0 proiect de lectie apa cristalina (1)

19
PROIECT DE LECŢIE Profesor: Chirtoacă Svetlana Gimnaziul: Bălăneşti Clasa: a IX-a Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: „Apă cristalină” de Liviu Damian.Receptarea textului liric. Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe Competenţe generale: 8.Lectura ,audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare,în limita standartelor de conţinut. 10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii române literare,în diferite situaţii de comunicare orală şi scrisă. 12.Respectarea etichetei verbale în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă. Subcompetenţe specifice: 8.1 Lectura expresivă a propriului text. 10.3Utilizarea adecvată a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)în comentariul literar 12.1 Identificarea normelor de etichetă verbală în orice situaţie de comunicare orală şi scrisă Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: să citească expresiv textul. să explice termenii necunoscuţi. să identifice tema poeziei. să identifice figurile de stil. STRATEGIA DIDACTICĂ:

Upload: geloo

Post on 21-Nov-2015

655 views

Category:

Documents


47 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Profesor: Chirtoac SvetlanaGimnaziul: BlnetiClasa: a IX-aObiectul: Limba i literatura romnSubiectul: Ap cristalin de Liviu Damian.Receptarea textului liric.Tipul leciei: dobndire de noi cunotine

Competene generale:

8.Lectura ,audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare,n limita standartelor de coninut.

10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii romne literare,n diferite situaii de comunicare oral i scris.

12.Respectarea etichetei verbale n orice situaie de comunicare oral i scris.

Subcompetene specifice:

8.1 Lectura expresiv a propriului text.

10.3Utilizarea adecvat a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)n comentariul literar12.1 Identificarea normelor de etichet verbal n orice situaie de comunicare oral i scrisObiective operaionale: La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

s citeasc expresiv textul.

s explice termenii necunoscui.

s identifice tema poeziei. s identifice figurile de stil.STRATEGIA DIDACTIC:

a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, lucrul cu manualul, lectura explicativ,lucrul n grup, brainstorming.

b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, textul-suport, prezentare.

c) Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate n perechi.

Demersul didactic

Nr. crt.Etapele nvriiTimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Evocarea10- Salutul

- Notarea absenilor

- Se asigur condiiile necesare defu-rrii optime a activitii: asigurarea linitii, pregtirea materialului didactic.- Elevii i pregtesc materialele pentru lecie.

Captarea ateniei3- Profesorul le prezint elevilor Power point-ul despre mama i copilul 2Cnd credeai c nu te vd Ce sentimente a provocat vizionarea?

- Elevii discut despre imaginile prezentate i vor citi textul.

Anunarea temei i a obiectivelor2- Profesorul anun tema i obiectivele leciei: ,,Astzi vom ncepe o nou lecie n care vom studia poezia Ap cristalin de Liviu Damian, iar la sfritul activitii trebuie s tii:.........

Profesorul enumer cteva obiective i

noteaz data i titlul la tabl, iar elevii noteaz pe caiete.

- Elevii noteaz titlul n caiete.

2Realizarea sensului1010 min

10 min- Se prezint succint date despre autor i opera acestuia .- Se realizeaz lectura poeziei de ctre elevi, nsoit de activitatea de subliniere a cuvintelor-cheie -Identificai dou cuvinte pe care se construiete axa poeziei-n poezie se vorbete despre cele dou izvoare presrate cu omt.Care snt ele i n ce caz se numete un obiect direct i n care se construiete o metafor.

-Sriei cite un cuvnt literar pentru cuvintele omt i mbodolit,care,de fapt, snt populare.

-Propune lucrul asupra poeziei

Gr.I

Care este tema i semnificaia titlului poeziei.?

Gr.Ii

Selectai din text cuvintele din cmpul lexical al tristeii.Gr.Ii

Care snt semnificaiile globale, efectele asupra cititorului?

GrIV

Scriei cteva figureide stil din poezie i ncercai s le comentai.

- Elevii noteaz n caiete cteva date despre poet.

Cuvintele-cheie:mama, tristee,lacrim,izvoare, al,ger...Mama i fntna

-E voeba despre fntna acoperit cu omt-sens propriui mama cu prul albit (presrat cu omt-sens figurat.

.Omt-zpad,nea

-mbodolit-mbrcat clduros.

