proiect cl ix

Post on 15-Jun-2015

2.200 Views

Category:

Education

5 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

Motto: DIFERENŢA DINTRE ŞCOALĂ ŞI VIAŢĂ? ÎN ŞCOALĂ ÎNVEŢI O LECŢIE, APOI DAI UN TEST. ÎN VIAŢĂ AI DE DAT UN TEST CARE TE ÎNVAŢĂ O LECŢIE. Tom Bodett

PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC

Disciplina:Informatica PROFESOR: Claudia Rojcov CLASA: a IX-a Tema: Aplicaţii. Tabele unidimensionale. Tipul lecţiei: de consolidare şi formare a deprinderilor practice Locul de desfăşurare: LABORATORUL DE INFORMATICĂ

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Elevul va fi capabil să:• O1 - precizeze operaţiile care pot fi efectuate cu componentele unui tabel unidimensional;• O2 - elaboreze algoritmi ce ţin de prelucrarea componentelor unui tabel unidimensional;• O3 - transleze algoritmii elaboraţi în programe Pascal;• O4 – testeze programele şi să le analizeze

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

metoda de comunicare orală:conversaţia;explicaţia; problematizarea;metode bazate pe acţiune;exerciţiul

PROCEDEE DE INSTRUIRE:

Conversaţia de consolidare;Problematizare prin crearea situaţiilor problemă;Exerciţii de consolidare;

FORME DE ORGANIZARE:

Frontală;Individuală;Pe grupe;

FORME DE DIRIJARE A ÎNVĂŢĂRII:

Dirijată de profesor sau prin materiale didactice;Independentă;

RESURSE MATERIALE:

Fişe de lucru;Set de aplicaţii;Calculator;Videoproiector

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII INSTRUCTIVE:individuală

FORME DE DIRIJARE A ACTIVITĂŢII : independentă.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişele elevilor, testul formativ cu proba, tabla, videoproiector, prezentare PowerPoint.

MATERIALE BIBLIOGRAFICE ŞI ELECTRONICE: - www.ael.ctcnvk.ro; - Teste grilă de programare in limbajul PASCAL, Bucureşti

Capacitatea de învăţare a clasei elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice predate la lecţia precedentă.

METODE DE EVALURE:

Evaluare formativă.

I. EVOCAREA Reactualizarea cunoştinţelor:Care din următoarele afirmaţii sînt corecte?

1. Componentele unui vector pot de tipul:a) enumerare;b) real;c) întreg

2. Fie dat un vector cu 5 componente v=(7, 6, 4, 3, 5). Ce valoare conţine componenta v[4]?a) 4b) 3

3. Care dintre variantele de mai jos reprezintă o declaraţie corectă a unui vector a cu maxim 10 de elemente de numere întregi?

a) a: array[1…10] of integer;b) a: array[1..10] integer;c) a: array[1..10] of integer;

4. Stabiliţi corespondenţa dintre instrucţiunile din coloana A) şi afirmaţiile din coloana Coloana B)

Coloana A) Coloana B)1) s:=s+ a[i]; a) calculează produsul elementelor2) k:=k+1; b) calculează suma elementelor 3) p:=p*a[i] c) numără elementele unui tabel liniar

5. Comentaţi programul. Ce se va afişa la ecran în urma execuţiei programului dat

1. Program p5;2. Var a:array[1..50] of integer; i, n, k: integer; 3. Begin4. Write(‘introducem limita n’);5. Read(n);6. Write(‘introducem n elemente’);7. For i:=1 to n do read (a[i]);8. k:=0;9. For i:=1 to n do10. If a[i]<0 then k:=k+1;11. Write(‘k=‘,k)

Declararea datelor de la ipoteză şi concluzie

Scrierea şi citirea numărului de elemente n şi a elementelor tabelului

declarat

Instrucţiuni conform condiţiei problemei

Afisarea conform

condiţiei problemei

Algoritmul de rezolvare a unei probleme în Limbajul PASCAL:1. Citim atent conţinutul problemei, pentru a înţelege clar ce este

dat în problemă(datele de la ipoteză) şi ce trebuie să aflăm (datele de la concluzie).

