gradinita1chiricari.files.wordpress.com · web viewvulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul”...

20
Proiect de activitate integrată ZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria Maria Chiriac Nereju 29 mai 2014 Activit ate integra susținu tă în cadrul I.C. 2

Upload: others

Post on 19-Jan-2020

4 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

GRĂDINIȚA: Chiricari

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Maria Chiriac Nereju29 mai

2014

Activitate

integrată

susținută în cadrul

I.C. 2 pentru

obținerea gradului

Page 2: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

GRUPA: MIXTĂTEMA: Ce și cum vreau să fiu? DENUMIREA PROIECTULUI: Vreau să fiu...SUBTEMA : Harnic, cinstit și bunTEMA ZILEI: ZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILORFORMA DE REALIZARE : activitate integrată (ADP+ALA+ADE) TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă

DOMENII IMPLICATE :

I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ„Dacă aș fi un personaj de poveste...”– brainstorming

Rutine: „Joc și mișcare” ( cântec „Bună dimineața!”), „Servim masa”tranziții: recitative, „În lumea poveștilor”, „Numărătoarea”,

II. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE – ETAPA I1. Biblioteca: „Scrisoare către spiridușul poveștilor” – exerciții grafice 2. Artă: În lumea poveștilor – desen 3. Construcții: Scenă pentru piesa de teatru

III. JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI ALESE – ETAPA A III-AJoc distractiv - Ștafeta personajelor vesele

IV. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE 1. DOS: „Să fii bun nu este greu!” – joc didactic 2. DȘ: „Cine știe câștigă!” - joc exercițiu

SCOPUL ZILEI:

Consolidarea, verificarea şi sistematizarea cunoştinţelor copiilor despre trăsăturile de caracter și normele de comportament desprinse din poveștile învățate, Educarea trăsăturilor pozitive de caracter şi formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi,Verificarea și consolidarea cunoștințelor preșcolarilor despre numerație și forme geometrice,Dezvoltarea operațiilor gândirii, creativității, atenției voluntare și a spiritului de echipă;

Obiective urmărite în cadrul activităților de dezvoltare personală

„Dacă aș fi un personaj de poveste ...” - brainstorming

Obiectiv fundamental:

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 3: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

Aprecierea unor comportamente, raportate la normele și valorile moraleObiective operaționale:Să denumească personajul/personajele preferat/e, motivând alegerea sa,Să analizeze faptele acestora, raportându-se la normele și valorile morale prestabilite,Să creeze un scenariu în care personajele negative își schimbă comportamentul,

Obiective urmărite în cadrul activităților la alegere

Biblioteca: „Scrisoare către spiridușul poveștilor” – exerciții grafice

Obiectiv fundamental: Consolidarea deprinderilor motrice de folosire a instrumentelor de scris

Obiective operaționale: - Să traseze peste spații punctate/liber semne grafice elementare - Să redea grafic diverse elemente repetitive, descoperind regula fiecărui șir,

Artă: În lumea poveștilor – desen Obiectiv fundamental:Stimularea creativității,expresivității prin desen

Obiective operaționale: Să redea tema dată prin tehnici specifice desenului, îmbinate original și expresiv, Să utilizeze întreg spațiul plastic, Să găsească un titlu potrivit lucrării,Să-și exprime părerea despre lucrările colegilor, precizând elementele lipsă ( dacă este cazul),

Construcții: Scenă pentru piesa de teatru Obiectiv fundamental:Dezvoltarea motricității fine și a simțului practic

Obiective operaționale:

Să să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie Să respecte toate etapele „de proiectare” în realizarea construcţieiSă manifeste spirit de colaborare în realizarea sarcinilor date

Joc distractiv - Ștafeta personajelor vesele Obiectiv fundamental:

Dezvoltarea capacității de a-și controla propriile mișcări, atenția și puterea de concentrare

Obiective operaționale:

