1proiect de lectie scriere
TRANSCRIPT
Proiect de lecţie
Data: Clasa: IŞcoala; Nr. 1, Piatra SoimuluiPropunător: Mihailescu Catalin-Constantin Aria curriculară : Limbă şi comunicareObiectul: Limba si literatura română Unitatea de învăţare : Literele alfabetului. Propozitia. Cuvantul. Gru- pul de trei litere Tema: Litera ,,z” mic si ,,Z” mare de manaTipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderiObiective de referinta : 4.1. sa scrie corect litere, silabe, cuvinte;4.2. sa scrie corect, lizibil si ingrijit propozitii scurte. Obiective operationale: Cognitive:
O1-să enumere elementele grafice ale literei;O2-sa scrie corect litera,izolat si in cuvinte;O3-să copieze corect cuvinte;O4-să transcrie cuvinte, propozitii;O5-să sa ordoneze cuvintele date pentru a obtine o propozitie;O6-să scrie corect dupa dictare.
Afective:O7-să participe cu interes la lectieO8- să manifeste interes pentru păstrarea îngrijită a caietului de scriere şi a paginilor.
Motorii : O9-să pastreze pozitia corecta a corpului in timpul scrierii O10- să se orienteze in spatiul grafic, coordonand corect miscarile mainii in vederea scrierii corecte.
Strategia didactică:
a) Metode si procedee: exerciţiul, conversaţia, joc didactic, explicatia, demonstratia;
b) Mijloace de învatare: planşa cu litera model, fişe, caiet special, caiet de lucru, manual, ilustraţii
c) Forme de organizare: frontală, individuală,
Resurse: a. temporale: 50 minute b. pedagogice: *Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV,ed. Did. si Ped.,
Bucuresti, 1991 *Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, ed. AS’S, Iasi, 2003 *Abecedar aplicativ -Dan Agrigoroae
Nr.crt.
Etapele lecţiei
Ob.op.
STRATEGII DIDACTICE RESURSEModalităţi de evaluare
Emiterea sarcinilor şi informaţiilor
Rezolvarea sarcinilor
Metode şi procedee
Mijloace de învăţă-mânt
Forme de acti-vitate
0 1 2 3 4 5 6 7 8 I Organiza-
rea clasei
-pregătirea materialelor necesare pentru oră-stabilesc liniştea în clasă
II
III
Verificarea cunoştinţe-lor
Captarea atenţiei
- Ce aţi avut de scris pentru astăzi ?Voi verifica tema de acasă, evidenţiind caietele cele mai îngrijite, discutând eventualele greşeli
-Le prezint elevilor o planşă de primăvară în care este prezentat un copac . De ce credeti că plânge acest copac?
Eu ştiu că voi sunteţi copii buni la suflet şi că aţi vrea să facem ceva pentru a vedea copacul zâmbind. De aceea am pregătit câteva floricele pe care voi le veţi aşeza în copac. Cineva , care vrea să ne pună beţe în roate a scris pe fiecare floare un cuvânt şi a spus că, dacă nu ordonăm cuvintele pentru a forma o propoziţie corectă, copacul va plânge in continuare.
Elevii citesc tema.
…..pentru că dintre toţi el nu are flori.
Conversa-ţia
Conversa-ţia
planşă
Jocul didactic
frontal
Frontal
Observatia sistemati-că
Pe spatele florilor sunt scrise câteva cuvinte.zarzăr, Zoe, plantează, un.
Patru elevi vor ieşi şi vor lua câte o floare. Vor citi cuvântul. Ceilalţi copii vor trebui să dea soluţia corectă.
Dacă în final vom reuşi să şi transcriem aceasta propoziţie...vom zâmbi cu toţii , nu doar copacul
- Să citească cineva propoziţia:- Din ce este alcătuită o propoziţie?
- Această propoziţie din câte cuvinte este formată? - Care este primul cuvânt? - De ce e scris cu literă mare? - Dar ultimul cuvânt? - Din ce sunt alcătuite cuvintele? - Despărţiţi în silabe ultimul cuvânt! - Care este prima silabă? Dar a doua? - Din ce sunt formate silabele? - Care sunt sunetele din prima silabă? Dar din a doua?- În care dintre cuvintele acestei
Elevii îndeplinesc sarcina cerută.Zoe plantează un zarzăr. Vor aşeza în ordine florile în copac, iar acesta va zâmbi.
..... din cuvinte
....din patru cuvinte.
.....Zoe.
....nume.
......zarzăr.
....silabe.
.........zar- zăr.
....sunete.
.......z, a, r z,ă,r.
......mai puţin cuvântul „în”
Conversa-ţia
Frontal
IV
V
VI
Anunţarea temei şi a obiective-lor
Prezenta-rea optimă a conţinutu-lui
Dirijarea învăţării
propoziţii întâlnim literele învăţate de noi la abecedar?
- Da-ţi exemple şi de alte cuvinte care conţin sunetul „z”!
Astăzi la ora de scriere, vom învăţa literele ”z” mic de mână şi „Z” mare de mână. Vom face exerciţii de scriere, copiere, transcriere, dictare.
Voi prezenta o planşă cu literele de mână, urmărind elementele componente şi reţeaua grafică
Se stabileşte locul scrierii pe spaţiul liniat:
Prezint o planşă model-analizăa) Se explică pe reţeaua grafică
de la tablă de pe tablă etapele scrierii literelor: zală, linie oblică.
Elevii dau exemple.
Elevii receptează
Elementele componente:- zală pe partea de sus şi jos a spaţiului pentru „z” şi pe partea de sus a supraspaţiului şi pe partea de jos a spaţiului pentru ”Z”.- linie oblică, pe un spaţiu pentru „z” şi pe două spaţii pentru „Z” pe liniatura caietului.
Elevii urmăresc demonstraţia, simulează scrierea în aer, pe bancă, pe palma stângă.
explicaţia
Demonstra-ţia
Planşă cu literele de mână
Frontal
Frontal
Observatia sistematică
VII
-VIII
IX
Obţinerea performan-ţei
Feedba-ck-ul
Evaluare
Se reactualizează regulile scrierii pe pagina nouă:- data, titlul, respectarea
alineatului;- poziţia corectă a trupului,
picioarelor, caietului,- îndrumări , observaţii.
Voi da elevilor următoarea sarcină:- Scrieţi trei dintre denumirile obiectelor ilustrate . Unul dintre cuvinte integraţi-l într-o propoziţie.
Le voi dicta elevilor câteva propoziţii . Unii vor copia două propoziţii din manual.
Le prezint o planşă cu propoziţii lacunare ( lipsesc substantivele proprii - se urmăreşte acordul gramatical)
Elevii vor primi o fişă de muncă independentă. (anexă)
Completează trei rânduri pe caietul special
Rezolvă sarcinile de lucru pe caietul tip II
Elevii vor recepta mesajul şi vor scrie după regulile cerute
Elevii formulează corect propoziţii
Elevii rezolvă sarcinile cerute.
Munca indepen-denta
Munca indepen-denta
Conversa-ţia
Munca indepen-dentă
Planşe
Planşă
Fişă
Individu-al
Individu-al
Frontal
Individual
Evaluare în perechi
Autoeva-luarea
X Retenţia şi transferul
Se vor fixa situaţiile în care se folosesc literele mari: la scrierea numelor şi a primului cuvânt dintr-o propoziţie
Pe tablă sunt scrise anumite cuvinte scrise greşit (o literă)
Tema pentru acasă
Formulează răspunsuri la întrebări
Copiii corectează greşeala citind cuvântul în întregime
Problematizarea.
frontal