· web viewresursĂ educaŢionalĂ deschisĂ autori: colac ana maria/bleoancă georgeta cristina...

19
RESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală Grupa: MARE Scopul materialului propus:de documentare pentru cadrele didactice/ exemplificarea unei activităţi integrate de educaţie muzicală 1

Upload: others

Post on 25-Dec-2019

6 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

RESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ

Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina

Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia

Disciplina: educaţie muzicală

Grupa: MARE

Scopul materialului propus:de documentare pentru cadrele

didactice/ exemplificarea unei

activităţi integrate de educaţie

muzicală

1

Page 2:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

,,Calatorie pe note muzicale”

GRADINITA: G.P.P.NR 1 CORABIADATA: 20 noiembrie 2017GRUPA: mareEDUCATOARE: COLAC ANA–MARIA/ BLEOANCA GEORGETA-CRISTINATEMA DE STUDIU: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?PROIECTUL: Frumosul, armonia, sunetul si ritmulSUBTEMA: Stim totul despre muzica !(evaluare)TEMA ZILEI: ,,Calatorie pe note muzicale”FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADE (DEC)+ALA 2TIPUL ACTIVITATII: verificare si consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi;SCOPUL ACTIVITATII:

consolidarea deprinderilor de a recunoaste si diferentia timbre; de a reproduce sunete vocal si instrumental;

verificarea si consolidarea capacitatii de exprimare prin muzica si dans;

LOCUL DESFASURARII: sala de conferinta a bazei sportive SAN SIRODURATA: 1 oraCATEGORII DE ACTIVITATI : ADE: DEC:,,Calatorie pe note muzicale” - educatie muzicala ALA 2 : ,,Fantezie si miscare” - dans tematic,,Ciocarlia”- dans folcloric stilizatTranzitii: Turkish March - Mozart

OBIECTIVE OPERATIONALE:

ADE-DEC:

2

Page 3:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

Cognitive: O1- sa intoneze corect, expresiv si omogen cantecele;O2- sa acompanieze ritmic cantecele cu ajutorul instrumentelor de percutie ;O3 - sa marcheze ritmul cantecelor prin batai din palme, prin miscari ale corpului, mers asociat cu batai din palme sau cu ajutorul instrumentelor de percutie (tamburina, bete tobe, maracas, bongos, trianglu);O4 - să execute rapid şi corect mişcările comandate la semnale vizuale, auditive;

Afective: O5- să manifeste interes pentru muzica si dans;

Psiho-motorii:O6 - sa pastreze pozitia corecta in timpul cantarii, tonul, semnalul de inceput si sfarsit, respiratia in cant;O7 - sa-si coordoneze miscarile, respectand ritmul melodic;O8 - să execute paşi de dans, dovedind coordonare, ritm şi bună orientare spaţială;O9 - sa exprime prin miscare starea sufleteasca creata de muzica audiata;

ALA 2O1- sa execute dansurile, respectand ordinea miscarilor si ritmul sugerat de fondul muzical;O2- sa manifeste sentimente in acord cu textul melodiei.

STRATEGII DIDACTICE:Metode si procedee: demonstratia, exercitiul, explicatia, povestirea, conversatia, metoda orff;Material didactic: costume, instrumente de percutie (tamburina, maracas, bongos, bete tobe, trianglu),laptop,videoproiector, esarfe;Forme de organizare: Frontal, pe grupuri, individual. BIBLIOGRAFIE -Curriculum pentru învăţământul preşcolar3-6/7 ani, 2008;-G. Berbeceanu, E. Ilie, C. Lazăr, L. Lazăr, C. Moţ -Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în învăţământul preşcolar 3-6/7 ani, 2008;-G. Dumitru, M. Modoran, M. Moroianu, E. Simiciuc, C. Novac, J. Bangă, I. Ionescu - Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preprimar, vol. II, Ed. Didactica Nova, Craiova, 2008;

3

Page 4:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

-E. Marinescu, M. Dolgosev - Metodica educatiei muzicale in gradinita de copii , Ed. Didactica si pedagogica, Bucuresti ,1975.

