0_marea_britanie 11.doc
TRANSCRIPT
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
1/10
Proiect didactic
Obiectul: Geografa Umană şi Economică a Lumii
Subiectul : Marea Britanie
Clasa: a 11-a ,,A”
Data:
Durata: 45 minute
Tipul lecţiei: De acumularea cunoştinţelor
Profesor : !omen"ant #atiana
Competenţă generală: Pentru a învăţa să înveţi
Competenţă specică: $relucrarea %ur%elor "e in&ormaţie
Subcompetenţă: Aplicarea algoritmului de caracterizarea unui stat
Obiective operaţionale(descriptori):
La %&'rşitul lecţiei ele(ul (a f ca)a*il+
O!- ă e)lice )rinci)alele caracteri%tici ale )o.iţiei economico-geografceO"- ă a)recie.e con"iţiile şi re%ur%ele naturale
O#!- ă "e%crie in"icatorii "emografci ai )o)ulaţiei
O4.- ă a)recie.e in/uenţa "i&eritor &actori a%u)ra "e.(oltării economiei
Elevii vor putea:
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
2/10
O1-!on%oli"a acti(itate 'n ec0i)ă
O2- A a)lica şi a tolera )ărerile colegilor %ăi
O3- ă mani&e%te intere%, %ă %e 'nca"re.e 'n "i%cuţii cu )ărerile )ro)rii
Strategii didactice
M1-!on(er%aţia euri%tică M2-De%crierea M3-$ro*lemati.area
M4-)re% M5-Lucru 'n gru) M6- 2e*u%
M-Anali.a 3ot M!- Anali.a M"-Brain%torming
$ateriale utili%ate+ Manualul, 0arta )olitică a lumii, 0arta Euro)ei, atla%ul geografc, %et "e fşe, imagini cu
oraşele Marii Britanii,#!
Tipuri de Evaluare
-acti(itate &rontală
-acti(itate la ta*lă
-acti(itate )e gru)e
Etapele lecţiei Dura Obiective Metode Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluarea
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
3/10
ta
1.Captareaatenţiei
5’M9
M8
M1
Se propune o ideie ,,Acest oraş este leagănulcivilizaţiei, se ală două dintre cele !ai vec"i şi!ai cele#re universităţi alelu!ii, $%ord şi Ca!#ridge., invenţii precu!!otor cu a#uri, !otorul cu co!#ustieinternă, loco!otiva, costu!ul, vaccinul, vaseledin cristal, televiziunea, radioul, teleonul,&
Se propune vizionarea unei segvenţe de il!
Cu! credeţi despre ce ţară v'o! discuta azi lalecţie(
)levii !editează,co!entează, *şi e%pun părerile. +rontală
. Anunţareasu#iectului şi ao#iectivelor
’ M1 Se anunţă te!a, o#iectivele sunt scrise pe ta#lă.Se *!parte clasa *n 5 grupe. -otează te!a *n caiete +rontală
. /ealizarea 0’ M 2a lecţia aceasta trece! la un capitol nou, iar ca 3n elev trece la ta#lă, clasa
http://ro.wikipedia.org/wiki/Universitatea_Oxfordhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Universitatea_Cambridgehttp://ro.wikipedia.org/wiki/Motor_cu_aburihttp://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Motorul_cu_combustie_intern%C4%83&action=edit&redlink=1http://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Motorul_cu_combustie_intern%C4%83&action=edit&redlink=1http://ro.wikipedia.org/wiki/Locomotiv%C4%83http://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Costum&action=edit&redlink=1http://ro.wikipedia.org/wiki/Vaccinhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Cristalhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Televiziunehttp://ro.wikipedia.org/wiki/Radiohttp://ro.wikipedia.org/wiki/Telefonhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Universitatea_Oxfordhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Universitatea_Cambridgehttp://ro.wikipedia.org/wiki/Motor_cu_aburihttp://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Motorul_cu_combustie_intern%C4%83&action=edit&redlink=1http://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Motorul_cu_combustie_intern%C4%83&action=edit&redlink=1http://ro.wikipedia.org/wiki/Locomotiv%C4%83http://ro.wikipedia.org/w/index.php?title=Costum&action=edit&redlink=1http://ro.wikipedia.org/wiki/Vaccinhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Cristalhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Televiziunehttp://ro.wikipedia.org/wiki/Radiohttp://ro.wikipedia.org/wiki/Telefon
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
4/10
sensului să o#servă! ce cunoaşteţi despre Marea4ritanie vo! rezolva un re#us. Se propunere#usul.
Ane%a nr 1
Clasa se *!parte *n 5 ec"ipe, care studiază unsu#punct din te!a Marea 4ritanie
6 gup'7oziţia econo!ico'geograică
66 grup' Condiţiile şi resursele natural
666 grup'7opulaţia
6grup' Caracterizarea generală a econo!iei
grup' )%perţii
*l aută la rezolvarea pro#le!ei.
