1 plan de lecieclasa a va

9
PLAN DE LECTIE UNITATEA DE INVATAMANT: LICEUL TEORETIC ,,DUNAREA”, GALATI DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIE CLASA: a V-a UNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITĂŢII CONŢINUT: Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia TIPUL LECTIEI: Lecție MIXTĂ PROFESOR : CHIRILA GEANINA DURATA: 50 MIN. DATA: 05.11.2012 COMPETENŢE GENERALE: 1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate. 2. Exersarea demersurilor şi a acțiunilor civice democratice. 3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice. 4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă. COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei şi epocii antice, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală. 3.3. Localizarea în timp şi spațiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice. 3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informații selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere. 3.5. Stabilirea unor asemănări şi a unor deosebiri între civilizațiile Antichității, pe baza surselor istorice date. OBIECTIVE OPERATIONALE: 1. Sa utilizeze termenii noi invatati in contexte noi; 2. Să identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor; 3. Sa descrie într-un tabel primele regate si imperii în baza informațiilor din fişe; 4. Sa localizeze la hartă regatele si imperiilor în baza informațiilor din manual şi a fişelor. Strategia didactică

Upload: dammy-marius-kramer

Post on 18-Feb-2015

53 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: 1 Plan de Lecieclasa a Va

PLAN DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: LICEUL TEORETIC ,,DUNAREA”, GALATIDISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIE CLASA: a V-a UNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITĂŢIICONȚINUT: Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si PersiaTIPUL LECTIEI: Lecție MIXTĂPROFESOR : CHIRILA GEANINA DURATA: 50 MIN.DATA: 05.11.2012

COMPETENȚE GENERALE: 1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.2. Exersarea demersurilor şi a acţiunilor civice democratice.3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice.4. Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă.

COMPETENȚE SPECIFICE:1.1Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei şi epocii antice, în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală.3.3. Localizarea în timp şi spaţiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice.3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utilizând informaţii selectate din surse istorice, cunoscute sau la prima vedere.3.5. Stabilirea unor asemănări şi a unor deosebiri între civilizaţiile Antichităţii, pe baza surselor istorice date.

OBIECTIVE OPERATIONALE:1. Sa utilizeze termenii noi invatati in contexte noi;2. Să identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor; 3. Sa descrie într-un tabel primele regate si imperii în baza informaţiilor din fişe; 4. Sa localizeze la hartă regatele si imperiilor în baza informaţiilor din manual şi a fişelor.

Strategia didactică a) metode şi procedee: - brainstorming, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, descrierea, utilizarea documentului istoric; harta istorica, philips 6/6,explicatia, comparatia - activitate frontală, individuală, pe grupe ; b)material didactic: - mape de lucru ( documente, fişe de lucru) - texte istorice,tabla,creta, - harta istorică: - fișe de evaluare,

Mijloace de învăţământ: Manualul clasei a V-a , autori:Valentin Băluţoiu, Constantin Vlad, Ed. All,Buc., 2001; Manualul clasei a V-a , autori:Liuba Ghiorghiţă, Sorin Oane,Ed. Teora,Buc., 2000; Atlas istoric;

Bibliografie:

Page 2: 1 Plan de Lecieclasa a Va

Ghid metodologic Aria Curriculară „ Om şi societate”, Ed. Sc. Aramis Print, Buc., 2001;

Mihail Manea, Mic dicţionar de termeni istorici, Ed. All Educaţional, Buc., 1999;

Bogdan Murgescu, Istoria lumii în texte, Editura Teora , 1999 Minodora Perovici, Istoria universală în texte, Corint , 2003 Radu Manolescu, Istoria medie universală;

Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă- umane: elevii clasei a V- a

Metode de evaluare: - observarea sistematică a comportamentului elevilor; -continuă prin întrebări frontale şi analiza răspunsurilor la fişele de lucru;

- completarea fișei de evaluare;

Page 3: 1 Plan de Lecieclasa a Va
Page 4: 1 Plan de Lecieclasa a Va

ETAPELE LECTIEI CC.S

ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICEPROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE

1. PREGĂTIREA PENTRU ACTIVITATEA DE ÎNVĂŢARE (2’)

Notează absenţele;Pregăteşte materialele necesare desfăşurării lecţiei.Realizează un climat afectiv.

