5 in lumea povestilor

Upload: elena-tanase

Post on 08-Oct-2015

218 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATDATA : 17.03.2014

GRUPA: Mare ,,C

NIVEL : II

TEMA ANUAL : CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM ?

TEMA PROIECTULUI : ,,Magia povetilor

TEMA SPTMNII : ,,n lumea povetilor

FORMA DE REALIZARE : activitate integrat ADP + ADE (D + DEC) +ALA(etapa I i II) TIPUL DE ACTIVITATE : sistematizare / consolidare de noi cunotine , priceperi i deprinderiSCOPUL ACTIVITII :

- Sistematizarea cunotinelor despre aspectele specifice celor patru anotimpuri, transpuse n poveti ;

- Dezvoltarea capacitii de analiz ,de sintez i de a efectua asocieri ;

- Educarea abilitii de a intra n relaie ,de a comunica cu membrii grupului din care face parte .Strategii didactice :

1. Metode i procedee : povestirea ,conversaia ,explicaia ,demonstraia ,aprecierea verbal , Explozia stelar ,Mna oarb

2. Materiale didactice : patru tablouri (plane) cu imagini din poveste ,fie de lucru ,bagheta fermecat ,Csua povetilor ,creioane ,carioci ,siluete albe ,jetoane ,piese LEGO

3.Forme de organizare : frontal ,pe grupe ,individual

Resurse :

- umane : grupa de copii i educatoare

- temporale : 2 ore

Modaliliti de evaluare :

- continu - prin observarea comportamentului, analiza rspunsurilor date ;

- final - aprecierea verbal a lucrrilor de ctre copii i educatoare, recompense .

BIBLIOGRAFIE :

1. Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani 2008

2. Culea L.,Sesovici A.,Grama F.,Pletea M.,Ionescu D.,Anghel N., - Activitatea integrat din grdini - Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar , Ed. Didactica Publishing House 2008

3. Cioflica S.M.,Lazr C., Ilie E., Guga Mignea N., Berceanu G., Marta C., - Ziua bun ncepe la ,,ntlnirea de diminea Editura Tehno-art 2009 .

ACTIVITI DE NVARE

ADP. (Activiti de dezvoltare personal )

1. ntlnirea de diminea : ,,Povetile ne nva lucruri bune despre via

- Salutul

- Prezena

- Calendarul naturii

- Noutatea zilei

2. Tranziii : ,,Cntecul piticilorACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALEA.D.E.

Domenii expereniale integrate : D.. - Domeniul tiin

D.E.C.- Domeniul estetic creativ

Categorii de activiti : Cunoaterea mediului : ,,Povestea anotimpurilor- povestea educatoareiOBIECTIVE DE REFERIN :

- s recunoasc anumite schimbri i transformri din mediul nconjurtor ;- scomunice impresii ,idei pe baza observrilor efectuate .

OBIECTIVE OPERAIONALE :

- s denumeasc anotimpurile ntlnite n poveste ;

- s stabileasc legtura dintre coninutul ilustraiilor i anotimpurile prezentate ;

Educaie plastic : ,,Znele anotimpurilor - desen

OBIECTIVE DE REFERIN :

- s redea liber teme plastice specifice desenului ;

- s interpreteze liber ,creativ lucrriplastice exprimnd sentimente estetice ;

OBIECTIVE OPERAIONALE :

- s respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru ;

- s utilizeze corect instrumentul de lucru (creion ,carioc ) n exprimarea liber a gestului grafic ;

- s traseze linii ,n diferite poziii ,pentru a reda imaginea unor obiecte ;

- s completeze siluete albe desenate de educatoare ;CENTRE DE INTERES DESCHISE PENTRU

ACTIVITATEA INTEGRATA.L.A. I (ACTIVITI LIBER ALESE )

TIIN : ,,Descoper greeala - fi de lucru

,, Recunoate povestea ,recunoate anotimpul !

OBIECTIVE OPERAIONALE :

- s observe i s analizeze elementele fiecrui anotimp ;

- s identifice elementele care nu aparin anotimpului respectiv ;

- s comunice idei pe baza observrilor efectuate ;

CONSTRUCII : ,,Castelele anotimpurilor

OBIECTIVE OPERAIONALE :

- s mbine piese LEGO pentru a obine o construcie ;

- s foloseasc piesele de culoarea reprezentativ fiecrui anotimp ;

JOC DE MAS : ,,Cnd se ntmpl ?

OBIECTIVE OPERAIONALE :

- s potriveasc jetoanele corespunztor anotimpului ales ;

- s denumeasc/descrie imaginea de pe jeton ;

ART : ,,Znele anotimpurilor

OBIECTIVE OPERAIONALE :

- s utilizeze corect creionul i carioca ;- s completeze siluete albe desenate de educatoare cu elemente caracteristice celor patru anotimpuri.