Să execute corect exerciții alergare, respectând semnalul dat,

Să respecte regulile ștafetei, contribuind la reușita echipei,

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 4: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

Obiective urmărite în cadrul activităților pe domenii experiențiale:

DOS: : „Să fii bun nu este greu!” – joc didactic

Obiective de referință:Să aprecieze, în situaţii concrete, unele comportamente şi atitudini în raport cu norme prestabilite şi cunoscute;

Obiective operaționale: Să recunoască personajele din imaginile date și poveștile din care fac parte,Să denumescă personajele pozitive, argumentând alegerea făcută,Să precizeze trăsături de caracter ale personajelor din poveștile și poeziile învățate : hărnicie, modestie, bunătate, ascultare, Să explice cu propriile cuvinte importanța trăsăturilor pozitive de caracter, SARCINA DIDACTICĂ: Denumirea personajelor și poveștilor din care acestea fac parte și precizarea trăsăturilor de caracter specifice fiecărui personaj,REGULILE JOCULUI:Copiii sunt împărţiţi în două echipe și fiecare primește imagini cu personaje din povești. Aceștia denumesc personajele, poveștile din care fac parte și precizează 2-3 „atribute” specifice ale acestora, recunoscându-le pe cele pozitive/negative. Dau exemple din text pentru a argumenta trăsăturile de caracter precizate. Copilul care rezolvă corect sarcina primeşte un punct pentru echipa sa şi aplauze. Câştigă echipa care adună mai multe puncte.

ELEMENTE DE JOC :Surpriza, ghicirea, aplauze, mânuirea materialului,

DȘ: „Răspunde repede și bine!” - joc –exercițiu Obiective de referință:Să numere de la 1 la 10 recunoscând grupele cu 1-10 obiecte şi cifrele corespunzătoareSă recunoască, să denumească, să construiască şi să utilizeze forma geometrică pătrat, cerc, triunghi, dreptunghi, în jocuri;Să efectueze operații de adunare și scădere cu 1-2 unități, în limitele 1-10

Obiective operaționale:- Să formeze mulțimi cu elementele indicate, - Să numere corect crescător și decrescător în concentrul 1-5 (N1) / 1-10 (N2),- Să raporteze cantitatea la număr, cifră și invers,- Să recunoască formele geometrice indicate, - Să rezolve problemele date, efectuând adunări/scăderi cu 1-2 unități,- Să manifeste spirit de echipă și fair-play, în timpul desfășurării jocului,

SARCINA DIDACTICĂ: Numărarea obiectelor și raportarea mulțimii de obiecte la cifră și invers, recunoașterea formelor geometrice: cerc, pătrat, triunghi, rezolvarea de adunări/scăderi cu 1-2 unitățiREGULILE JOCULUI:

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 5: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

Copiii sunt împărţiţi în două echipe. La semnalul educatoarei din fiecare echipă va fi desemnat un purtător de cuvânt care va rezolva sarcina propusă. Echipa care rezolvă corect sarcina primeşte un punct şi aplauze. Câştigă echipa care a adunat mai multe puncte.

ELEMENTE DE JOC :Surpriza, ghicirea, aplauze, mânuirea materialului,

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE : Conversația, brainstorming-ul, convorbire pe suport ilustrat, explicația, exerciţiul, munca independentă, Turul Galeriei, Mâna oarbă, jocul didactic, demonstrația, munca pe echipe, jocul exercițiu,

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Coală care va conține mesajul zilei, două planșe cu personaje din povești diferite, vulpe, lup, (confecționate din duplex), planșă din duplex reprezentând o pădure în care se află casa scriitorului, casă cu ușă detașabilă, fișe cu elemente grafice, coli albe și colorate, creioane colorate, carioca, cuburi, Lego, jucării Planșa din duplex, vulpea, lupul, dragon, bilețel, Plic A4, ilustrații din poveștile: „Capra cu trei iezi”, „Scufița Roșie”, „Albă ca Zăpada și cei șapte pitici”, „Punguța cu doi bani”, „Puișorul îngâmfat”, ilustrații din poeziile: „Bondarul leneș”, „Gândăcelul”, „Buburuza”, „Balada unui greier mic”, jetoane cu diferite obiecte, jucării, fructe, cifre, coșulețe, forme geometrice de diferite culori, imagini reprezentând probleme ilustrate, cutii de carton,

