în monarhia constituţională.
Momentele lecţiei
Timp
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Evaluare
Observaţii
1
Moment organizatoric
1’
Face prezenţa, pregăteşte materialele didactice
Îşi pregătesc caietul şi manualul
2
Actualizarea cunoştinţelor
7’
Profesorul adresează întrebări din lecţia precedentă referitoare la Iluminism.
Face aprecierea elevilor.
Răspund întrebărilor.
orală
3
Anunţarea lecţiei noi şi enumerarea obiectivelor
3’
Prezintă obiectivele lecţiei noi.. notează la tablă paginile lecţiei din manual
Observaţia sistematică
4
Dirijarea învăţării
22’
O2
O3
O4
O1
Realizează schema lecţiei.
Explică care au fost cauzele revoluţiei din Anglia; face apel la cunoştinţele dobândite anterior referitoare la atribuţiile monarhului absolut.
Prezintă desfăşurarea etapelor revoluției.
Problematizează noţiunea de #revoluţie glorioasă”
Explică principiul separaţiei puterilor în stat.
Iau notiţe.
Observă imaginile din manual şi imaginile anexă (Carol I Stuart, Oliver Cromwell şi Wilhelm de Orania).
orală
Coroana din schemă se recomandă a fi realizată de elevi pe caiete cu culori.
5
Asigurarea feed-back-ui (fixarea cunoştinţelor)
15’
Reia prezentarea lecţiei în mod structurat încurajând dezbaterea şi gândirea critică la elevi.
Solicită răspunsuri de la cât mai mulţi elevi din clasă.
Rezolvă fişele de lucru nr. 1, 2 şi 3
6
Tema pentru acasă & aprecieri personale
2’
Manual pp. 68-69 de citit şi de învăţat lecţia din caietul de notiţe.
Realizează aprecierea finală a elevilor.
Orală
CAROL I STUART
1625-1649
OLIVER CROMWELL
1649-1653
WILHELM DE ORANIA
1688-1702
(Regele WILLIAM al III-lea al Angliei)
top related