00ce cunoastem despre fumat

4
PROIECT DE LECŢIE CLS:XI C Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu”Carei Propunator:prof. Ramona Moldovan Obiectul: Consiliere si orientare Modulul:Calitatea stilului de viata Tema:Ce trebuie sa stim despre fumat? Scop: formarea unui stil sănătos de viaţă şi comportate igienică Obiective: 01. să analizeze conţinutul fiecărui interviu luat părinţilor despre fumat; 02. să-şi facă cunoscută opţiunea pentru fumat; 03. să-şi completeze cunoştinţele despre efectele fumatului prin lecturarea unui text; 04. să formuleze judecăţi de valoare în argumentarea unei idei; 05. să cunoască efectele fumatului pe scurtă şi lungă durată; 06. să primească informaţii ştiinţifice, care să afirme că nicotină este extrem de dăunătoare; 07. să cunoască metodele pe care le folosesc agenţii publicitari în încercarea de a influenţa oamenii să le cumpere produsele; 08. să dezvolte un dialog coerent cu psihologul despre opţiunea de a fuma. Metode: conversaţia euristică, explicaţia, dezbaterea, munca independentă, problematizarea, metodele gândirii critice, modelarea. Mijloace/Resurse: interviurile luate de elevi părinţilor, dicţionar, text, maşina de fumat (o seringă prevăzută cu un tub, care se termină cu un suport pentru ţigară. Fumul absorbit în corpul seringii va fi filtrat printr-o bucată de vată, care în final va fi studiată).cursuri de formare organizate de CCD:”Educatie pentru sanatate”. Resurse: Importanţa temei: 1

Upload: animalute-haioase

Post on 23-Oct-2015

9 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

fumatul

TRANSCRIPT

Page 1: 00ce Cunoastem Despre Fumat

PROIECT DE LECŢIE

CLS:XI CColegiul Tehnic „Iuliu Maniu”CareiPropunator:prof. Ramona MoldovanObiectul: Consiliere si orientareModulul:Calitatea stilului de viataTema:Ce trebuie sa stim despre fumat?

Scop: formarea unui stil sănătos de viaţă şi comportate igienică

Obiective:01. să analizeze conţinutul fiecărui interviu luat părinţilor despre fumat;02. să-şi facă cunoscută opţiunea pentru fumat;03. să-şi completeze cunoştinţele despre efectele fumatului prin lecturarea unui text;04. să formuleze judecăţi de valoare în argumentarea unei idei;05. să cunoască efectele fumatului pe scurtă şi lungă durată;06. să primească informaţii ştiinţifice, care să afirme că nicotină este extrem de dăunătoare;07. să cunoască metodele pe care le folosesc agenţii publicitari în încercarea de a influenţa oamenii să le cumpere produsele;08. să dezvolte un dialog coerent cu psihologul despre opţiunea de a fuma.

Metode: conversaţia euristică, explicaţia, dezbaterea, munca independentă, problematizarea, metodele gândirii critice, modelarea.

Mijloace/Resurse: interviurile luate de elevi părinţilor, dicţionar, text, maşina de fumat (o seringă prevăzută cu un tub, care se termină cu un suport pentru ţigară. Fumul absorbit în corpul seringii va fi filtrat printr-o bucată de vată, care în final va fi studiată).cursuri de formare organizate de CCD:”Educatie pentru sanatate”. Resurse: Importanţa temei:1. Fiecare are dreptul de a alege liber - de a fuma sau de a nu fuma - dar până a ne cunoaşte pe noi înşine, valorile sau ţelurile noastre, şi nu suntem conştienţi de presiunile exterioare care influenţează deciziile noastre, alegerile pe care le facem s-ar putea să fie făcute în mod aleator şi nu în interesul nostru.2. Decizia cu privire la fumat se poate lua cel mai bine după ce am înţeles cine suntem, ce vrem să fim şi cum putem deveni ceea ce vrem să fim. Abia atunci putem decide liber dacă fumatul se potriveşte sau nu cu planurile noastre pe termen scurt sau lung.3. Tema oferă o deschidere spre cunoaşterea motivelor care determină tinerii să fumeze. Cu toate dovezile copleşitoare că tutunul le distruge sănătatea şi le scurtează viaţa, mulţi tineri continuă să fumeze.4. Fumatul este mai mult decât o problemă de sănătate. Milioane şi milioane de tineri din toată lumea încep să fumeze în fiecare an.5. Tema şi metodele de învăţare aplicate oferă elevilor libertatea de a face investigaţii, profesorului revenindu-i rolul de mediator pentru a realiza obiectivele lecţiei.6. Reluarea acestei teme în fiecare an îi va ajuta pe elevi să-şi stabilească propria identitate, să-şi definească un ţel, să cunoască informaţia de care au nevoie înainte de a putea lua o decizie în privinţa fumatului.

1

Page 2: 00ce Cunoastem Despre Fumat

Demersul didactic al lecţiei:

Derularea activităţii este concepută astfel încât elevii să valorifice conştient cunoştinţele despre fumat, acumulate din familie, şcoală, mijloace mass-media, şi să-şi deschidă noi direcţii de cunoaştere a propriei personalităţi. De asemenea, elevii pot adresa întrebări consilierului/ psihologului şcolii.

Etapa/metoda Activitatea profesorului Activitatea elevului

Evocarea/Brainstorming

în echipă(5 min)

Comunică tema şi le solicită elevilor să noteze ce cunosc despre fumat (date culese de la părinţii fumători sau din experienţa proprie).

Notează cunoştinţele individual, se consultă cu colegii de grupă şi redactează împreună un text.

Evocarea, tabelorganizator

verbal (ştiu -vreau să ştiu -

am învăţat)(5 min)

Alcătuieşte tabelul organizator verbal (prima coloană - Ce ştiu? Efecte pozitive - efecte negative).

Reprezentanţii grupelor expun pe rând textul

Evocarea (5 min)

Solicită elevilor să noteze ce doresc să ştie despre fumat.

Notează întrebările individual, se consultă cu colegii de grupă şi notează.

(5 min)Completează tabelulorganizator verbal(a doua coloană - Vreau să ştiu).

Reprezentanţii grupelor expun pe rând întrebările (pentru profesor sau psiholog).

Realizareasensului

(Eficientizarea lecturii şi a gândirii)(6 min.)

Distribuie un text cu date despre efectele fumatului. Lecturează textul, sistematizează

cunoştinţele şi marchează cu 4 semne logice informaţiile oferite: *confirmare, - infirmare, + informaţie nouă, ? neclarităţi.

Realizareasensului(4 min.)

Completează tabelul organizator verbal (a treia coloană). Expun cunoştinţele noi.

Reflecţia / metoda

predictivă(6 min)

Invită elevii să se pronunţe pro şi contra asupra următoarei întrebări: "Poate cineva să devină fumător cunoscând efectele negative ale fumatului?"

Lucrează individual.

2

Page 3: 00ce Cunoastem Despre Fumat

Reflecţia,activitate în

perechi(7 min)

Supraveghează formarea grupelor şi se implică în activitate.

Se grupează după opţiuni: notează argumentele şi un reprezentant al fiecărei grupe le expune cu voce tare; urmează o regrupare (poate exista şi grupa indecişilor).

Realizareasensului /

experiment(5 min)

Realizează o maşină de fumat Urmăresc experimentul, participă la demonstraţie şi comunică cele observate.

Reflecţia / metoda

predictivă (2 min)

Anunţă următoarea temă: Exprimaţi-vă în scris părerea despre trucurile pe care le folosesc reclamele la ţigări.

Notează tema.

3