0 0proiect didactic 1

9
PROIECT DIDACTIC DATA: 27.05.2015 GRUPA: MARE UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program normal nr. 5 EDUCATOARE:Cherăscu M PROPUNĂTOR:Vălug Andra Elena CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate de educare a limbajului TEMA ACTIVITATII: In lumea povestilor MIJLOC DE REALIZARE: Repovestire TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si verificare de cunostinte OBIECTIVE DE REFERINTA : - verificarea cunostintelor copiilor legate de continuturile unor povesti invatate,prin reproducerea coerenta si expresiva a unui fragment cerut de educatoare; - dezvoltarea atentiei voluntare si a gandirii logice. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1 – sa identifice personajele prezentate si sa denumeasca povestea din care face parte; O2 – sa asocieze personajul cu cadrul de poveste adecvat; O3 – sa redea axpresiv si coerent replici scurte ale personajelor din povestile cunoscute; O4 – sa recunoasca titlul unei povesti dupa un fragment audiat; O5 – sa clasifice personajele in functie de trasaturile morale : personaje pozitive,personaje negative; O6 – sa formuleze propozitii cu cuvinte date din povestile cunoscute; O7 – sa aprecieze faptele personajelor argumentand acordul sau dezacordul fata de acestea;

Upload: andra-elena

Post on 17-Dec-2015

12 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

i

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA: 27.05.2015GRUPA: MAREUNITATE DE NVMNT: Grdinia cu program normal nr. 5

EDUCATOARE:Cherscu M

PROPUNTOR:Vlug Andra Elena

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate de educare a limbajului

TEMA ACTIVITATII: In lumea povestilor

MIJLOC DE REALIZARE: Repovestire

TIPUL ACTIVITATII: Consolidare si verificare de cunostinte

OBIECTIVE DE REFERINTA :

verificarea cunostintelor copiilor legate de continuturile unor povesti invatate,prin reproducerea coerenta si expresiva a unui fragment cerut de educatoare;

dezvoltarea atentiei voluntare si a gandirii logice.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 sa identifice personajele prezentate si sa denumeasca povestea din care face parte;

O2 sa asocieze personajul cu cadrul de poveste adecvat;

O3 sa redea axpresiv si coerent replici scurte ale personajelor din povestile cunoscute;

O4 sa recunoasca titlul unei povesti dupa un fragment audiat;

O5 sa clasifice personajele in functie de trasaturile morale : personaje pozitive,personaje

negative;

O6 sa formuleze propozitii cu cuvinte date din povestile cunoscute;

O7 sa aprecieze faptele personajelor argumentand acordul sau dezacordul fata de acestea;

O8 sa specifice cateva asemanari si deosebiri intre pasari si animale;

O9 sa cunoasca vecinii numerelor,sa efectueze operatii de adunare si scadere cu 1 2 unitati in limitele 1 10.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia,observatia,explicatia,exercitiul,repovestirea,problematizarea.

MIJLOACE DIDACTICE: planse,siluete,panou.

FORME DE REALIZARE:frontala,individuala.

DURATA:30 35 min.

NR.

Crt.ETAPELE ACTIVITATIIELEMENTE ESENTIALE DE CONTINUT

OB

OPSTRATEGII DIDACTICE

ASCTIVITATEA PROPUNATOAREIACTIVITATEA

COPIILOR

ME

TO

DEMIJLOA

CEFORME

I II III IV V VI VII VIII

1PREGATIREA GRUPEI PENRTU ACTIVITATEVoi asigura conditiile necesare desfasurarii activitatii.Voi aseza mobilierul grupei in semicerc,apoi voi pregati materialul didactic necesar desfasurarii activitatii.Copiii intra in liniste in sala de grupa,isi controleaza tinuta.

2.CAPTAREA ATENTIEIVoi realiza captarea atentiei printr-un moment surpriza.In timp ce vorbesc cu copiii,intra in clasa un scolar cu un ghiozdan in spate;saluta,se recomanda,intreaba ce gradinita este,ce grupa sunt si cum se pregatesc pentru a fi buni scolari.Se trece la familiarizarea copiilor cu rechizitele scolarului:caiete,penar,abecedar,clopotel

La ce foloseste clopotelul?Copiii asculta.

Copiii raspund la intrebarile puse.Con-

versa

tiaCaiete,

penar,

carti,

clopotel

Indi-

vidu

al

3ANUNTAREA TEMEIAcum eu voi suna din clopotel deci incepem activitatea de educare a limbajului,in cadrul careia vom face o calatorie in lumea povestilor.

