adunarea numerelor raţionale pozitive
TRANSCRIPT
5/11/2018 Adunarea numerelor ra ionale pozitive - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/adunarea-numerelor-rationale-pozitive 1/6
PROIECT DE LECŢIE
DATA: 24 noiembrie 2011
CLASA: a VI - a
OBIECTUL: Matematica - Algebra
PROFESOR: Băicoianu Cătălin Viorel
SCOALA: Scoala cu clasele I-VIII Amaru
UNITATEA DE INVATARE: Operatii cu numere rationale pozitive
TEMA LECŢIEI: Adunarea numerelor raţionale pozitive
TIPUL LECŢIEI: Dobandire de noi cunostinte
COMPETENTE GENERALE
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii
COMPETENTE SPECIFICE:
1.Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere raţionale pozitive2. Redactarea soluţiilor unor probleme rezolvate prin ecuaţiile studiate în mulţimea numerelor raţionale pozitive3. Determinarea regulilor de calcul eficiente în efectuarea calculelor cu numere raţionale pozitive
5/11/2018 Adunarea numerelor ra ionale pozitive - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/adunarea-numerelor-rationale-pozitive 2/6
OBIECTIVE OPERATIONALE
a) Cognitive (la sfârşitul orei elevii vor fi capabili) :
Oc1 - să utilizeze noţiunea de proportie;Oc2 - să identifice termenii unei proportii (mezii si extremii);Oc3 - să utilizeze propietatea fundamentala a proportiei in rezolvarea exercitiilor;
Oc4 - să verifice daca anumite numere sunt proportionale;Oc5 - să afle termenul necunoscut al unei proportii;
b) Psihomotorii
Op1 - să aşeze corect în pagină;Op2 - să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
c) Afective
Oa1 - participarea cu interes la lecţieOa2 - dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii
Strategii didactice:
a) metode si procedee: conversaţia euristica, munca independenta, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia; b) mijloace de realizare: manualul, culegere de probleme Mate 2000, fise de exerciţii;c) forme de organizare: frontala, individuala.
5/11/2018 Adunarea numerelor ra ionale pozitive - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/adunarea-numerelor-rationale-pozitive 3/6
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr.
crt
Etapele lecţieiObiec-
tive
Activitate profesor Activitate elevStrategii
didactice
Modalităţi de
evaluare
1Moment
organizatoric(2 minute)
Asigurarea condiţiilor optime pentrudesfăşurarea lecţiei.Verificarea prezenţei elevilor
Elevii răspund la prezenţă şi sunt atenţi laîntrebările profesorului
Conversaţia
2
Verificareacunostintelordin lectiaanterioara si atemei
(10 minute)
Verificarea asimilării cunoştinţelor anterioare punand intrebarea:„Ce lectie ati avut de pregatiti pentru astazi?”
Verifică prin sondaj realizarea temei
Indrumă elevii în rezolvarea exerciţiilor neefectuate acasă
Elevii răspund la întrebare: „Pentru astăzi amavut de pregătit „ Forme de scriere a unui
numar raţional” ”Elevii raspund pe rand la intrebari si ies latabla pentru rezolvarea exercitiilor propuse.
Colaborează la verificarea temei şi indicăexerciţiile nerezolvate acasă
Rezolvă sub îndrumarea profesoruluiexerciţiile - problemă
ConversaţiaLucru la tablă
3.
Anunţareatemei şi aobiectivelor
(3 minute)
Anunţarea titlului noii lecţii: ” Adunareanumerelor raţionale pozitive” şi a obiectivelor urmărite în această lecţie.
Elevii notează titlul noii lecţii şi urmărescobiectivele acesteia.
Conversaţia Aprecieriverbale
4 Dirijarea
învăţării(15 minute)
Profesorul cere elevilor sa isi aminteasca
cum se aduna fractiile ordinare cu acelasinumitor precum si cum se aduna fractiilezecimale.
Pentru a aduna două fracţii care au acelaşinumitor scriem o singură dată numitorul şiadunăm numărătorii.
Ex. 43
12
3
102
3
10
3
2==
+=+
Elevii urmăresc exemplele, răspund laîntrebările profesorului şi notează pe caiete
precizările făcute de profesor.