Scenariul zilei

DECIncepem activitatea cu tranzitia „Polka”. Frontal, sunt verbalizate actiunile

impreuna cu prescolarii si se acompaniaza cu gesturi sugestive fiecare actiune. Copiii sunt rugati sa isi ocupe locurile pe scaunele asezate sub forma unei orchestre pentru activitatea de educatie muzicala.

Activitatea va debuta cu interpretarea cantecului ,,O vioara mica de-as avea”Se anunţă tema şi obiectivele activităţii cu ajutorul ,,Legendei notelor

muzicale” spusa de copii. Fondul muzical este specific.Unele dintre cele mai importante elemente ale muzicii: frumosul, armonia,

sunetul si ritmul, sunt experimentate si exersate de copii cu ajutorul miscarilor, al cantecului vocal, al instrumentelor de percutie si a dansului. Doamnele educatoare ce participă la Cercul pedagogic sunt invitate să urmareasca un mic spectacol muzical prezentat de preşcolarii grupei mari: ,,Calatorie pe note muzicale” Programul se deschide cu melodia ,,Cu o gama si-un arpegiu”, interpretat de 2 copii. Urmatorul moment va fi prezentat de copii care vor recita versuri despre notele muzicale In continuarea se va prezentarea un colaj de cantece: Suntem artisti, Lumea copiilor si Castanele. Refrenul cantecului Castanele va fi insotit de sunetele intrumentelor de percutie. Partea de incheiere a primei parti din spectacol va fi dedicata unor scurte fragmente muzicale, in care copiii vor folosi instrumente de percutie: tamburine, trianglu-uri, maracase, bete tobe, bongos-uri.-The Clapping song – Barney-Scotty The Black Pearl-Condor Pasa – Gheorghe Zamfir-Cantecul ratei-Melodia dla Zuzi – Marek I Wacek-Polka Trisch – J Strauss Iesirea copiilor din sala de spectacol se face prin tranzitia ,,Turkish Mars de Mozart”.

4

Page 5:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

ALA2 Cea de-a doua parte a activitatii debuteaza cu un dans tematic avand fond muzical instrumental. Fetele vor executa miscari ritmice ajutandu-se de esarfe de dimensiuni mari in culorile tricolorului. Cel de-al doilea moment din partea a doua a activitatii va consta in prezentarea unui scurt moment coregrafic de dans folcloric stilizat, Ciocarlia. Copiii vor intra in spatiul amenajat pentru dans ,vor executa pasii de dans invatati si miscari sugerate de ritmul melodic.

In incheierea activitatii se vor inmana diplome, vor fi facute aprecieri colective si individuale.

5

Page 6:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELEACTIVITATII

CONTINUT STIINTIFIC

STATEGIIDIDACTICE

EVALUARE

1.Moment organizatoric

2.Captarea atentiei

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

4.Dirijarea invatarii

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurari a activităţii.-aranjarea decorului şi amaterialelor necesare.

Se va realiza prin interpretarea cantecului ,,O vioara mica de-as avea”(Anexa 1)

Se anunţă tema şi obiectivele activităţii cu ajutorul ,,Legendei notelor muzicale”(Anexa 2). Fondul muzical este specific.

Doamnele educatoare ce participă la Cercul pedagogic sunt invitate să urmareasca un mic spectacol muzical prezentat de preşcolarii grupei mari: ,,Calatorie pe note muzicale”

Programul se deschide cu melodia Cu o gama si-un

-povestirea-surpriza

explicatia

Observarea comportamentului nonverbal al copiilor

Observarea sistematica a

6

Page 7:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

arpegiu”, interpretat de 2 copii(Anexa 3). Se prezinta urmatorul moment al programului:Cu baiatul si fetitaUrcam repede scaritaDo, Re, Mi, Fa, Sol, La, SiNotele ne-or veseliSapte note muzicaleUrca-n sus, cobor la valeSi, La, Sol, Fa, Mi, Re, DoSa cantam voiosi in cor. Copiii vor recita versuri despre fiecare nota muzicala (Anexa 4). Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, SiNotele daca le stiiPoti canta si tu cu eleMulte cantecele.In continuare se va prezenta un colaj de cantece: Suntem artisti, Lumea copiilor si Castanele. La ultimul cantec, copiii isi vor folosi instrumentelor de percutie.(Anexa 5). Ultimul moment al spectacolului se va incheia cu un colaj de melodii, in care copiii vor bate ritmul cu ajutorul instrumentelor de percutie: tamburine, trianglu-uri, maracase, bete tobe, bongos-uri.,,Hai copii cu totii sa cantam,Hai cu totii sa ne amuzamCaci e vesnic soare fara

