93907317-miorita-proiect

16
PROIECT DIDACTIC Disciplina: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ Clasa: a VIII-a Unitatea de învăţare: Opera epică în versuri. Titlul lecţiei: Mioriţa – baladă populară Tipul lecţiei: de însuşire a unei noţiuni de teorie literară Durata : 50’ Competenţe generale: Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse Competenţe specifice: 1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat 2.1. înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral; 2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată 3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date 3.3 identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele 4.4 redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii didactice elevii vor fi capabili: O 1 să identifice trăsăturile operei populare O 2 – să identifice trăsăturile operei epice; O 3 - să compare textul cu alte texte populare studiate; O 4 să facă referiri la durata acţiunii şi la spaţiul în care aceasta se petrece; O 5 să povestească textul pe momentele subiectului; O 6 să identifice motivele prezente în text; O 7 să identifice modurile de expunere prezente în text; O 8 să facă referiri la numărul personajelor; O 9 să clasifice personajele; O 10 să argumenteze că opera este ca specie literară baladă populară;; Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, brainstorming, explozia stelară, diagrama Venn, cadranul, ciorchinele Mijloace de învăţământ: manualul, fişe de lucru, power point, manualul de limba română, Ed. Humanitas, Forme de organizare: activitate frontală, pe grupe, muncă independentă, individuală Forme de evaluare: evaluare orală pe parcursul lecţiei, pe bază de fişe Bibliografie: 1

Upload: genyka45969

Post on 09-Feb-2016

154 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 93907317-miorita-proiect

PROIECT DIDACTICDisciplina: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂClasa: a VIII-a Unitatea de învăţare: Opera epică în versuri. Titlul lecţiei: Mioriţa – baladă popularăTipul lecţiei: de însuşire a unei noţiuni de teorie literară Durata : 50’Competenţe generale:Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicareUtilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogatăUtilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverseCompetenţe specifice: 1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat 2.1. înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral;2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată

3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date3.3 identificarea valorilor etice şi culturale într-un text, exprimându-şi impresiile şi preferinţele4.4 redactarea unor texte imaginative şi reflexive în scopuri şi în contexte variate

Obiective operaţionale:La sfârşitul activităţii didactice elevii vor fi capabili:

O1 – să identifice trăsăturile operei populareO2 – să identifice trăsăturile operei epice;O3 - să compare textul cu alte texte populare studiate;O4– să facă referiri la durata acţiunii şi la spaţiul în care aceasta se petrece;O5– să povestească textul pe momentele subiectului;O6 – să identifice motivele prezente în text;O7– să identifice modurile de expunere prezente în text;O8– să facă referiri la numărul personajelor;O9 – să clasifice personajele; O10 – să argumenteze că opera este ca specie literară baladă populară;;

Metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, brainstorming, explozia stelară, diagrama Venn, cadranul, ciorchineleMijloace de învăţământ: manualul, fişe de lucru, power point, manualul de limba română, Ed.

Humanitas, Forme de organizare: activitate frontală, pe grupe, muncă independentă, individualăForme de evaluare: evaluare orală pe parcursul lecţiei, pe bază de fişeBibliografie:Limba română. Manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2004, p. 222- 233Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Ed. „Dacia

Educaţional”, Cluj-Napoca, 2002 Balade populare româneşti, Editura Regis Group, Iaşi, 2009 Ionescu, Miron, Radu, Ioan, Didactica modernă, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2004Jinga, Ioan, Istrate, Elena, Manual de pedagogie, Ed. All, 2006Moise, C, Concepte didactice fundamentale, Ed. Ankarom, Iaşi, 1996Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2004

1

Page 2: 93907317-miorita-proiect

SECVENŢE DIDACTICE ŞI OBIECTIVE OPERAŢIONALE

CONŢINUTURI FORME DEORGANIZARE

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE

RESURSE MATERIALE

EVALUARE(itemi de evaluare)

EVOCAREA (10 min)Moment organizatoric

Captarea atenţiei

Actualizarea cunoştinţelor

Anunţarea titlului lecţiei

REALIZAREA SENSULUI (30 min)Dirijarea activităţii şi asigurarea feedbackului O1 O2

O3

O4

După organizarea clasei, se verifică tema lecţiei precedente cantitativ şi calitativ. Se fac aprecieri în legătură cu modul în care elevii au rezolvat sarcinile primite .