FORME DE ORGANIZARE : frontal, pe grupuri, individual

EVALUARE: formativă, orală, frontală,de grup, individuală, fișă de lucru, listă de verificare a colaborării, observarea comportamentului copiilor,

SCENARIUL ZILEI

Ziua va debuta cu Întâlnirea de dimineață. Copiii vor lua loc pe scăunelele așezate în formă de semicerc. Va avea loc salutul:

„A început o nouă zi.Bună dimineața, iubiți copii!

Bună dimineața, prichindei isteți!Bună dimineața, fetițe și băieți!

Copiii vor răspunde salutului, se vor saluta reciproc și se va face prezența. Pentru SPARGEREA GHEȚII le voi spune copiilor o ghicitoare despre vulpe. Cel care va ghici primul, va fi ales copilul zilei care va face prezenţa, numind copiii care sunt în sala de grupă.

Se va completa Calendarul Naturii, se va aminti anotimpul în care suntem, lunile acestuia, ziua săptămânii şi simbolul potrivit vremii.

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 6: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

Împărtăşirea cu ceilalţi:Fiecare copil va spune noutățile sale ( evenimente, informații), după care le voi povesti și eu despre „întâlnirea” mea cu un povestitor.

Noutatea zilei:Le voi spune copiilor despre necazul a două personaje: lupul și vulpea. Acestea s-au săturat ca în fiecare poveste să sufere la final și să fie pedepsite. Pentru că nu au prieteni, cei doi nu mai vor să fie personaje negative, așa că îl caută pe povestitor ca să-l roage să modifice poveștile. Pentru a-l găsi, însă, cei doi au nevoie de ajutorul copiilor.

Activitatea de grup se va realiza prin convorbirea „Dacă aș fi un personaj de poveste ...”. Pentru că cele două personaje năzdrăvane s-au ascuns, copiii vor realiza activitățile pe centre de interes pentru a le descoperi și a le convinge să nu facă rău poveștilor.Vulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel că vor cere ajutorul copiilor. Se va desfășura activitatea de educație pentru societate, cu ajutorul căreia copiii vor avea ocazia să denumească și să descrie trăsături pozitive de caracter. Un alt obstacol ce le va apărea pe drum va fi un urs care le va cere să le ofere daruri ieduților din poveste și puișorilor de urs pentru ca aceștia să îi ierte faptele urâte, desfășurându-se astfel activitatea matematică.

La finalul zilei se va desfășura jocul distractiv „Ștafeta personajelor vesele”. Copiii vor executa diferite exerciții pentru a putea deschide ușa de la casa scriitorului.După ce jocul se va termina, copiii vor găsi un bilețel prin care li se vor transmite felicitările pentru implicarea în rezolvarea problemei celor două personaje. Pentru faptul că preșcolarii au dat dovadă de prietenie și solidaritate, scriitorul le va propune să fie ei înșiși autorii unei povești în care cele două personaje să fie pozitive.

