666

5
PROIECT DIDACTIC Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Girbesti Profesor: Zaharia Ionela Data: 06.11.2015 Clasa: a-VI-a A Disciplina: Matematica Unitatea de învăţare: Operații cu numere raționale pozitive Tema lecţiei: Adunarea și scăderea numerelor raționale pozitive. Durata: 50 min Tipul lectiei: Lecţie de fixare si consolidare Competenţe generale: CG 1 . Identificarea unor date si relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în care au fost definite. CG 2 . Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunțuri matematice. CG 3 . Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice, pentru caracterizarea locală sau globală a unei situații concrete. CG 4 . Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situații concrete și algoritmilor de prelucrare a acestora. CG 5 . Analiza și interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situații problemă. CG 6 . Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunostințelor din diferite domenii. Competenţe specifice: CS 1 . Recunoașterea fracțiilor echivalente, a fracțiilor ireductibile și a formelor de scriere a unui număr rațional. CS 2 . Utilizarea proprietăților operațiilor în efectuarea calculelor cu numere raționale pozitive. CS 3 . Determinarea regulilor de calcul eficiente în efectuarea calculelor cu numere raționale pozitive. CS 4 . Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operațiilor cu numere raționale pozitive și a ordinii efectuării operațiilor. Obiective operaţionale: la sfârșitul orei elevii vor fi capabili: A. Cognitive: O 1 . Să știe cum se calculează suma a două numere raționale pozitive. O 2 . Să cunoască proprietățile operației de adunare a numerelor raționale pozitive. O 3 . Să determine numitorul comun al mai multor fracții. 1

Upload: zaharia-mihai

Post on 02-Feb-2016

212 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 666

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala GirbestiProfesor: Zaharia IonelaData: 06.11.2015Clasa: a-VI-a ADisciplina: MatematicaUnitatea de învăţare: Operații cu numere raționale pozitiveTema lecţiei: Adunarea și scăderea numerelor raționale pozitive.Durata: 50 minTipul lectiei: Lecţie de fixare si consolidare

Competenţe generale:CG1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost

definite.CG2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri

matematice.CG3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice, pentru caracterizarea locală sau globală a unei

situaţii concrete.CG4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi

algoritmilor de prelucrare a acestora.CG5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.CG6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunostinţelor din

diferite domenii.

Competenţe specifice:CS1. Recunoașterea fracțiilor echivalente, a fracțiilor ireductibile și a formelor de scriere a unui număr

rațional.CS2. Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere raţionale pozitive.CS3. Determinarea regulilor de calcul eficiente în efectuarea calculelor cu numere raţionale pozitive.CS4. Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operaţiilor cu numere raţionale

pozitive şi a ordinii efectuării operaţiilor.

Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

A. Cognitive:

O1. Să știe cum se calculează suma a două numere raționale pozitive.O2. Să cunoască proprietățile operației de adunare a numerelor raționale pozitive.O3. Să determine numitorul comun al mai multor fracții.

O4. Să efectueze operații de adunare și scădere a numerelor raționale pozitive.

O5. Să aplice proprietățile operației de adunare a numerelor raționale pozitive.O6. Să rezolve exerciții în care apar numere raționale pozitive scrise sub forme diferite (fracții ordinare,

fracții zecimale finite sau fracții zecimale periodice), urmărind ordinea efectuării operațiilor și utilizarea corectă a tuturor tipurilor de paranteze.

O7. Să rezolve exerciții în care se aplică reguli de calcul în prealabil stabilite.O8. Să fie atenți și să participe afectiv la lecţie.O9. Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.O10. Să-și dezvolte spiritul de observație, tenacitatea, perseverența, capacitatea de concentrare și a

atenției distributive.

B: Psiho-motorii:

OP1: Să manifeste interes pentru lecţie.

OP2: Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.

1

Page 2: 666

C: Afective:

OA1: Să participe activ la lecţie.

OA2: Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică , metoda exerciţiului , transferarea cunoştinţelor ,

problematizarea .

Material didactic: fişe de lucru, manualul, culegeri de probleme.

2

Page 3: 666

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

Etapele

lecţiei

Competente

Conţinutul lecţiei

Strategii didactice

Metode şi

procedee

Procedee de

evaluare

1. Moment

organizatoric

(2 min)

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea

lecţiei.

Verificarea prezentei elevilor.

conversaţia în grup

2. Captarea

atenţiei şi

verificarea

cunoştinţelor

(6 min)

C1 Elevii vor avea pe banci caietele de teme si

maculatoarele.

Exercitiile din tema, care nu au fost efectuate de mai

multi elevi, vor fi facute la tabla.

conversaţia

euristică

exemplul

în grup

3. Anunţarea

temei

(2 min)

Anunță elevii că în lecția de astăzi vor consolida cunoștințele acumulate în lecțiile precedente și anume vor rezolva exerciții cu operațiile de adunare și scădere a numerelor rationale positive reprezentate prin fracții ordinare sau fracții zecimale.Scrie titlul lecției pe tablă.

conversaţia în grup

4. Dirijarea

învăţării

(20 min)

C1, C2

C3, C4

Să ne aducem aminte cum caculăm suma a două numere raționale pozitive.Dacă aceste numere sunt reprezentate prin fracții ordinare care au același numitor, cum calculăm suma acestora?Dacă numerele sunt reprezentate prin fracții ordinare cu numitorii diferiți, cum calculăm suma acestora?Ce este numitorul comun al fracțiilor ?Care sunt proprietățile operației de adunare a numerelor rationale pozitive?Cum efectuăm operația de scădere a fracțiilor?

metoda

exerciţiului

problematizare

a

conversaţia

euristică

individual

în grup

Individual

5. Evaluarea

progresului

realizat

(3 min)

Apreciez cunoştinţele elevilor, notez elevii care s-au

evidenţiat.

conversaţia

discuţia libera

individual

6. Obţinerea

performanţei

şi asigurarea

feed-back-ului

(15 min)

C4

C5

C6

Pentru a fixa aceste noțiuni propune elevilor o serie

de exerciții dintr-o fisă de lucru. Primele 5 exerciții sunt

consolidare și fixare , următoarele fiind exerciții pentru

aprofundarea cunoștințelor, exerciții punctate

corespunzător.

transferarea

cunoştinţelor

frontal

individual

7. Tema

pentru acasă

(2 min)

C1 C2

C3 C4

C5 C6

Exercitiile ce raman din fisa.

3

Page 4: 666

4