Tristee-lacrim, viscol,izvor,vrtej,vntul,suflet

-Fig. De stil- lumina puin a serii-epitet metaforic,gura izvoarelor-metafor,fntna i rspundea-personificare,n viscol i ger ori vara sub stele-antiteza

3Reflecia5-Cum credei,care este mesajul mamei pentru voi, copiii si? n acest sens v propun s sriem o poezie cu nceputul versurilor:Fii dar, copile, Atata vreme , Tu ai un dar :O mama care "- Elevii scriu poezia

Fii dar, copile, fericit!Atata vreme cat traieste,Tu ai un dar nepretuit:O mama care te iubeste

4.Extensia3- Profesorul precizeaz tema pentru acas : De nvat pe de rost poezia

- Elevii i noteaz tema n caiete.

PROIECT DE LECIE

Data:

Profesor: Bobeic EcaterinaGimnaziul : BlnetiClasa: a IX-a

Obiectul: Limba i literatura romnSubiectul: Ap cristalin de Liviu Damian.Limbajul metaforic al poeziei.Tipul leciei: dobndire de noi cunotine

Competene generale:

8.Lectura ,audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare,n limita standartelor de coninut.

10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii romne literare,n diferite situaii de comunicare oral i scris.

12.Respectarea etichetei verbale n orice situaie de comunicare oral i scris.

Subcompetene specifice:

8.1 Lectura expresiv a propriului text.

10.3Utilizarea adecvat a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)n comentariul literar12.1 Identificarea normelor de etichet verbal n orice situaie de comunicare oral i scrisObiective operaionale: La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

s explice semnificaia titlului poeziei ,

s explice semnificaia figurilor de stil,

s identifice mesajul eroului liric vis-a -vis de tema poeziei.STRATEGIA DIDACTIC:

a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, lucrul cu manualul, lectura explicativ, brainstorming.

b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, textul-suport, prezentare.

c) Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate n perechi.

Demersul didactic

Nr. crt.Etapele nvriiTimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Evocarea15- Salutul

- Notarea absenilor

- Se asigur condiiile necesare defu-rrii optime a activitii: asigurarea linitii, pregtirea materialului didactic.

Verific ndeplinirea temei de acas Date biografice despre Liviu Damian i recitarea ,selelctiv,a poeziei..- Elevii i pregtesc materialele pentru lecie.

Captarea ateniei3- Prezentai ,n timp de trei minute, cteva gnduri despre mama, pentru mama.

Discur cu elevii asupra celor relatate.- Elevii sriu, apoi citesc gndurile scrise.

Anunarea temei i a obiectivelor2- Profesorul anun tema i obiectivele leciei: ,,Astzi vom lucra n continuare asupra poeziei Ap cristalin de Liviu Damian, iar la sfritul activitii trebuie s tii:.........

Profesorul enumer cteva obiective i

noteaz data i titlul la tabl.

- Elevii noteaz titlul n caiete.

2Realizarea sensului15-Propune o discuie n baza exerciiului nr. 1,p. 83.-Explicai semnificaia titlului poeziei.

Lucru n grup.

Gr.I

- La lecia trecut am vorbit despre cele dou izvoare i am ajuns la concluzia c unul din izvoare este mama-o metafor.Explicai cum s-a construit aceast figur de stil i descifrai-I semnificaia.

Gr.II

Localizai aciunea (ora,sat) i ncercai s deducei timpul cnd se ntmplau toate.

Gr.III

Desfurai gndul eroului lyric despre cele dou izvoare care ddeau tot ce aveau.

Cuvntul profesorului

-Oricit nu am gresi in fata finitei divine cum este mama,cu toate ca poate ne cearta in adincul sufletului ei ,demult ne-a iertat. Cum nu ne putem satura de frumusetea stelelor asa nu ne putem satura nici de dragostea ei.Ea este cea mai luminoasa stea de pe cer,ce lumineaza calea intunecata a acestei lumi.Fiind ca bunatatea si credinta mamei ajunge pana la ceruri.

Doar ea ,mama ,cu a ei credinta ne indruma pe calea cea dreapta ,sfatuindu-ne sa ne incredintam soarta in mana Domnului si el ne va sprijini.Deoarece dragostea,loialitate , inchinaciunea fata de Dumnezeu ne va arata calea cea dreapta.Unei singure finite din viata ii putem datora tot ce e mai bun.Mama este o carte sfanata ce sta mereu la indemana copiilor,daca ii putem citi continutul si printer rinduri,vom putea patrunde in taina sufletului ei.Aceasta este cheia ce ne poate da un prilej de a deschide usile sufletului ei.Mama - Crescand mai mari intelegem ca fara ea nu am fi putut exista,fara ajutorul si mangaierea ei nu am fi reusit in viata.