BIBLIOGRAFIE:

1. Breban, Silvia Metode interactive de grup, Ghid metodic, Editura Arves, Craiova, 2002

2. Ciubotaru M, „Educaţie ecologică în grădiniţă”, Ghid pentru educatoare, Editura Erc Press,Bucureşti,2005.

3. Preda, Viorica Învăţarea bazată pe proiecte, Editura Arves, Craiova , 20094. Preda, Viorica 450 de jocuri educaţionale, Repere fundamentale în învăţarea şi

dezvoltarea timpurie a copilului, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 20115. Preda Viorica – „Metoda proiectelor la vârstele timpurii”, Editura Miniped, Bucureşti,

2002,6. Toma, Georgeta Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul

preşcolar, Nivel I, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2008*** Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Prezentări şi explicitări, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009

SECVENŢA DIDACTICĂ

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 7: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

Introducerea în activitate

Voi asigura condițiile optime pentru desfășurarea activităților.Scăunelele vor fi așezate în formă de cerc.Se va desfășura Întâlnirea de dimineață cu toate etapele specifice.Salutul:

„A început o nouă zi.Bună dimineața, iubiți copii!

Bună dimineața, copilași isteți!Bună dimineața, fetițe și băieți!”

Copiii vor răspunde salutului și se vor saluta reciproc. Se va face prezența după ce voi recita versurile:„Cât de frumos ne-am salutat!O zi frumoasă ne-am urat.Cercul mare îl vom forma și pe scăunele ne vom așeza.Vom vedea cine-i prezent Vom afla cine-i absent.”

Pentru SPARGEREA GHEȚII se va spune o ghicitoare despre vulpe. Cel care va răpunde va fi ales Copilul zilei.Acesta va completa Calendarul Naturii, va preciza anotimpul în care suntem, lunile acestuia şi câteva caracteristici, ziua săptămânii şi va alege simbolul potrivit vremii.Împărtășirea cu ceilalți:„Multe lucruri vom afla De vorbă dacă vom staSa spunem ce-am mai făcutși ce s-a mai petrecut.” Copiii vor povesti noutățile iar eu le voi spune că m-am întâlnit cu un prieten care este povestitor și că se pregătește să scrie o poveste despre cum este o zi la grădiniță și dacă doresc, pot fi chiar ei personaje principale, muzele autorului. Vor avea loc discuții.Activitatea de grup se va realiza sub forma unei convorbiri „Dacă aș fi un personaj de poveste...” Fiecare copil va spune ce personaj ar vrea să fie și va argumenta alegerea făcută. Voi nota răspunsurile copiilor și vom discuta despre ele. Se vor inventa alte finaluri pentru poveștile: „Fata babei și fata moșneagului” și „Punguța cu doi bani”.

Conversația

ExplicațiaConversația Jocul Exercițiul

Calendarul naturii

ConversațiaBrainstorming

Observarea comportamentului copiilor

Captarea atenţiei

Noutatea zilei:

Le voi spune copiilor că prietenul meu, Expunerea Conversația

Evaluarea capacității de atenție

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 8: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

povestitorul, era foarte supărat fiindcă lupul cel fioros și lacom împreună cu vulpea șireată și hoață au amenințat că vor scoate personaje din poveștile lor și le vor amesteca în alte povești. Ei vor să provoace agitație în lumea poveștilor pentru că niciodată nu au fost și ei personaje pozitive. Se va preciza și explica mesajul zilei care va fi: „Oricine poate fi mai bun”

Explicația

2 imagini cu personaje din diferite povești

Mesajul zilei

voluntară

Enunţarea scopului şi obiectivelor

Voi anunța tema zilei, scopul activității integrate și obiectivele propuse.Pentru început, ne vom propune să- găsim pe cei doi, vulpea și lupul și să încercăm să-i ajutăm. Pentru a-i găsi, însă, va trebui să desfășurăm activitățile pe centre de interes. TRANZIȚIE: „Către centre ne-ndreptămSarcinile să le-aflăm1-2, 1-2, Mergem toți în pas vioi.”

