73348250 proiect didactic 3

12
Proiect didactic Data: 12.11.2012 Grupa: mijlocie Educatoare: Cringus Daniela Profesor coordinator: Ropotan Cornelia Profesor metodist: Catrina Gabriela Propunator: Birlog Adrian Gabriel Domeniul experenţial: Limba şi comunicare Mijloc de realizare: povestirea educatoarei Tema: Cei trei purceluşi Tipul activităţii: predare-invatare Scopul activităţii: consolidarea deprinderii de a asculta cu multă atenţie conţinutul unei povestiri pentru a-l reda ulterior cu ajutorul imaginilor ilustrate, descoperirea personajelor; desprinderea mesajului povestirii. Obiective de referinta: O1. Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles O2. Sa gaseasca ideea unui text, urmarind indiciile oferite de imagini. Obiective educative:

Upload: adrian-birlog

Post on 02-Jan-2016

30 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: 73348250 Proiect Didactic 3

Proiect didacticData: 12.11.2012

Grupa: mijlocie

Educatoare: Cringus Daniela

Profesor coordinator: Ropotan Cornelia

Profesor metodist: Catrina Gabriela

Propunator: Birlog Adrian Gabriel

Domeniul experenţial: Limba şi comunicare

Mijloc de realizare: povestirea educatoarei

Tema: Cei trei purceluşi

Tipul activităţii: predare-invatare

Scopul activităţii: consolidarea deprinderii de a asculta cu multă atenţie conţinutul unei povestiri pentru a-l reda ulterior cu ajutorul imaginilor ilustrate, descoperirea personajelor; desprinderea mesajului povestirii.Obiective de referinta:O1. Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a intelesO2. Sa gaseasca ideea unui text, urmarind indiciile oferite de imagini.Obiective educative:- activizarea si imbogatirea vocabularului- dezvoltarea atentiei voluntare, a memoriei logice si a spiritului de observareObiective operaţionale:O1. Să asculte cu atenţie lectura educatoarei reţinând titlul şi personajele

Page 2: 73348250 Proiect Didactic 3

O2. Să redea succinct, cu ajutorul suportului intuitiv, conţinutul de idei al poveştii audiate si sa argumenteze

optiunea pentru personajul preferat.

O3. Să se exprime în propoziţii corecte din punct de vedere gramatical

O4. să reproducă replici ale personajelor folosind un limbaj oral expresiv;

Strategii didactice:

· metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicatia, observatia;· mijloace de învăţământ: plânse ilustrative; abtipilduri cu purceluşi pentru recompensă, plic cu o ghicitoare,

un purceluş de pluş.

· forme de organizare: frontal, individual,

Evaluare: finală prin formulare de aprecieri

Bibliografie: Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, Bucureşti 2008

Povestea ,,Cei 3 purcelusi”

Durata:

Page 3: 73348250 Proiect Didactic 3

Strategia didacticaNr.crt.

Secventele activitatii

Ob.op

Continut instructiv-educativ Metode si procedee

Mijl. De invatamant

Forme de organizare

Evaluare

1. Moment organizatoric

· Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii şi aşezarea copiilor pe scaunele, în formă de semicerc.

Observarea comportamentu-lui copiilor

2. Captarea atentiei O3. · Voi capta atenţia copiilor prin intermediul undei ghicitori pe care a adus-o cu ea prietena mea Miss Piggy. Copii, prietena mea, Miss Piggy mi-a spus zilele trecute o poveste şi m-a rugat să v-o povestesc şi vouă.

· Ar fi vrut să v-o spună ea dar prefera să stea să vadă dacă copii de la grupa mare sunt aşa de cuminţi cum ştie ea.

Surpriza

conversatia

frontal Observarea comportamentu-lui copiilor

3. Anuntarea subiectului si a obiectivelor

Sper că nu o să o dezamăgiţi pentru că trebuie să vă spun un secret. Miss Piggy are o surpriză pentru voi de aceea nu trebuie să o supăraţi.Copii astăzi vă voi spune povestea “Cei trei purceluşi” scrisă de Van Gool.

conversatiaPurcelus de plus

frontal Observarea comportamentu-lui copiilor

4. Expunerea povestirii

O1. · Voi reda conţinutul povestirii folosindu-ma de o prezentare Power Point.

· Au fost odată ca niciodată trei purceluşi care trăiau împreună cu părinţii lor. Deşi erau încă purceluşi, ei crescuseră îndeajuns ca să pornească în lume să-şi Povestirea

Prezentare Power Point

frontal Capacitatea copiilor de a asculta cu atenţie povestirea

Page 4: 73348250 Proiect Didactic 3

găsească norocul.· Au plecat ei de acasă şi au mers ce au

mers până ce primul purceluş s-a simţit tare obosit. Tocmai atunci a trecut pe lângă ei un om cu o căruţă plină de fin, iar primul purceluş a spus că îşi va face căsuţa din fan pentru că e uşor şi casa se face repede.

· Ceilalţi purceluşi au plecat la drum şi au mers şi au mers până când a trecut pe lângă ei o căruţă cu lemne iar al doilea purceluş i-a zis fratelui său că îşi v-a face căsuţa din lemne.