JOCURI I ACTIVITI ALESE - A.L.A.II- ,,Am ntlnit un orel - joc cu text i cnt

SCENARIUL ZILEI

.D.- ntlnirea de diminea : Salutul

Copiii se aeaz n semicerc . Voi saluta copiii :,,Bun dimineaa ,copii istei !. Toi copiii rspund la salut ,dup care se vor lua de mini formnd Cercul magic i interpreteaz cntecul ,,Bun dimineaaPrezena

Un copil va face prezena numind fiecare coleg prezent ,completnd tabelul de prezen cu fotografiile colegilor.Calendarul naturii

Meteorologul de serviciu prezint datele: ziua , luna , anul , anotimpul i starea vremii , n timp ce un alt copil actualizeaz calendarul naturii prin aezarea jetoanelor potrivite la panou .

mprtirea cu ceilali / activitatea de grup :

,, Povetile ne nva lucruri bune despre via ! - copiii spun ce au nvat ei din povetile cunoscute , argumentnd alegerea fcut. mi voi alege rolul de zn a povetilor.

Noutatea zilei

Voi anuna copiii c este sptmna n care vor discuta despre mai multe poveti cunoscute i descoperirea ,, Csuei povetilor .

Mesajul zilei : ,, Prin joc i voie bun

S fim eroi n lumea povetilor mpreun !

Le voi explica copiilor c vor avea de trecut peste obstacolele pe care le-am pregtit .

Trecerea de la A.D.P. la A.D.E. se va face prin urmatoarele versuri : ,, Cu bagheta fermecat , / Te ating acum , ndat / Te roteti , te pregteti , / Spre Csua povetilor porneti ! Copiii se vor aeza la cadrul de poveste n semicerc . n continuare prin metoda explozie stelare le voi prezenta o stea mare pe care sunt scrise cuvintele CINE...? , CE...? , UNDE...? , DE CE ... ? , CND...?Voi ajuta copiii s citeasc cuvntul , iar acetia vor rspunde la ntrebarea formulat :

CE vestete ghiocelul ? ( sosirea primverii)

CINE las pomii golai ? (toamna)

UNDE pleac psrile cltoare ? CND se coc cireile ? (vara)

DE CE primesc copiii cadouri ? Concluzionnd voi trece la expunerea ,, Povestea anotimpurilor .

Fixarea cunotinelor se face pe baza unui plan de ntrebri .

- Ce aduce Iarna oamenilor ? ( zpad )

- Ce le place copiilor mult iarna ? ( sania patinele )

- Cine le aduce daruri copiilor iarna ? ( Mo Crciun )

- Unde sunt aezate cadourile ? ( sub brad )

- Ce trimite Primvra oamenilor ? ( raze calde de soare )

- Ce se ntmpl cu zpada ? ( se topete )

- Cnd se ntorc psrile cltoare la noi n ar ? ( primvara )- Ce se ntmpl cu pomii i grnele ? - Cum sunt zilele Verii ? ( senine si clduroase )

- Ce se coace vara ? ( Grnele , fructele )

- Unde merg copiii vara ? ( la mare , la munte , se joac afar prin parcuri )

- Ce se ntmpla vara pe cmp , prin grdini i vii ?

- Ce se ntmpl cu frunzele , cu pasrile ?

- Cum este noaptea / dar ziua ? ( crete / scade )

- Cum este vremea toamna ? ( ploi , frig , vnt )

- Cum le-a mpcat craiul Vreme pe ficele sale ? ( druindu-le cte un palat cu trei apartamente , fiecare apartament avnd 30 , 31 camere . Un singur apartament are 28 , uneori 29 camere )

- Ce au nvat oamenii de la craiul Vreme ? ( s msoare vremea n ani i ca anul are 4 anotimpuri )

Trecerea de la A.D.E la A.L.A se va face prin tranziia ,, Cntecul piticilor - joc cu text si cnt . Prin metoda ,, Mna oarb copiii vor lua cte o bulin , alb , verde , galben sau roie i se vor ndrepta spre centrul de interes care este marcat cu aceeai culoare cu a sa . Copiii vor lucra independent . Le voi prezenta fiecare centrul , vom face mpreun intuirea materialelor , voi meniona sarcinile care trebuie rezolvate i obiectivele urmrite . La sectorul tiin vor avea de identificat elemente care nu aparin anotimpului respectiv . Tot aici pe baza a mai multor poveti prezentate sub forma unor plane A4 , vor recunoate anotimpul n care se petrece aciunea . La Construcii vor mbina piese LEGO pentru a obine csute pentru fiecare anotimp . Vor folosi numai piesele de culoarea reprezentativ fiecrui anotimp . La centrul Joc de mas vor potrivi jetoanele corespunztor anotimpului ales ( primvar , var , toamn , iarn ) . Activitatea de la D.E.C este introdus n centrul Art , unde vor completa siluetele albe cu elemente specifice celor 4 anotimpuri . Dup terminarea sarcinilor de la centrul nceput se vor putea roti i se vor putea orienta spre un alt centru n care doresc s lucreze . n final , lucrrile realizate vor fi aezate lng Csua povetilor . Prezena copiilor la toate centrele de interes este monitorizat prin acordarea unor buline de culoarea sectorului . Prin metoda ,, Venii , povestii , aplaudai se realizeaz evaluarea activitilor pe centre . Toate lucrrile copiilor vor fi aezate pe un panou de expoziie . Activitatea se va ncheia printr-un joc cu text i cnt ,, Am ntlnit un orael .

