0 familia1.do

12
PROIECT DE LECITE Clasa: a IV-a Data: Disciplina: Educaţia moral-spirituală Subiectul: Familia Tipul lecţiei: Dobîndire de noi cunoştinţe Subcompetene: Formarea unui comportament civilizat care să integreze valori morale şi civice în relaţiile cu ceilalţi, dar şi în raporturile cu societatea şi cu instituţiile acesteia; Dezvoltarea şi îmbogăţirea limbajului specific valorilor civice, dezvoltarea atenţiei voluntare, a operaţiilor gîndirii. Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfîrşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O 1 – să redea caracteristicile unui grup; O 2 – să identifice relaţiile de rudenie existente între membrii familiei; O 3 – să comenteze textele cu conţinut civic; O 4 – să enumere relaţiile afective pozitive sau negative care există intre membrii familiei; O 5 să descrie diferite activităţi si roluri ale membrilor familiei; O 6 – să identifice drepturile universale ale copilului. Metode şi procedee: conversaţia, conversatia euristica,explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, jocul de rol, ciorchinele, audiţia. Mijloace de învăţămînt: calculator, planşa cu funcţiile familiei, planşe cu copacul ce reprezinta familia, fişe de evaluare formativă Forme de organizare: frontal, individual, grupe de cate 2 elevi, 3 echipe de cîte 4 elevi

Upload: nitsa-sergey

Post on 22-Dec-2015

245 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

a

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECITE

Clasa: a IV-aData: Disciplina: Educaţia moral-spiritualăSubiectul: FamiliaTipul lecţiei: Dobîndire de noi cunoştinţeSubcompetene:

Formarea unui comportament civilizat care să integreze valori morale şi civice în relaţiile cu ceilalţi, dar şi în raporturile cu societatea şi cu instituţiile acesteia;

Dezvoltarea şi îmbogăţirea limbajului specific valorilor civice, dezvoltarea atenţiei voluntare, a operaţiilor gîndirii.

Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfîrşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:O1 – să redea caracteristicile unui grup;O2 – să identifice relaţiile de rudenie existente între membrii familiei; O3 – să comenteze textele cu conţinut civic;O4– să enumere relaţiile afective pozitive sau negative care există intre membrii familiei;O5 – să descrie diferite activităţi si roluri ale membrilor familiei; O6 – să identifice drepturile universale ale copilului.

Metode şi procedee: conversaţia, conversatia euristica,explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, jocul de rol, ciorchinele, audiţia.Mijloace de învăţămînt: calculator, planşa cu funcţiile familiei, planşe cu copacul ce reprezinta familia, fişe de evaluare formativăForme de organizare: frontal, individual, grupe de cate 2 elevi, 3 echipe de cîte 4 elevi Forme de evaluare: evaluare formativa, evaluare orala, evaluare scrisa, observare sistematica.

DESFĂȘURAREA LECTIEI

Momentele lecţiei

Ob.op.

Conţinutul ştiinţificStrategii didactice

EvaluareMetode şi procedee

Mijloace de învăţămînt

Forma de organizare

1. Moment organizatoric

Se creează climatul necesar desfăşurării activităţii.Se pregătesc materialele necesare.

2. Verificarea cunoştinţelor

O1

Ce sunt grupurile? Stabiliţi dacă următoarele afirmaţii sunt adevărate sau false:* Din grup nu mai poţi ieşi.* Grupul poate accepta un nou membru.* Grupul este format numai din fete.* Membrii unui grup se bazează pe încredere.Daţi exemple de grupuri din care poate face parte o persoană.Se verifică fişa din portofoliu pe care elevii au avut-o de intocmit.

evaluare orala

portofoliul elevilor frontal

observaţia sistematică

3. Captarea atenţiei

O1

Se ascultă fragmentul şi se stabileşte despre ce grup este vorba. audiţie

conversaţia

- calculator- fragment

audiat:”Amintiri din copilărie” de

Ion Creangă.frontal

4. Anunţarea subiectului şi a

obiectivelor lecţiei

Se anunţă elevii că se va discuta în cadrul lecţiei despre grupul familial.Se prezintă obiectivele într-o forma accesibilă elevilor.Se scrie la tablă şi în caiete titlul lecţiei: “Familia”.

explicaţia frontal

5. Dirijarea învăţării

O2

O3

O4

O5

O6

Se scriu pe tablă cele două definiţii ale familiei.Se explică şi se scrie la tablă şi in caiete tipurile de familii.Se rezolvă exerciţiul 2, pagina 53 din manual.Se prezintă planşa cu funcţiile familiei (anexa 1)Se scrie la tablă şi în caiete.Se formează echipe de cîte 4 elevi.Fiecare echipă identifică relaţii in cadrul familiei din textele citite.Se enumeră relaţiile existente în cadrul grupului familial.Se pune accent pe acele relaţii care sunt normale si pozitive. În gospodăria unei familii sunt multe de făcut. Daţi exemple de activităţi gospodăreşti repartizate fiecărui membru al familiei voastre.Se rezolvă exerciţiul 6 din manual, pagina 53.