Mama - Cu ochi blanzi decaprioara, mama este bucuria ce te inconjoara si chiar uneori daca e suparata sau manioasa este frumoasa ca maica sfanta. Ea este harnica ca oalbinasi cantecul culorii inflorit peste copii . Chipul mamei ne cheama la ea ,supararea si nelinistea ne-o alina si de multe ori chiar si bolile ni-le vindeca .

Daca credem ca in lume nu-i iubire nu avem motiv orice ar veni sa nu fim mahniti pana avem o mama care in veci ne va iubi.- Elevii snt ndrumai s ajung la concluzia c...

-Mama-izvor al vieii,dttoare de via.

-Aciunea are loc la sat,n timpul n orice timp,iar autorul vorbete despre iarn metaforic (iarnan literatur-triastee, ngrijorare...)

Mama-izvor al vieii.

Fntna-izvor d omului apa care ntreine viaa.

3Reflecia5-Propun elevilor s scrie cte trei metafore cu cuvntul mama i s includ 1-2 din ele n enunuri.

Mama-albin harnic Mma-bucuria ce te nconjoar

Mama-stea cluzitoare.

Mma

4.Extensia3- Profesorul precizeaz tema pentru acas : De comentat dialogul dintre mama i fntn.

- Elevii i noteaz tema n caiete.

"PROIECT DE LECIE

Data:

Profesor: Grosu TatianaGimnaziul :Clasa: a IX-a

Obiectul: Limba i literatura romnSubiectul: Ap cristalin de Liviu Damian. Tririle sufleteti ale eului liric.Tipul leciei: dobndire de noi cunotine

Competene generale:

8.Lectura ,audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare,n limita standartelor de coninut.

10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii romne literare,n diferite situaii de comunicare oral i scris.

12.Respectarea etichetei verbale n orice situaie de comunicare oral i scris.

Subcompetene specifice:

8.1 Lectura expresiv a propriului text.

10.3Utilizarea adecvat a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)n comentariul literar12.1 Identificarea normelor de etichet verbal n orice situaie de comunicare oral i scrisObiective operaionale: La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

. - s observe cele dou planuri de lectur a textului

- s identifice semnificaii ale acestuia

- s ofere o interpretare personal a textului

- s argumenteze un punct de vedere

STRATEGIA DIDACTIC:

a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, lucrul cu manualul, lectura explicativ, lucrul n echipe,brainstorming.

b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, textul-suport, prezentare.

c) Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate n perechi.

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul

didactic Activitatea de instruireConinutul activitii

Activitatea profesoruluiActivitatea elevului

1.Evocarea( 15 min.)Le cer elevilor s-i deschid crile, caietele, s spun absenii.

Elevii se pregtesc.

Reactualizarea cunotinelor anterioare prin prezentarea temei, in acelasi timp i captarea ateniei

Cer o prezentare personal a operei n urma unei lecturi personale (de ales ntre multiple posibiliti: eseu liber, desen, rebus, problem de matematic, cntec, poezie, dans, ppt!)Rspund, prezint tema .

!)

Anunarea temei i a obiectivelor- Profesorul anun tema i obiectivele leciei: ,,Astzi vom lucra n continuare asupra poeziei Ap cristalin de Liviu Damian.Tririle sufleteti ale eului liric, iar la sfritul activitii trebuie s tii:.........

Profesorul enumer cteva obiective i

noteaz data i titlul la tabl.

- Elevii noteaz titlul n caiete.

2.Realizarea sensului20 min.

Votai un citat! (Le dau ase bileele/fie cu afirmaii despre semnificaiile poeziei)

Le ofer posibile interpretri ale unor simboluri i i rog s completeze

Le cer s citeasc afirmaii pro si contra, din materialul n PPT, n legtur cu tristeea/fericirea, pretext pt a ne aminti despre specificul dezbaterii, posibilitatea de a privi din unghiuri opuse

Citim aprecierea despre sacrificiul mamei i formulez ntrebarea retoric, apoi definim termenii.-Propune elevilor s examineze tabloul lui Igor Vieru Cite ceva despre oameni i ape i s comenteze locul fntnii n peisajul nostrum natural,istoric, artistic,literar.Aleg pe cel mai potrivit, n echipe, i argumenteaz.