La finalul zilei voi face aprecieri asupra activitilor i voi mpri recompense copiilor .

DESFURAREA ACTIVITII

Nr.

Crt.

Eveniment

didacticConinut tiinific Strategii didacticeEvaluare

1.Moment

organizatoricSe aerisete sala de grupa , se amenajeaz mobilierul de grup pentru centrele de interes . Se pregtete materialul didactic necesar activitii .

.D. Copiii se aeaz n semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact fizual ct mai bun cu toi membrii grupei .

Salutul

Prezena

mprtirea cu ceilali

Noutatea zileiJetoane fotografii

Conversatia

Obervarea comportamentului copiilor

Frontal

2.Captarea

atenieiSe realizeaz la sfritul .D. prin descoperirea Csuei povetilor .Voi anuna copiii c este sptmna n care vor discuta despre mai multe poveti cunoscute . Csua povetilorExplicaia

SurprizaObservarea comportamentului copiilor

3.Anunarea

temei

i a obiectivelorLe voi spune copiilor c vor avea de trecut peste obstacolele pe care le-am pregtit . Se anun titlul ,, Povestea anotimpurilor i obiectivele propuse pe nelesul copiilor .Csua povetilor

Explicaia

Conversaia

Observarea global

4.Dirijarea

nvriiSe expune coninutul povestirii folosind gestica , mimica i inflexiuni ale vocii . n prezentarea povestirii voi folosi tablouri reprezentnt cele 4 anotimpuri . PovestireaObservarea comportamentului nonverbal al copiilor

5.Obinerea

performanelorSe urmrete planul de ntrebri : - Ce aduce Iarna oamenilor ? ( zpad )

- Ce le place copiilor mult iarna ? ( sania patinele )

- Cine le aduce daruri copiilor iarna ? ( Mo Crciun )

- Unde sunt aezate cadourile ? ( sub brad )

- Ce trimite Primvra oamenilor ? ( raze calde de soare )

- Ce se ntmpl cu zpada ? ( se topete )

- Cnd se ntorc psrile cltoare la noi n ar ? ( primvara )- Ce se ntmpl cu pomii i grnele ?

- Cum sunt zilele Verii ? ( senine si clduroase )

- Ce se coace vara ? ( Grnele , fructele )

- Unde merg copiii vara ? ( la mare , la munte , se joac afar prin parcuri )

- Ce se ntmpla vara pe cmp , prin grdini i vii ?

- Ce se ntmpl cu frunzele , cu pasrile ?

- Cum este noaptea / dar ziua ? ( crete / scade )

- Cum este vremea toamna ? ( ploi , frig , vnt )

- Cum le-a mpcat craiul Vreme pe ficele sale ? ( druindu-le cte un palat cu trei apartamente , fiecare apartament avnd 30 , 31 camere . Un singur apartament are 28 , uneori 29 camere )

- Ce au nvat oamenii de la craiul Vreme ? ( s msoare vremea n ani i ca anul are 4 anotimpuri )

Conversaia

Problematizarea

Observarea capacitii de exprimare oral

6.Asigurarea

reteniei

i a transferuluiPrin tranziia ,, Cntecul piticilor se face prezentarea centrelor , cu discuii despre ce au de realizat i se enumer materialele disponibile . Prin metoda ,, Mna oarb copilul se va aseza la centrul unde va lucra .

Lucrrile terminate se afieaz pentru ,, Turul galeriei .

Analiza lucrrilor

Se apreciaz modul n care au lucrat copiii i ndeplinirea sarcinilor propuse .Explicaia

Exerciiul

Conversaia

Turul galerieiObservarea capacitii de concentrare a ateniei i ndemnrii

Analiza produselor activitii

7.ncherea

activitiiA.L.A II Ziua se ncheie cu jocul cu text si cnt ,, Am ntlnit un orel .Joc cu text i cnt

StimulenteAprecieri frontale , individuale i de grup