190095689 dreptul iov clasa a viii a

16
PROIECT DE LECȚIE Propunător: prof. Ionescu Ion Data:.6.11.2013 Unitatea de învățământ: Sc.Gimn.Puiesti de Jos Clasa: a VIII-a A Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de învățare: Sfânta Scriptură-Izvor de înțelepciune și iubire Subiectul lecției: Dreptul Iov Tipul lecției: mixtă Scopul lecției: Descrierea atitudinii Dreptului Iov în fața suferinței și explicarea rolului credinței în viața cotidiană Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor avea competențe în: C1- precizarea originii Dreptului Iov; C2- descrierea portretului moral al Dreptului Iov; C3- precizarea modalităților prin care diavolul l-a ispitit pe Iov;

Upload: johnturturo

Post on 26-Nov-2015

59 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

aaa

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Propuntor: prof. Ionescu IonData:.6.11.2013Unitatea de nvmnt: Sc.Gimn.Puiesti de JosClasa: a VIII-a ADisciplina: Religie OrtodoxUnitatea de nvare: Sfnta Scriptur-Izvor de nelepciune i iubireSubiectul leciei: Dreptul IovTipul leciei: mixtScopul leciei: Descrierea atitudinii Dreptului Iov n faa suferinei i explicarea rolului credinei n viaa cotidianObiective operaionale: La sfritul leciei, elevii vor avea competene n:C1- precizarea originii Dreptului Iov; C2- descrierea portretului moral al Dreptului Iov;C3- precizarea modalitilor prin care diavolul l-a ispitit pe Iov;C4-descrierea atitudinii lui Iov n faa ispitelor provenite de la diavol;C5-enumerarea virtuilor dobndite de Dreptul Iov n urma ispitelor;C6-precizarea modalitilor prin care Dumnezeu l-a rspltit pe Iov datorit credinei sale;C7-formularea nvturilor morale desprinse din ncercrile prin care a trecut Dreptul Iov;C8-aplicarea acestor nvturi n viaa cotidian.Strategia didactic: 1. Metode i procedee: explicaia, conversaia, descrierea, lectura biblic, dramatizarea;1. Mijloace de nvmnt: caietul special de Religie, Sfnta Scriptur, icoana Dreptul Iov;1. Forme de organizare a activitii elevilor: activitate frontal i individual.Resurse:1. Oficiale:Programa colar la disciplina Religie Ortodox, clasa a VIII-a;Planificarea calendaristic orientativ, clasa a VIII-a;Proiectarea unitii de nvare.1. Temporale:Numr de lecii: 1Durata: 50 min1. Bibliografie:1. Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 2008;1. Muha, Profesor Camelia, Religie-Caiet pentru elevi, clasa a V-a, Editura Sfntul Mina, Iai, 2009;1. Opri Dorin, Opri Monica, Metode active de predare nvare. Modele i aplicaii la Religie, Editura Sfntul Mina, Iai, 2006.Scenariul didacticNr.crt.Etapele lecieiC.O.TimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizareEvaluare

1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.

1.Momentul organizatoric2-Salutul-Rugciunea ,,Tatl nostru-Notarea absenelor

-Pregtirea pentru nceperea leciei-Salutul-Rugciunea ,,Tatl nostru

-Pregtirea pentru nceperea leciei

2.Verificarea cunotinelor10Voi adresa urmtoarele ntrebri elevilor:

a)Ce nseamn a fi pelerin?

b)De ce cretinii merg n pelerinaje?

c) n ce const pelerinajul religios?

d)Cunoatei pelerinaje organizate cu ocazia diferitelor srbtori religioase n ara noastr?

e)Dar pe plan internaional cunoatei pelerinaje religioase?

Voi verifica tema pentru acas: Realizarea unui pelerinaj la mnstirile din Romnia.Elevii vor rspunde la ntrebrile adresate de mine:a) A fi pelerin nseamn a merge n locuri strine, cu un scop spiritual.

b)Cretinii merg n pelerinaje pentru a-i regsi pacea luntric.

c)n cadrul pelerinajului religios, cretinii viziteaz locurile sacre, unde venereaz sfintele moate i icoanele fctoare de minuri, fie particip la hramul unei mnstiri.

d)Da, cunoatem urmtoarele pelerinaje realizate n ara noastr:-Sfnta Cuvioas Parascheva-Iai, 14 octombrie-Sfntul Dimitrie cel Nou-Bucureti, 27 octombrie, etc

e)Da, cunoatem urmtoarele pelerinaje desfurate pe plan internaional:-Ierusalim, la Sfntul Mormnt;-Israel: rul Iordan, Muntele Mslinelor, etc-Grecia: Sfntul Munte Athos, insula Eghina, etc.

