123453414 probleme de maxim si minim

19
Proiect didactic al lecţiei de matematică Grupa: C221, profil real Profesor: Pelevaniuc Natalia Data: 31.01.2013 Numărul lecţiei în modul (conform proiectării didactice de lungă durată): 75-76/128 Durata lecţiei: 80 de minute Modulul: Aplicaţii ale derivatelor Subiectul lecţiei: Probleme de maxim şi minim. Optimizări. Oră de sinteză Competenţe: C1: C2: Subcompetenţele curriculare: S1: S2: S3: S4: Obiectivele lecţiei. La finele lecţiei elevii vor fi capabili: O1: să recunoască probleme de maxim şi minim; O2: să recunoască şi să utilizeze în rezolvarea problemelor practice algoritmul determinării extremului global al funcţiei; O3: să utilizeze derivata funcţiei la rezolvarea unor probleme simple de maxim şi minim; O4: să evidenţieze, în procesul rezolvării de probleme, avantajele pe care le oferă matematica în abordarea, clarificarea şi rezolvarea unor probleme practice sau situaţii cotidiene. O5: să manifeste curiozitate şi imaginaţie în crearea strategiilor de rezolvare a problemelor; O6: O7: Tipul lecţiei: Lecţie de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor. Tehnologii didactice: а) forme de învăţare: - frontală; - în perechi; - în grup;

Upload: alina-chiperi

Post on 20-Oct-2015

27 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • Proiect didactic al leciei de matematic

    Grupa: C221, profil real

    Profesor: Pelevaniuc Natalia

    Data: 31.01.2013

    Numrul leciei n modul (conform proiectrii didactice de lung durat): 75-76/128

    Durata leciei: 80 de minute

    Modulul: Aplicaii ale derivatelor

    Subiectul leciei: Probleme de maxim i minim. Optimizri. Or de sintez

    Competene:

    C1:

    C2:

    Subcompetenele curriculare:

    S1:

    S2:

    S3:

    S4:

    Obiectivele leciei. La finele leciei elevii vor fi capabili:

    O1: s recunoasc probleme de maxim i minim;

    O2: s recunoasc i s utilizeze n rezolvarea problemelor practice algoritmul determinrii extremului global al funciei;

    O3: s utilizeze derivata funciei la rezolvarea unor probleme simple de maxim i minim;

    O4: s evidenieze, n procesul rezolvrii de probleme, avantajele pe care le ofer matematica n abordarea, clarificarea i

    rezolvarea unor probleme practice sau situaii cotidiene.

    O5: s manifeste curiozitate i imaginaie n crearea strategiilor de rezolvare a problemelor;

    O6:

    O7:

    Tipul leciei: Lecie de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelor.

    Tehnologii didactice:

    ) forme de nvare:

    - frontal;

    - n perechi;

    - n grup;

  • - individual;

    b) metode de predare:

    - metoda expunerii problematizate;

    - metoda exerciiului;

    - metoda asaltului de idei;

    ) mijloace de nvmnt:

    1) Manualul Matematica pentru clasa a XI-a, autori: I. Achiri, .a., Editura Prut Internaional, Chiinu, 2010.

    2) Fie de lucru pregtite de profesor;

    Evaluare: formativ, evaluri orale i n scris, lucrare independent (fr aprecieri cu note).

  • Scenariul leciei

    Nr.

    d/o

    Secvenele leciei

    Tim

    pu

    l

    Ob

    iect

    ivel

    e

    Activitatea profesorului Activitatea elevilor

    Evalu

    are

    a

    1. Moment

    organizatoric

    2

    min.

    Salut elevii. Noteaz absenele n registru.

    Formuleaz subiectului i obiectivele leciei.

    Pregtesc rechizitele pentru lecie. Elevul deserviciu anun elevii abseni de la or. Elevii scriu n caiete data i tema leciei de azi.

    Vizual

    2. Verificarea

    temei pentru

    acas

    7

    min.

    -Care a fost tema pentru acas?

    -Numii funcia, care ai obinut la rezolvarea punctului 2.a, cum ai lucrat pentru a o determina?

    -Ce reprezint grafic funcia obinut?

    -Cum ai lucrat pentru a determina aria maxim a acestui triunghi?

    -Cum altfel se putea de rezolvat ultimul

    punct al problemei?

    -Explic succint paii efectuai.

    -De repetat algoritmul de determinare a

    extremelor globale i locale ale funciei. -De rezolvat problema 2, de la pagina 158,

    punctul B.

