0inmultirea unuinumar natural de doua cifre cu un numa rde o cifra
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DATA: 31.01 2013CLASA: a III-a ÎNVĂŢĂTOARE: Nicorici AnaARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe DISCIPLINA: MatematicaUNITATEA: Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale de la 0 la 1 000SUBIECTUL LECŢIEI: Înmulţirea unui număr natural de două cifre cu un număr de o cifrăTIPUL DE ACTIVITATE: mixtă ( predare - învăţare )SCOPUL LECŢIEI :
Să înţeleagă şi să aplice cele două procedee de calcul de înmulţire a unui număr natural de două cifre cu un număr de o cifră.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a ) cognitive :
O1- să efectueze exerciţii aplicând tabla înmulţirii şi a împărţirii; O2 – să cunoască legătura dintre înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale ; O3 – să-şi însuşeasca şi să aplice procedee rapide de calcul mintal ; O4 – să aplice în calcul relaţia matematică „de atâtea ori mai mare „ O5 – să scrie rezolvarea unei probleme sub formă de exerciţiu cu mai multe operaţii : O6 - să rezolve probleme cu două operaţii ; O7 – să schimbe numere sau simboluri de operaţii astfel încât operaţia să devină
adevărată ;b) afective :
O8 – să participe cu interes la lecţie : O9 – să dorească să dea răspunsuri logice în timpul lectiei ;
c) psiho – motorii : O10 – să-şi coordoneze mişcările în timpul lecţiei ; O11 – să aibă o poziţie adecvată în bancă ;
FORME DE ORGANIZARE: frontal - individuală, pe grupeMETODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,observaţia, problematizareaMIJLOACE SI MATERIALE: fişe de lucru, rebus, manualDURATA: 50 min
RESURSE Matematică – manual clasa a III-a - de Ştefan Pacearcă, Mariana Mogoş Culegerea de matematica pentru clasele III- IV , Editura Hieropolis Timişoara ; Rebus matematic –„ Înmulţirea ” ; Fişe de lucru ;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EtapelelecţieiTimp
Ob.Op
Activitatea învăţătorului
Activitatea elevilor
Strategii didacticeMetode si procedee
Mijloacesi materiale
Formede
organizare1. Moment organizatoric
5 min
Se realizează conditiile necesare desfăşurării lecţiei de matematică.
Elevii se pregătesc pentru începerea orei de matematică.
Explicaţia CaieteManualPenar
Frontal
2. Recapitulare10 min
O8
O9
Verific tema calitativ şi cantitativ.Elevii vor citi rezultatele obţinute la exerciţii şi se vor corecta dacă au greşit.Adresez elevilor întrebările:- Care sunt cele patru operatii învăţate de voi până acum?
- Care sunt operaţiile de ordinul I?- Care operaţiile de ordinul al II-lea?Într-un exerciţiu cu cele petru operaţii care din ele se rezolvă prima dată ?- Ce este înmulţirea?
- Cum se numesc numerele care se înmulţesc?- Cum se numeşte rezultatul înmulţirii ?
Noi am învăţat operaţiile de adunare, scădere, înmulţire si împărţire.- adunarea si scăderea
- înmulţirea si împărţirea
-înmulţirea şi împărţirea
Înmultirea este o adunare repetată .
- factori
- produs
Conversaţia
Dialogul dirijat
Frontal
O3 O10
O6
- Ce este împărţirea?
- Cum se numeşte numărul care se împarte ?- Cum se numeşte numărul la care se împarte ?
Se fac exerciţii de calcul oral : 1) Calculaţi:10 · 5; 4 · 9; 7 · 7; 3 · 7; 6 · 4; 3 · 7; 8 · 6; 2 · 7; 5 · 9; 4 · 6; 2) Măriţi cu 9 numărul 3.3) Măriţi de 7 ori numărul 5.4) ? · 3 =12 ? · 2 = 18 ? · 5 = 40 6 · ? = 425) Câte roţi sunt la 3 căruţe?6) Câte degete au 3 copii la mâini?7) Dublaţi nr.:6, 3, 4. Aflaţi dublul dublului lui 3;8) Triplaţi nr. 6, 7, 3.
