textul literar clasa ava
DESCRIPTION
proiect didactic /lectie de recapitulareTRANSCRIPT
SCENARIU DIDACTICEtapele lecţiei
Obiective
Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategie didacticăEvaluare Timp
Metode Mijloace Forme de organizare
1.
Moment
organizato
ric
Profesorul asigură
condiţiile optime necesare
desăşurării activităţii
didactice.
Conversaţia Activit.
frontală
1’
2.
Captarea
atenţiei
Captarea atenţiei se face
prin punerea în scenă a
poeziei lui M. Sorescu-
Greierele şi furnica
Elevii sunt atenţi la colegii-actori.
Îşi exprimă sentimentele de
simpatie faţă de micile vietăţi.
Jocul
didactic-
dramatizare
Expunerea
Punerea
în scenă
Activit.
frontală
Analiza
răspunsuri
lor
2’
3.Enunţa-
rea
titlului şi
a
obiective-
lor
Profesorul anunţă elevii că
astăzi cele două vietăţi le
sunt prietenii ce-i vor ajuta
să descopere un nou text
literar pentru a-şi putea
consolida cunoştinţele.
Comunică elevilor titlul
lectiei şi obiectivele.
Elevii sunt atenţi şi notează în
caiete titlul lecţiei.
Conversaţia Copacul
toamnei-
planşă
Activit.
frontală
2
4.Actuali-
zarea
cunoştinţe
lor
Verificarea temei-
Compunerea literară-
dialog între două
necuvântătoare
text+desen)
Prin selecţie doi elevi prezintă
tema.
Conversaţia
euristică
Expunerea
Caietele
de temă
individua
lă
Corectarea
eventuale
lor erori
8
5.
Dirijarea
învăţării
În scopul explorării
textului şi fixării
cunoştinţelor în vederea
pregătirii pentru teză se
aplică Fişa de lucrul
Elevii rezolvă sarcinile respectând
indicaţiile prof.
Lectura
explicativă
Exerciţiul
Fişă de
lucru
Individu
al
Pe
echipe
Analiza
răspunsuri
lor
25
6.
Obţinerea
performan
ţei
Solicită să se completeze
textele lacunare pentru a se
crea personificări.
Elevii rezolvă sarcina şi prezintă
răspunsurile.
Textul
lacunar
Fişă de
lucru
individua
la
Analiza
răspunsuri
lor
4
7. Feed-
back-ul
Se realizează pe parcursul
întregii lecţii.
2
8.
Evaluarea
Profesorul consultă
colectivul de elevi pentru a
stabili elevii care au
strălucit la lecţie
Elevii oferă oral răspunsurile. Momente
de stea
Steaua
lectiei
individua
la
Evaluarea
răspunsuri
lor
5
9. Pun întrebări referitoare la Elevii răspund la întrebări. Conversaţia Activit. Analiza 1
Retenţia lecţia desfăşurată şi observ
dacă elevii şi-au însuşit
corect cunoştinţele.
frontală răspunsuri
lor
10.
Transferul
Profesorul fixează tema pt.
ora următoare-ex V şi
tema pt. portofoliu-ex VI-
Fişa de lucru
Elevii îşi notează tema în caiete. Conversaţia Caietele Activit.
frontală
1
ANEXA 1 FURNICA
Mică, dar voinică, Sacul cu povară,În spate ridică Să-l ducă la moară.