    , - ( ) ( )

    -Am notat o catet prin x, atunci cealalt va fi a - x. Aria triungiului dreptunghic l

    determinm ca semiprodusul catetelor. -Graficul acesteia reprezint o parabol, cu

    vrful n .

    /, care interesecteaz axa Ox

    n puntele ( ) ( ), i axa Oy n puntul ( ). -Deoarece funcia obinut este una de gradul II, cunoatem c ea admite un extrem n

    vrful parabolei, adic n punctul .

    /,

    unde xmax=

    , i deci

    .

    -Aplicnd derivata.

    -Calculm derivata funciei ( ), obinem

    ( )

    , egalm derivata cu 0 i

    obinem

    , deoarece ( ) ,

    Evaluare

    oral

    Apreciez

    corectitu-

    dinea

    rezolvrii

  • punct de maximum local, i prin

    urmare ( )

    este maximul local al

    funciei, la extremele intervalului avem

    ( ) ( ) , deci rmine maximul funciei i prin urmare i aria maxim

    .

    3. Reactualizarea

    cunotinelor i a

    capacitilor

    15

    min.

    O2

    O3

    -S ne amintim algoritmul de determinare a extremelor globale ale funciei

    , - .

    Activitatea cu fia din Anexa 1. -Formm grupuri a cte 4-5 elevi, din bncile vecine. Avei la dispoziie 5 minute pentru fia de lucru propus. -Se solicit determinarea extremelor globale ale funciei:

    a) , - ( ) ; b) ( ) ( ) ;

    c) ( )

    ;

    (Rspusurile corecte sunt prezentate n Anexa 2)

    Cum ai procedat n fiecare situaie?

    -Se afl valorile funciei la capetele intervalului.

    -Se afl punctele critice ale funciei f, adic

    se rezolv ecuaia ( ) . Se calculeaz valorile funciei f n punctele critice determinate i se compar valorile acesteia la capetele intervalului.

    Cea mai mic din aceste valori va fi minimul global al funciei f date. Cea mai mare din aceste valori maximul

    global al funciei date.

    Elevii lucreaz la nsrcinarea propus de profesor.

    Grupurile de elevi care au avut una i aceeai nsrcinare, verific rspunsurile obinute. Se explic succint rezolvarea fiecrui grup.

    Evaluarea

    oral Verific

    corectitu-

    dinea

    expunerei

    Urmresc lucrul

    fiecrei echipe

    Apreciez

    rspunsu- rile

  • 4. Preadarea-

    nvarea materiei noi

    15

    min.

    O1

    O2

    O3

    O4

    O5

    Crearea situaiei problem: -Din antichitate s-a pstrat legenda despre o problem, cunoscut ca problema Didonei.

    Regina Finikhiei (sec. IX . Hr.) a hotrt s organizeze o colonie pe malul golfului tunisian din Africa de Nord. Ea l-a

    convins pe conductorul tribului local s-i dea doar o poriune de pmnt, care poate fi mprejmuit de pielea unui bivol. Ostaii Didonei au tiat n fii nguste pielea respectiv i Didona a mprejmuit cu frnghia format din fiile tiate o poriune de pmnt de pe malul golfului. Astfel a fost instituit oraul Karphaghen. Aadar, problema Didonei a constat n determinarea hotarelor lotului de pmnt cu aria maximal, care trebuie s aib lungimea dat. Aceast problem aparine clasei de probleme numite probleme de

    minim i maxim. -Aceste probleme au o mare importan aplicativ. Ne vom convinge n cadrul leciei de astzi, n continuare lucrnd cu aa tip de probleme. S examinm problema citit adugnd, careva date la problem, fie c lungimea frnghiei obinute era de 75 m. S determinm algoritmul rezolvrii problemei. Discutai n perechi i peste 2 minute accept variantele de algoritmi

    propui pentru a rezolva problema. - Ce algoritm de rezolvare a problemei

    propunei? Se accept orice idee propus. Se face generalizarea:

    Lucrnd cte 2, analizeaz rezolvarea pro-blemei.

    Noteaz algoritmul respectiv pe o foaie A4. Astfel apar mai multe soluii de rezolvare a problemei.

    Expun pe rnd ideile aprute.

