1proiect de lectie scriere
TRANSCRIPT
Proiect de lecieData: Clasa: I coala; Nr. 1, Piatra Soimului Propuntor: Mihailescu Catalin-Constantin Aria curricular : Limb i comunicare Obiectul: Limba si literatura romn Unitatea de nvare : Literele alfabetului. Propozitia. Cuvantul. Grupul de trei litere Tema: Litera ,,z mic si ,,Z mare de mana Tipul leciei: formare de priceperi i deprinderi Obiective de referinta : 4.1. sa scrie corect litere, silabe, cuvinte; 4.2. sa scrie corect, lizibil si ingrijit propozitii scurte. Obiective operationale: Cognitive: O1-s enumere elementele grafice ale literei; O2-sa scrie corect litera,izolat si in cuvinte; O3-s copieze corect cuvinte; O4-s transcrie cuvinte, propozitii; O5-s sa ordoneze cuvintele date pentru a obtine o propozitie; O6-s scrie corect dupa dictare. Afective: O7-s participe cu interes la lectie O8- s manifeste interes pentru pstrarea ngrijit a caietului de scriere i a paginilor. Motorii : O9-s pastreze pozitia corecta a corpului in timpul scrierii O10- s se orienteze in spatiul grafic, coordonand corect miscarile mainii in vederea scrierii corecte. Strategia didactic: a) Metode si procedee: exerciiul, conversaia, joc didactic, explicatia, demonstratia;
b) Mijloace de nvatare: plana cu litera model, fie, caiet special, caiet de lucru, manual, ilustraii c) Forme de organizare: frontal, individual, Resurse: a. temporale: 50 minute b. pedagogice: *Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV,ed. Did. si Ped., Bucuresti, 1991 *Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, ed. ASS, Iasi, 2003 *Abecedar aplicativ -Dan Agrigoroae
Nr. crt. 0 I II
Etapele Ob. leciei op. 1 2 Organizarea clasei Verificarea cunotinelor
STRATEGII DIDACTICE Emiterea sarcinilor i Rezolvarea informaiilor sarcinilor 3 -pregtirea materialelor necesare pentru or -stabilesc linitea n clas - Ce ai avut de scris pentru astzi ? Voi verifica tema de acas, evideniind caietele cele mai ngrijite, discutnd eventualele greeli -Le prezint elevilor o plan de primvar n care este prezentat un copac . De ce credeti c plnge acest copac? Eu tiu c voi suntei copii buni la ..pentru c dintre suflet i c ai vrea s facem ceva toi el nu are flori. pentru a vedea copacul zmbind. De aceea am pregtit cteva floricele pe care voi le vei aeza n copac. Cineva , care vrea s ne pun bee n roate a scris pe fiecare floare un cuvnt i a spus c, dac nu ordonm cuvintele pentru a forma o propoziie corect, copacul va plnge in continuare. 4
RESURSE Metode i Mijloace Forme procedee de nv- de actimnt vitate 5 6 7
Modaliti de evaluare 8
Elevii citesc tema.
Conversaia
frontal
Observatia sistematic
III
Captarea ateniei
plan Frontal Conversaia Jocul didactic
Pe spatele florilor sunt scrise cteva cuvinte. zarzr, Zoe, planteaz, un. Patru elevi vor iei i vor lua cte o floare. Vor citi cuvntul. Ceilali copii vor trebui s dea soluia corect.
Elevii ndeplinesc sarcina cerut. Zoe planteaz un zarzr. Vor aeza n ordine florile n copac, iar acesta va zmbi.
Dac n final vom reui s i transcriem aceasta propoziie...vom zmbi cu toii , nu doar copacul - S citeasc cineva propoziia: - Din ce este alctuit o propoziie? - Aceast propoziie din cte cuvinte este format? - Care este primul cuvnt? - De ce e scris cu liter mare? - Dar ultimul cuvnt? - Din ce sunt alctuite cuvintele? - Desprii n silabe ultimul cuvnt! - Care este prima silab? Dar a doua? - Din ce sunt formate silabele? - Care sunt sunetele din prima silab? Dar din a doua? - n care dintre cuvintele acestei ..... din cuvinte ....din patru cuvinte. .....Zoe. ....nume. ......zarzr. ....silabe. .........zar- zr. ....sunete. .......z, a, r z,,r. Conversaia
Frontal
......mai puin cuvntul n
propoziii ntlnim literele nvate de noi la abecedar? - Da-i exemple i de alte cuvinte care conin sunetul z! IV Anunarea temei i a obiectivelor Prezentarea optim a coninutului Astzi la ora de scriere, vom nva literele z mic de mn i Z mare de mn. Vom face exerciii de scriere, copiere, transcriere, dictare. Voi prezenta o plan cu literele de mn, urmrind elementele componente i reeaua grafic
Elevii dau exemple. Elevii recepteaz
V
Se stabilete locul scrierii pe spaiul liniat: VI Dirijarea nvrii Prezint o plan model-analiz a) Se explic pe reeaua grafic de la tabl de pe tabl etapele scrierii literelor: zal, linie oblic.
Elementele componente: - zal pe partea de sus i jos a spaiului pentru z i pe partea de sus a explicaia supraspaiului i pe partea de jos a spaiului pentru Z. - linie oblic, pe un spaiu pentru z i pe dou spaii pentru Z pe liniatura caietului. Demonstraia
Plan cu literele de mn
Frontal Observatia sistematic
Frontal Elevii urmresc demonstraia, simuleaz scrierea n aer, pe banc, pe palma stng.
Se reactualizeaz regulile scrierii pe pagina nou: - data, titlul, respectarea alineatului; - poziia corect a trupului, picioarelor, caietului, - ndrumri , observaii. Voi da elevilor urmtoarea sarcin: - Scriei trei dintre denumirile obiectelor ilustrate . Unul dintre cuvinte integrai-l ntr-o propoziie.
Plane Completeaz trei rnduri pe caietul special
Rezolv sarcinile de lucru pe caietul tip II
Munca independenta Plan
Evaluare Individu- n perechi al
VII Obinerea performanei VIII Feedback-ul
Le voi dicta elevilor cteva propoziii . Unii vor copia dou propoziii din manual.
Elevii vor recepta mesajul i vor scrie dup regulile cerute
Munca independenta
Fi Individual
Le prezint o plan cu propoziii lacunare ( lipsesc substantivele proprii - se urmrete acordul gramatical) Elevii vor primi o fi de munc independent. (anex)
Elevii formuleaz corect propoziii
Conversaia
Frontal
IX
Evaluare
Elevii rezolv sarcinile cerute.
Munca independent
Individu al
Autoevaluarea
X
Retenia i transferul
Se vor fixa situaiile n care se folosesc literele mari: la scrierea numelor i a primului cuvnt dintr-o propoziie Pe tabl sunt scrise anumite cuvinte scrise greit (o liter) Tema pentru acas
Formuleaz rspunsuri la ntrebri
Copiii corecteaz greeala citind cuvntul n ntregime
Problemati zarea.
frontal