toamna de o. goga

19
Data: Clasa: a II-a (2 ore) Disciplina: Limba română Unitatea de învăţare: Textul – mijloc de cunoaştere Subiectul: ,,Toamna” de Octavian Goga Tipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare Obiective operaţionale: Cognitive: OC1 - să prezinte, folosindu-se de imagini, aspectele specifice anotimpului toamna; OC2 - să citească fluent, corect, conştient şi expresiv poezia Toamna de Octavian Goga; OC3 - sa reţină înţelesul cuvintelor noi din poezie (uscă, suri, plumb, şură, şindrilă), introducându-le în enunţuri proprii; OC4 - să rezolve corect cerinţele fişelor de lucru; OC5 - să-şi însuşească elementele unei poezii (strofă, vers, rimă), dar şi aşezarea unui text liric în pagină; OC6 - să-şi exprime trăirile afective sugerate de textul poeziei Afectiv-atitudinale: OA1 - să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală, curaj de a solicita intervenirea în actul comunicării;

Upload: alina-dodita

Post on 05-Jan-2016

198 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: Toamna de O. Goga

Data: Clasa: a II-a (2 ore)Disciplina: Limba românăUnitatea de învăţare: Textul – mijloc de cunoaştereSubiectul: ,,Toamna” de Octavian GogaTipul lecţiei: predare – învăţare – evaluare Obiective operaţionale:

Cognitive: OC1 - să prezinte, folosindu-se de imagini, aspectele specifice anotimpului toamna; OC2 - să citească fluent, corect, conştient şi expresiv poezia Toamna de Octavian Goga; OC3 - sa reţină înţelesul cuvintelor noi din poezie (uscă, suri, plumb, şură, şindrilă), introducându-le în enunţuri proprii; OC4 - să rezolve corect cerinţele fişelor de lucru; OC5 - să-şi însuşească elementele unei poezii (strofă, vers, rimă), dar şi aşezarea unui text liric în pagină; OC6 - să-şi exprime trăirile afective sugerate de textul poeziei

Afectiv-atitudinale: OA1 - să manifeste iniţiativă, plăcere şi o atitudine degajată în comunicarea orală, curaj de a solicita intervenirea în actul comunicării; OA2 - să manifeste interes şi plăcere pentru citit şi pentru rezolvarea sarcinilor lectiei;

Psihomotorii: OP1- să adopte o poziţie corectă şi comodă a corpului pentru scris; OP2- să mânuiască corect instrumentul de scrisResurse:

Metodologice:- metode şi procedee: conversaţia euristică, lectura explicativă, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic,

problematizarea, citirea selectivă, expunerea, cubul, turul galeriei- materiale şi mijloace: planşe, manual, caiet de lucru, prezentare ppt, fişe de lucru, cubul.- moduri de organizare: individual, frontal, pe grupe.

Page 2: Toamna de O. Goga
Page 3: Toamna de O. Goga

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILORORA I

Etapele lecţiei

Ob. lecţiei Conţinutul instructiv- educativ

Strategii didactice Evaluare Metode şi

procedeeMateriale şi

mijloaceForme de

organizare1.Moment

organizatoric1 min

Se asigură un climat educaţional favorabildesfăşurării lecţiei, se pregăteşte materialul didactic necesar.

conversaţia manualulcaietele de

aplicaţii

frontal

2.Verificarea cunoştinţelor

5 min

OA2 Verificarea calitativă si cantitativă a temeipentru acasă.

conversaţiacaietele frontal

evaluez capacitatea

de a citi şi de a înţelege

mesajul unui text

3.Captareaatenţiei3 min

OC1

OA1

Se realizează prin prezentareaa unei planse cu aspecte specifice anotimpului de toamnă.

Pe baza acestor imagini se va conversa, iarcopiii vor completa cu alte schimbări ce au loc în natură, în acest anotimp.

explicaţia

conversaţia euristică

, planşă

frontal

evaluez capacitatea

de a participa la dialog într-

un context dat

4.Anunţareatemei şi a

obiectivelor1 min

OA1

Copiii sunt anunţaţi că vor învăţa poezia,,Toamna ’’ (fragment), scrisă de Octavian Goga, vor citi textul, îşi vor îmbogăţi vocabularul cu cuvinte şi expresii noi, vor alcătui propoziţii cu acestea,vor descoperi ce schimbări se produc în natură în anotimpul de toamnă, iar pe baza acestei poezii se vor lucra diverse exerciţii în a doua oră.

explicaţiaplanşă cu

anotimpul de toamnă

frontalevaluez

capacitatea de a recepta

un mesaj

Page 4: Toamna de O. Goga

5.DirijareaÎnvăţării17 min

OA1

OC1OC5

OC2

OC3

OP1

OC6

OC3

OC2

OC1

Se scriu pe tablă data, titlul, autorul Se face lectura model, în timp ce pe

calculator va rula şi varianta ilustrată a poeziei Vor avea loc apoi discuţii despre autorul

poeziei, despre alte poezii scrise de acesta şi ştiute de copii, dar şi analiza textului (text în versuri, alcătuit din strofe).