Elevii notează pe caiete modul adunare afractiilor ordinare cu acelasi numitor.
Explicaţia
Observarea
comportamentului elevilor
Aprecieriverbale
Observarea
5/11/2018 Adunarea numerelor ra ionale pozitive - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/adunarea-numerelor-rationale-pozitive 4/6
Pentru a aduna două fracţii zecimale finite seaşează una sub alta respectându-se ordinulfiecărei cifre şi se adună.
Ex.
12,45+13,20= 25,6565,25
20,13
45,12
Pentru a aduna două fracţii care aunumitori diferiţi aducem la acelaşi numitor comun fracţiile şi le adunăm ca şi pe cele cuacelaşi numitor.
Numitorul comun este c. m. m. m. c. alnumitorilor fractiilor de adunat. Pentru a sti cucat sa amplificam fiecare fractie vom impartinumitorul comun la numitorul fractieirespective si vom amplifica cu rezultatulobtinut.
Ex. =⋅+⋅+⋅
=++
24
131416
8
1
6
1
4
1)3)4)6
24
13
24
346=
++=
n.c.=24
În cazul fracţiilor zecimale periodice, se factransformările in fractii ordinare şi apoi seefectueaza adunarea.
Elevii notează pe caiete modul adunare afractiilor zecimale finite.
Elevii notează pe caiete modul adunare afractiilor ordinare cu numitori diferiti.
Elevii notează pe caiete modul adunare afractiilor zecimale periodice si exemplul dat.
Conversaţia
Învăţarea prindescoperire
Explicaţia
Exerciţiul
Problematizarea
comportamentului elevilor
Aprecieriverbale
Observareacomportamentului elevilor
5/11/2018 Adunarea numerelor ra ionale pozitive - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/adunarea-numerelor-rationale-pozitive 5/6
300
4031
900
12093
900
195370403100
900
21797041031100
100
217
90
704
9
31
100
217
90
8827
9
4317,2)2(8,7)4(,3
3(
)9)10)100
==++
=
=⋅+⋅+⋅
=
=++=
+−
+=++
Proprietăţile adunării numerelor raţionalepozitive
- comutativitatea
b
a
d
c
d
c
b
a+=+
- asociativitatea
++=+
+
f
e
d
c
b
a
f
e
d
c
b
a
- element neutru
b
a
b
a
b
a=+=+ 00
Elevii notează pe caiete proprietăţile adunăriinumerelor raţionale pozitive.
5
Intensificarearetinerii siasigurareatransferului
(13 minute)
Propun elevilor o fişă de lucru în care sărezolve diferite adunari cu fractii.
Elevii primesc şi rezolvă exerciţiile propusespre rezolvare în fişa de lucru.
DemonstraţiaExplicaţiaConversaţia
AprecieriverbaleObservareamodului delucru şi acorectitudiniiraţionamentului
6
Evaluareaperformantei(3 minute)
Notarea elevilor care s-au evidenţiat în timpulorei
ConversaţiaExplicaţia
7Tema pentru
acasă(2 minut)
Propune ca temă exerciţiile nerezolvate dinfişa de lucru şi oferă indicaţii pentru rezolvare.
Notează tema pentru acasă şi urmărescindicaţiile
Conversaţia
5/11/2018 Adunarea numerelor ra ionale pozitive - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/adunarea-numerelor-rationale-pozitive 6/6
Fisa de lucru
1. Efectuaţi:
a) =++9
4
9
2
9
1
b) =+++
20
11
20
9
20
7
20
3
c) =+40
7
18
5
d) =++51
765
40
80
38
114
2. Fie8
1
6
1
4
1++=a ; b =
5
1
40
1
20
1++ ;
c =151
121
201 ++
Calculaţi:
1) a; b;c 2) a+b+c
3. Calculaţi folosind proprietăţile adunăriifracţiilor:
a)5
4
4
3
3
2
2
1
5
11
4
9
3
7
2
5
1
3++++++++
b)5
31
4
15
3
11
2
3
5
19
4
17
3
7
2
5
1
2++++++++
4. Efectuaţi:
a) =+ )6(,1311
b) =+ )2(1,32
15
c) =++ 3,1)5(,2)3(1,1