0 proiect fungi ix g

13
Proiect didactic Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic "Bogdan Voda “ Data: 09.05.2012 Clasa: a IX-a G Profesor: Pop Maria Aria curriculară: Matematică si științe ale naturii Obiectul: Biologie Unitatea de invătare: Diversitatea lumii vii Tema - Regnul Fungi Scopul lecției: înțelegerea și cunoașterea caracterelor generale ale fungilor, clasificarea cât și importanța acestora Tipul lectiei: Lecție de însușire de noi cunoștințe Competente specifice: La sfârșitul orei elevii vor fi capabili : C1 - să precizeze care sunt caracterele generale ale fungilor C2 - sa clasifice corect fungii C3 - sa recunoasca diferiti reprezentanti ce apartin fungilor C4 – sa indice componentele unui lichen C5 - să precizeze importanța fungilor si a lichenilor Strategia didactica: a.Resurse procedurale: observația, explicația, comparația, conversația euristică, învățarea prin descoperire b.Resurse materiale: manuale, fise de lucru, atlas botanic, c.Resurse temporale: 50 minute d.Forma de activitate: individual, pe grupe , frontal Locul de desfasurare: sala de clasă;

Upload: elena-neagu

Post on 10-Dec-2014

216 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Proiect Fungi Ix g

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic "Bogdan Voda “Data: 09.05.2012Clasa: a IX-a GProfesor: Pop MariaAria curriculară: Matematică si științe ale naturiiObiectul: BiologieUnitatea de invătare: Diversitatea lumii viiTema - Regnul FungiScopul lecției: înţelegerea şi cunoaşterea caracterelor generale ale fungilor, clasificarea cât şi importanţa acestoraTipul lectiei: Lecţie de însuşire de noi cunoştinţeCompetente specifice:

La sfârșitul orei elevii vor fi capabili : C1 - să precizeze care sunt caracterele generale ale fungilor C2 - sa clasifice corect fungii C3 - sa recunoasca diferiti reprezentanti ce apartin fungilor C4 – sa indice componentele unui lichen C5 - să precizeze importanţa fungilor si a lichenilor

Strategia didactica:a.Resurse procedurale: observația, explicația, comparația, conversația euristică, învățarea prin descoperire b.Resurse materiale: manuale, fise de lucru, atlas botanic, c.Resurse temporale: 50 minuted.Forma de activitate: individual, pe grupe , frontalLocul de desfasurare: sala de clasă;Bibliografie:

- Mohan GH., Corneanu G., Ardelean A., Manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Corint, Bucureşti 2008- Hutanu Elena, manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucureşti, 2008

Continut informational: conform programei;

Page 2: 0 Proiect Fungi Ix g

Desfășurarea lecției

Etapele lecţiei Obiective operaționale

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse temporale/Evaluare

1.Momentul organizatoric

-asigură liniștea și disciplina în sala de clasă;-notează absenții;

-iși pregătesc cărțile și caietele;-un elev indică absenții;

2 minute

2.Captarea atenției si reactualizarea cunostiintelor

- Profesorul adreseaza intrebari din lectia anterioara :1. Precizati caracterele generale ale protistelor?2. Cum se clasifica protistele?3. Indicati cativa reprezentanti?4. Prezentati alcatuirea corpului unei euglene5. Care este importanta protistelor?

- Elevii raspund la intrebari. 7 minute

3.Anunțarea temei și a competentelor specifice

-anunță tema lectiei : Regnul Fungi-le enumeră competentele specifice

-notează titlul lecției în caiete-ascultă competentele

2 minute

4.Dirijarea invatarii

-le sugerează să formeze 4 grupe-împarte cele 4 variante de fișe de lucru la cele 4 grupe-precizează că fiecare grupă are câte 5 minute la dispoziție să citească și să rezolve respectivele cerințe- cate un elev din fiecare grupa prezinta rezultatele in fata intregii clase- după fiecare secvenţă realizează schema pe tablă şi face fixarea parţială a

-se grupează

-primesc fișele de lucru și le citesc-rezolvă fișele de lucru

- prezinta rezultatele

-notează schema de pe tablă

30 minute

Page 3: 0 Proiect Fungi Ix g

cunoştinţelor-revine cu explicatii in cazul notiunilor neintelese

5.Fixarea cunostiintelor (feed-back)

O1

• Profesorul adresează elevilor întrebări referitoare la lecţie. Profesorul în funcţie de răspunsurile primite comunică elevului ce s-a înţeles corect şi revine asupra lucrurilor neînţelese.