Elevii primesc sarcină să citească în gând textul şi să sublinieze cuvintele şi expresiile noi.

Citirea textului de către elevi (pe strofe) şiscoaterea în evidenţă a cuvintelor necunoscute: văl, lămâiţă, uscă, creştet, suri, plumb, miazănoapte, şură, şindrilă

Explicarea cuvintelor noi cu ajutorulelevilor, scrierea lor la tablă şi pe vocabular

Pentru a înfăţişa frumuseţea naturii, poetula folosit cuvinte care alcătuiesc tabloul acestui anotimp, numite expresii poetice: brumă argintie, creştet de dumbravă, nori suri, podoaba zdrenţuită, vânt fără milă. Se explică aceste expresii poetice şi se notează în caiete.

Elevii vor alcătui oral propoziţii cu noilecuvinte.

Se citeşte poezia integral, pe strofe, decâteva ori.

Fiecare grupă de elevi va primi o frunză cuo întrebare, un elev va citi întrebarea şi va desemna un coleg din altă grupă să-i răspundă.● Ce anotimp descrie poetul? ● Care este fenomenul care ne împodobeşte

lectura explicativă

citirea în şoaptă

explicaţiaexerciţiul

explicaţia

citirea în întregime,

citirea selectivă

conversaţia

planşă cu autorul

ppt –cu poezia ilustrată

manualul,vocabularul

manualul

frunze

frontal

frontal

pe grupe

evaluezcapacitatea de a citi în

ritm propriu

evaluezcapacitatea de a selecta

şi însuşi cuvinte noi

evaluez capacitatea

de a formula enunţuri cu

cuvintele noi

evaluezcapacitatea de a citi în

ritm propriu

Page 5: Toamna de O. Goga

8.Încheierea activităţii

3 min

OC6 Cu ajutorul calculatorului, le voi prezenta

copiilor versurile poeziei interpretate de artistul Tudor Gheorghe şi ilustrarea acestora.

Se fac aprecieri individuale si colectiveasupra modului în care elevii au participat la lecţie.

audiţie muzicală

conversaţia

material ppt frontal evaluezcapacitatea de a asculta şi a aprecia momentul muzical

Page 6: Toamna de O. Goga

ORA a II-a

Etapele lecţiei

Compspecif.

Conţinutul instructiv- educativStrategii didactice

EvaluareMetode şi procedee

Materiale şi mijloace

Forme de organizare

1.Moment organizatoric

1 min

Se creează condiţii optime necesare buneidesfăşurări a lecţiei; pregătirea materialelor necesare.

manualul, caietul de lucru, fişe

frontal

2.Reactuali- zarea

cunoştinţelor5 min

OC2

OC1

OA2

Se citeşte poezia învăţată ora precedentă. Se completează petalele unei flori de nufăr

cu elemente caracteristice anotimpului de toamnă, ce apar în poezie, de către fiecare grupă. Fişa va trece, pe rând, pe la fiecare grupă pentru a adăuga noi informaţii.

conversaţiaexerciţiul

turul galeriei

manualulfişă

frontalevaluez

capacitatea de a citi în

ritm propriu

3.Captarea atenţiei3 min

OA1 Elevii sunt informaţi că au primit o

scrisoare de la Zâna Toamnă, prin care aceasta le prezintă admiraţia dânsei pentru munca lor de când a început şcoala. Textul mesajului este următorul :

Dragii mei copii, Mă aflu spre sfârşitul călătoriei mele de anul acesta pe meleagurile românesti. Încă de la începutul lunii septembrie străbat ţara în lung şi-n lat, aducând oamenilor roade bogate în hambare. V-am văzut bucurându-vă de începutul anului şcolar, de frunzele arămii pe care le-am scuturat din pomi, de strugurii zemoşi şi parfumaţi, culeşi din vii. Am trecut pe la geamul clasei voastre si v-am văzut desenându-mă cum v-aţi priceput mai bine, citind texte literare în care

conversaţia

lectura activă

scrisoare Frontal

evaluezcapacitatea de a recepta

un mesaj

evaluezcapacitatea de a recepta

un mesaj

Page 7: Toamna de O. Goga

OA2

eram descrisă, scriind propoziţii în care m-aţi prezentat aşa de frumos, lucrând cu frunze şi seminţe la orele de AVAP. Pentru toate acestea vă mulţumesc, vă felicit şi vă rog să-mi trimiteţi ca răspuns un e-mail la care sa ataşaţi produsele activiăţii voastre. Le voi folosi pentru a câştiga întrecerea pe care am ponit-o cu surorile mele, celelalte anotimpuri ale anului. Vă mulţumesc frumos ! Zâna Toamnă

conversaţia scrisoare frontal

evaluezcapacitatea

de înţelegere a

semnificaţiei globale a unui text

4.Anunţareatemei şi a

obiectivelor1 min

OA1

Copiii sunt anunţaţi că vor recapitulainformaţiile despre textul în versuri, vor lucra în perechi/ pe grupe pentru a realiza sarcinile propuse; vor fi atenţi si activi la explicaţiile doamnei învăţătoare.

explicaţiafrontal evaluez

capacitatea de a recepta

un mesaj

5.DirijareaÎnvăţării18 min

OA1

OC4

Pentru a vedea cât de atenţi aţi fost înprima oră, vom organiza un joc. Elevii sunt împărţiţi în trei grupe. Câştigă echipa care adună cele mai multe elemente pentru Zâna Toamnă şi formează tabloul acestui anotimp!

