0 monologul text descriptiv proiect de lectie
TRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII „GRIGORE MOISIL” SATU MARE PROFESOR: CARMEN Pop DATA: 23.11.2011 CLASA: a VIII-a OBIECTUL: COMUNICARE SUBIECTUL: MONOLOGUL: TEXT DESCRIPTIV TIPUL LECŢIEI: LECŢIE DE FIXARE A CUNOŞTINŢELOR SCOPUL LECŢIEI: CONSOLIDAREA DEPRINDERILOR DE COMUNCARE MONOLOGATĂ COMPETENŢE GENERALE, SOCIALE ŞI CIVICE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată; 4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite context de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENŢE SPECIFICE:1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral, sesizând progresia şi coerenţa ideilor exprimate;1.2 sesizarea semnificaţiei îmbinării elementelor verbale cu cele nonverbal (gest, mimică etc.) într-un text oral;1.5 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;2.1 construirea unui discurs oral pe o temă dată;2.4 îmbinarea corectă a elementelor verbale cu cele nonverbale în cadrul mesajului oral;4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1 să indice trăsăturile specifice unui monolog; O2 să diferenţieze un monolog descriptiv de un monolog informativ; O3 să redacteze un monolog descriptiv; O4 să enumere elementele ce vin în completarea comunicării verbale într-un monolog descriptiv oral; O5 să prezinte un monolog descriptiv oral.
METODE ŞI MIJLOACE DIDACTICE: explicaţia, conversaţia, cvintetul, metoda inteligenţelor multiple, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, expunerea
FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe MATERIAL DIDACTIC: material ppt, fişele de lucru, materiale audio, diplomele
MOMENTELE LECŢIEI
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
ACTIVITATEA DE ÎNVĂŢARE TIMPNECESAR
METODE/MATERIALE DIDACTICE
EVALUARE
1.Momentul organizatoric
Se face prezenţa şi se notează absenţele.Este asigurat climatul necesar bunei desfăşurări a lecţiei.
1min.
2.Captarea atenţiei
Se ascultă monologul „Iubirea”, interpretează Marcel Iureş 1min. Înregistrare audio, format
mp3, „Iubirea”, interpretează Marcel Iureş
3.Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior
Care este tema discursului ascultat? Ce este un monolog? Discursul ascultat este un monolog. De ce? Monologul poate apărea în diferite situaţii. Dă
exemplu de o astfel de situaţie. Crezi că personajul din imagine rosteşte un
monolog? ( slide1) Argumentează-ţi răspunsul.
2 min. Material ppt.
4.Anunţarea noului conţinut şi a obiectivelor
Elevii sunt anunţaţi că urmează o lecţie de fixare a cunoştinţelor despre monolog. Se anunţă titlul: Monologul: text descriptivVa trebui, în finalul orei, să: ... (sunt comunicate obiectivele lecţiei). Lecţia se va desfăşura sub formă de concurs: CE ŞTII DESPRE MONOLOG?Vor exista 5 grupe de elevi: o grupă a artiştilor reprezintă juriul şi patru grupe de concurenţi. Pentru a avea un nume, fiecare grupă de concurenţi va completa o fişă pe care apare un cvintet, ţinând cont de
4 min. Material ppt.
2
indicaţiile date de profesoară. (Fiat Cristina, membră a juriului, împarte fişele). Fişele completate se vor fixa de către eleva amintită mai sus înaintea cutiuţelor de carton în care se vor aduna, pe parcursul derulării concursului, punctele concurenţilor (frunzuliţe pe care sunt marcate punctele pentru fiecare probă).Fiecare grupă e formată din: doi logicieni, un avocat şi un scriitor.
5.Dirijarea învăţării
O1 să indice trăsăturile
specifice unui
monolog;
PROBA I: Se împart fişe de lucru (responsabil: Mărcuţ Patricia). Activează logicienii din fiecare grupă. Profesoara le citeşte nişte enunţuri, iar ei bifează, pe fişa primită adevărat sau greşit. Când termină, înmânează fişele juriului (Responsabil cu verificarea lor e Patricia Mărcuţ.) Juriul va acorda câte 20 de puncte pentru fiecare răspuns corect.
