1memorizare
Post on 23-Dec-2015
8 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
Proiect de activitate
Data:9 mai Grupa :mare pregatitoareCategoria de activitate:Educarea limbajuluiTipul lectiei:predare-invaţareTema :Imnul Uniunii Europene de Friedric ShillerForma de realizare:Memorizare
OBIECTIV CADRU: Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului copiilor ,precum şi cultivarea unei vorbiri expresive prin asimilarea unei poezii;exersarea memoriei;educarea în spiritul devotamentului civic,a dragostei şi prieteniei faţă de oameni ,indiferent de naţionalitate,sex, cultură şi educaţie.
OBIECTIV DE REFERINŢĂ: Să audieze cu atenţie un text,să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles
OBIECTIVE OPERATIONALE: Cognitive
Să reţină continutul de idei al poeziei îmbogăţindu-şi sfera de reprezentări despre valorile promovate de cetăţenii ţărilor membre ale UE
Să memoreze logic textul şi să-l recite expresiv,respectând pauzele,folosind un ton şi un ritm potrivit;
Să reţină cuvinte şi expresii noi, vis-a-vis de explicaţia dată (slavă, voie bună, sol, sfânt, vrajă,etc. )
Să-şi aştepte rîndul pentru a recita la microfon Să folosească mijloace moderne(căşti şi microfon) Să exerseze mişcările aparatului fono-articular Afective: Să-şi formeze o atitudine pozitivă faţă de sine şi faţă de ceilalţi Să manifeste prietenie ,toleranţă, armonie,concomitent cu învăţarea
autocontrolului
STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee:povestirea,explicaţia, demonstraţia,conversaţia,recitarea model,exerciţiul, problematizarea Mijloace didactice:planse ilustrând continutul poeziei,calculator,căşti şi microfon, creioane colorate , foi;
Bibliografie:Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii
Nr.crt.
EVENIMENTUL DIDACTIC
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE SI PROCEDEE
EVALUAREActivitatea Educatoarei Activitatea
Copiilor
1 Organizarea activităţii Aerisirea sălii de grupă şi pregătirea materialelor pentru a desfăşura în bune condiţii activitatea
-participă alături de educatoare
2 Captarea atenţiei Se realizează prin auditia melodiei Imnului Uniunii Europene Ce ati ascultat?Ce zi este astăzi
-ascultă cântecul
-Imnul Ue-Ziua Europei
-audiţia-conversaţia
Se verifică prin întrebări simple cunoştinţele depre UE
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Vă propun să memoram şi textul Imnului UE, pentru a putea cânta si noi ,alături de alti cetăţeni ai ţărilor membre UE
4 Dirijarea învăţării a) Recitarea modelSe recită de către educatoare poezia b) Familiarizarea copiilor cu textul- se explică continutul textuluişi cuvintele noi ,pornindu-se de la semnificaţia titluluiConcomitent ,se prezintă şi imaginile care ilustrează continutul poezieiSe mai recită încă o dată de
Ascultă poezia-ascultă explicaţia termenilor -participă la explicarea termenilor noi
-conversaţia,-explicaţia-problematizarea
-participarea copiilor
catre educatoare;c)memorarea poeziei de către copiiÎnvăţarea poeziei se face pe strofe,copiii vor recita individual;După ce au recitat toti poezia , pentru a–i antre-na vedea , se face şi recitarea în lanţ ;
-recită poezia pe strofe
-recită în lanţ
-exerciţiul
-exerciţiul
-se evaluează intonaţia,expresivitatea.,timbrul vocii
5 Obţinerea performanţei Copiii recită poezia la microfon iar educatoarea îi înregistrează pe calculator,după care îsi ascultă propriile voci pentru a se autocorecta
-recită la microfon-aşteaptă să le vină rândul
-se verifică atenţia şi capacitatea de concentrare,dar şi felul cum au recitat prin aprecieri verbale ale educatoarei,dar şi prin autoapreciere
6 Evaluare Li se dă copiilor sarcina de a desena pentru a vedea dacă au înteles conţinutul poeziei
-ilustrează prin desen conţinutul de idei al poeziei
-problematizarea -se verifică ceea ce au înţeles din conţinutul poeziei.
Încheierea activităţii Se fixează titlul şi conţinutul de idei al poezieiSe fac aprecieri individuale şi colective
-conversaţia
OBIECTIVELE PE CENTRE:
JUCĂRII MANIPULATIVE /MATEMATICĂ:
Rezolvă repede şi bine”- fişe de muncă independentă
Verificarea numeraţiei în limitele 1-10.(Aspectul ordinal al numerelor)
Să ordoneze steagurile (stelutele) în sir crescător (descrescator),arătând locul pe care ar trebui sa-l ocupe prin cifra corespunzătoare;
Să identifice numerele în limitele 1-10 (1-15); Să recunoască locul fiecărui număr în şirul numeric; Să identifice vecinii numerelor; 1 Să găsească soluţia adecvată problemei ilustrate; Să folosească un limbaj matematic adecvat;
Mijloace didactice :Creioane colorate,fişe de muncă independentă
ŞTIINŢĂ : Joc de masă”Reconstituie întregul” „Găseşte –i perechea”
Să intuiască materialele primite; Să gasească steagul potrivit pentru ţara pereche ; Să specifice ce reprezintă toate acele piese; Să reunească piesele pentru a reconstitui întregul ; Să coopereze cu colegii în vederea realizării sarcinilor primite ;
Materiale didactice:Steagurile ţărilor UE ; hărţile în miniatură a ţărilor UE ; jumătăţi de steaguri şi hărţi
1 Se referă numai la copiii de grupă pregătitoare
top related