0 proiect de lectiecoordonatele geografice

7
PROIECT DE LECTIE Profesor:Cojocaru Cristina Liceul Teoretic Ciuciulea Obiectul :Geografia continentelor si oceanelor Clasa: a VI-a Subiectul lectiei : Coordonatele geografice Tipul lectiei : lectie mixta Competente specifice : Utilizarea terminologiei ştiinţifice pentru prezentarea Citirea şi interpretarea informaţiei cartografice şi gr Obiective operationale Sa defineasca notiunile de poli,paralele,meridiane,la coordonate geografice Sa caracterizeze longitudinea si latitudinea geografi Sa determine coordonatele geografice a unor puncte de ijloace de !nvatamant : desene schematice paralele, meridiane, longitudinea!, planiglo"ul, Glo"ul p#m$ntesc-latitudine i longitudine, atlase ș geografice etode: analiza desenelor schematice, analiza h#r ii, con% ț ț ț de orientare i identificare a unor elemente pe glo" i pe hart#, lucrul &n pe ș ș cu manualul aterial bibliografic : Geografia clasa VI,surse informationale, '

Upload: yiiiy

Post on 04-Nov-2015

49 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

gh

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

Profesor:Cojocaru CristinaLiceul Teoretic CiuciuleaObiectul:Geografia continentelor si oceanelorClasa: a VI-aSubiectul lectiei: Coordonatele geografice Tipul lectiei: lectie mixta

Competente specifice: Utilizarea terminologiei tiinifice pentru prezentarea unei informaii geografice Citirea i interpretarea informaiei cartografice i graficeObiective operationale Sa defineasca notiunile de poli,paralele,meridiane,latitudine si longitudine si coordonate geografice Sa caracterizeze longitudinea si latitudinea geograficaSa determine coordonatele geografice a unor puncte de pe harta

Mijloace de nvatamant: desene schematice (paralele, meridiane, latitudinea, longitudinea), planiglobul, Globul pmntesc-latitudine i longitudine, atlase geograficeMetode: analiza desenelor schematice, analiza hrii, conversaia euristic, exerciii de orientare i identificare a unor elemente pe glob i pe hart, lucrul n perechi,lucrul cu manualulMaterial bibliografic: Geografia clasa VI,surse informationale,internet

EtapelelectieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiStrategii didacticeEvaluare

Noteaza absentii, pregateste materialele pentru lectiePregatesc caietele si manualeleObservatia

EvocareaAdreseaza elevilor intrebari din lectia anterioara privind Harta si structura hartii1 Ce numim harta?2Care este structura hartii?3De cite tipuri sunt hartile?4Ce este scara hartii?

Sunt atenti si rspund:1. Harta este reprezentarea micsorata si in plan a suprafetei pamintului2. Harta este alcatuita din:titlul,scara si legenda3. Hartile se clasifica dupa scara,dupa continut,dupa marimea tteritotiului,destinatie4Numarul care indica de cite ori au fost micsorate pe harta dimensiunile si suprafata terestraConversatia Oral

Adreseaz ntrebari ce fac trecerea la lecia urmtoare- Ce form are Pmntul?

Ce sunt polii?Un elev rspunde: Pmntul are form sferic, turtit la poli i bombat la Ecuator.Puncte imaginare opuse situate acolo unde axa Pmntului strpunge suprafaa terestr.Conversaia Orala

Realizarea sensuluiNoteaza pe tabla titlul lectiei Coordonatele geograficesi precizeaza obiectivele ce urmeaz a fi dobndite pe parcursul leciei.Noteaza n caiete si sunt atenti

O1

O2Dupa cum stim de anul trecut globul pamintesc este alcatuit din linii imaginare numite...............paralele si meridiane.In baza textului din manual si a dictionarului se vor defini notiunile de paraleala,meridian,latitudine si longitudine,coordonate geografice.

Solicit elevii s identifice pe Globul Pmntesc-latitudine i longitudine- Ecuatorul, paralelele importante, s stabilesc latitudinea nordic si sudica

In baza textului din manual de la pagina 24-25 si cu ajutorul graficului T de caracterizat latitudinea si longitudinea geograficaElevii citesc textul si definesc notiunile.Paralela-cercuri imaginare paralele cu ecuatorulMeridian-semicercuri care unesc cei doi poliLatitudine-distanta masurata in grade de la ecuator pina in punctual respective(Nordica si sudica)Longitudine-distanta masurata in gr de la primul meridian pina in punctual respective(estica si vestica)Coordinate geografice-distantele uni punct in grade fata de ecuator si meridianul greenwitch

Elevii trec la table si determina pe harta sip e globul pamintesc care-s polii,meridianelel,paralele.Reprezinta printr-un desen schematic liniile imaginare ale globului pamintesc

Elevii citesc fragmentul,fac graficul in caiete si-l completeaza in paralel

Observaia dirijat

Conversatia

definirea

DesenulExpunere

Graficul TLucrul cu manualulObservatia dirijata

Observarea sistemica, analiza raspunsurilor, stimularea participarii elevilor

Reflectia

O3Prin ntrebri orale cu privire la coordonatele geografice: Polii sunt puncte situate la............................................. Ecuatorul este linia imaginar care......................................... Paralelele sunt linii imaginare ...............care unesc.................. Meridianele sunt......................... Latitudinea este............................ Longitudinea este...................... .Determinati coordonatele geografice ale orasului Chisinau,Moscova,RomaRspund

Stabilesc coordonatele geografice Conversatia

notarea elevilor

Extensianvarea leciei i stabilirea coordonatelor geografice pentru 5 orae la alegere.Ii noteaz temaConversaia

Schema leciei

Coordonatele geografice reprezint o reea imaginar de linii verticale i orizontale numite meridiane i paralele. Cu ajutorul acestora se poate stabili poziia geografic a unui punct pe suprafaa terestr.Paralelele - linii imaginare paralele cu Ecuatorul - unesc puncte egal deprtate de ecuator (de egal latitudine)

Ecuatorul paralela 0 a Globului ce l mparte n 2 emisfere: Nordic sau Boreal

Sudic sau AustralAlte paralele importante: - Tropicul Racului: 2327' lat. N- Tropicul Capricornului: 2327' lat. S - Cercul Polar Arctic: 6633' lat.N- Cercul Polar Antarctic: 6633' lat.S

Paralele importante

Tropicul Racului Ecuator Tropicul Capricornului Emisfera Nordic (Boreal) Emisfera Sudic (Austral)90 lat.N............................................................... 6633' Cercul Polar N Latitudinenordic2327' 000..............................2327'Latitudine sudic

6633' Cercul ...............................................................Polar de S90 lat. S

Latitudinea: - distana msurat n grade, de la Ecuator spre poli- variaz de la 0 - 90 n NS

- gradele de latitudine se noteaz pe marginile hrilor, iar pe Globul geografic, acestea se noteaz pe Meridianul de 0Meridianele semicercuri ce unesc cei doi poliMeridianul de 0 (primul meridian) mparte globul n dou emisfere: -Emisfera estic n E -Emisfera vestic n VAntemeridian meridianul opus meridianului zero (180)

Emisfera Emisfera vestic 0 esticN

90 90 long. long .EV

S

Longitudinea distana msurat n grade, de la Meridianul 0 pn la meridianul locului, ctre est i ctre vest;- poate fi estic i vestic- variaz de la 0 - 180 n E

n V

1