pro i ect didactic
Post on 26-Sep-2015
223 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Proiect didactic
Instituia de nvmnt: Colegiul National Carol I CraiovaProfesor: GIJU ADRIANA, grad didactic I
Clasa: a X-a FSubiectul: Relatii intre tabele Microsoft Access.
Tipul leciei: lectie mixtaTimp: 45 minObiectivul de referin:
s elaboreze relatii pentru corelarea informatiilor dintr-o BD Microsoft Access.
Obiective operaionale:
s explice notiunea de realatie intre tabele unei BD;
s cunosta cele trei tipuri de relatii
sa construiasca BD tinand cont de relatiile dintre ele;
s elaboreze diferite tipuri de aplicatii Access;
Obiective afective:
s i formeze competene integratoare: de cooperare, de responsabilitate personal, de exprimare a prerii proprii.,
Strategii didactice: Prezentare Power Point
activitate cu ntrebri i rspunsuri;
tehnica 3-2-1
fisa de lucru;
Mijloace didactice: calculatoare, aplicaia Microsoft Access;
fia de autoevaluare lista teme proiecte indivividuale
Bibliografia
1. Ion Bolun, Ion Covalenco, Bazele informaticii aplicate, Editura ASEM,1999, 2004
2. Grigore Vasilache, Iurie Mocanu,Windows, Word, Excel, Access, CNTI, Chiinu,1999
3. Silvestru Petrescu , Manual de informatic cl. XII , Editura Teora
4. Stiven Koupsteik , Access 97 , Editura Binom, Moscova, 1998
5. James E.Powel, Microsoft Access pentru Windows 95. Ghid de referin , Editura ALL EDUCATIONAL S.A., 1997
Etapele lecieiTimpActivitatea profesoruluiActivitate elevilorMetode i procedee
Moment organizatoric1 minSaluta elevii si realizeza prezenta.
Elevii sunt asezati la calculatoare si au deschisa aplicatia Microsoft Access.Conversaie
Evocare4 minCaptarea ateniei. Adreseza cateva intrebari recapitulative 1. Ce este o baza de date?
2. Care sunt obiectele unei baze de date?
3. Care este rolul unei chei primare?
4. Care sunt modurile de vizualizare a unei tabele?Elevii raspund la intrebariJoc didactic
Anunarea obiectivelor operaionale 10 minExpune continutul cu ajutorul unei prezentariPower Point:
Baza de date poate conine:
tabele corelate(tabele ntre care se stabilesc legturi)
tabele necorelate(tabele ntre care nu se stabilesc legturi) DEFINITIE
O relaie reprezint o legtur informaional ntre datele a dou tabele. Ea este asigurat prin apariia aceluiai cmp n ambele tabele.Relaia este o legtur dintre un cmp sau o combinaie de cmpuri dintr-un tabel(cheia primar) i cmpurile corespunztoare dintr-un alt tabel(cheia secundar)
Tipuri de relaii Relaie de tip 1 1
Relaie de tip 1 n
Relaie de tip n - m 1. Una-la una(one-to-one).nseamn c o nregistrare din primul tabel este legat la o singur nregistraredin al doilea tabel.
Tabelul A
a1 (a2 (a3 (a4 (Tabelul B
b1
b2
b3
b4
2. Una-la-mai-multe(one-to-many). nseamn c o nregistrare din primul tabel poate fi legat cu mai multe nregistrri din al doilea tabel.Tabelul A
a1( a2(Tabelul B
b1
b2
b3
b4
3. Mai-multe-la-mai-multe(many-to-many)nseamn c mai multe nregistrari din primul tabel pot fi legate la mai multe nregistrri din al doilea tabel i invers. Tabelul A
a1 (a2 (a3 (a4 (a5 (Tabelul B
b1
b2
b3
b4
Elevii noteaza in caiete si adreseaza intrebariPrezentare
Realizarea sensului2 min
5 min
3 minPropun elevilor sa rezolve fisa de lucru(Anexa 1)
Profesorul impreuna cu elevii explic coninutul tabelelor BD, rolul cmpurilor chei primare, tipul de relaii ntre tabele.
Elevii creaza structura tabelelor si populeaza tabelele cu cate 4 inregistrari
Elevii realizeaza relatia intre tabele conform indicatiilor profesoruluiConversaie euristic
Lucrul n grup
Lucrul la calculator
Etapele lecieiTimpActivitatea profesoruluiActivitate elevilorMetode i procedee
Reflecie2 minPropun elevilor s formuleze ntrebri pentru consolidarea cunotinelor.
