0 ala proiect 2

3
PROIECT DIDACTIC Activități liber alese II (ALA II) GRUPA: mică-mijlocie EDUCATOARE: Antin Anda GRADINIȚA CU P.S. „Rudolf Walther” Timișoara DATA: 01.04.2011 TEMA ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?’’ PROIECT : ,,Eu simt, eu creez, eu exprim!” TEMA SĂPTĂMÂNII : „ Buchetul primăverii” TEMA ZILEI: ”Frumoasele mele lalele!” CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități la alegerea copiilor, libere, creative(ALA II) JOC DE MISCARE:„Cursa lalelelor” OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-să coopereze cu colegii în realizarea unei sarcini primite O2-să participe cu plăcere la joc păstrând ordinea şi disciplina O3 -să manifeste interes pentru participarea afectivă DEPRINDERI EXERSATE: alergarea, saritura pe doua picioare FORMAȚIA: 2 șiruri STRATEGII DIDACTICE: Metode şi procedee : M1: conversaţia M2: explicaţia M3: jocul M4: demonstraţia Mijloace de învăţământ şi materiale didactice : cuburi,coșuleţe ,ecusoane,lalele LOCUL DE DESFAȘURARE: sala de grupă DURATA: 10 min TEHNICI DE LUCRU: pe grupe, individual ELEMENTE DE JOC: săritura pe două picioare, aplauze BIBLIOGRAFIE: 1

Upload: alexandra-sava

Post on 24-Jul-2015

313 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Ala Proiect 2

PROIECT DIDACTICActivită i liber alese II (ALA II)ț

GRUPA: mică-mijlocie

EDUCATOARE: Antin Anda

GRADINI A CU P.S. „Rudolf Walther” Timi oaraȚ ș

DATA: 01.04.2011

TEMA ANUALĂ: „Cu ce i cum exprimăm ceea ce sim im?’’ș ț

PROIECT : ,,Eu simt, eu creez, eu exprim!”

TEMA SĂPTĂMÂNII : „ Buchetul primăverii”

TEMA ZILEI: ”Frumoasele mele lalele!”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi la alegerea copiilor, libere, creative(ALA II)

JOC DE MISCARE:„Cursa lalelelor”

OBIECTIVE OPERATIONALE:O1-să coopereze cu colegii în realizarea unei sarcini primiteO2-să participe cu plăcere la joc păstrând ordinea şi disciplinaO3 -să manifeste interes pentru participarea afectivă

DEPRINDERI EXERSATE: alergarea, saritura pe doua picioareFORMA IA: Ț 2 irurișSTRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: M1: conversaţiaM2: explica iațM3: joculM4: demonstra iațMijloace de învăţământ şi materiale didactice: cuburi,co ule e ,ecusoane,laleleș țLOCUL DE DESFA URARE: Ș sala de grupăDURATA: 10 minTEHNICI DE LUCRU: pe grupe, individualELEMENTE DE JOC: săritura pe două picioare, aplauzeBIBLIOGRAFIE:

Eugenia Barcan – Ţicaliuc, 1001 de jocuri pentru copii, editura Sport _ Turism, Bucureşti, 1979Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani), 2010

1

Page 2: 0 Ala Proiect 2

Scenariu didactic

Descrierea jocului:” Cursa lalelelor”Se aleg doi copii, reprezentan ii celor două echipe: ț echipa lalelelor galbene i echipa lalelelor ro iiș șSarcina echipelor va fi să parcurgă traseul cu obstacole(cuburi de diferite dimensiuni) prin săritura pe ambele picioare, iar la capătul traseului trebuie să ia o lalea din co ul cu lalele naturale i să se ș șîntoarcă înapoi repetând traseul,odată ajuns înapoi la echipă intră în cursă următorul copil.Jocul continuă până ce o echipa gole te co ul de lalele i este declarată câ tigătoare.ș ș ș șLa sfârşit, cele două echipe se apucă reciproc de mâini si cântă împreună ”Ora elul vesel”ș

Eveniment didactic

Conţinutul ştiinţificStrategii didactice

Evaluarea

1. Captarea atenţiei

Zâna Primăvară le cere copiilor să îi aducă lalelele de la capătul traseului improvizat, pentru a putea să î i școntinue drumul prin ară.ț

ExpunereaApreciere verbală asupra comportamentului copiilor

2. Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor

“Dragii mei, azi vom organiza cursa lalelelor, pentru a o ajuta pe Zana Primavara sa isi continue drumul prin tara”

Expunerea

Apreciere verbală asupra comportamentului copiilor

3. Dirijarea învăţării şi obţinerea performanţei

Sarcina echipelor va fi să parcurgă traseul cu obstacole(cuburi de diferite dimensiuni) prin săritura pe ambele picioare, iar la capătul traseului trebuie să ia o lalea din co ul cu lalele naturale iș ș să se întoarcă înapoi repetând traseul,odată ajuns înapoi la echipă intră în cursă următorul copil.Jocul continuă până ce o echipa gole te șco ul de lalele i este declarată ș șcâ tigătoare.ș

Explicaţia

Demonstra iaț

Joc de probă

Joc

Apreciere verbalăasupra comportamentului copiilor

6. Evaluarea activităţii

Este declarată echipa câ tigătoare, cele șdouă echipe se apucă reciproc de mâini si cântă împreună ”Ora elul vesel”ș

Conversaţia

Aprecieri verbale şi recompensarea copiilor pentru întreaga activitate

2