0 lectia2 didactic

7
ŞCOALA ... JUDEŢUL ... PROIECT DE LECŢIE DATA : CLASA : a IV-a PROPUNĂTOARE : înv. ... OBIECTUL : Educaţie plastică UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Elemente de limbaj plastic TEMA : Pata cromatică şi acromatică (recunoaştere , realizare) SUBIECTUL : ,,Vază cu flori’’ TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi şi deprinderi OBIECTIVE DE REFERINŢĂ : 2.1. să compare rezultatele amestecurilor cromatice şi acromatice , din punct de vedere al tehnicii utilizate ; 3.2. să genereze puncte , linii , pete cromatice şi acromatice şi forme expresive ; 4.3. să compună spaţiul plastic valorificând potenţialul expresiv al elementelor de limbaj plastic , conform propriilor intenţii ; 4.5. să aprecieze modul de utilizare a elementelor de limbaj plastic , în propriile lucrări şi în lucrările celorlalţi ; OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O 1 – să explice cum se pot obţine petele cromatice şi acromatice ; O 2 – să spună ce efect are utilizarea , în cadrul unei lucrări , a petelor cromatice şi acromatice; O 3 – să obţină pete cromatice şi acromatice ;

Upload: elena-modoran

Post on 02-Oct-2015

217 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

lojflojdlfjdo

TRANSCRIPT

COALA

COALA ...

JUDEUL ...

PROIECT DE LECIE

DATA :

CLASA : a IV-a

PROPUNTOARE : nv. ...

OBIECTUL : Educaie plastic

UNITATEA DE NVARE : Elemente de limbaj plastic

TEMA : Pata cromatic i acromatic (recunoatere , realizare)

SUBIECTUL : ,,Vaz cu flori

TIPUL LECIEI : formare de priceperi i deprinderi

OBIECTIVE DE REFERIN :

2.1. s compare rezultatele amestecurilor cromatice i acromatice , din punct de vedere al tehnicii utilizate ;

3.2. s genereze puncte , linii , pete cromatice i acromatice i forme expresive ;

4.3. s compun spaiul plastic valorificnd potenialul expresiv al elementelor de limbaj plastic , conform propriilor intenii ;

4.5. s aprecieze modul de utilizare a elementelor de limbaj plastic , n propriile lucrri i n lucrrile celorlali ;

OBIECTIVE OPERAIONALE :

O 1 s explice cum se pot obine petele cromatice i acromatice ;

O 2 s spun ce efect are utilizarea , n cadrul unei lucrri , a petelor cromatice i acromatice;

O 3 s obin pete cromatice i acromatice ;

O 4 s realizeze o compoziie plastic innd cont de tema i subiectul leciei ;

O 5 s-i exprime propriile preri , raportndu-se la anumite criterii date .

RESURSE :

a)PROCEDURALE :

-metode i procedee : explicaia , exerciiul , demonstraia, conversaia , audiia muzical , aritmogriful ;

-forme de organizare : frontal , individual ;

b)MATERIALE : foaie bloc , pensule , culori de ap , vas cu ap , o bucat de pnz , casetofon , caset audio , album de art ;

FORME DE EVALUARE :

- aprecierea verbal , analiza rspunsurilor i aciunii elevilor , prob practic;

BIBLIOGRAFIE :

1) ,,Programe colare pentru clasa a IV-a, OMEC nr. 3919 din 20.04.2005

2) ,, Educaie plastic , album metodic pentru elevii claselor I-IV- Rita Bdulescu , Ed. Humanitas Educaional , Bucureti , 2000 .

Etapele lecieiDu

ra

taOb.

ur- m- ritCONINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIVRESURSE

ACTIVITATEA PROPUNTOAREIACTIVITATEA ELEVILOR

I.

Moment organizatoric1Crearea condiiilor organizatorice i psihologice necesare pentru desfurarea eficient a leciei : se specific c vor primi bomboane , la sfritul leciei , doar acei elevi care vor fi linitii n timpul orei .frontal

II.

Captarea ateniei3Solicit elevii s completeze aritmograful (anexa nr. 1)

Completnd csuele de pe orizontal , vom obine tema despre care vom vorbi la educaie plastic .-este solicitat cte un elev pentru a rspunde la fiecare ntrebare

conversaia

frontal

individual

explicaia

aritmograful

IV.

Anunarea temei plastice i a obiectivelor3-anun tema plastic i enumer obiectivele urmrite ;

-sunt ateni la explicaiile propuntoarei

frontal

explicaia

V. Explicarea i demonstrarea temei plastice7O 1Propuntoarea realizeaz i explic cum se poate obine o pat -instantaneu , prin diferite tehnici ;

-intenionat , pe dou ci : prin amestecarea culorilor direct pe foaie sau mai nti pe palet i apoi pe foaie ;-sunt solicitai s precizeze tehnici folosite ;

-sunt ateni la demonstraie ;conversaia explicaia demonstraia foaie bloc , pensule , ap i culori tempera

VI.

Formarea priceperilor i a deprinderilor20O 2

O 3

O 4

O 5

Prezint pete cromatice i acromatice pe reproduceri de art dintr-un album .

Solicit realizarea unei lucrri , menionndu-se regulile .

-audiie muzical (n surdin) : A. Vivaldi - ,,Anotimpurile

Alege cte un elev de pe fiecare rnd pentru a selecta lucrrile reuite-menioneaz ce efect are utilizarea , n cadrul unei lucrri , a petelor cromatice i acromatice

-realizeaz individual lucrarea

i motiveaz alegerile conversaia explicaia demonstraia exerciiul foaie bloc pensule , ap o pnz culori tempera

audiia muzical

casetofon

caset audio

VII. Aprecieri asupra leciei

1-face aprecieri generale privind comportamentul elevilor-sunt atenianaliza rspunsurilor i aciunii elevilor

frontal