Expunerea Explicația

OralăFrontală

Prezentarea optimă a conţinutului

ALA – ETAPA I

Se vor desfășura activitățile pe centre de interes: Biblioteca: „Scrisoare către spiridușul poveștilor” – exerciții grafice Artă: În lumea poveștilor – desen Construcții: Scenă pentru piesa de teatru Voi distribui materialele pentru fiecare centru și voi explica sarcinile de lucru.La sectorul Biblioteca preșcolarii vor scrie o scrisoare către spiridușul poveștilor, imaginându-și că îi cer acestuia ajutorul pentru ca lupul și vulpea să se împace cu povestitorul.Ei vor trasa semne grafice cunoscute deja ( consolidare: linia orizontală, verticală, oblică, linia frântă, linia ondulată fragmentată). La centrul Artă copiii vor desena lumea poveștilor așa cum și-o imaginează ei.La centrul Construcții se va proiecta și construi o scenă pentru personajele din povești. Se va urmări colaborarea, comunicarea și creativitatea copiilor în rezolvarea sarcinilor. După ce sarcinile vor fi rezolvate, se va face analiza produselor activității și se va aprecia implicarea copilor și maniera de lucru a acestora.Copiii care au lucrat la sectorul Construcții vor

ConversațiaExplicația

ExercițiulTutul galeriei

Fișe cu elemente grafice

Coli albe și colorateCreioane colorateCarioca CuburiLegoJucării

Lup, vulpe din duplex planșă din duplex reprezentând

Evaluare de grup

Observarea modalității de participare și îndeplinire a sarcinilor

Listă de verificare a colaborării

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 9: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

prezenta scena construită, cei de la sectorul Bibliotecă își vor „semna” lucrările și le vor expune la panou.La sectorul Artă vor expune lucrările realizate pe pereții sălii de grupă, care se va transforma într-o galerie expozițională. Copiii vor analiza lucrările celorlalți, desenând pe marginea acestora sau spunându-le direct colegilor părerea lor despre creația respectivă și dacă mai au de completat ceva în tablou. După ce se va încheia Turul Galeriei, copiii vor reveni la locul initial și vor citi comentariile, observațiile de pe lucrarea lor și vor completa desenele, dacă va fi cazul.

În timpul desfășurării activității, preșcolarii se vor putea muta la alt centru, când vor auzi comanda „1,2,3, schimbă-te unde vrei!”.La finalul activităților pe centre de interes, copiii le vor descoperi în sala de gupă pe cele două personaje: lupul și vulpea. Aceștia vor parcurge drumul prin pădure spre casa povestitorului pentru a discuta cu el despre rolurile pe care doresc să le aibă pe viitor în povești. Vor înainta pe acest drum pe măsură ce se vor realiza activitățile propuse.TRANZIȚIE:

„Vom porni în drumețieîntr-o frumoasă peripețieprin povești și prin poeziipersonaje vom descoperi.Iată, drumul s-a deschis

Spre poveștile de visUnde oricine de vrea

răul în bineîl poate transforma.”

Așezați în cerc, preșcolarii vor executa exerciții de mers, pe versurile recitate de educatoare.

o pădure în care se află casa scriitorului

Se va realiza activitatea de educație pentru societate, respectându-se metodologia etapelor unui joc didactic. - „Cele două personaje au pornit prin pădure

spre casa povestitorului. Pe drum, însă, au dat de un dragon care le va da voie să meargă mai departe dacă vor îndeplini anumite sarcini.”

Se vor forma două echipe care vor reprezenta cele două personaje: vulpea și lupul. Copiii vor închide ochii și vor lua din coșuleț câte un medalion cu vulpea/lupul. Se vor prezenta obiectivele activității, denumirea

ConversațiaMâna oarbăExplicația Demonstrația ExercițiulJocul didactic

Planșa din duplex,

OralăIndividualăObservarea comportamentului copiilor

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 10: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

jocului, sarcina și regulile acestuia.Se va intui materialul. Se va explica și demonstra jocul:Voi alege o imagine. „În imaginea pe care am ales-o sunt: vulpea și lupul. Ele fac parte din povestea „Ursul păcălit de vulpe”. Vulpea este șireată, vicleană, mincinoasă, prefăcută. Ursul este naiv, răzbunător.Se va desfășura jocul de probă, cu ajutorul unui copil de grupă mare, după care va avea loc desfășurarea propriu-zisă a jocului.Prima echipă va primi imagini cu:1. Fata babei și fata moșneagului2. capra și iezii din povestea „Capra cu trei iezi”3. Albă-ca Zăpada 4. Furnica și bondarul leneș 5. Gândăcelul și băiețelul 6. Cocoșul și moșul