Răspund cerinţelor profesorului.Îsi pregătesc materialele

CONVERSAȚIAdirijată

2.REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR (10’)

Reactualizarea cunoștințelor

Dirijarea învățării 25 min

1 1.1

33.1

43.4

33.5

3

3

3

1.1

Formulează întrebări/cerințe care fac apel la cunoștințele dobândite pe parcursul lecției anterioare:Reconstituirea istoriei unui oras stat..Elevii răspund la întrebările .

Enunţă subiectul lecţiei Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia si a obiectivelor urmarite. Notează pe tablă titlul, monitorizează elevii;Organizează învățarea;Se impart fişele de lucru şi sursele istorice elevilor;

Organizează activitatea

Răspund la solicitare, utilizând informaţiile anterior dobândite.Studiază individual materialele propuse.

Activitatea de învățare este individuală.

La sfărșitul orei elevii vor fi în măsură să înțeleagă formarea primelor regate si imperii si caracteristicile regatelor Egiptului si Persiei.

Elevii studiază fișele primite

Desenează pe caiet harta conceptuală, care va fi completată la sfârșitul orei cu informațiile dobândite pe parcursul activității de învățare.Se cere elevilor să argumenteze alegerile făcute.

Elevii noteaza cele scrise pe tabla și studiază sursele istorice pentru a raspunde la cerinta data.

Conversaţia euristică

Metode propuse :conversatia, decoperirea, brainstorming, expunerea

Harta conceptuală de tip păianjen

Manualul

Atlasul istoric;

harta

Page 5: 1 Plan de Lecieclasa a Va

Scrie pe tablă schema lecției

O1

3.3

O2

3.5

O3

3.4

elevilor pe următoarea structură:

Activitatea nr.1Pe tablă se scrie titlul lecției: Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia. Schema lecției:1.Regatul si Imperiul2. Egipt .Persia

Activitatea nr.2Profesorul solicita elevilor să defineasca termenii regat, imperiu, faraon, monarhie, piramida pe baza textului din manual.

Profesorul solicita elevilor sa identifice minimum două caracteristici ale regatelor si imperiilor din Orientul Antic. Activitatea nr.3Se prezintă condițiile istorice ale evolutiei regatelor si imperiilor Orientului Antic.Profesorul cere elevilor sa descrie într-un tabel primele regate si imperii în baza informaţiilor din fişe.

Activitatea nr.4Se prezinta importanta si rolul primelor regate si imperii asupra societatii Orientului Antic.

Elevii studiază sursele istorice. Răspund la cerințe identificand caracteristicile oraselor- stat din Orientul Antic.

Elevii studiază sursele istoriceSi descopera termenii noi facan totodata si propozitii cu acestia.

Răspund la cerințe identificand caracteristicile regatului si imperiului din Orientul Antic cu ajutorul surselor istorice.

Elevii asculta cele expuse si noteaza cionditiile istoriceale evolutiei regatului si imperiului.Elevii descriu regatele si imperiile Orientului Antic.

Elevii noteaza rolul si importanta regatului si imperiului in Orientul Antic.

Învățarea prin descoperire

Descrierea

Utilizarea documentului istoric

Conversatia Explicatia

Dicţionarul istoric

Fișe de lucru

Atlas istoric

HartaText istoric

Page 6: 1 Plan de Lecieclasa a Va

Timp de lucru 5min

3.1.O43.5

Profesorul solicita elevilor sa localizeze la harta primele regate si imperii din Orientul Antic în baza informaţiilor din manual şi a fişelor.

Activitatea nr.5Se cere elevilor să completeze fișa de evaluare.

Elevii raspund la cerinta data localizand orasele- stat la harta.

Elevii completează fișa de evaluare.

Utilizarea documentului istoric

Discuţia dirijată

HartaText istoric

Fișa de evaluare

3. Aprecieri cu privire la desfășurarea activității ( 2’)

Apreciază răspunsurile date de elevi;Solicită aprecierile elevilor legate de modalitatea de desfăşurare a lecţiei.

Apreciază modul în care au răspuns şi în care s-a realizat lecţia

Conversatia NOTARE

4. TEMA PENTRU ACASĂ (1’)

Propune elevilor tema pentru acasă exercitiile 1,2,3, 4, 5 pagina 29

Solicită informaţii legate de rezolvarea temei.

Conversatia

Page 7: 1 Plan de Lecieclasa a Va

Fişa nr.2 Realizaţi o hartă conceptuală de tip ,,pânza de păianjen”- Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia

Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia

Page 8: 1 Plan de Lecieclasa a Va