În grădiniţa cu floriAu înflorit 24 de bujori.12 sunt gălbeneleUn sfert din toate sunt lalele.
Socotiţi, dacă veţi şti, câte lalele vor fi ?
- o scădere repatată .
- deîmpărţit
- împărţitor
Elevii rezolvă repede si corect exerciţiile.
Elevii rezolva ghicitoarea folosind caietul pentru calculul matematic.
Exercitiul
Problematizare
Culegere de exercitii
Ghicitoare
Frontal
Frontalşi individual
3. Anuntarea temei si a obiectivelor
5 min
O 8 Trecerea la noua lecţie se face pe baza unui rebus matematic. Anexa 1 - Rebus -Titlul rebusului este una din cele patru operaţii.
Elevii rezolvă rebusul pe grupeşi află titlul rebusului: ÎNMULŢIREA.
Conversatia
Explicatia Rebus Echipe
4. Dirijarea învăţării
20 min
O1
O2
O4
O5
Se scrie data si titlul lecţiei pe tablă.,, Înmulţirea unui număr natural de două cifre cu un număr de o cifră ,,
Învăţătorul le explică metoda de calcul în scris:
De 3 x 12 = 12 +12 +12 = 36
De 3 x 12 = 3 x ( 10 + 2 ) = (3 x 10) + (3 x 2) = 30 + 6 =Anexa 2 .Se distribuie o fişă pe care vor rezolva exerciţiile date în două moduri.
Se rezolvă exerciţii din manual de la pagina 67:
1)Calculează folosind adunarea
Elevii scriu data si titulul lecţiei în caiete.
Elevii rezolvă în perechi
Elevii rezolvă exerciţiile
Explicaţia
Observaţia
Explicaţia
Exerciţiul
Fişe cu desene de primavară
caietul
Perechi
Individual
O6
O11O8
repetată :
14 x 2 = 12 x 3 = 32 x 3 = 20 x 4 = 22 x 4 = 20 x 3 =
4 x 12 = 31 x 2 = 5 x 11 = 34 x 2 = 3 x 30 = 20 x 2 =
2) Din 4 cutii a câte 20 de jucării fiecare s-au vândut 65 de jucării. Câte jucării au rămas?
Se trece la tablă:Calculează în două moduri: 5 x 16 = 4 x 16 =7 x 15 = 5 x 11 =3 x 14 = 3 x 18 =
corect.
Problema se rezolvă cu: Plan de rezolvare
-prin adunare repetată-prin descompunerea factorului în zeci şi unităţi şi înmulţirea celuilalt factor cu fiecare temen al sumei obţinute.
Exercitiul
manualul
Frontalşi individual
5. Obţinerea performanţei
5 min
O9
O6
O10 O11
Anexa 3Pentru obtinerea performanţei se realizează un concurs: ,, REZOLVA REPEDE SI BINE ! ” Elevii vor fi împărţiţi în patru grupe. Fiecare grupă va primi câte o fişă. Grupa care termină prima de rezolvat sarcinile strigă STOP! Celelalte grupe vor înceta lucrul. Grupa care a
Elevii lucrează cu mult interes. Explicaţia
Exerciţiul
Fisa de lucru cuproblemă
Echipe
terminat prima va citi rezolvarea iar ceilalţi se vor corecta, dacă au greşit.Grupa care rezolvă corect primeşte aplauze.
Încheierea lecţiei
5 min O11
O12
- Ce am lucrat astăzi la matematică?
- Cum efectuăm înmulţirea unui număr de două cifre cu un număr de o cifră ?
Tema pentru acasă : problemele 4 şi 5 / pag. 68 din manual
Se fac aprecieri generale si individuale asupra modului de participare al elevilor la lecţie
Ca recompensă elevii vor primi câte o cutie de bomboane de ciocolată pe fiecare rand de bănci. Se cere să numere bomboaneleşi să le împartă în mod egal.
-înmulţirea unui număr de două cifre cu un număr de o cifră
-prin adunare repetată-Prin înmulţirea pe rând a zecilor, unităţilor şi apoi se face suma rezultatelor
Elevii ascultă cu interes aprecierile.
Conversatia
Conversatia Problematizare
Frontal
Echipă