Download - 0 Proiect Fungi Ix g
Proiect didactic
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic "Bogdan Voda “Data: 09.05.2012Clasa: a IX-a GProfesor: Pop MariaAria curriculară: Matematică si științe ale naturiiObiectul: BiologieUnitatea de invătare: Diversitatea lumii viiTema - Regnul FungiScopul lecției: înţelegerea şi cunoaşterea caracterelor generale ale fungilor, clasificarea cât şi importanţa acestoraTipul lectiei: Lecţie de însuşire de noi cunoştinţeCompetente specifice:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili : C1 - să precizeze care sunt caracterele generale ale fungilor C2 - sa clasifice corect fungii C3 - sa recunoasca diferiti reprezentanti ce apartin fungilor C4 – sa indice componentele unui lichen C5 - să precizeze importanţa fungilor si a lichenilor
Strategia didactica:a.Resurse procedurale: observația, explicația, comparația, conversația euristică, învățarea prin descoperire b.Resurse materiale: manuale, fise de lucru, atlas botanic, c.Resurse temporale: 50 minuted.Forma de activitate: individual, pe grupe , frontalLocul de desfasurare: sala de clasă;Bibliografie:
- Mohan GH., Corneanu G., Ardelean A., Manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Corint, Bucureşti 2008- Hutanu Elena, manual de biologie pentru clasa a IX a, Editura Didactica si Pedagogica, Bucureşti, 2008
Continut informational: conform programei;
Desfășurarea lecției
Etapele lecţiei Obiective operaționale
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse temporale/Evaluare
1.Momentul organizatoric
-asigură liniștea și disciplina în sala de clasă;-notează absenții;
-iși pregătesc cărțile și caietele;-un elev indică absenții;
2 minute
2.Captarea atenției si reactualizarea cunostiintelor
- Profesorul adreseaza intrebari din lectia anterioara :1. Precizati caracterele generale ale protistelor?2. Cum se clasifica protistele?3. Indicati cativa reprezentanti?4. Prezentati alcatuirea corpului unei euglene5. Care este importanta protistelor?
- Elevii raspund la intrebari. 7 minute
3.Anunțarea temei și a competentelor specifice
-anunță tema lectiei : Regnul Fungi-le enumeră competentele specifice
-notează titlul lecției în caiete-ascultă competentele
2 minute
4.Dirijarea invatarii
-le sugerează să formeze 4 grupe-împarte cele 4 variante de fișe de lucru la cele 4 grupe-precizează că fiecare grupă are câte 5 minute la dispoziție să citească și să rezolve respectivele cerințe- cate un elev din fiecare grupa prezinta rezultatele in fata intregii clase- după fiecare secvenţă realizează schema pe tablă şi face fixarea parţială a
-se grupează
-primesc fișele de lucru și le citesc-rezolvă fișele de lucru
- prezinta rezultatele
-notează schema de pe tablă
30 minute
cunoştinţelor-revine cu explicatii in cazul notiunilor neintelese
5.Fixarea cunostiintelor (feed-back)
O1
• Profesorul adresează elevilor întrebări referitoare la lecţie. Profesorul în funcţie de răspunsurile primite comunică elevului ce s-a înţeles corect şi revine asupra lucrurilor neînţelese.
-raspund la intrebari 7 minute
6. Notarea elevilor
-noteaza elevii care au rezolvat cel mai corect fisele de lucru
- participa la evaluare 2 minute
Schita tablei
Regnul Fungi
Mediul de viata – apa, sol, arbori in descompunereModul de viata – in general imobiliCaractere generale :- organisme eucariote cu corpul format din mai multe celule (hife) care formeaza un miceliu - substanta de rezerva este glicogenul - se hranesc heterotrof (saprofit si parazit) - reproducerea este - asexuata prin fragmentare, diviziune directa,sau prin spori asexuati - sexuata prin spri sexuatiOrganul in care se diferentiaza sporii sexuati este sporangeleRegnul Fungi cuprinde 4 filumuri :1. Filumul ChytridiomyotaMediul de viata – acvaticReprezentatnti – Synchytrium endobioticum2. Filumul Zygomycota Mediul de viata – de obicei terestruSporii – zigospori Reprezentanti - Mucor mucedo ( mucegaiul alb) - Rhyzopus stolonifer ( mucegaiul negru)3. Filumul Ascomycota Mediul de viata –de obisei terestruSporangele are forma de sac (asca)Reprezentanti : - drojdia de bere ( Saccharomyces cerevisiae)
- drojdia vinului ( Saccharomyces notatum ) - mucegaiul verde ( Penicillium notatum )
4. Filumul Bazidiomycota Mediul de viata – terestruSporii sunt bazidiospori produsi in bazidii ( formatiune cubica)Reprezentanti :- ciuperca de balegar ( Psallota campestris) - saprofite - hribul (Boledus edulis) - galbiorii ( Cantharellus cibarius) - Ustilago tritici (taciunele graului) - parazite - Ustilago maydis (taciunele porumbului) - Puccinia graminis (rugina graului) - Claviceps purpureea (cornul secarei)Importanta – - descompunatori ai resturilor vegetale si animale
- produc antibiotice, alcool, vitamine, citostatice - pot fi simbionte in stomacul rumegatoarelor- unele pot fi simbionte formand lichenii au micorizele- cele parazite prodeuc boli numite micozeLicheniiMediul de viata – stanci, sol, scoarta copacilorSunt o simbioza intre o alga si o ciuperca Pot fi : frunzosi, crustosi si tufosiImportanta – duc la formarea solului
Fisa de lucru- I Regnul Fungi
I.Caractere Generale
a.Mediul de viaţă:.................................................................................
b) Modul de viata.....................................
b.Sunt organisme..........................., cu corpul ........................sau pluricelular,cu celule numite..............Acestea se împletesc intr-un ...................
Peretele celular este format din .................din.........................
Hranirea.....................................................
Substanţa de rezervă este.....................................................
Reproducerea este –.............. prin - fragmentare
-.......................
- spori asexuati
- sexuata ----------------------------- Sporangele:.....................................................
Fisa de lucru-II Regnul Fungi
II.CLASIFICARE:după modul în care se formează sporii;4 clase:
Filum Chytridiomycota
Mediul de viaţă:.........................................
Reprezentanţi:
Filum Zygomycota
Mediul de viaţă:.........................................
Spori sunt .................................................
Reprezentanţi:
Filum Ascomycota
Mediul de viaţă:........................
Sunt ciuperci ..............si parazite.
Sporangele are forma de .........(asca)
Reprezentanţi:
Filum Bazidiomycota
Mediul de viaţă:.........................................
Sporii se formeaza in ...................( formatiune cubica)
Reprezentanţi
Fisa de lucru-III Regnul Fungi
III.Importanţa :
- descompunători ai resturilor vegetale şi animale
- produc antibiotice,..............,vitamine,............................-
- pot fii simbionte în stomacul animalelor ierbivore sau cu radacinile plantelor formând..................
- cele parazite produc boli numite..................
Fisa de lucru-IV Regnul Fungi
IV.LICHENII
Mediul de viaţă
Lichenii sunt...................., între ................şi alge.
Sunt de trei tipuri, dupa aspect:...........................................
Hrănirea prin simbioză.
Inmultirea este prin fragmentare
Importanţa