2. Stabilim variabillele pentru datele de intrare şi datele de ieşire.

3. Alcătuim modelul matematic conform condiţiei problemei.

4. Transcriem algoritmul in limbajul Pascal utilizînd forma generală a unui program în Limbajul Pascal.

5. Testăm corectitudinea programul la calculator pentru diferite valori.

II. Realizarea sensului

- Obiectivele operaţionale deduse cu ajutorul elevilor (Ce operaţii se pot efectua asupra elementelor dintr-un tabel liniar?)

- Anunţarea de către profesor a subiectului lecţiei.

III. Reflecţia

Problema 1.(independent) Fie dat un tabel liniar A[1..n], unde n≤50 cu elemente de tip

întregi. Elaboraţi un program de calculare a produsului

elementelor mai mari ca 3.

Program p1;Var a:array[1..50] of integer; i, n: integer; BeginWrite(‘introducem limita n’);Read(n);Write(‘introducem n elemente’);For i:=1 to n do read (a[i]);

Write( )

Declararea datelor de la ipoteză şi concluzie

Scrierea şi citirea numărului de elemente n şi a elementelor

tabelului declarat

Instrucţiuni conform condiţiei problemei

Afisarea conform

condiţiei problemei

Problema 2. ( în echipă)

Formulaţi condiţia problemei care corespunde programului de mai jos:

Program p2;

Var a:array[1..50] of integer; i,n:integer;

Begin

Write(‘introducem limita n’);

Read(n);

Write(‘introducem n elemente’);

For i:=1 to n do read (a[i]);

For i:=1 to n do

If a[i]>0 then a[i]:=1 else a[i]:=0;

Write (‘Afisam tabelul modificat’);

For i:=1 to n do read(a[i],’ ‘);

End.

Problema 3.(independent)

Ce modificari se pot efectua in programul precedent, pentru a înlocui intr-un tabel liniar elementele mai mici ca 3 cu patratul lor?

Rezolvarea problemei 3

Program p3;

Var a:array[1..50] of integer; i,n:integer;

Begin

Write(‘introducem limita n’);

Read(n);

Write(‘introducem n elemente’);

For i:=1 to n do read (a[i]);

For i:=1 to n do

If a[i]<3 then a[i]:=sqr(a[i]);

Write (‘Afisam tabelul modificat’);

For i:=1 to n do read(a[i],’ ‘);

End.

Cum se calculează media aritmetică a notelor de la discipline?

Problema 4.

Fie dat tabelul A[1..n], n≤100, de numere întregi.

Elaboraţi un program de calculare a mediei

aritmetice a elementelor din acest tabel.

Rezolvarea problemei 4

Program p4;

Var a:array[1..100] of integer; i,n,S:integer; m:real

Begin

Write(‘introducem limita n’);

Read(n);

Write(‘introducem n elemente’);

For i:=1 to n do read (a[i]);

S:=0;

For i:=1 to n do

S:=S+a[i]; m:=S/n;

Write(‘media este’,m:8:2);

End.

Algoritmul de găsire a elementului maxim dintr-un tabel liniar

www.ael.ctcnvk.ro- lecţii electronice

Algoritmul de găsire a elementului maximal şi transcrierea lui în Limbajul PASCAL

1. Presupunem că primul element este maximal:

Max:=a[1];

2. Comparăm fiecare element al tabelului,începînd cu a doua poziţie, cu prima valoare şi dacă găsim un element mai mare ca primul element, atunci acel element devine maximal, în caz contrar primul element rămîne maximal:

For i:=2 to n do

if a[i]>max then max:=a[i]

Tema pentru acasă

1. Alcătuiţi un program de gasire a elementului maxim dintr-un tabel liniar.(obligatoriu- nivelul I)

2. Alcătuiţi un program de numărare a elementelor egale cu elementul minim, dintr-un tabel liniar. (nivelul II)

Revenin la motto

Aprecierea elevilor

MULTUMIM PENTRU COLABORARE!

top related