A doua echipă va primi imagini cu:1. Furnicuța și greierașul2. Ursul și vulpea 3. Scufița Roșie și lupul4. Puișorul îngâmfat5. Buburuza 6. Cocoșul, boierul și baba

Complicarea jocului:Se vor explica noile sarcini și reguli și se va demonstra varianta de joc, cu ajutorul unui preșcolar care va alege personajele HARNICE. Se va executa jocul, cerându-le copiilor să aleagă personajele care se potrivesc cerințelor:Echipa 1:

1. Mincinoase2. Neascultătoare3. Recunoscătoare4. Zgârcite

Echipa 2:1. Ascultătoare 2. Leneșe 3. Hoațe4. Miloase

Fiecare echipă va primi câte un punct pentru răspunsurile corecte.Va câștiga echipa care va avea cele mai multe puncte.

vulpea, lupul, dragon, bilețel,

Plic A4Ilustrații din poveștile: „Capra cu trei iezi”, „Scufița Roșie”, „Albă ca Zăpada și cei șapte pitici”, „Punguța cu doi bani”, „Puișorul îngâmfat”, Ilustrații din poeziile: „Bondarul leneș”, „Gândăcelul”, „Buburuza”, „Balada unui greier mic”

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 11: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

La finalul jocului se vor face aprecieri privind răspunsurile copiilor, interesul acestora față de activitate și implicarea în reușita echipei.Dragonul se va „transforma” în fluture și va elibera drumul spre casa povestitorului, dar aventura nu se încheie aici deoarece un urs le va cere să rezolve alte sarcini dacă vor să meargă mai departe.TRANZIȚIE:„În lumea poveștilor” – cântec

Obţinerea performanţei și evaluarea

Se va desfășura jocul-exercițiu „Cine știe, câștigă”.

Se va citi bilețelul din dreptul ursului: - „Acum că ați învățat ce înseamnă să fiți buni,

veți fi și darnici. Fiindcă se apropie 1 Iunie, vulpea dorește să ofere câteva cadouri puișorilor de urs iar lupul, la rândul său, le va face o surpriză deosebit de plăcută ieduților.”

Captarea atenției se va realiza prin prezentarea materialelor pe care le vom folosi: jetoane cu diverse obiecte ( baloane, mingi, flori, etc.), cifre, imagini reprezentand probleme ilustrate.Copiii vor intui materialul.Reactualizarea cunoștințelor se realizează prin construirea șirului numeric de la 1 la 10.Se vor realiza exerciții de numărare în limite date și de recunoaștere a cifrelor.Le voi preciza copiilor tema activității matematice, scopul, obiectivele și le voi explica regulile și sarcina jocului.Explicarea regulilor de joc și desfășurarea jocului de probă:Jocul se va desfășura tot pe două echipe.Fiecare echipă va avea câte o sarcină de realizat. Dacă sarcina va fi efectuată corect, echipa va primi câte un punct.

Desfășurarea jocului de probăCâte doi copii din fiecare echipă vor veni la măsuța cu materiale și vor realiza sarcina propusă:Spune câte obiecte vezi în imagine. Alege cifra potrivită.