explicatiademonstratia

Exercitiul

Metoda Orff

comportamentuluicopiilor

Observarea sistematica a comportamentuluicopiilor

Observarea sistematica a comportamentuluicopiilor

7

Page 8:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

5.Obtinerea performantei

6.Incheierea activitatii.

nori,E frumos in lumea copiilor”

ALA2Cea de-a doua parte a activitatii debuteaza cu un dans tematic avand fond muzical instrumental. Fetele vor executa miscari ritmice ajutandu-se de esarfe de dimensiuni mari in culorile tricolorului.Cel de-al doilea dans va fi executat pe fondul cantecului,,Ciocarlia", dans folcloric stilizat. Copiii vor intra in spatiul amenajat pentru dans ,vor executa pasii de dans invatati si miscari sugerate de ritmul melodic.

Se fac aprecieri cu privire la comportamentul copiilor în timpul desfăşurării activităţii.Se oferă diplome si recompense.

exercitiul

Observarea sistematica a comportamentuluicopiilor

Aprecieri verbaleDiplomeRecompense

8

Page 9:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

ANEXA 1O VIOARA MICA DE-AS AVEA

O vioara mica de-as aveaO vioara mica mi-ar placea,Toata ziua as cantaMulte cantece cu ea.

Dili-dili dum, dum, dum, dum, dumDili-dili dum, dum, dum, dum, dumToata ziua as cantaMulte cantece cu ea.

O trompeta mica de-as aveaO trompeta mica mi-ar placea,Toata ziua as cantaMulte cantece cu ea.

O tobita mica de-as aveaO tobita mica mi-ar placea,Toata ziua as cantaMulte cantece cu ea.

9

Page 10:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

ANEXA 2

LEGENDA NOTELOR MUZICALE

Legenda spune ca intr-un sat de munte, traia o fetita pe nume GAMA. EI ii placea tare mult sa cante, dar vocea ei nu putea sa atinga inaltimea sunetelor muzicale. Cu sufletul plin de tristete, fetita s-a dus la Zana Muzicii sa ii ceara ajutor. Aceasta a sfatuit-o sa mearga pe cele sapte dealuri, de inaltimi diferite de la marginea satului.

GAMA a pornit la drum. Pe primul deal a gasit o doamna foarte frumoasa. Aceasta a spus; numele meu e DO. Urcand al doilea deal, a intalnit un rege mustacios. Eu sunt regele RE, a zis acesta plin de mandrie.

Pornind mai departe, fetita a ajuns in varful celui de-al treilea deal. Acolo, pe o creanga a gasit o mica turturica ce canta: MI-MI, MI-MI, MI-MI.

In varful celui de-al patrulea deal, fetita a zarit un falnic chiparos. Printre ramurile lui, sulfa vantul FAAAAAA……..

Pe urmatorul deal a gasit un soldat ce pazea tinutul. Numele meu e SOL.Urcand pe al saselea deal a zarit un lac atat de mare, incat nu I se vedeau marginile, iar el se

numea LA.Pe ultima colina, GAMA a intalnit copiii ce se jucau despartind cuvintele in silabe. Acest deal se

numea SI.Dupa ce a coborat si a privit cele sapte dealuri: DO, RE, MI, FA, SOL, LA, SI , a mers la Zana

Muzicii, iar aceasta i-a spus ca abia acum a descoperit cele sapte note muzicale si ca va putea sa cante orice melodie. Mai tarziu, oamenii au numit aceasta insiruire de note muzicale, GAMA, dupa numele fetitei care si-a dorit sa cante.