    Evaluarea

    oral

    Urmresc cum

    progresea-

    z efecturarea

    nsrcinrii

    Apreciez

    ideile

    propuse

  • - Pentru a transpune rezolvarea problemei

    de maxim sau minim n limbajul

    matematic cu ajutorul unei funcii de o singura variabil ne vom folosi de urmtorul algoritm: 1. Vom alege un parametru convenabil

    (de exemplu x) i vom exprima marimele din problem prin x. 2. Pentru mrimea, ce trebuie s ating valoarea maxim sau minim, vom alctui o funcie de variabila x. 3. Vom gsi intervalul pe care funcia trebuie s ating valoarea maxim (sau minim). 4. Cu ajutorul derivatei vom determina

    punctele de maxim sau minim pe

    intervalul obinut. 5. Vom afla mrimea necunoscut din problem i dac se cere i valoarea maxim sau minim. -Deci s revenim la cazul particular din problema noastr.

    -Ce vom nota cu x?

    -Cum vom determina cealalt latur?

    -Cum vom alctui funcia de x, aplicnd care formul?

    -De ce anume aceast relaie aplicm?

    -n continuare cum vom proceda?

    Monitorizeaz rezolvarea problemei.

    Elevii i fixeaz n caiete algoritmul de rezolvare a problemelor de maxim i minim.

    Un elev trece la tabl. Scrie condiiile problemei i reprezint desenul.

    -Una din laturile dreptunghiului ngrdit. -tiind c perimetrul dreptungiului este 75

    m, vom obine c cealalt latur este

    .

    -Vom aplica formula pentru calculul ariei

    unui dreptunghi, deci ( )

    .

    -Pentru c ne intereseaz lotul de pmnt cu suprafaa maxim, deci merge vorba de arie. Rezolvare:

    Ghidez

    lucrul la

    tabl

    x

  • ( )

    , iar din ( ) avem

    , i deoarece ( )

    punct de maxim local al

    funciei date, deoarece ea este o funcie de gradul II, acesta este unicul punct de maxim

    al ei. ( )

    m2.

    5. Consolidarea

    materiei i formarea

    capacitilor

    15

    min.

    O1

    O2

    O4

    O5

    Activitate frontal: Aplicm algoritmul analizat la rezolvarea unei alte probleme:

    -De gsit aa un numr strict pozitiv, pentru care diferena dintre el i cubul su s fie maxim. De aflat diferena maxim. -Citii primul punct al algoritmului de rezolvare a problemelor de maxim i minim. Ce trebuie s efectum urmrind acest pas?

    -Citii punctul doi al algoritmului de rezolvare a problemei.

    -Cu ajutorul crei funcii, problema se traduce n limbaj matematic?

    -Ce ne propune punctul trei al

    algoritmului?

    -Ce metod nvat poate fi utilizat pentru a determina valoarea lui x, ct i valoarea maxim a funciei d? -Citii punctul patru al algoritmului. Ce urmeaz s efectum?

    -Ce concluzie putei face?

    Noteaz condiia problemei.

    Un elev citete din caiet primul punct al algoritmului.

    -Notm numrul necunoscut prin x.

    Un elev citete al doilea punct al algoritmului respectiv.

    -Pentru diferen obinem funcia d(x) = x - x

    3 .

    Pentru valorile lui x vom pune urmtoarea condiie x (0, +). -Pentru a afla valoarea lui x, unde diferena i atinge valoarea maxim, vom cerceta aceast funcie cu ajutorul derivatei nti.

    -Aflm ( ) , rezolvm ecuaia ( )

    [

    .

    Aflm semnul lui ( ), deoarece ( )

    trecnd prin 3

    3 i schimb semnul de la +

    Exerciii orale i n

    scris

    Apreciez

    rspunsurile elevilor

  • -Citind ultimul punct din algoritm i fcnd concluzia din cele determinate pn acum, ce vom scrie n rspunsul problemei?

    la rezult, c x = 3

    3 este unicul punct de

    maxim pe intervalul (0, +) .

    Deci diferena i atinge valoarea maxim n

    punctul x =3

    3, iar diferena maxim dintre

    x i cubul su este .

    /

    .

    /

    .

    6. Evaluarea 10

    min.

    O1

    O2

    O3

    O5

    Lucrare independent Se solicit rezolvarea problemei: Legea de micare a unui mobil este

    ( ) . S se determine: a) momentul n care acceleraia sa este nul; b) valoarea minim a vitezei mobilului. Amintim c relaiile dintre distan, vitez, acceleraie sunt redate prin

    formulele: ( ) ( ) ( ) ( ). Rezolvarea problemei propuse este

    prezentat n Anexa 3. Peste 5 minute profesorul afeeaz pe o coal de hrtie, rezolvarea corect a problemei.