· Cel de-al treilea purceluş şi-a continuat drumul până când a trecut pe lângă un

· pietrar şi aşadar, s-a hotărât să îşi facă căsuţa din piatra pentru că piatra e rezistentă aşa cum e şi el.

· Noaptea, în timp ce primul purceluş s-a aşezat comfortabil în patul lui de fin, a auzit un zgomot afară. S-a uitat prin pereţii de paie ai căsuţei şi a început să tremure de frică, căci afară era un lup mare şi flămând. Lupul a început să-l roage pe purceluş să-i deschidă uşa, dar la refuzul purceluşului a tras aer puternic în piept şi a suflat peste căsuţa. Finul a zburat în toate părţile, iar purceluşul, profitând de neatenţia lupului a luat-o la fugă spre casa celui de al doilea purceluş.

A doua seară, în timp ce cei doi fraţi se aflau la masă, au auzit zgomot afară. S-au uitat prin fereastra căsuţei de lemn şi s-au îngrozit când au văzut pe lupul cel mare şi flămând. Lupul a început să-i roage să deschidă uşa, dar la refuzul Observarea

Page 5: 73348250 Proiect Didactic 3

purceluşilor a tras aer puternic în piept şi a suflat peste căsuţa. Căsuţa de lemn a rămas aproape neclintită. Dar când lupul a încercat şi a doua oară să sufle peste căsuţa, lemnele au zburat în toate părţile, iar cei doi purceluşi au profitat de neatenţia lupului şi au luat-o la fugă spre casa celui de al treilea purcelus.

· Seara următoare, cei trei fraţi îşi încălzeau picioarele la focul din soba. Au auzit un zgomot afară şi s-au îngrozit de frică când l-au văzut pe lupul cel mare şi mai flămând ca niciodată. Lupul a început să-i roage să deschidă uşa, dar la refuzul purceluşilor a tras aer puternic în piept şi a suflat peste căsuţă. Dar căsuţa nu s-a dărâmat. Lupul a încercat şi a doua, şi a treia oară, dar tot degeaba, căsuţa a continuat să rămână neclintită. Enervat peste măsură şi epuizat de atâta suflat, lupul s-a căţărat pe acoperişul casei şi şi-a dat drumul în căsuţa pe coş. Între timp însă, purceluşii văzând că nu au nici o scăpare, au pus pe foc un ceaun mare, plin cu apă.

· Când lupul s-a căţărat pe coş, apa era fierbinte, când a început să coboare de-a lungul coşului apa clocotea, iar când a ajuns jos, a aterizat direct în ceaunul cu apă fiartă. Lupul, urlând de durere, a luat-o la fugă prin căsuţa şi apoi a ţâşnit prin perete direct spre pădure, de unde nu s-a mai întors niciodată.

Purceluşii, ştiindu-se în siguranţă de acum încolo, au construit o altă casă mai mare, cu pereţii din piatră, cu masă şi dulapul din lemn şi cu pături

comportamentu-lui copiilor

Aprecieri verbale

Page 6: 73348250 Proiect Didactic 3

din fin moale. Era cea mai bună casa din lume şi ei au trăit în ea fericiţi pentru totdeauna.

5. Fixarea cunostintelor

O2

O3

· Copii ce poveste am ascultat astăzi?(cei trei purceluşi)

În continuare voi descoperi imaginile care nu sunt aşezate în ordine.-Copii care credeţi că este prima imagine?De ce? Care sunt personajele din această imagine? Ce făceau purceluşii în această imagine?-Care este a doua imagine? Ce personaje apar în această imagine?-Care este treia imagine? Ce personaje apar în această imagine? Din ce este construită casa acestui purceluş?-Care este a patra imagine? Ce vedeţi voi în această imagine?Ce face lupul şi ce face purceluşul în această imagine? E speriat purceluşul?-Care este a cincea imagine? Ce vedeţi voi în această imagine?-Dar a şasea imagine care ar fi copii? Ce face lupul în această imagine? Este bucuros?-In ultima imagine copii ce vedeţi? Cum sunt purceluşii? Sunt trişti?(nu) De ce?

Copii care dintre cei trei purceluşi credeţi că a procedat corect şi de ce? Cu care dintre cei trei purceluşi este personajul vostru preferat?

Copii voi aţi învăţat ceva din această poveste? Ce anume aţi învăţat?(Să fim harnici şiş a

muncim cat mai mult ca sa ne ferim de primejdii).

Conversatia

Elemente de problematizare

Planse cu imagini reprezentative din poveste

Frontal

Individual

Capacitatea copiilor de a ordona cronologic imaginile din momentelePrincipale

Capacitatea de a reconstitui continutul pe baza de imagini

Page 7: 73348250 Proiect Didactic 3

6. Incheierea activitatii

· Voi face aprecieri asupra modului în care au participat la activitate, precum şi a modului în care s-au comportat pe parcurs şi voi oferi stimulentele aduse de Miss Piggy.

Stimulente abtibilduri cu cei trei purcelusi

Aprecieri verbale

Page 8: 73348250 Proiect Didactic 3
Page 9: 73348250 Proiect Didactic 3