Copii nu vom face o calatorie obisnuita cu trenul sau cu autobuzul ci una imaginara.

Observand rechizitele scolarului,ma voi opri la abecedar descoperind pe primele pagini imagini din povestile pe care ei le cunosc.

- Ce alte povesti mai stiti ?Copiii recunosc imaginea pe care o descriu,denumind povestea.O1Obser

vatia

Con

versa

tia

carteIndivi

dual

4DESFASURAREA ACTIVITATII PROPRIU-ZISEIntra primul personaj din povestea Fata mosului si fata babei.Se prezinta:

Eu de munca nu ma sperii

Curat,perii si gatesc

Dar mamica mea si sora

Tot mereu ma necajesc.

Si-am sa plec acum in lume

Dar tatuca m-a-nvatat

Sa fiu harnica si buna

Si voi urma al sau sfat .

-Cine este acest personaj?

-Mai puteti denumi si alte personaje?

Clasificati-le in personaje pozitive si personaje negative,motivand clasificarea.

Pe baza unor cuvinte legate de elementele din poveste(catelusa,cuptor,lada)voi cere copiilor sa desparta cuvintele in silabe,sa descopere sunete,sa formuleze propozitii.

Intra Alba ca Zapada saluta si se prezinta asa :

In casuta din padure

Eu indata fac curat

Farfurii,cescute,oale

Stau acum frumos in raft

Si hainute si patuturi

Astazi am aerisit

Iar piticii pot sa vina

Totul este pregatit.

Cer copiilor sa recunoasca personajul,povestea si sa denumeasca si alte personaje din poveste insistand asupra redarii unor expresii asa cum le-a scris autorul.Voi descoperi panoul cu siluetele celor 7 pitici si Alba ca Zapada.Voi verifica numeralul ordinal(al catelea pitic lipseste),care sunt vecinii numarului apoi vor trece la rezolvarea unor probleme de adunare si scadere cu 1-2 unitati in limitele 1-10,folosindu-ma de 2-3 planse.

- Personajul principal din povestea Punguta cu doi bani va fi recunoscut dupa ce copiii vor audia un fragment dupa o caseta. Copiii vor fi intrebati:

- Cum striga cocosul dupa boier?

- Unde a fost aruncat cocosul?

- Ce alte animale domestice cunoasteti?

- Mai cunoasteti si alte animale tinand cont de locul unde traiesc?

- Ce asemanari si deosebiri exista intre animalele domestice si pasarile domestice?

- Intra iedul din povesteaIedul cu trei capre,saluta si se prezinta:

Mama-capra,mama-capra!

Hai imbraca-ma degraba

Caci sunt mic,nepriceput,

Doar la joaca neantrecut!

-Denumiti si alte personaje din aceasta poveste.

- Unde duce neascultarea,lenea si rasfatul?

Subliniez consecintele neascultarii,a rasfatului si copiii sa invete sa fie ascultatori,harnici,generosi.

Invitatul nostru(scolarul) vrea sa va spuna o ghicitoare:

Soarele tare-ncalzeste

Si zapada o topeste

Ghiocelul s-a ivit

Cine oare a venit?

(primavara)

- Ce ne aduce primavara?

-Ce poveste cunoastem legata de anotimpul primavara?

Soarele si omuletii de zapadaCopiii recunosc personajul si denumesc povestea

Copiii raspund si sunt aplaudati

Copiii asculta,recunosc personajul si denumesc povestea.

Copiii denumesc si alte personaje din poveste.

Copiii lucreaza la panou,motivand actiunea lor.Sunt aplaudati.

Copiii asculta fragmentul si denumesc povestea.

- Cucurigu!boieri mari,

Dati punguta cu doi bani!

Copiii raspund la intrebari si sunt aplaudati.

Copiii recunosc personajul si il denumesc.

Copiii raspund si sunt aplaudati.O2

O3

O5

O6

O2

O3

O9

O4

O8

O7Obser

vatia

Expli

catia

Con

versa

tia

Povestirea

Problemati

zarea

Exerci

tiul

Obser

vatia

Con

vorbi

rea

Poves

tirea

Exercitiul

Con

versa

tia

Poves

tirea

Con

versa

tia

Con

versa

tia,

Poves

tirea,

Proble

mati

zarea

Con

versa

tia

Siluete,

panou,

planseIndivi

dual

Indivi

dual

Individual

Individual

Indi

vidu

al

fron

tal

Individu

al

Indi

vidu

al

Indi

vidu

al

5INCHEIEREA ACTIVITATIIVoi face aprecieri cu privire la modul de participare al copiilor la activitate.Copiii primesc stimulente.

stimulenteFron

tala