0 cunoasterea mediului lectura dupa imagini

8
PROIECT DIDACTIC Data: 19.01.2015 Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, Arad Grupa Mică B „Albinuțele” Educatoare: Tema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?” Subtema: „Păsările din curtea bunicilor” Tema zilei: „În ogradă la bunici Cântă păsările mici!” Scenariu didactic Activități de dezvoltare personală (ADP) Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor: „Dimineața a sosit La grădiniță am venit. În semicerc ne adunăm Pe covor ne așezăm, Cu toții să ne salutăm: -Bună dimineața, dragi pitici, Mă bucur că sunteți aici. A-nceput o nouă zi, Bună dimineața, copii!” Copiii răspund salutului. 1

Upload: ivan-lumi

Post on 21-Dec-2015

35 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

cunoasterea mediului

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

PROIECT DIDACTICData: 19.01.2015Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2, AradGrupa Mică B „Albinuțele”Educatoare: Tema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?”Subtema: „Păsările din curtea bunicilor”Tema zilei: „În ogradă la bunici

Cântă păsările mici!”

Scenariu didacticActivități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:„Dimineața a sositLa grădiniță am venit.În semicerc ne adunămPe covor ne așezăm,Cu toții să ne salutăm:-Bună dimineața, dragi pitici,Mă bucur că sunteți aici.A-nceput o nouă zi,Bună dimineața, copii!”

Copiii răspund salutului.Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.Împărtășirea cu ceilalți: Cer copiilor să povestească ce au făcut în ziua precedentă și ce lucruri noi au învățat.Noutatea zilei: Sătămâna aceasta vom merge în vizită la bunici și vom învăța păsările care se află în curtea lor.

Tranziții: Trenulețul păsărilor domestice.

1

Page 2: 0 Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

Sectorul I: ArtăSubiectul activității: ‚‚Hrană pentru păsări’’Mijloc de realizare: modelajObiective operaționale: - să modeleze cu ajutorul plastilinei, hrană pentru păsări; -să lucreze îngrijit, ţinând cont de indicaţiile date;Material didactic: planşete, plastilină;Metode și procedee: explicaţia, exerciţiul;Desfășurarea activității: Copiii modelează cu ajutorul plastilinei, hrană pentru păsări.Evaluarea activității: Realizarea creativă a hranei pentru păsări.

Sectorul II: Joc de rolSubiectul activității: „Hrănim păsările din curte”Mijloc de realizare: joc de rolObiective operaționale: - să imite acțiunile desfășurate de către fermier

- să folosească formule de politețe specifice mediului dat (la fermă)Material didactic: porumb, grâu, păsări de plușMetode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.Desfășurarea activității: Copiii vor interpreta rolulEvaluarea activității: Interpretarea rolului de fermier.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clapDin picioare trap,trap,trapNe-nvârtim, ne răsucimSpre scăunele noi pornim.

2

Page 3: 0 Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: ȘtiințăCategoria de activitate: Cunoașterea mediuluiSubiectul activității: „Păsări de curte”Mijloc de realizare: lectură după imaginiObiective de referință:

-să cunoască unele elemente ale lumii înconjurătoare precum și interdependența dintre ele;-să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;

Obiective operaționale:O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale păsărilor de curte pe baza planșei observate;O2 – să recunoască adăpostul păsărilor de curte;O3 – să enumere pe baza imaginilor, hrana păsărilor de curte;O4 – să recunoască foloasele păsărilor de curte;O5 – să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse;

Mijloace de învățământ: planșe cu păsări de curteMetode și procedee: observația, explicația, exercițiul, conversațiaBibliografie:

& MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

3

Page 4: 0 Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

Obiectiveoperaționale

Activități de învățare Conținuturi esențiale

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMijloace de învățământ

O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale păsărilor de curte pe baza planșei observate;

O2 – să recunoască adăpostul păsărilor de curte;

-exerciții de receptare a mesajului

-exerciții de observare spontană

-exerciții de descriere a animalelor domestice

-exerciții de recunoaștere a adăposturilor animalelor domestice

Introducerea în activitate se va realiza cu ajutorul unei cutii în care se află imagini despre păsări de curte.

Anunțarea temei și a obiectivelor„Astăzi vom face o vizită bunicilor de la țară și vom învăța păsările din curtea lor.”

Intuirea materialului„Ce am primit în cutie?” („...imagini despre păsările de curte.”)

Desfășurarea activității:IMAGINEA 1: Să descoperim împreună păsările de curte„Ce observați în imagine?”„Ce animale recunoașteți în această imagine?” („...câine, pisică, vacă, porc, oi, capre, cai)

IMAGINEA 2: Adăpostul păsărilor de curte„Unde locuiesc păsările din imagine?” („...coteț.”)

Sinteza parțială„Deci, din imaginile prezentate am reținut că toate păsările locuiesc în cotețe.”

-observația

-conversația

-observația

-conversația-observația

-conversația-observația

-cutia cu surprize

-imagini despre păsările de curte

-imagini cu animale

-imagini cu adăpostul păsărilor de curte

-descrierea corectă a animalelor domestice

-recunoașterea adăposturilor pentru păsările de curte

4

Page 5: 0 Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

O3 – să enumere pe baza imaginilor, hrana păsărilor de curte;

O4 – să recunoască foloasele păsărilor de curte;

O5 – să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse;

-exerciții de enumerare a hranei pentru păsările de curte

-exerciții de recunoaștere a foloaselor păsărilor de curte

-exerciții de dialog provocat

IMAGINEA 3: Ce mănâncă păsările de curte?„Ce mănâncă păsările de curte?” („porumb, grâu, iarbă”)

IMAGINEA 4: La ce ne ajută păsările de curte? „Ce consumăm de la păsările de curte?” („...ouăle și carnea”)

Sinteză finalăInvit un copil să enumere toate păsările de curte despre care am învățat noi astăzi.

În încheierea activității fac ultimele aprecieri asupra comportamentului copiilor pe durata activității.

-conversația-observația

-conversația-observația

-exercițiul

-imagini cu hrana păsărilor de curte

-imagini cu foloasele păsărilor de curte

-enumerarea hranei păsărilor de curte

-recunoașterea foloaselor păsărilor de curte

-corectitudinea răspunsurilor copiilor

5

Page 6: 0 Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

ALA 2: Audiție muzicalăSubiectul activității: „Gospodarul din Ardeal”Mijloc de realizare: audiţiaMijloace de învățământ: casetofon, CDMetode și procedee: audiţia, conversaţiaObiective operaționale: -să audieze cu atenţie cântecele pentru copii; -să răspundă corect la întrebările adresate de educatoare privind conţinutul lor;Desfășurarea activității: Copiii audiază cântecul „Gospodarul din Ardeal”, iar apoi răspund la întrebările educatoarei privind conţinutul lor și imită glasul păsărilor de curte.Încheierea activităţii: Fac aprecieri generale asupra modului de participare şi comportare al copiilor la activitate.

6