10

Page 11:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

ANEXA 2Cu o gama si – un arpegiu

Do mi sol do do sol mi doCâte-o notă dacă-aşezi pe portativConstruieşti arpegii, game c-un motiv,Le repeţi cu voce tare, să nu cânţi pe nas,Game, arpegii şi solfegii dintr-un ceas. Dacă exersezi în fiecare zi,Muzica va fi o joacă de copii,Do mi sol mi do mi sol mi,Fă aşa mereu,Cu o gamă şi-un arpegiu nu e greu. Do mi sol do Do mi sol do do sol mi do Do mi sol do do sol mi do Să nu crezi că practica e în zadar,Din răsad va creşte-o floare în final,Fii isteţ şi-ai să ajungi un mare artist şi tuDacă începi c-o gamă şi c-un arpegiu.

11

Page 12:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

ANEXA 4VERSURI

Cheita fermecata,S-a oprit pe portativLanga ea ajung indataRandunelele in stol.Hai, copii, sa le cantamMelodii in cheia SOL.

Eu dau tonul cand se culcaDeci, misiunea mea e grea!Locul meu e totdeaunaPeste SOL. Sa stiti: sunt LA

Eu m-am asezat mai josCa-I timida firea firea mea;SOL mi-e ruda protectoareSi-al meu nume este FA.

Cand nehotarat m-am dusLanga FA a ma lipi, Ba sunt vessel, ba sunt trist…Ce sa fac? ….Ma cheama MI.

Tin in spate portativul,Vai de mine, greu mai e!...Sa ma plang e de pomana,Soarta mea e sa fiu RE.

Mie-mi place la-naltime!Urc trei linii, orice-ar fi,Chiar de locul nu-I prea sigurN-am ce face, eu sunt SI.

M-au lasat sa stau sub scaraDesi sunt vestitul DO!Dar voi lua acum comanda:Fac un salt( n-am incotro)

12

Page 13:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

Peste RE, MI,FA, SOL, LAPeste SI…si sunt iar DO.ANEXA 5

SUNTEM ARTISTISuntem artisti, violonisti si pianisti,Suntem artisti, violonisti si pianisti,Suntem artisti, iar daca vreti sa v-aratam cat de frumos stim sa cantam, noi toti cantam.

Suntem artisti, violonisti si pianisti,Suntem artisti, violonisti si pianisti,Suntem artisti stim piese sa interpretam si la concert va invitam, va invitam.

Suntem artisti, violonisti si pianisti,Suntem artisti, violonisti si pianisti,Suntem artisti, acorduri, game construim si sa cantam pe note stim, solfegii stim.

Suntem artisti, violonisti si pianisti,Suntem artisti, violonisti si pianisti,Suntem artisti, noi muzica o indragim, suntem artsiti si ne mandrim, noi ne mandrim.

Suntem artisti, violonisti si pianisti, Suntem artisti, violonisti si pianisti,Suntem artisti, fiti veseli toti si toti cantati si de sfatul nostu nu uitati, toti sa cantati.

LUMEA COPIILOR

Cât de dragă şi frumoasă esteLumea copiilor,E tărâm de vis şi de povesteLumea copiilor.Hai copii, cu toţii, să cântăm,Să fim veseli,să ne bucurăm,Căci cu toţii suntem fericiţi,Noi suntem iubiţi şi ocrotiţi.

Cât de minunat e să trăieşti

13

Page 14:  · Web viewRESURSĂ EDUCAŢIONALĂ DESCHISĂ Autori: Colac Ana Maria/Bleoancă Georgeta Cristina Unitatea de învăţământ: GPP Nr.1 Corabia Disciplina: educaţie muzicală

În lumea copiilor,Să te joci, s-alergi şi să zâmbeştiÎn lumea copiilor.Hai copii,cu toţii, să dansăm,Hai cu toţii să ne amuzăm,Căci e veşnic soare fără nori,E frumos în lumea copiilor.

Castanele

Din castanul de pe stradaCad castanele gramada Si din coaja cea tepoasaIese-o bila matasoasa.

Si-n penare si-n ghiozdane,Doar castane si castane Si la mama in dulap Se intampla sa mai scap.

Si mamica si taticu Si bunica si buniculMerg cu toti pe sub castani Ca au numai sase ani.

Toamna este-un joc de bile Hai sa joci si tu copile,Cu castane castaniiJocul e pentru copii.

14