FIŞĂ DE SCRIITOR - ANEXA 2
TUDOR ARGHEZI
(1880 – 1967)Tudor Arghezi (1880-1967) este unul dintre cei mai mari poeţi din secolul nostru. A scris, de asemenea, proză și literatură
pntru copii. Printre volumele sale se numără: Cuvinte potrivite, Flori de mucigai, Cartea cu jucării, Cărticică de seară, Povestirile boabei și ale fărâmei. S-a născut la Bucureşti, la 23 mai 1880, numele său adevărat fiind Ion N. Theodorescu. Pseudonimul Arghezi provine, după cum mărturiseşte însuşi poetul, de la numele vechi al Argeşului, Argesis. La vârsta de 16 ani publică în revista lui Al. Macedonski, Liga ortodoxă, poezia Tatălui meu sub pseudonimul Ion Theo. Primul său volum de poezii apare foarte târziu, în 1927, la vârsta de 47 de ani, având un titlu sugestiv – Cuvinte potrivite, după care publică şi alte volume de versuri, romane şi numeroase articole. Se stinge din viaţă la 14 iulie 1967 şi este înmormântat în grădina casei sale de la Mărţişor.
În operele sale, scriitorul imaginează un univers, recreează o lume. De aceea, literatura nu se confundă niciodată cu realitatea, fiind un produs al fanteziei creatoare a scriitorului.
Poezia O furnică face parte din volumul Versuri de seară.Recomandări de lectură:
o Din volumul Prisaca: Fetica, Tâlharul pedepsit;o Din volumul Cartea cu jucării: Cheile, Furnicile, Jucăriile;o Alte volume de poezii: Cuvinte potrivite, Frunze, Cadenţe.
ADAUGĂ ÎN PORTOFOLIU: ▬ scurte fragmente din scrierile sale, pe care le-ai citit; ▬ fotografii ale autorului sau ilustraţii;
ANEXA 3 O furnică de Tudor Arghezi
I
O furnică mică, mică,Dar înfiptă, va să zică,
II
Mărunţica de făpturăDuse, harnică la gură
Ieri, la prânz, mi s-a urcatDe pe vişinul uscatPe picioare, pentru căciMi le-a luat drept nişte crăci.
O fărâmă de cevaCare-acasă trebuiaAşezat în magaziePentru iarna ce-o să vie.
III«Un' te duci aşa degrabăGândul meu mâhnit o-ntreabăÎncă nu te-ai lămuritCă greşeşti şi-ai rătăcit?Cu merindea îmbucatăTe-ai suit până-n cravatăŞi mai ai până-n chelieDouă dealuri şi-o bărbie.Nu vrei, tată, să-ţi arătCum iei drumul îndărăt?IVSă-ţi mai pui o întrebare:E aproape de culcare;Unde dormi, aici, departe?Într-o pagină de carte?S-ajungi virgulă târzieÎntr-un op de poezie?»
VMă gândesc ce-i de făcutS-o feresc de neştiut,Îngrijat de ce-o să zicăMaica stareţa furnicăDe-o lipsi din furnicar,Şi-o aşteaptă în zadar.
ANEXA 4 HARTA POEZIEI
Autorul………………….……………………………………….Locul acţiunii
……………………...
.........
Numărul strofelor …..…. ……………
ANEXA 5Numele şi prenumele: Data:
O furnică de Tudor Arghezi
,,……………………“
(Titlul lecţiei)
Personajele acestei poezii sunt: .............................
………………….
Mesajul textului………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Timpul actiunii …………………
Evaluare - Text lacunar
Poezia O furnică de Tudor ............................face parte din volumul „..................de seară“ şi este un
text...............................deoarece are un ..........................propriu şi nu reprezintă un ...............................dintr-un text mai amplu. Poetul
porneşte de la un fapt ................................ Poezia este concepută sub forma unui ....................................imaginar între poet şi harnica
vieţuitoare căreia autorul îi atribuie însuşiri................................
Numele şi prenumele: Data:
O furnică de Tudor Arghezi
Evaluare - Text lacunar
Poezia O furnică de Tudor ............................face parte din volumul „..................de seară“ şi este un
text...............................deoarece are un ..........................propriu şi nu reprezintă un ...............................dintr-un text mai amplu. Poetul
porneşte de la un fapt ................................ Poezia este concepută sub forma unui ....................................imaginar între poet şi harnica
vieţuitoare căreia autorul îi atribuie însuşiri................................