Purttorii de cuvnt vor prezenta concluziile.

Se gndesc, spun.

Simboluri posibile:apa continuitatemama partea cea mai bun a sineluidorina de a plnge aspiraia spre desvrireizvorul omul n generallumina element integratorvrtejul fntnii ntoarcere la sinefntna un mod de a se drui celorlaliCitesc, rspund.

Se gndesc, spunEste sacrificiul mamei necesar desvririi spirituale a copiilor ?!

sacrificiu = a face sacrul

Anexa 1Anexa 2Anexa 3

3.Reflecia8 min.Realizati un eseu argumentativ de cinci minute pornind de la ntrebarea anterioar.Definii tririle sufleteti ale eului lyric.Se gndesc, scriu, spun.

4.Extensia(2 min.)Tema pentru acasNoteaz.Imaginai un scurt dialog cu Manole pe un subiect plcut amndurora!

Anexa 2

Lacrima nu este nimic altceva dect contemplarea lumii impregnate de har... (Herman Hesse)

Tristeea e pierdere de timp.

Fericirea este triumful asupra haosului. (John Cheever)

Fericirea nu-i d nici de mncare, nici de but.Tristeea nseamn s vii fa n fa cu tine nsui. (Jackson Pollock)

Tristeea te nstrineaz de tine nsui.

Tristeea/fericirea nu are nimic n comun cu lucrurile eseniale.

Anexa 3Jertfa, n substana ei spiritual, este iubire. Jertfa e i contiina; este cunoaterea precis a unui el superior cruia m devotez. Nu este oarb, ci totdeauna este luminat de adevr. Jertfa e, de asemenea, libertate. Jertfa, ca deschidere a noastr ctre Dumnezeu i ctre lume, ca autodruire, este, n esen, expresia cea mai deplin a iubirii care ne definete fiina. Constantin Galeriu Anexa 1

Votai un citat! 1. De ast dat avem de-a face cu un mit estetic i ca atare a fost dezvoltat. El simbolizeaz condiiile creaiunii umane, ncorporarea suferinei individuale n opera de art. George Clinescu, Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent

2. Adapostindu-se ntr-o cas, omul arhaic nu se izola de Cosmos, ci, dimpotriv, venea s locuiasc chiar n centrul lui. Cci casa era ea nsi o imago mundi, o icoan a ntregului cosmic.

Mircea Eliade, Comentarii la Legenda Mesterului Manole

3. Copilul e un simbol ecumenic al nceputurilor, al lucrului nou, al vieii totale, al evenimentelor excepionale, al triniciei, al eternitii.

Mircea Eliade, Comentarii la Legenda Mesterului Manole

4. Fr acest zid de fiine iubite care ne nconjoar (indiferent c ele sunt sau nu n via), noi nu am fi buni de nimic Dac ura celorlali, invidia lor sunt neputincioase este pentru c exist civa oameni pe care i iubim pn la capt.

Gabriel Liiceanu, Declaraie de iubire

5. Privite, crile par nespus de sfioase. Ele nu vin niciodat spre tine. Ca ntr-o medieval iubire, tu trebuie, ntotdeauna, s le caui i s te duci ctre ele. Fiina lor este ateptare pur. Le va deschide cineva pentru a le face, astfel, s nceap s fie?

Gabriel Liiceanu, Declaraie de iubire

6. Vine o clip cnd nelegi c moartea nu e dect o schimbare de haine, sau o schimbare de cas, sau o schimbare de form nimic nu moare, nimic nu poate s moar. Moartea este cea mai mare iluzie care exist.

Osho, Maturitatea. Responsabilitatea de a fi tu nsui

PROIECT DE LECIE

Data:

Profesor: Grosu TatianaGimnaziul:Clasa: a IX-a

Obiectul: Limba i literatura romnSubiectul: Ap cristalin de Liviu Damian.Ipostazele feminitii n text.Tipul leciei: dobndire de noi cunotine

Competene generale:

8.Lectura ,audierea i interpretarea textelor literare i nonliterare,n limita standartelor de coninut.

10.Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii romne literare,n diferite situaii de comunicare oral i scris.

12.Respectarea etichetei verbale n orice situaie de comunicare oral i scris.