explicatiaconversatia

euristicaexercitiul

conversaţia euristică

exercitiul

manual

planşa

fise de lucru

manual

frontal

3 echipe de cîte 4 elevi

observaţia sistematică

evaluare orală

6. Obţinerea performanţei

Rezolvaţi situaţia în care copilul a luat un calificativ mic.

exerciţiuljoc de rol

grupe de cate 3elevi

observaţia sistematică

7. EvaluareO2 Se împart elevilor fişele de evaluare (anexa 2,

anexa 4 elev cu CES).Se corectează fişele.

fişe individual evaluare formativă

8. Asigurarea retenţiei şi transferul

Se spune elevilor că familia se aseamănă cu un copac, rădacinile sunt bunicii,trunchiul părinţii şi ramurile copiii. Copacul familiei se numeşte arborele genealogic al familiei. Se prezintă un model (anexa 3) şi se exemplifică.

conversaţiaciorchinele fişe de lucru frontal

individual

9. Încheierea activităţii

Echipele au sarcina de a lipi pe o coală flori roşii şi flori albastre.Florile roşii reprezintă fetele din familie, iar florile albastre băieţii. Cîştigă echipa care are mai mulţi membri.Tema pentru acasă este realizarea arborelui genealogic al familiei proprii.

joc didacticplanşe

3 echipe de cîte 4 elevi

Anexa 1

FAMI-LIA

armonie

relaţii

mamă tată

bunici

ajutor

copii

respect

dragoste

sat

oraş

bunătate

unitate

colaborare

fraţi

surori

funcţii

socială

culturală

educativă

economică

biologică

tipuri

membrilocuinţa

activităţi

nucleară

monoparentală

extinsă

servirea mesei

dormit

plimbări

excursii

curăţenie

evenimente

sărbători

Anexa 2Nume şi prenume:

FIŞĂ DE EVALUARE FORMATIVĂ

❀ Ce sunt faţă de voi următoarele persoane:

mama mamei mele mătuşa fiul mătuşii mele unchiul sora tatălui meu vărul fratele mamei mele bunica

❀ Bifează corespunzător:DA NU

ajuţi la treburile gospodăreşti; răspunzi necuviincios părinţilor şi altor membri din

familie; respecţi regulile de igienă personală şi în casă; pleci de acasă fără să-ţi anunţi părinţii saluţi la sosire şi la plecare spui ,, Te rog” cînd vrei ceva faci dezordine

Gasiti in tabloul literelor de mai jos următoarele cuvinte şi coloraţi-le fiecare cu altă culoare: ❀mama, tata, sora, frate, bunica, bunic, unchi, matusa. M A M A G T A T A AL N O P S B R I M SS M F E B U N I C AO A R C M N O U V ER B A L D I L N A MA E T E M C N C T AT N E N U M A H E MM A T U S A S I T P

Anexa 4Nume şi prenume:

FIŞĂ DE EVALUARE FORMATIVĂ

❀ Găsiţi in tabloul literelor de mai jos următoarele cuvinte şi coloraţi-le fiecare cu altă culoare: MAMA, TATA, SORA, FRATE, BUNICA, BUNIC, UNCHI, MATUSA.

M A M A G T A T A AL N O P S B R I M SS M F E B U N I C AO A R C M N O U V ER B A L D I L N A MA E T E M C N C T AT N E N U M A H E MM A T U S A S I T P

❀Colorează:

ITEM FOARTEBINE

BINE SUFICIENT

1. Recunoaşte corect gradele de rudenie in toate cele 4 cazuri date

Recunoaşte corect gradele de rudenie in 3 din cele 4 cazuri date.

Recunoaşte corect gradele de rudenie in 2 din cele 3 cazuri date.

2. Identifică rolurile copilului în familie în toate cazurile date.

Identifică rolurile copilului în familie în 5 din cele 7 cazuri date.

Identifică rolurile copilului în familie în 3 din cele 7 cazuri date.

3. Găseşte 7-8 cuvinte. Colorează 6-5 cuvinte.

Colorează 4-3 cuvinte.

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂELEV CES

ITEM FOARTEBINE

BINE SUFICIENT

ITEM FOARTEBINE

BINE SUFICIENT

1. Găseşte 7-8 cuvinte. Colorează 6-5 cuvinte.

Colorează 4-3 cuvinte.

Anexa 3