Exemple:
1. Ce reprezint o relatie intre tabele?
2. Cate tipuri de relatii exista?
3. Care este efectul unei relatii?
Elevii formuleaz intrebri i dau rspunsuri, completeaz, corecteaz.Activitate cu intrebri i rspunsuri
Debrifare3 minPropun elevilor s fac o totalizare a rezultatelor leciei.Elevii menioneaz, ca s-a realizat i ce nu s-a realizat din obiectivele propuse; ce le-a plcut, ce nu le-a plcut; ce mai trebuie s nvee. Conversaie
Evaluare final i autoevaluare5 min Propun elevilor
- s salveze fiierele cu care au lucrat i s le transmit prin mail - s completeze o fi de evaluare
(Anexa 3). Elevii
- salveaz fiierele;
- noteaz n fi:
3 termeni din ceea ce au nvat;
2 noiuni pe care ar dori s le nvee mai mult n continuare;
o capacitate, o pricepere, o abilitate care, cred ei , c au dobndit-o n cadrul leciei. Lucrul la calculator n reeaua local.
Tehnica 3-2-1
Extindere5 minPropun elevilor pentru lucrul de extindere s formuleze i s elaboreze tabele intre care sa existe diferite relatii.Elevii noteaz nsrcinarea i adresa bazei de date.Exerciiul.
Follow-up5 minPropun elevilor teme pentru proiectele la compartimentul BD i criteriile de apreciere a lor (Anexa 4). Se accept i se stimuleaz realizarea BD din alte domenii. Elevii primesc lista temelor propuse i fie cu criteriile de apreciere a proiectelor, comenteaz, precizeaz..Tehnica rubrici.
Fisa de lucru:
I) Creai BD SCOALA.
II) Creati tabelele : CLASE avand structura Denumire campTip campDimenisune camp
Cod
Sala
Etaj Text - primary keyText Number520 byte
ELEVI avand structura
Denumire campTip campDimenisune camp
Matricola
Nume
Media
Promovat Cod Text - primary keyText Number Yes/No
Text 1020Single5
III) Incarcati tabelele cu cate 4 inregistrari
IV) Realizati legatura dintre cele 2 tabele cu ajutorul campului cod:Instrumente baze de date-> Relatii
Structura tabelelor este:
O posibila populare a tabelelor este propusa in continuare:
Schema relaional a BD SCOALA este reprezentat n desenul de mai jos:
Fi pentru autoevaluare
Numele elevului _________________________ clasa ____________
Completai tabelul
Nr.ItemRspuns
1Numii 3 termeni( noiuni), pe care le-ai nsuit la lecie.a)
b)
c)
2Numii 2 termeni(noiuni), pe care nu le-ai neles pe deplin i ai dori s le mai nvai n continuarea)
b)
3Numii o capacitate, o pricepere, o abilitate, care ai dobndit-o n cadrul leciei
Lista temelorpropuse pentru proiecte individuale
Subiectul:Baze de date relaionaleNr.SubiectulTabele
1Publicaii (vnzarea publicaiilor n baza abonamentelor )Edituri, Reviste, Cleni, .a.
2Societatea comercialProducie, Aproviionare, Desfacere, Gestiune .a.
3AdmitereConcureni, Probe, Rezultate, Comisia, .a.
4PoliclinicaMedici, Specializri, Cabinete, Pacieni, .a.
5Campionatul la forbalEchipe, Juctori, Concursuri, .a.
6Asociaia de locatariNormative de plat, Locatari, Plata, .a.
7Lumea muziciiCntrei, Piese, Concerte(sau Albume), .a.
8Art plasticPictori(Sculptori), Lucrri, Muzee, .a.
9Birou turisticRute, Transport, Turiti, .a.
10Gara Auto( Gara de trenuri, Aeroport, Port maritim)Autobuse, Rute, Conductori Auto, .a.
11UniversitateFaculti, Profesori, Grupe, Obiecte, .a.
12Magazin( magazinede diferite profiluri)Marfuri, Clieni, Vnzri, .a.
13TeatruSpectacole, Teatre, Actori, .a.
14Barou de avocaiAvocai, Specializri, Clieni, .a.
Cerine fa de proiectele individuale
CriteriiNivelul de performan
MinimMediuMaxin-Excelent
Tabele2 tabele corelate corect3-4 tabele corelate corect5 i mai multe tabele corelate corect
Interogri4 interogri corecte de diferite tipuri5-6 interogri corecte de diferite tipuri6-8 interogri corecte de diferite tipuri, inclusiv interogri n baza a mai multor tabele
Formulare2 formulare 3 formulare:a) n baza unui table;b) formular cu subformular;c) formular cu subformular subordonat.3 formulare:a) n baza unui table;b)nformular n baza unei interogri;c) formular cu subformular;d) formular cu subformular subordonat.
RapoarteUn raport2 rapoarte, inclusiv raport n baza mai multor tabele i cu gruparea datelor.4 rapoarte, inclusiv - rapoarte n baza mai multor tabele;- gruparea datelor n cadrul rapoartelor;- subtotaluri n cadrul rapoartelor;- un raport, ce va conine o digram.
Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
PAGE 5
top related