activitate integrata pinguinul

Upload: alexandra-pop

Post on 24-Feb-2018

226 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • 7/25/2019 Activitate integrata Pinguinul

    1/4

    PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

    GRUPA:mijlocie

    TEMA ANUAL DE STUDIU:Cum este/ a fost i va fi aici pe pmnt?

    TEMA SPTMNII:Cltorie n zonele polare

    TEMA ACTIVIT II: Pinguinul

    FORMA DE REALIZARE:activitate integrat

    TIPUL ACTIVIT II: mixt ( transmitere de noi cuno tin e exersare de priceperi i deprinderi!

    DOMENII EXPERIEN IALE IMPLICATE: "omeniul #im$ i Comunicare i "omeniul %m i &ocietate

    SCOPUL:dezvoltarea lim$ajului prin m$og irea i activizarea voca$ularului exersarea capacit ii de reproducere a unui text literar precum i formarea i consolidarea unor a$ilit i practice specifice nivelului de dezvoltare motric'

    OBIECTIVE OPERA IONALE:

    & re in cel pu in dou strofe din poezia Pinguinul respectnd intona ia ritmul i pauza)

    & exprime n cuvinte proprii sensul cuvintelor noi din poezie( frac *aios!) & formuleze propozi ii cu cuvintele noi din poezie urmnd modelul educatoarei) & identifice cel pu in dou materiale de lucru aflate pe msu utiliznd un lim$aj

    specific) & taie cu foarfeca *rtia creponat respectnd indica iile educatoarei) & aplice *rtia creponat pe pinguin folosind eficient spa iul de lucru'

    STRATEGII DIDACTICE:

    Metode i proedee: conversa ia explica ia demonstra ia exerci iul turul galeriei ! Mi"#o$e de %&'( ()*&t: imagini cu aspecte reprezentative din poezie pinguin de plu

    coli de *rtie foarfec lipici *rtie creponat al$ i neagr $oluri recompense)

    For)e de or+$&i,$re+ frontal n grup individual'

    SCENARIUL ZILEI

    Mo)e&t or+$&i,$tori- ,n vederea unei $une desf urri a activit ii au loc+ aranjarea

  • 7/25/2019 Activitate integrata Pinguinul

    2/4

    mo$ilierului sta$ilirea lini tii i asigurarea unei atmosfere de lucru adecvate' C$pt$re$ $te& iei &e prezint copiilor invitatul zilei Pinguinul care a adus cu el o

    scrisoare'A&.& $re$ tit#.#.i - &e va prezenta copiilor con inutul scrisorii aduse de pinguin

    scrisoare care con ine poezia Pinguinul'

    Reit$re$ )ode# $ poe,iei -&e vor recita pe rnd versurile poeziei n timp ce copiii vorfi solicita-i s fie aten-i la imaginile ce vor fi prezentate pentru a putea identifica aspecte dinpoezie'

    F$)i#i$ri,$re$ opii#or . te/t.# poe,iei -#a ntre$area Ce a-i aflat despre pinguin?copiii vor eviden-ia conexiunile dintre idei+ lucios frac Polul sud foci ur i polari(du mani! ' &evor explica cuvintele+frac (*ain $r$teasc elegant! haios (amuzant simpatic nostim!'

    Re#.$re$ reit$rii )ode# $ poe,iei de (tre ed.$to$re -&e reia recitarea model apoeziei (utliznd lim$ajul ver$al .i nonver$al adecvat mesajului poeziei!'

    Reprod.ere$ poe,iei de (tre opii,nv-area poeziei se va face pe unit-i logice (

    fragmente!' 0iecare unitate logic se reproduce dup ce au fost recitate fragmentele anterioare'&e urmre.te corectitudinea pronun-rii fidelitatea reproducerii expresivitatea'Fi/$re$ o& i&.t.#.i poe,iei Pentru a adnci sensul poeziei i pentru a li se activa

    voca$ularul le voi cere copiilor s povesteasc li$er poezia folosind expresii i cuvinte din text'Copiii vor fi ndruma i si mul umeasc pinguinului pentru scrisoarea pe care lea aduso prin realizarea pinguinului'

    Tr$&,i ie Pe linia melodic a cntecului Pinguinul 1ill2 copiii se vor a eza la msu e' Pre,e&t$re$ 0$ri&ii de #.r.#e reamintesc copiilor tema activit ii practice i prezint

    sarcina de lucru respectiv aceea de a realiza pinguinul cel pe care lam realizat eu'Re.&o$ tere$ )$teri$#e#or de #.r. &e intuiesc materialele cu ajutorul crora se va

    realiza tema propus' 3oi cere copiilor s enumere materialele pe care le au pe mas respectiv$olul cu *rtie creponat al$ i neagr coli de *rtie foarfec lipici'

    E/eri ii pe&tr. %&(#,ire$ ). 1i#or )ii $i )*i&ii &e realizeaz cteva exerci iipentru nclzirea minilor cu ajutorul poeziei+

    Plou u or' & auzim4Cu vrf de degete $anca lovim'Plou mai tarePloaia tot vine#ovim cu degetele $ine'Cad pietricelele pe trotuare& ciocnim i mai tare'5un departe tun acum6atem cu pumnii+ $um$um43reme frumoas a aprut

    De)o&0tr$re$ )od.#.i de #.r.Prezint pinguinul pe care lam realizat i intuimmpreun pa ii pe care iam urmat' 3oi demonstra modul n care am realizat pinguinul'

  • 7/25/2019 Activitate integrata Pinguinul

    3/4

    Re$#i,$re$ propri.-,i0( $ #.r(rii Copiii vor realiza pinguinul' %fer explica iisuplimentare acolo unde este cazul'

    A&$#i,$ #.r(ri#or#e amintesc copiilor sarcinile pe care tre$uiau sa le respecte i indrum s aleag pinguinul care le place cel mai mult'

    7ctivitatea se va nc*eia cu derulare jocului distractiv Pinguinii veseli i realizarea

    aprecierilor asupra modului de participare a copiilor la activitate'

    Pi&+.i&.#

  • 7/25/2019 Activitate integrata Pinguinul

    4/4

    8u sunt un pinguin *aiosi am un frac negru lucios'#a Polul sud e casa mea

    7colo undei iarna grea'

    9r ii polari i focile ,mi fac amare zilele'

    5ot mereu m urmresc"e ei tre$uie s m feresc'