vis de vacanta

5
PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mare EDUCATOARE: Hircan Sinica ACTIVITATEA: Educarea limbajului TEMA: Vis de vacanta TIPUL DE ACTIVITATE: Creaţie FORMA DE REALIZARE: Poveste creată SCOPUL ACTIVITĂŢII: - Relatarea coerentă prin exprimări proprii a unor întâmplări şi fapte din experienţa personală, precum şi din creaţii literare. - Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive: - să creeze ei înşişi (cu ajutor) structuri verbale, povestiri utilizând intuitiv elemente expresive; - să se exprime corect, fluent, coerent în limba română; - să-şi dezvolte experienţe creative în situaţii variate; - să asculte cu atenţie, să se concentreze atunci când i se vorbeşte, când i se dau instrucţiuni specifice, oricând i se cere, să ducă la bun sfârşit o sarcină; b) psihomotorii: - să execute mişcările sugerate de educatoare; c) afective: - să-şi exprime emoţiile şi sentimentele faţă de fiinţe, obiecte; - să înveţe să aştepte într-o sarcină ce implică aşteptarea; - să-şi construiască stima faţă de sine prin experienţe afective, pozitive receptate din partea celor din jur; METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, explicaţia, conversaţia, povestirea, problematizarea, joc didactic. MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: Plansa,ecusoane. MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Revista învăţământului preşcolar - Programa activităţilor instructiv educativ în grădiniţa de copii, ediţia 2005 DURATA: 30-35 min.

Upload: roxana-maria-ene

Post on 13-Jul-2016

7 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Poveste creata de copii

TRANSCRIPT

Page 1: Vis de vacanta

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MareEDUCATOARE: Hircan SinicaACTIVITATEA: Educarea limbajuluiTEMA: Vis de vacantaTIPUL DE ACTIVITATE: CreaţieFORMA DE REALIZARE: Poveste creatăSCOPUL ACTIVITĂŢII: - Relatarea coerentă prin exprimări proprii a unor întâmplări şi fapte din experienţa personală, precum şi din creaţii literare.- Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a) cognitive:- să creeze ei înşişi (cu ajutor) structuri verbale, povestiri utilizând

intuitiv elemente expresive;- să se exprime corect, fluent, coerent în limba română;- să-şi dezvolte experienţe creative în situaţii variate;- să asculte cu atenţie, să se concentreze atunci când i se vorbeşte, când i se dau instrucţiuni

specifice, oricând i se cere, să ducă la bun sfârşit o sarcină;b) psihomotorii:- să execute mişcările sugerate de educatoare;c) afective:- să-şi exprime emoţiile şi sentimentele faţă de fiinţe, obiecte;- să înveţe să aştepte într-o sarcină ce implică aşteptarea;- să-şi construiască stima faţă de sine prin experienţe afective, pozitive receptate din partea celor

din jur;

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, explicaţia, conversaţia, povestirea, problematizarea, joc didactic.

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: Plansa,ecusoane.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: - Revista învăţământului preşcolar- Programa activităţilor instructiv educativ în grădiniţa de copii, ediţia 2005

DURATA: 30-35 min.

Page 2: Vis de vacanta

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentuldidactic Conţinut ştiinţific Strategia didactică

EvaluareaInstrumenteIndicatori

Momentorganizatoric

- Dispunerea mobilierului în

- Explicaţia-jocul

semicerc- As dori sa realizam un mic joc prin care sa facem cunostinta prin care Voi spune numele meu apoi fiecare copil isi va spune numele si pe cel al colegului in timp ce eu va voi pune aceste ecusoane.

Reactualizarea Acum ca am facut cunostinta as dori sa va intreb

- Conversaţia

- Chestionare

cunoştinţelor

dori sa va intreb : In ce anotimp suntem? ( in anotimpul vara)Cand incepe anotimpul vara?( 1 iunie)Ce semnificatie are ziua de 1 iunie?(este Ziua copilului)

orală

Captarea atenţiei

Incepand cu Ziua copilului incepe anotimpul vara , cel mai iubit anotimp de catre copii.De ce ?(pentru ca in anotimpul vara mergem la munte la mare cu parintii)Eu o sa va prezint o plansa

- Explicaţia- Conversaţia

- Problematizarea

Anunţarea temei şi a -Astazi la educarea limbajului noi

- Explicaţiaobiectivelor

vom realiza o poveste creata de catre voi cu inceput dat de mine, care se va numi „VIS DE VACANTA”

Dirijarea învăţării Mai intai voi ma veti ajuta sa-i dam un nume baietelului - Povestirea

Page 3: Vis de vacanta

un nume baietelului. Povestea incepe asa : Baietelul este in grupa mare .Abia astepta sa vina vara si in acelasi timp si vacanta mare sa poata merge impreuna cu tatal sau la munte.Vacanta mult asteptata veni.Intr-o seara copilul il intreba pe tatal sau daca pot merge la munte deoarece visul sau de vacanta este sa mearga cu trenul la munte. Tatal sau ii spuse copilului ca dimineata isi vor face bagajele si vor merge. Veni repede dimineata si ei au inceput sa- si faca bagajele................

În timp ce copiii povestesc, se urmăreşte şi se intervine în cazul în care relatarea lor este lipsită de logică, de sens sau se abat de la tema respectivă. În continuare vor fi numiţi şi alţi copii care doresc să povestească în maniera lor. Se apreciază sfârşitul fiecărei povestiri şi se subliniază ceea ce corespunde mai bine temei.

Atingereaperformanţei

In incheiere deoarece voi ati fost copii isteti si ati participat foarte frumos la aceasta activitate m- am gandit sa facem dramatizare pe povestile voastre.Se va face dramatizare pe povestile create.

- Explicatia

- Problematizarea

- Orală

Evaluare

În încheiere se apreciază cea mai bună povestire creată şi modul cum au colaborat copiii .

- Conversaţia

- Problematizarea

- Orală

Încheiere- Aprecieri asupra comportăriila activitati.- Recompense

Page 4: Vis de vacanta

Vis de vacanta Povestea incepe asa : Baietelul este in grupa mare .Abia astepta sa vina vara si in acelasi timp si vacanta mare sa poata merge impreuna cu tatal sau la munte.Vacanta mult asteptata veni.Intr-o seara copilul il intreba pe tatal sau daca pot merge la munte deoarece visul sau de vacanta este sa mearga cu trenul la munte. Tatal sau ii spuse copilului ca dimineata isi vor face bagajele si vor merge. Veni repede dimineata si ei au inceput sa- si faca bagajele................

1. Se urca in tren ajung la Brasov, vor merge cu autobuzul pana la Poiana Brasov.Vremea era frumoasa , soarele era sus , pasarelele cantau totul era minunat Acolo copilul si tatal au ridicat cortul, s- au jucat , au facut foc de tabara s- au plimbat prin imprejurimi.

2. Ajung la gara unde trenul are o intarziere , asteapta trenul se urca dar ajung cu mare intarziere la Brasov. Se facu noapte autobuzul nu mai circula , merg pana in Poiana Brasov pe jos.Cerul era innorat , copilul si tatal sau au instalat cortul si cand dori sa se plimbe prin imprejurimi o furtuna se porni.Copilul si tatal sau se adaposti in cort dar totul era ud si atunci fu nevoiti sa mearga la un hotel sa se cazeze.