Elevii vor asculta o baladă interpretată de Tudor Gheorghe (Ciobanul care şi-a pierdut oile) şi vor nota trei termeni prezenţi în aceasta, motivându-şi alegerea. Pe videoproiector este prezentată lucrarea plastică Cioban, de N. Grigorescu. Se va completa un rebus pentru descoperirea titlului lecţiei.

Se anunţă titlul lecţiei şi se enumeră obiectivele.

Se prezintă un material power point legat de acţiunea operei.

Elevii sunt împărţiţi pe grupe şi primesc fişe de lucru pentru identificarea trăsăturilor baladei populare făcând trimitere la acţiune, narator, moduri de expunere, personaje, timp şi spaţiu, conflict etc.

Frontal

Frontal

Frontal

Frontal

Pe grupe

Conversaţia

Conversaţia

Brainstorming

Problematizarea

Conversaţia

Problematizarea

Caietele de teme

Suport muzical

Caietele

Imagini

Fişe de lucru

Power Point

Fişe de lucru

Ascultaţi cântecul şi alegeţi trei cuvinte care vă atrag atenţia. Argumentaţi alegerea făcută. Completaţi rebusul

Completaţi tabelul de mai jos, având ca text suport opera literară Mioriţa şi argumentaţi-vă răspunsurile. Grupa nr. 1Enumeraţi trăsăturile creaţiei populare. Daţi alte titluri de opere populare studiate care întrunesc aceste trăsături. Enumeraţi trăsăturile operei epice. Precizaţi cum este acţiunea.

Grupa nr. 2 Momentele subiectului. Motivele literare. Moduri de expunere

Grupa nr. 3

2

Page 3: 93907317-miorita-proiect

O5

O6

O 7

O8, O9 REFLECŢIAAsigurarearetenţiei 10 min O10

Asigurarea transferului

Elevii lucrează în echipă, apoi răspund cerinţelor de pe fişe.În urma răspunsurilor se va completa un cadran care să conţină trăsăturile baladei în general şi trăsăturile specifice baladei Mioriţa. Se fac analogii cu alte texte studiate (populare sau culte)

Se sintetizează trăsăturile baladei prin completarea unui ciorchine.

Li se comunică elevilor tema pentru acasă:

Pe grupe

Frontal

Pe grupe

Frontal

Metoda cadranelor

Ciorchinele

Structura textului. Elemente de prozodie. Compoziţia.Viziunea.Elemente reale.Elemente fabuloaseGrupa nr. 4Precizaţi care este timpul de desfăşurare a acţiunii. Specificaţi unde se petrece acţiunea.Enumeraţi personajele şi clasificaţi-le. Precizaţi cum sunt pretezentate personajele. Daţi exemple de alte opere epice în care să întâlniţi aceeaşi situaţie. Completaţi ciorchinele cu trăsăturile baladei populare

Realizaţi o cpmpunere în care să argumentaţi că opera literară Mioriţa este baladă populară.

3

Page 4: 93907317-miorita-proiect

ANEXA 1

1

2

3

4

5

6

Identificaţi cuvântul de pe coloana A-B, răspunzând la întrebările de mai jos:

1. Figură de stil prin care se exagerează în mod voit însuşirile unei fiinţe sau caracteristicile unui obiect, fenomen, pentru a impresiona.