-raspund la intrebari 7 minute

6. Notarea elevilor

-noteaza elevii care au rezolvat cel mai corect fisele de lucru

- participa la evaluare 2 minute

Page 4: 0 Proiect Fungi Ix g

Schita tablei

Regnul Fungi

Mediul de viata – apa, sol, arbori in descompunereModul de viata – in general imobiliCaractere generale :- organisme eucariote cu corpul format din mai multe celule (hife) care formeaza un miceliu - substanta de rezerva este glicogenul - se hranesc heterotrof (saprofit si parazit) - reproducerea este - asexuata prin fragmentare, diviziune directa,sau prin spori asexuati - sexuata prin spri sexuatiOrganul in care se diferentiaza sporii sexuati este sporangeleRegnul Fungi cuprinde 4 filumuri :1. Filumul ChytridiomyotaMediul de viata – acvaticReprezentatnti – Synchytrium endobioticum2. Filumul Zygomycota Mediul de viata – de obicei terestruSporii – zigospori Reprezentanti - Mucor mucedo ( mucegaiul alb) - Rhyzopus stolonifer ( mucegaiul negru)3. Filumul Ascomycota Mediul de viata –de obisei terestruSporangele are forma de sac (asca)Reprezentanti : - drojdia de bere ( Saccharomyces cerevisiae)

- drojdia vinului ( Saccharomyces notatum ) - mucegaiul verde ( Penicillium notatum )

4. Filumul Bazidiomycota Mediul de viata – terestruSporii sunt bazidiospori produsi in bazidii ( formatiune cubica)Reprezentanti :- ciuperca de balegar ( Psallota campestris) - saprofite - hribul (Boledus edulis) - galbiorii ( Cantharellus cibarius) - Ustilago tritici (taciunele graului) - parazite - Ustilago maydis (taciunele porumbului) - Puccinia graminis (rugina graului) - Claviceps purpureea (cornul secarei)Importanta – - descompunatori ai resturilor vegetale si animale

Page 5: 0 Proiect Fungi Ix g

- produc antibiotice, alcool, vitamine, citostatice - pot fi simbionte in stomacul rumegatoarelor- unele pot fi simbionte formand lichenii au micorizele- cele parazite prodeuc boli numite micozeLicheniiMediul de viata – stanci, sol, scoarta copacilorSunt o simbioza intre o alga si o ciuperca Pot fi : frunzosi, crustosi si tufosiImportanta – duc la formarea solului

Page 6: 0 Proiect Fungi Ix g

Fisa de lucru- I Regnul Fungi

I.Caractere Generale

a.Mediul de viaţă:.................................................................................

b) Modul de viata.....................................

b.Sunt organisme..........................., cu corpul ........................sau pluricelular,cu celule numite..............Acestea se împletesc intr-un ...................

Peretele celular este format din .................din.........................

Hranirea.....................................................

Substanţa de rezervă este.....................................................

Reproducerea este –.............. prin - fragmentare

-.......................

- spori asexuati

- sexuata ----------------------------- Sporangele:.....................................................

Page 7: 0 Proiect Fungi Ix g

Fisa de lucru-II Regnul Fungi

II.CLASIFICARE:după modul în care se formează sporii;4 clase:

Filum Chytridiomycota

Mediul de viaţă:.........................................

Reprezentanţi:

Filum Zygomycota

Mediul de viaţă:.........................................

Spori sunt .................................................

Reprezentanţi:

Filum Ascomycota

Mediul de viaţă:........................

Sunt ciuperci ..............si parazite.

Sporangele are forma de .........(asca)

Reprezentanţi:

Filum Bazidiomycota

Mediul de viaţă:.........................................

Sporii se formeaza in ...................( formatiune cubica)

Reprezentanţi

Page 8: 0 Proiect Fungi Ix g

Fisa de lucru-III Regnul Fungi

III.Importanţa :

- descompunători ai resturilor vegetale şi animale

- produc antibiotice,..............,vitamine,............................-

- pot fii simbionte în stomacul animalelor ierbivore sau cu radacinile plantelor formând..................

- cele parazite produc boli numite..................

Page 9: 0 Proiect Fungi Ix g

Fisa de lucru-IV Regnul Fungi

IV.LICHENII

Mediul de viaţă

Lichenii sunt...................., între ................şi alge.

Sunt de trei tipuri, dupa aspect:...........................................

Hrănirea prin simbioză.

Inmultirea este prin fragmentare

Importanţa