Zâna Toamnă a vrut să înveţe şi ea poeziapentru că i-a plăcut foarte mult cântecul ascultat ora precedentă, dar a uitat cuvintele din unele versuri ale poeziei. S-o ajutăm să le potrivească.Elevii vor completa versurile lacunare cu cuvinte potrivite din text. Pentru răspunsuri corecte, fiecare echipă primeşte trei păsărele ce vor fi lipite pe planşă.

jocul didacticexplicaţia

conversaţia

exerciţiul

exerciţiul

manualul

prezentare pptcalculator

imagini ale cuvintelor

individual frontal

în perechi

evaluezcapacitatea

de a completa un text lacunar

evaluezcapacitatea de a găsi

însuşiri unor cuvinte

Page 8: Toamna de O. Goga

OC3

OC4

OP1

OP2

OC4

OA1

Folosindu-vă şi de expresiile frumoase pecare le-aţi învăţat în această poezie găsiţi însuşiri pentru: nori, frunze, vânt. Fiecare echipă va adăuga câte trei însuşiri pentru cuvintele date. Acestea vor constitui elemente ale tabloului de toamnă.

Un vânt de toamnă a vrut să îşi ajutestăpâna, dar a amestecat cuvintele din unele enunţuri. S-o ajutăm să le potrivească.● Firelor se uscă lămâiţă de rădăcina li;● Cu tremură zdrenţuită podoaba porumbul;● Norii plumbul îşi suri poartă; Propoziţiile corect ordonate vor fi scrise la tablă şi pe caiete. Echipele vor fi recompensate cu decorul verde al tabloului.

Rostogolind, pe rând, cubul veţi descoperiurmătoarele cerinţe, pe care trebuie să le rezolvaţi, pentru a ajuta Toamna: 1.DESCRIE● Cum este prezentat anotimpul de toamnă în poezie? 2.COMPARǍ toamna vara 3.ASOCIAZǍ● Găseşte cuvinte cu sens asemănător pentru: usucă = şură = suri = creştet = 4.ANALIZEAZǍ● Scrie în casete numărul de silabe:

explicaţiamunca

independentă

explicaţiaexerciţiul

munca independentă

explicaţia

citirea în şoaptăcitirea selectivă

munca independentă

caiete de lucru

fişe de lucru

cubul

fişe de lucru

pe grupe

individual

pe grupe

individual

pe grupe

individual

în perechi

evaluezcapacitatea de a ordona

corect cuvintele dintr-un enunţ

evaluezcapacitatea de a lucra în

echipe

evaluezcapacitatea de a rezolva

corect cerinţele cubului

Page 9: Toamna de O. Goga

OP2

OC4

OC6

OC1

dumbravă argintie plumb fire 5.ARGUMENTEAZǍ● Despre ce lună de toamnă este vorba în poezie? De ce? 6.APLICǍ● Redă prin desen a treia strofă din poezie Echipele vor fi recompensate cu crizanteme.

Eu scriu una – tu scrii mai multe nor cenuşiu – creangă uscată - frunză aurie - Tabloul de toamnă

Copiii vor lipi toate simbolurile primite (frunze, nori, vânt, crizanteme, copăcel şi iarbă) pe o coală de hârtie. Cu siguranţă Zâna Toamnă s-ar simţi foarte bine şi ar putea câştiga întrecerea cu surorile ei.

conversaţiaexerciţiul

conversaţia

exerciţiul

fişe cu copăcei

panou cu elemente de

toamnă

pe grupe

frontal

evaluezcapacitatea

de a completa

corect o fişă

evaluez capacitatea

de exprimare vizuală şi plastică

6. Obţinerea performanţei

8 min

OC1

OC4

OA2

Desenează o felicitare, pe care să i-oadresezi unui copil dintr-o ţară exotică, în care e vară mereu. Realizează un peisaj de toamnă, folosind elemente din poezie.

explicaţia

exerciţiulfelicitare

culoriindividual

evaluez capacitatea de a asocia elemente de exprimare vizuală şi plastice

7.Asigurarea retenţiei şi a transferului

6 min

OC4

OC5OP2

Elevii vor alcătui propoziţii cu expresiileartistice identificate în prima oră.

În limita timpului disponibil, elevii vorlucra celelalte exerciţii de pe fişa de lucru.

exerciţiul fişa de lucru în perechievaluez

capacitatea de a alcătui enunţuri cu

Page 10: Toamna de O. Goga

(Anexa 2). expesii date

8.Activităţide încheiere

3 min

Elevii vor avea ca temă pentru acasă dememorat şi transcris poezia .

Se fac aprecieri asupra modului cum aulucrat.

explicaţia

conversaţia

frontal

Page 11: Toamna de O. Goga