    -Care a fost dificultatea ntlnit la aceast problem?

    Elevii rezolv independent problema n caiete.

    Elevii verific rezolvrile personale a problemei cu rezolvarea de pe tabl, corec-teaz greelile. -Rspund la ntrebrile profesorului.

    Lucrare

    indepen-

    dent

    Verific

    corectitudi-

    nea

    rezolvrilor

    7. Bilanul leciei

    15

    min.

    a) bilanul cantitativ: -Care este algoritmul de rezolvare a

    problemelor de maxim i minim?

    Elevii rspund la ntrebrile formulate.

    ntrebri orale

  • b) bilanul calitativ: -Cum considerai, ce obiective au fost realizate astzi la lecie? -Care dintre obiectivele realizate anterior

    au fost necesare la lecia de astzi? -S ne amintim cele studiate n modulul dat.

    * care este rolul primei derivate n studiul

    funciei?

    *definii noiunea de punct critic;

    *formulai teorema despre monotonia unei funcii derivabile;

    *descriei algoritmul de determinare a puntelor de extrem local i a extremelor locale;

    *descriei algoritmul de determinare a extremelor globale;

    *care este rolul derivatei a doua n studiul

    funciei?

    -Aplicnd derivata de ordin nti, putem

    stabili intervalele de monotonie a funciei i puntele de extrem local, i extremele ei locale;

    -Punctele n care derivata funceiei ia valoarea zero, se numesc puncte critice ale

    funciei date; -Funcia f este cresctoare (descresctoare)

    pe un interval, dac i numai dac ( ) ( ( ) ). -Se calculeaz derivata funciei f, se rezolv

    ecuaia ( ) , se determin semnul funciei ( ) pe intervalele pe care ea nu se anuleaz, se stabilesc intervalele pe care

    ( ) i pstreaz semnul, se determin punctele de extrem local i extremele locale ale funciei f. -Se afl valorile funciei f la capetele

    intervalului , -, ( ) i ( ), se afl punctele critice ale funciei f, se calculeaz valorile funciei n punctele critice determinate i se compar cu valorile acesteia la capetele intervalului, cea mai

    mic (mare) din aceste valori va fi minimul

    (maximul) global al funciei f pe , -. -Aplicnd derivata de ordinul doi, putem

    stabili intervalele de convexitate i concavitate a funciei i puntele de inflexiune a acesteia;

    -Funcia se numete convex, dac tangenta la graficul funciei f se afl sub acest grafic. -Funcia se numete concav, dac tangenta

  • *definii noiunea de funcie convex;

    *definii noiunea de funcie concav;

    *formulai teorema despre convexitatea, concavitatea unei funcii de dou ori derivabile;

    *definii noiunea de punt de inflexiune;

    *descriei algoritmul de determinare a intervalelor de concavitate, de

    convexitate;

    *enumrai tipurile de asimptote a graficului unei funcii; *definii noiunea de asimptot orizonatal;

    *definii noiunea de asimptot oblic;

    *definii noiunea de asimptot vertical;

    *descriei paii parcuri n reprezentarea grafic a unei funcii;

    la graficul funciei f se afl deasupra acestui grafic.

    -Funcia se numete concav, dac tangenta la graficul funciei f se afl deasupra acestui grafic.

    -Dac o funciei este continu pe , -, de dou ori derivabil pe ( ) i ( ) ( ( ) ) pentru orice x de pe ( ), atunci aceast funcie este convex (concav) pe acest interval. -Punctul x0 este punct de inflexiune al

    funciei f, dac n acest punct funcia trece din concav n convex, sau invers.

    -Se calculeaz ( ) i se rezolv ecuaia ( ) ale crei soluii pot fi puncte de inflexiune ale funciei f, se stabilesc

    intervalele pe care ( ) are semn constant, se determin punctele de inflexiune ale funciei f. -Graficul unei funcii poate avea asimptote orizontale, oblice, verticale.

    -Dreapta de ecuaie y = l este asimptot

    orizontal la a graficului funciei f, dac | ( ) | . -Dreapta de ecuaie y = mx + n, , este asimptot oblic la a graficului funciei f, dac | ( ) | . - Dreapta de ecuaie x = a, este asimptot vertical pentru graficul funciei f, dac ea este asimptot vertical la stnga, la dreapta sau de amble pri. -Se stabilete domeniul de definiie a unei funcii, se determin semnul funciei i eventualele semetrii ale graficului, se

    calculeaz limite la capetele intervalelor, se

  • Se fac concluzii privind activitatea

    elevilor n cadrul leciei. Se trec notele n registru.

    stabilete continuitatea funciei, se determin asimptotele, se studiaz funcia cu ajutorul derivatei de ordin nti, cu ajutorul derivatei a

    doua, se completeaz tabloul de variaie, se traseaz graficul funciei.