2. Specie a genului liric, în versuri, în care se exprimă, în mod direct, sentimente de dor, de jale, de dragoste, de revoltă sau de tristeţe;

3. Titlul unei poezii lirice în care se slăveşte natura şi iubirea, poezie studiată împreună anul acesta.

4. Specie a genului epic de mare întindere.

5. Sentiment specific românesc

6. Aceeaşi rimă la trei sau mai multe versuri.

A

B

4

Page 5: 93907317-miorita-proiect

Grupa nr. 1

1. Completaţi tabelul de mai jos, având ca text suport opera literară Mioriţa şi argumentaţi-vă răspunsurile:

Enumeraţi trăsăturile creaţiei populare. Daţi alte titluri de opere populare studiate care întrunesc aceste trăsături.

Enumeraţi trăsăturile operei epice. Precizaţi cum este acţiunea.

5

Page 6: 93907317-miorita-proiect

Grupa nr. 2Completaţi tabelul de mai jos, având ca text suport opera literară Mioriţa:

Grupa nr. 3

Nr.crt

Momentul subiectuluiIdei principale

Motivele literare Moduri de expunere Versuri Observaţii (figuri de stil, imagini artistice etc.)

1.

2.

3.

4.

5.

6

Page 7: 93907317-miorita-proiect

Completaţi tabelul de mai jos, având ca text suport opera literară Mioriţa:

Structura textului. Elemente de prozodie

Compoziţia Transmiterea gândurilor şi a sentimentelor (viziunea)

Elemente reale Elemente fabuloase

7

Page 8: 93907317-miorita-proiect

Grupa nr. 4

Completaţi tabelul de mai jos, având ca text suport opera literară Mioriţa:

Precizaţi care este timpul de desfăşurare a acţiunii

Specificaţi unde se petrece acţiunea

Enumeraţi personajele şi clasificaţi-le

Precizaţi cum sunt pretezentate personajele

Versuri

Anexa nr. 2

8

Page 9: 93907317-miorita-proiect

Completaţi cadranele:

Trăsăturile baladei populare Elemente specifice baladei Mioriţa

Anexa nr. 3 Completaţi ciorchinele cu trăsăturile baladei populare:

CARACTERISTICILE BALADEI

păstoreşti

DEFINIŢIESE INSPIRĂ DIN

CLASIFICAREBALADA9

Page 10: 93907317-miorita-proiect

Schema lecţiei: (schemă de argumentare)Introducere:

10

Page 11: 93907317-miorita-proiect

Definiţia baladei: Specie a epicii populare în versuri , cu o acţiune simplă, inspirată din tradiţiile istorice sau populare, balada prezintă o întâmplare

neobişnuită la care participă un număr mic de personaje prezentate în antiteză şi în care realul se împleteşte cu fabulosul. Cuprins: Argumentarea trăsăturilor: - specie a epicii populare: caracter oral, anonim, colectiv, sincretic, tradiţional; - prezintă o întâmplare neobişnuită inspirată din existenţa noastră pastorală, din tradiţii;- are la bază unul din miturile fundamentale ale poporului român; - structura: în versuri; - compoziţia: 3 părţi, 6 motive; - specie epică: ideile şi sentimentele sunt transmise în mod indirect prin intermediul acţiunii şi al personajelor (partea epică), direct în partea lirică, direct şi indirect în partea dramatică; - acţiunea: narator – obiectiv / subiectiv (dativul etic) - număr mic de personaje (pricipale/ secundare; pozitive/ negative; liniare/ complexe) prezentate în antiteză; - naraţiunea (la pers. a III-a, I); alte moduri de expunere: dialogul şi descrierea;- se pune accent pe acţiune, dar şi pe trăsăturile eroului; - predomină epicul

Elemente particulare, specifice:- pluralitatea vocilor – coexistenţa celor trei genuri (naratorul, eul liric în ipostaza de ciobănaş, mioriţa, măicuţa);- absenţa deznodământului (opera rămâne perpetuu deschisă interpretărilor);- personaje reale şi fabuloase; - alegoria moarte-nuntă;- legendarul; - elemente de prozodie; - se canta – rareori se recita;- functie etică-moral(izator)-educativă.Încheiere: Concluzionarea: pentru faptul că prezintă caracteristicile prezentate (se enumeră), Mioriţa este baladă populară.

11