Subcompetene specifice:

8.1 Lectura expresiv a propriului text.

10.3Utilizarea adecvat a mijloacelor expresive ale limbii (sinnime,antonime,figuri de stil)n comentariul literar12.1 Identificarea normelor de etichet verbal n orice situaie de comunicare oral i scrisObiective operaionale: La sfritul orei, elevii vor fi capabili:s realizeze nlnuirea corect a ideilor ntr-un mesaj oral;

s manifeste o atitudine favorabil progresiei comunicrii

s deosebeasc eelementele de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;

s identifice modurile de expunere ntr-un text i procedeele de expresivitate artistic ntr-un text lyric

s diferenieze ntre detalii i imaginea de ansamblu

s argumenteze, folosind minimum 2 argumente, c o descriere are caracter literar;s sesizeze organizarea morflogic i sintactic a textelor citite;

s-si exprime prerile, sentimentele, s formuleze argumente / contraargumenteSTRATEGIA DIDACTIC:

a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, lucrul cu manualul, lectura explicativ, brainstorming.

b) Mijloace de nvmnt: fie de lucru, textul-suport, prezentare.

c) Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate n perechi.

Demersul didactic

Nr. crt.Etapele nvriiTimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Evocarea15- Salutul

- Notarea absenilor

- Se asigur condiiile necesare defu-rrii optime a activitii: asigurarea linitii, pregtirea materialului didactic.

Verific ndeplinirea temei de acas .- Elevii i pregtesc materialele pentru lecie.

Captarea ateniei3- Prezentai ,n timp de trei minute, cteva asociaii ale cuvntului femeie.

Discur cu elevii asupra celor relatate.- Elevii sriu, apoi citesc asociaiile scrise.

Anunarea temei i a obiectivelor2- Profesorul anun tema i obiectivele leciei: ,,Astzi vom lucra n continuare asupra poeziei Ap cristalin de Liviu Damian. Ipostazele feminitii n text,iar la sfritul activitii trebuie s tii:.........

Profesorul enumer cteva obiective i

noteaz data i titlul la tabl.

- Elevii noteaz titlul n caiete.

2Realizarea sensului15-Explicai motivele vestimentaiei bizare a mamei din finalul textului Nu ignorai starea trist a personajului.-Aducei argumente c, din toat atmosfera trist a poeziei,se desprinde i o stare de lumin

Prin metoda Diagrama Wen se vor comenta cele dou poezii ale lui L.Damian Ap cristalin i poezia de lin ex. 2,pagina 84.

Elevii vor fi ndrumai s gseasc ipostaze ale feminitii n cele dou texte.

-Profesorul ndrum elevii s studieze tabloul de la pagina 84 Mntuitorul Iisus Hristos i o femeie samariteanc,la fntna lui Iacov .Dac e nevoie povestete textul biblic.

--Propun s organizeze ,n grup, o disput de mrturisiri Cu cine m sftuiesc,cui m plng atunci cnd mi-I greu.Alegei variant cea mai original.

-Textul lui L. Damian este emblematic pentru cteva ipostaze ale feminitii.

Tehnica Cadranele

Gr.I

Comentai simbolica integrat n mesajul poetic.

Gr.II

De ce aceast situaie poate fi privit din perspective m,amei (i nu a tatlui,de exemplu)?

Gr.III

Demonstrai c aici avem o sum ntreag de register comportamentale: tradiii, prejudeci educaie.

Gr.IV

Demonstrai c aici avem o sum ntreag de register comportamentale: character,personalitate,delicatee (care obin n context )valori absolute,simbolice.- Elevii snt ndrumai s ajung la concluzia c...

-Elevii se refer la versul n lumina puin a serii i la versulori vara sub stele

-Elevii,la ndrumarea profesurului, gsesc elemente ale rolului fameii din toate timpurile.

.

-Elevii lucreaz, n grupuri, apoi, expun cea mai original variant ntregii clase.

3Reflecia5-Propun elevilor s scrie un eseu de maximum jumtate de pagin cu nceputul: Atunci cnd am cele mai intime gnduri,nu i le pot mrturisi dect... Putei apela la fiine concrete ,ori la obiecte i fiine simbolice (izvorul, luna, pdurea, cinele devotat...)

Scriu eseul ,apoi l citesc ntregii clase.

4.Extensia3- Profesorul precizeaz tema pentru acas : Scriei un scenariu pentru un videoclip care s ilustreze cinematografic situaia i mesajul textului lui L.Damian.

- Elevii i noteaz tema n caiete.