    8. Tema pentru

    acas 1

    min.

    De nvat paragraful 4 din modulul 6, iar pentru repetare luai paragrafele 1-3, pentru c la ora ce urmeaz vom scrie prob de evaluare. Pentru rezolvare luai problema B4, de la pagina 164.

    - Poftim ntrebri privind subiectul leciei de azi.

    Noteaz tema pentru acas n caiete.

  • Anexa 1

    Determinai extremele globale ale funciei:

    Grupul 1

    a) , - ( ) ;

    Grupul 2

    b) ( ) ( ) ;

    Grupul 3

    c) ( )

    .

  • Anexa 2 Soluia exerciiilor propuse:

    a) , - ( ) ;

    Rezolvare:

    Calculm valoarea funciei la capetele intervalului: ( ) , ( )

    .

    Calculm derivata funciei ( ) , ( ) .

    Determinm punctele critice al funciei date, adic rezolvm ecuaia ( )

    ( ) 0

    [

    puntele critice ale funciei date.

    Calculm valorile funciei n punctele critice determinate: ( ) ( )

    , ( ) .

    Determinm din valorile obinute minimul i maximul global al funciei f:

    * ( ) ( ) ( ) ( )+ * + , valoarea minim a funiei i

    * ( ) ( ) ( ) ( )+ * + , valoarea maxim a funciei.

    Rspuns: minimul global al funciei f este m = -13, maximul global al funciei f este M = 3.

    b) ( ) ( ) ;

    Rezolvare:

    Calculm valoarea funciei la capetele intervalului: ( ) , (

    ) ,

    Calculm derivata funciei ( ) , ( )

    .

    Determinm punctele critice al funciei date, adic rezolvm ecuaia ( )

    {

    {

    punctul critic al funciei date.

    Calculm valoarea funciei n punctul critic determinat: ( )

    Determinm din valorile obinute minimul u maximul global al funciei f:

    ( )

    ( ) * + , ( ) ( ) *

    + i aceaste valori nu sunt atinse.

    Rspuns: minimul global al funciei f este m = - , maximul global al funciei f este M = e -

    2.

    c) ( )

    .

    Rezolvare:

    Calculm valoarea funciei la capetele intervalului:

    ,

    ,

    Calculm derivata funciei ( )

    , ( )

    ( )

    ( )

    ( ) .

    Determinm punctele critice al funciei date, adic rezolvm ecuaia ( )

    ( ) {

    ( )

    {

    punctele critice ale funciei date.

  • Calculm valoarea funciei n punctele critice determinate: ( )

    , ( )

    Determinm din valorile obinute maximul global al funciei f: ( )

    {

    }

    , ( ) {

    }

    i aceast valoare este atins.

    Rspuns: minimul global al funciei f este m =

    , maximul global al funciei f este M =

    .

  • Anexa 3 Legea de micare a unui mobil este ( ) . S se determine:

    a) momentul n care acceleraia sa este nul;

    b) valoarea minim a vitezei mobilului.

    Amintim c relaiile dintre distan, vitez, acceleraie sunt redate prin formulele: ( )

    ( ) ( ) ( ).

    Rezolvare:

    a) Determinm acceleraia funciei din relaia: ( ) ( ), observm c mai nti trebuie s

    determinm v(t) din relaia: ( ) ( ), ( ) . Prin urmare acceleraia ( )

    ( ) . Determinm valoarea timpului t pentru care a(t) este nul adic

    .

    b) Punctul de minim al vitezei, poate fi punctul determinat din relaia ( ) , , i

    deoarece ( ) , punct de minim pentru funcia ( ), iar valoarea minim al

    funciei este ( )

    Rspuns: momentul n care acceleraia funciei date este nul, este t = 2, valoarea minim a

    vitezei mobilului este -12.

  • Anexa 4

    Harta Conceptual, tema Rolul derivatei I la studiul funciei

  • Harta Conceptual, tema Rolul derivatei II la studiul funciei

  • Harta Conceptual, tema Asimptotele graficului funciei

  • Harta Conceptual, tema Reprezentarea grafic a funciei