amintiri din copilarie

6
PROIECT DIDACTIC SCOALA CU CLASELE I- VIII GRAJDURI PROFESOR : MURARU ROXANA- PETRONELA OBIECTUL : LIMBA SI LITERATURA ROMANA CLASA : a VII a TITLUL LECTIEI : AMINTIRI DIN COPILARIE DE ION CREANGA TIPUL LECTIEI – RECEPTARE A UNEI OPERE EPICE COMPETENTE SPECIFICE: - identificarea informatiilor esentiale dintr-un mesaj cu scopul intelegerii sensului global al acestuia - identificarea trasaturilor unui personaj literar OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- sa stabileasca trasaturile morale ale personajului principal argumentand cu exemple din text ; O2- sa povesteasca pe scurt fragmentul ; O3- sa comenteze unele expresii folosite de autor in text. 1

Upload: murarumarian

Post on 27-Jun-2015

389 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Amintiri Din Copilarie

PROIECT DIDACTIC

SCOALA CU CLASELE I- VIII GRAJDURI

PROFESOR : MURARU ROXANA- PETRONELA

OBIECTUL : LIMBA SI LITERATURA ROMANA

CLASA : a VII a

TITLUL LECTIEI : AMINTIRI DIN COPILARIE DE ION CREANGA

TIPUL LECTIEI – RECEPTARE A UNEI OPERE EPICE

COMPETENTE SPECIFICE:

- identificarea informatiilor esentiale dintr-un mesaj cu scopul intelegerii sensului global al acestuia

- identificarea trasaturilor unui personaj literar

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1- sa stabileasca trasaturile morale ale personajului principal argumentand cu exemple din text ;

O2- sa povesteasca pe scurt fragmentul ;

O3- sa comenteze unele expresii folosite de autor in text.

METODE SI PROCEDEE: lectura expresiva, lucrul cu manualul, conversatia euristica, explicatia, metoda cadranelor, ciorchinele.

FORME DE ORGANIZARE A INVATARII : activitate frontala, activitate individuala, activitate pe grupe

MIJLOACE DE INVATAMANT : textul suport din manual, fise de lucru.

TIMP DE LUCRU : 50 min

1

Page 2: Amintiri Din Copilarie

ETAPELE LECTIEI OB.OP.

ELEMENTE DE CONTINUT STRATEGII DIDACTICE

Moment organizatoric

Se pregatesc cele necesare pentru inceperea orei. Se asigura linistea si disciplina in clasa pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.

Conversatia

Captarea atentiei Un elev va recita poezia urmatoare, avand in prim plan un personaj foarte indragit din literatura romana :

NICĂ – din ,,Amintiri din copilărie”Eu sunt Nică cel hazliuŞi de pozne mă cam ţiu.De la Creangă aţi aflatCâte mi s-au întâmplat:

Pupăza din tei am luat,Cireşul l-am scuturat,Am fugit şi la scăldat,Mama hainele mi-a luat.

Chiar şi râie am avut!Nici să dorm nu am putut:Mă mânca pe mâini, pe corp, Şi m-am răzbunat pe porc,Vrând să-l călăresc un picM-a trântit ca pe-un nimic!

Să ştiţi că tot ce-aţi aflatS-a-ntâmplat cu-adevărat!

Lectura expresiva

2

Page 3: Amintiri Din Copilarie

Căci Bădiţa pe hârtieScrie-a lui copilărie!

Enuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor stabilite

Cadrul didactic scrie pe tabla titlul lectiei si enunta obiectivele propuse pentru aceasta ora .

explicatia

Dirijarea invatariiO1

O2

O3

Se citeste textul din manual. Prin intermediul metodei circhinelui, elevii vor gasi insusirile morale ale personajului principal din acest fragment, fiecare trasatura fiind argumentata cu exemple din text.

Fragmentul din « Amintiri din copilarie » este povestit pe scurt (oral).

Oral, elevii vor comenta expresii intalnite in fragment : ursul nu joaca de buna voie, sa nu dam cinstea pe rusine si pace ape galceava, banii nu se culeg de la trunchi ca surcelele, sa dea Dzeu sa fie tot anul sarbatori si numai o zi de lucru si atunci sa fie praznic si nunta.  

ciorchinele

povestirea

conversatia euristicaexplicatia

Obtinerea performantei

Este imaginat un interviu luat lui Nica, elevii fiind invitati sa se gandeasca ce intrebari i-ar pune acestuiain cazul in care s-ar afla fata in fata cu acesta.

Metoda cadranelor : I. Care sunt sentimentele parintilor fata de Nica.II. Notati sentimentele pe care vi le starneste Nica.III. Dati un sfat personajului.IV. Dati un alt nume personajului (pornind de la trasaturile sale de caracter).

Cadrul didactic le cere elevilor sa citeasca un pasaj/ un fragment din text in care apare descrierea/ dialogul/ naratiunea.

Elevii sunt indemnati sa descopere in text cuvinte care apartin campului lexical al satului.

conversatia

metoda cadranelor

exercitiul

3

Page 4: Amintiri Din Copilarie

Din dialogul dintre Nica si parinti se pot desprinde cateva invataturi, rezultate din incelepciunea populara. Elevii au ca sarcini descoperirea si comentarea lor.

Elevilor li se cere sa isi exprime parerea/ opinia in legatura cu fragmentul urmator din text : « Dragu-mi era satul nostru cu Ozana cea frumos curgatoare si limpede ca cristalul…………. ». Ganditi-va daca sentimentele lui Nica sunt asemanatoare cu ale voastre. Se imparte clasa pe 4 grupe, iar fiecare grupa avand o sarcina de indeplinit :Gr.1 – Argumenteaza sentimentul de panica simtit de Nica la momentul plecarii din satul natal.Gr.2 – Numiti cateva insusiri ale mamei lui Nica, sustinandu-va opinia cu argumente din text.Gr.3 – Scrieti o scurta compunere in care sa spuneti cum ar trebui sa fie viata de familie si relatiile intre parinti si copii.Gr.4 – Explicati de ce autorul intituleaza romanul sau « Amintiri din copilarie » (7-8 randuri).

exercitiul

Evaluarea Se fac aprecieri asupra lectiei. Se noteaza elevii. conversatiaAsigurarea retentiei si a transferului

Tema pentru acasa : compunere cu titlul « Copilaria in satul meu ».  ConversatiaExplicatia

4