5 min. Material ppt.fişa de lucru
Observarea sistematică
O2 să diferenţieze un
monolog descriptiv de
un monolog
informativ;
PROBA a II-aSe împart fişele de lucru (responsabil Bianca Vekony).Activează avocatul fiecărei grupe. Bianca Vekony va juca un monolog, „Filmul publicitar”. La finalul acestui monolog, avocaţii vor bifa pe fişa primită unul din răspunsurile date. Monologul prezentat este: a. informativ sau b. descriptiv.Se completează fişele şi se înmânează juriului. (Responsabilă cu verificarea răspunsurilor date de reprezentanţii fiecărei grupe este Bianca Vekony)
5 min. Material ppt.fişa de lucru
Observarea sistematică
O3 să redacteze un
monolog descriptiv;
PROBA a III-a Sunt activi scriitorii.Responsabliă cu distribuirea fişelor: Nicole Schwarckopf.
2 min. Material ppt.fişa de lucru
Observarea sistematică
3
Scriitorii primesc următorul exerciţiu:Eşti o salcie bătrână ce se oglindeşte în lacul liniştit. Frunzele-ţi
ruginii cad îmbătate de aromele toamnei şi plutesc ca nişte
bărcuţe pe oglinda apei. Caută-ţi chipul în oglinda lacului şi
prezintă-l într-un monolog descriptiv de 7-10 rânduri.
În redactarea monologului descriptiv respecta următoarele cerinţe:
salcia va vorbi cu sine, neexprimâdu-se cu voce tare; vei prezintă caracteristicile / trăsăturile salciei, utilizând
diferite figuri de stil; monologul trebuie să aibă introducere, cuprins şi
încheiere; dă un titlu sugestiv compunerii; exprimarea trebuie să fie corectă sub aspect
gramatical, coerentă din punct de vedere logic şi clară, fără lacune de informaţie care să vicieze înţelegerea mesajului.
O4 să enumere
elementele ce vin în
completarea
comunicării verbale
într-un monolog
descriptiv oral;
Cât timp scriitorii redactează monologul descriptiv, grupa artiştilor, membrii juriului, vor prezenta un scurt moment artistic: Monolog pentru tine, toamnă!
Elevii vor constata că într-un monolog descriptiv oral, în completarea comunicării, se utilizează elementele paraverbale (tonalitate, debit verbal, pauză, intonaţie etc. ) şi cele nonverbale (gesturile, mimica, poziţia corpului etc.)
10 min.Material ppt.
Material audio: Richard Clayderman,
„Autumn impressions”
Observarea sistematică
O5 să prezinte un
monolog descriptiv
oral.
Scriitorii îşi citesc lucrările. Membrii juriului le acordă punctajul meritat.
Juriul le va acorda punctele după cum urmează: 30 de puncte pentru un monolog descriptiv foarte
bun; 20 de puncte pentru un monolog descriptiv bun;
14 min. Material ppt.diplomele
Observarea sistematică
4
10 puncte pentru un monolog descriptiv satisfăcător.
Se adună punctele fiecărei grupe şi apoi se înmânează diplomele. Felicitarea câştigătorilor şi notarea acestora.
6.Asigurarea coexiunii inverse
Exerciţiu în materialul ppt.Citeşte cu atenţie afirmaţiile de ami jos. Precizează cum apreciezi ca este afirmaţia dată: CORECTĂ sau INCORECTĂ.
5 min. Material ppt.Observarea sistematică
7. Tema de casă Scrie un monolog descriptiv de 15-20 de rânduri cu titlul: Copilul din mine
1min.
BIBLIOGRAFIE: Goia, Vistian, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002; Petraş, Irina, Teoria literaturii, Dicţionar – antologie, Ed.Biblioteca Apostrof, Cluj-Napoca, 2002; Cucoş, Constantin, Pedagogie, Ed. Polirom, Iaşi, 2006; Gavrilă, Camelia, Mihaela Doboş, Receptarea textului. Noţiuni de teorie literară, limbă şi comunicare, Ed. Polirom, Iaşi, 2010; Bretan, Claudiu Violin, Alternative de instruire, Ed. Risoprint, Cluj-Napoca, 2004.
5