Elevii citesc tema pentru acas.Conversaia

DescriereaActivitate frontal

Activitate frontalAprecieri verbale

Aprecieri verbale

3.Pregtirea elevilor pentru receptarea noilor cunotine1Voi preciza urmtorul aspect elevilor:

Adeseori, Dumnezeu ne trimite ncercri, necazuri, suprri cu un scop anume. Care este acest scop i cum trebuie s ne comportm n faa suferinei vom afla prin intermediul leciei de azi.Elevii ascult cu atenie:ConversaiaActivitate frontalCapacitatea elevilor de a fi ateni la spusele mele

4.Anunarea titlului i a obiectivelor leciei2Voi anuna i voi scrie pe tabl titlul leciei: Rbdare i ncredere n Dumnezeu-Dreptul Iov.Dup care, voi preciza obiectivele leciei. Elevii noteaz data i titlul leciei n caiete i ascult explicaiile date de mine.ExplicaiaActivitate frontal

5.Comunicarea noilor cunotine

C1

C2

C3

C4

C5

C615Voi prezenta viaa Dreptului Iov:

Una din crile Vechiului Testament se numete Cartea lui Iov i este alctuit din 42 de capitole. Aceasta prezint viaa unui om care a dat dovad de nesfrit rbdare i credin puternic n Dmnezeu, n timpul suferinei, att trupeti, ct i sufleteti. Sfntul i Dreptul Iov s-a nscut n inutul Uz, iar prinii lui se numeau Zareth (tatl) i Vosora (mama). Avea foarte multe bogii i era tatl a apte biei i trei fete (Iov 1, 1-5).

-Iov era un om credincios, cu fric de Dumnezeu: (Iov 1, 1)-Iov era un tat iubitor ce se preocupa de viaa duhovniceasc a fiilor lui (Iov 1, 5).

Observnd credina lui Iov, diavolul a cerut voie lui Dumnezeu s-l ispiteasc pe Satan.

Voi citi spusele lui Iov si a soiei lui Iov:(Iov 1, 13-22).

Atitudinea lui Iov n faa ispitelor reiese din rspunsurile date celor patru vestitori, ct i soiei sale: (Iov 1, 20-22), respectiv (Iov 2, 10).

Voi ntreba elevii cum s-a comportat Iov n faa ispitelor.

Voi explica elevilor c Iov a demonstrat c dobndete virtuile teologice: credina, ndejdea i dragostea.

Dumnezeu, observnd credina lui Iov, i-a redat sntatea, i-a mai druit 140 ani pentru a tri pe pmnt, oferindu-i, astfel, bucuria, de a-i mai vedea familia pn la al patrulea neam.Elevii ascult cu atenie.Explicaia

Dramatizarea

Explicaia

Conversaia

Explicaia

Explicaia

Sfnta ScripturActivitate frontalCapacitatea elevilor de a fi ateni

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

6.Fixarea i sistematizarea noilor cunotine

C7

C810Voi ndemna elevii s citeasc lecia din manual.

Dup care voi ntreba elevii:

Ce nvturi putem extrage din viaa lui Iov?

Voi explica elevilor cum se manifest cele trei virtuti teologice n viaa noastr:

1)Credinaeste una din cele trei virtui teologice (alturi dendejdeiiubire) prin care omul crede n existena Sfintei Treimi (Dumnezeu-Tatl,Iisus HristosiDuhul Sfnt), a duhurilor (ngeriiidemonii), a lumii ca zidire a lui Dumnezeu, ntaineleBisericii, nnviereamorilor, nJudecati n (raiuliiadul) care urmeaz dup viaa pmnteasc.2)NdejdeanDumnezeui n fgduinele sale (nviereamorilor, viaa venic nrai) este una din cele trei virtui teologice. Omul nu trebuie s-i pun ndejdea n el (n forele proprii, n banii si) sau n alii, nu trebuie s se dezndjduiasc indiferent depcatulsvrit, dar nici s ndjduiasc fr fric n mila lui Dumnezeu. El trebuie s-i pun ndejdea numai n Dumnezeu, s pzeasc poruncile Domnului i el va fi scpat din nevoi i ajutat, urmnd, la venirea a doua a luiHristos, s intre n stpnirea pmntului.3)Iubirea(dragostea) este cea mai mare dintre cele trei virtui teologice

Voi ntreba elevii?

Cum putem aplica aceste nvturi n viaa noastr?Elevii citesc lecia din manual.

Elevii rspund la ntrebarea mea.

-credin-ndejde-dragoste-rbdare-struin n rugciune.

Elevii rspund la ntrebarea mea.

Conversaia

Explicaia

Caietul special de ReligieActivitate frontal

Activitate frontal

Aprecieri verbale

Capacitatea elevilor de a fi ateni la spusele mele

Aprecieri verbale

7.Asocierea i generalizarea10Voi ntreba elevii dac mai cunosc i ali sfini sau prini duhovnici care au avut o via asemenea lui Iov.

Voi ruga elevii s-mi descrie situaii, evenimente din viaa lor n care au suferit i cum s-au comportat n faa ncercrilor.Elevii rspund la ntrebarea mea.ConversaiaActivitate frontalAprecieri verbale

8.Activitatea suplimentar1Voi indica tema pentru acas: exerciiul 3, pagina 38.Elevii noteaz tema pentru acas.ExplicaiaCaietul special de ReligieActivitate frontal

9.Aprecierea i evaluarea1Voi face aprecieri generale i individuale privind activitatea elevilor din timpul orei.Elevii ascult cu atenie.ExplicaiaActivitate frontalAprecieri verbale

10.ncheierea1-Rugciunea ,,Cuvine-se cu adevrat-Salutul-Rugciunea ,,Cuvine-se cu adevrat-Salutul

1