:./ealizareao#iectivelor
5’ $1
$
$
$:
M8
M5
M
M0
+iecare grup va pri!i o işă unde cu autorul"ărţilor te!atice şi a te%tului din !anualconor! unui algorit!, iecare ec"ipă varaspunde la *ntre#ări. or ace unele notiţe. Se*!part işele la grupe.
Ane%a nr
Ane%a nr
Ane%a nr :
Studiază "ărţile te!atice,te%tul din !anual *şi acunele notiţe.
;in iecare grup trece cite
un elev la ta#lă siargu!enteză răspunsul.
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
5/10
Ane%a nr 5
Ane%a nr
2a "artă =ta#lă>
5.?eneralizări=+eed'#ac@>
:’ M: )levi, a! *ndeplinit noi oare o#iectivele propuse pentru lecţia de azi( 7rin inter!ediul !etodei7/)S să generaliza! inor!aţia *nvăţată(
Marea 4ritanie este patria industriei !ondiale
or răspunde la *ntre#ări,astel veriic*nd celeacu!ulate la această lecţie.
+rontală
.Be!a pentruacasă
1’ -otaţi te!a pentru acasă,,Marea 4ritanieCaracterizarea generală,,
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
6/10
C A M 4 / 6 ; ? )
M A / ? A / ) B ' B A B C ) / A R B 3 /
S A D E S 7 ) A / )2 $ - ; / A-
B ) - B 2 ) EA R S ) - A 22 I / A ' S B ) / 2 6 - A
T A M 6 S AM A - C ) S B ) /
N ) F B $ -
C 3 / C I 2 24 6 ? ' 4 E -
1. 3na din cele !ai renu!ite universităţi din lu!e.. Singura e!eie pri!'!inistru din istoria Marii 4ritanii =Gdoa!na de ier&>.. 2egendarul erou #ritanic din secoulul 6, regele H:. Autorul /o!eo şi Iulieta.5. Capitala Marii 4ritanii.. 3n auto!o#ile de lu% produs *n Marea 4ritanie.0. Clu# proesionist de ot#al ce activează cu succes *n 2iga )uropei.8. Moneda oicială a Marii 4ritanii
9. /*ul ce trece prin 2ondra1J. 7ri!a cale erată ce undea două oraşe 2iverpool şi H11. Savant, !ate!atician, a descoperit 2egea Atracţiei 3niversale.1. 7olitician, pri! !inistru al sec.KK.1. ;enu!irea clopotniţei !arelui ceas din 2ondra.
Anexa nr.2
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
7/10
Poziţia econoico-!eo!rafic" a Marii Britaniei
Componenţa regatului Unit: e%te o in%ulă 'n (e%tul Euro)ei E%te 'nconurată "e Marea
6or"ului, !analul M7necii, Marea rlan"ei şi 8ceanul Atlantic E%te cea mai mare "intre n%ulele
Britanice, care mai cu)rin" rlan"a, in%ula Man, 9er%e:, Guern%e:, ar0i)elagurile 0etlan" şi 8r;ne:
Avantaele ;ezavantaele1.Se situează la intersecţia căilor co!erciale de i!portanţăinternational..Are ca vecini cele !ai dezvoltate state din )uropa, cu care*ntreţine legături co!erciale..Are ieşire la !are=!area -ordului,6rlandei, M*necii>
1. )ste un stat insular.
&ne'a nr!#
Condiţile şi reurele naturale
!eure naturale+ $etrol, ga.e
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
8/10
$opulaţia
%r de locuitori+ ,C mln Loc
Spor natural+ ,@
Speranţa de viaţ& la naştere: '&r'aţi+? ani
emei+ C1 ani
(enitatea 4F loc;m
Su' apect etnic+ neomogen
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
9/10
&nali%a S+ot
Pucte tari
1. Are o poziţie econo!ico'geograică avora#ilă=are ieşirela !are, state ca vecini *nalt dezvoltate>
. ;eţine resurse naturale proprii. Spor natural J,L se *nregistrează rit!uri lente de
creştere a populaţiei.:. 7redo!ină sectorul terţiar
Puncte slabe
1. )ste un stat insular.. Cli!a te!perat'!ariti!ă se caracterizează princeţurile şi
v*nturile puternice.. Agricultura este !ai redusă dec*t *n alte state europene .
Oportunităţi(posibilităţi)
1. ;ezvoltarea tuturor ra!urilor a econo!iei !ondiale. 7rezenţa resurselor !inerale' e%portul
Pericole
1. Co!ponenţa etnică diversă poate duce la apariţia unorconlicte
Proiect didactic
-
8/17/2019 0_marea_britanie 11.doc
10/10
Profesor: Comendant Tatiana