Proba 1:Numără obiectele și alege cifra potrivită!Echipa 1 ( lupul):- 5 mingi- 3 torturi - 7 creioane colorate

Expunerea Conversația ExplicațiaDemonstrațiaExercițiulJocul

Jetoane cu diferite obiecte, jucării, fructe, CifreCoșulețe,Forme geometrice de diferite culoriImagini reprezentând probleme ilustrate

OralăIndividuală și de grup

Formativă

Observarea comportamentului copiilor Fișă de evaluare formativă

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 12: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

- 6 avioane - 9 acadeleEchipa a doua ( vulpea):- 2 mașinuțe - 8 mere - 4 cărți de povești- 10 baloane- 3 ursuleți

Proba 2 Echipa 1:

1. Alege tot atâtea cercuri roșii câți iezi are capra.

2. Alege tot atâtea triunghiuri verzi câte degete ai la o mână.

3. Alege tot atâtea pătrate galbene câte zile are o săptămână.

Echipa 2:1. Alege tot atâtea pătrate albastre câte mâini

are un copil.2. Alege tot atâtea cercuri galbene câte

picioare are un ieduț.3. Alege tot atâtea triunghiuri portocalii câte

degete ai la amândouă mâinile.

Proba 3Probleme ilustrateCopiii vor rezolva problemele oral și vor scrie apoi exercițiile problemelor în casetele de la fișele primite.Echipa 1:- Ieduții au 3 bomboane. Au mai primit două.

Câte bomboane au acum? (3+2)- Ieduții au avut 9 baloane. Unul s-a spart. Câte

au rămas? (9-1)- Lupul le-a dăruit ieduților 6 mere. Capra le-a

mai dat unul. Câte mere au acum? (6+1)Echipa a doua:- Ursuleții au găsit 4 borcane cu miere. Vulpea

le-a mai dat un borcan. Câte borcane cu miere au în total? (4 +1)

- Ursoaica avea în grădină 10 flori. Două s-au rupt. Câte au rămas? (10-2)

- În șifonierul ursuleților sunt 5 salopete galbene și una albastră. Câte salopete sunt în total? (5+2)

Se va stabili echipa câștigătoare iar persoajele le vor mulțumi copiilor pentru ajutor. Aceștia vor

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria

Page 13: gradinita1chiricari.files.wordpress.com · Web viewVulpea și lupul vor fi găsite „pe drumul” spre casa povestitorului. Acestea vor avea de întâmpinat anumite obstacole, astfel

Proiect de activitate integratăZARVĂ MARE ÎN LUMEA POVEȘTILOR

regreta pentru răul pe care era să-l facă, fapt pentru care îi vor cere iertare scriitorului.

Încheierea activităţii

Un copil va muta lupul și vulpea pe planșă, lângă casa scriitorului.Dacă doresc să se deschidă ușa, va trebui să execute jocul distractiv „Ștafeta personajelor vesele”.TRANZIȚIE: Pe versurile cântecului „Numărătoarea”, copiii vor forma o coloană de câte doi și vor ieși afară pentru executarea jocului.Se va amenaja spațiul de joacă: voi așeza două cutii de carton.Vor fi aceleași echipe: echipa vulpii și cea a lupului.Primii jucători vor alerga dintr-o parte în alta a spațiului de joacă, vor ocoli obstacolele, se vor învârti în jurul cutiilor de carton de la finalul traseului și vor alerga normal ( fără ocolire de obstacole), înapoi la echipă, predând ștafeta următorului jucător printr-o atingere ușoară pe umăr.Jocul se va desfășura respectându-se etapele metodologice.La finalul activității, copiii vor descoperi și bilețelul din casa scriitorului. Acesta îi va felicita pentru implicarea în activitate, pentru colaborare, rezolvarea sarcinilor date și spiritul de prietenie de care au dat dovadă, fapt pentru care scriitorul le va propune copiillor să modifice ei înșiși poveștile așa cum consideră sau să inventeze noi povești în care lupul și vulpea să fie personaje pozitive.

Expunerea ConversațiaExercițiul

Cutii de cartonCasa scriitorului din duplex, bilețel

Aprecieri verbaleListă de verificare a colaborării

Grădinița Chiricari, Nereju, Vrancea

Prof. Înv. Preșcolar Chiriac Maria