94310268 clasa a 5 a operatii cu fractii zecimale

Upload: ninanicoleta7494

Post on 31-Oct-2015

422 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

manuale vechi

TRANSCRIPT

  • AVIZAT

    MENTOR:

    PROIECT DIDACTIC

    Clasa :a V-a

    Data: 7.03.2011

    Profesor: Baicu Romina-Elena

    Disciplina : Matematica

    Unitatea de nvare: Operaii cu numere zecimale

    Subiectul : Ordinea efecturii operaiilor i folosirea parantezelor

    Tipul leciei : Recapitulare

    Competene generale: 1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de

    contextul n care au fost definite.

    2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunurile matematice

    3. Utilizarea algoritmilor i conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete

    4. Analiza i prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem.

  • Competene specifice:

    1.1 Identificarea n limbajul cotidian sau n probleme a fraciilor ordinare i a fraciilor zecimale

    1.2 Utilizarea operaiilor aritmetice i a proprietilor acestora n calcule cu numere naturale

    1.3 Alegerea formei de reprezentare a unui numr raional pozitiv i utilizarea de algoritmi pentru optimizarea calculului cu fracii zecimale.

    1.4 Interpretarea matematic a unor probleme practice prin utilizarea operaiilor cu fracii zecimale i a ordinii efecturii operaiilor

    Obiective operaionale:

    O1 Sa cunoasc operaiile cu fracii zecimale (adunarea, scderea, nmulirea, ridicarea la putere i mprirea fraciilor zecimale);

    O2 Sa cunoasc ordinea efecturii operaiilor fr paranteze;

    O3 S argumenteze paii de rezolvare a unui exerciiu;

    O4 S transforme fraciile ordinare n fracii zecimale.

    Strategii Didactice:

    Principii didactice:

    principiul participrii si nvrii active;

    principiul asigurrii progresului gradat al performantei;

    principiul conexiunii inverse.

  • Metode si procedee:

    conversaia , explicaia;

    demonstraia , problematizarea;

    munca independenta

    Forma de organizare:

    frontal.

    Forme de dirijare a nvrii:

    dirijata de profesor , independent.

    Resurse material:

    manual , culegere,fie de probleme, cret colorat;

    DESFURAREA LECIEI

    Evenimentele leciei

    Activitatea profesorului Activitatea elevului

    Strategii didactice

    1. Etapa organizatorica

    evocare

    Notez absentele,verific tema pentru acas, captez atenia prin anunarea temei leciei si

    a obiectivelor

    Pregtesc crile i caietele ,

    Enun idei pentru corectarea

    temei si comenteaz rezultatele.

    Explicaia,

    conversaia

    exerciiul

  • 2. Reactualizarea cuno tin elor

    Hai s ne amintim care este ordinea efecturii operaiilor de la numere naturale?

    Propun un exerciiu de ordinea efecturii operaiilor cu numere naturale:

    Elevii enumera ordinea efecturii

    opera iilor si desfacerea

    parantezelor

    Un elev iese la tabl i rezolv

    exerciiul.

    Conversaia

    Exerciiul

    3. Fixarea cuno tin elor

    Enun urmtoarea observaie i propun urmtoarele exemple:

    Obs.: n rezolvarea exerciiilor n care apar operaii nu numere zecimale, ordinea efecturii operaiilor i desfacerea parantezelor respect regulile nvate la numere natural.

    Exemple:

    1. 28,5-18+13,54-8,04=

    Dac un exerciiu de calcul fr paranteze conine numai operaii de ordinul I (adunri i scderi), acestea se efectueaz n ordinea scrierii lor.

    2. 1,45:0,71,5:0,5=

    Dac un exerciiu de calcul fr paranteze conine numai operaii de ordinul II (nmuliri i mpriri), acestea se efectueaz n ordinea scrierii lor.

    3. 2,20,3-

    ntr-un exerciiu de calcul fr paranteze, se efectuiaz mai nti

    Elevii scriu pe caiete observaia.

    Ies pe rnd la tabl i rezolv exerciiile, apoi

    scriu observaiile pe caiete

    Conversaia

    Explicaia

    Exerciiul

  • 4. Evaluarea elevilor

    Tema pentru acas

    operaiile de ordinal al III-lea, apoi operaiile de ordinal al II-lea, iar n sfrit operaiile de ordinal I.

    4. 314,5-{100

    Dac un exerciiu de calcul conine paranteze, atunci efectum mai nti operaiile din parantezele rotunde (dup regulile de calcul fr paranteze), apoi cele din parantezele drepte i la sfrit operaiile din acolade.

    Pn la sfritul orei se vor rezolva exerciii din fia de probleme i se vor aprecia elevii

    cu rezultate bune

    Terminarea rezolvrii exerciiilor din fia de probleme

    Vor rezolva exerciiile din fia

    de probleme

    Demonstraia

    Problematizarea

    Exerciiul

  • Fia de lucru

    1. Calcula i:

    a) 2,5+1,2+4,5; e) 2,5+1,32,4; i) -1,23,1;

    b) 3,5+ 4,7-1,2; f) 2,25:1,5+4,7; j)

    3,54,8-

    c) 17,15-3,85+3,2; g)1,30,73,50,1; k)

    d) 15,145-3,5-2,145; h)

  • 2. Calcula i:

    a) 7+ d) 4: g)

    0,8+0,1(3,8+0,1);

    b) 51,2+ e) 0,2(3,5+2,6); h)

    3,2+0,4(1,6+3,4);

    c) 22,5:1,5+ f) (12,3+5,06) 5 i)

    3. Calcula i:

    a)

    b)

    c)

    d)

    e)

    f)

    g) +10[2,4+10(2,25:0,1-18)]};

    h)

    4. n trei zile la un magazin s-au vndut: 12,48m; 21,52m i 42,5m de stof care cost 20,5 lei/metru. Calcula i n dou moduri suma ncasat .

    5. Ionel alege un num r zecimal din care scade 1,5 , iar rezultatul l nmul ete cu 5. Apoi la produsul ob inut adaug 2,4, iar suma o mparte la 0,4 i ob ine 10. Ce num r a ales Ionel?

  • 6. Calcula i ct mai rapid:

    a) 2013,55; d)

    b) 12,514,55,20; e)

    f)