texte argumentative

13
PROIECT DIDACTIC Şef de cerc pedagogic, prof Dorina Apetrei,…………… Director instituţie de învăţământ, prof. Viorica Dobre,……………. Liceul Teoretic,, Miron Costin”-Iaşi Profesor :Săndica Bizim Obiectul : limba şi literatura română Subiectul : Textul argumentativ Clasa : a XII-a Data: 17 noiembrie 2007 Tipul lecţiei : recapitulare şi evaluare a cunoştinţelor Contextul susţinerii lecţiei: lecţie susţinută în cadrul cercului pedagogic al profesorilor de limba română Obiective operaţionale : 1. cognitive : - Elevii vor trebui : -să explice conceptul de argumentare - să cunoască structura unui text argumentativ - să identifice conectorii argumentării într-un text dat - să redacteze un text argumentativ pe o temă indicată 2. afective : -Elevii vor trebui să participle la oră cu interes, răspunzând la întrebări sau punând ei înşişi întrebări cu privire la temă 3. formative : - Elevii vor trebui : - să–şi integreze noile concepte într-un sistem propriu de cunoştinţe - să aplice tehnica argumentării în situaţii concrete din viaţa cotidiană Strategia didactică * metode şi procedee : - brainstormingul - conversaţia euristică şi problematizantă - exerciţiul normativ si creator * forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală , îmbinată cu lucrul în echipe * resurse : -capacitatea de învăţare specifică elevilor clasei a XII-a - fişa-sinteză, Textul argumentativ - modele de texte argumentative - timp o oră * mijloace de învăţământ : -fişe de lucru - subiecte de tip II extrase din variantele propuse de MEC pentru bacalaureat (2007)

Upload: silvia-florea

Post on 23-Jun-2015

20.358 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Texte Argumentative

PROIECT DIDACTIC

Şef de cerc pedagogic, prof Dorina Apetrei,……………Director instituţie de învăţământ, prof. Viorica Dobre,…………….

Liceul Teoretic,, Miron Costin”-IaşiProfesor :Săndica BizimObiectul : limba şi literatura românăSubiectul : Textul argumentativClasa : a XII-a Data: 17 noiembrie 2007Tipul lecţiei : recapitulare şi evaluare a cunoştinţelorContextul susţinerii lecţiei: lecţie susţinută în cadrul cercului pedagogic al profesorilor de limba română

Obiective operaţionale :

1. cognitive : - Elevii vor trebui : -să explice conceptul de argumentare - să cunoască structura unui text argumentativ - să identifice conectorii argumentării într-un text dat - să redacteze un text argumentativ pe o temă indicată

2. afective : -Elevii vor trebui să participle la oră cu interes, răspunzând la întrebări sau punând ei înşişi întrebări cu privire la temă

3. formative : - Elevii vor trebui : - să–şi integreze noile concepte într-un sistem propriu de cunoştinţe - să aplice tehnica argumentării în situaţii concrete din viaţa cotidiană

Strategia didactică

* metode şi procedee : - brainstormingul - conversaţia euristică şi problematizantă - exerciţiul normativ si creator

* forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală , îmbinată cu lucrul în echipe

* resurse : -capacitatea de învăţare specifică elevilor clasei a XII-a - fişa-sinteză, Textul argumentativ - modele de texte argumentative - timp o oră

* mijloace de învăţământ : -fişe de lucru - subiecte de tip II extrase din variantele propuse de MEC pentru bacalaureat (2007) -textul literar Oscrisoare pierdută ,de I.L. Caragiale, Ed de Stat,Buc.1949* bibliografie :-Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Ed. Ovi-art, Iaşi, 2004 -D. Apetrei , E. Stoleru, Algoritmul unui text literar şi nonliterar, Ed. Petrodava, Iaşi, 20006

Cele 100 de variante de subiecte, soluţii complete, oferite de autorii subiectelor, Grup Editorial Art, Buc.,2007

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂTĂŢII DIDACTICE

I. Organizarea clasei : consemnarea absenţelor, asigurarea materialelor necesare desfăşurării orei (1 min.)

II. Captarea atenţiei Elevii sunt avertizaţi cu privire la importanţa pe care o are secţiunea limbă şi comunicare în programa lor de bacalaureat, lucru ce face necesară cunoaşterea unei serii de concepte operaţionale ce vizează acest capitol al materiei (1 min.).

III Anunţarea subiectului lectei noi şi a obiectivelor operaţionale ( se scrie titlul pe tablă şi în caiete )

Page 2: Texte Argumentative

Se enunţă obiectivele operaţionale şi se notează la tablă ,, paşii lecţiei” (2 min.).

V. Dirijarea procesului de învăţare

1. brainstormingul : Elevii fac asocieri pornind de la cuvântul argumentare şi se realizează, concomitent, un ciorchine la tablă (3 min.) .

Pornind de la asocierile făcute, elevilor li se solicită să deducă definiţia argumentării (aceasta se dictează pe caiete): Argumentarea este un mijloc prin care se susţine , sau se demonstrează în mod logic, un punct de vedere privitor la o anumită temă . Orice argumentare presupune folosirea unor conectori, întrucât scopul său este de a persuada , iar un text coţinând o argumentare se numeşte ,, text argumentativ. ( 2 min.). -Profesorul citeşte un fragment din piesa lui Caragiale, Oscrisoare pierdută (discursul lui Farfuridi), cerând elevilor să motiveze dacă textul întruneste condiţiile unui text argumentativ. Frontal, elevii vor observa că textul nu respectă tehnica argumentării şi nu este persuasiv, nerespectând structura unui asemenea text şi nici calităţile generale ale stilului. (5 min.).

2 evaluarea formativă (se realizează în două etape: evaluare orală şi evaluare scrisă) *evaluarea orală (16 min.) Elevii sunt împărţiţi în echipe şi primesc fişe de lucru conţinând câte un text argumentativ, pornind de la care , ei trebuie să răspundă unor chestiuni concrete ( anexa 1 ). În acelaşi timp, elevii primesc o fişă-sinteză, conţinând conectorii cel mai frecvent utilizaţi, ca şi rolul lor în argumentare (anexa 2).

*evaluarea scrisă (si inter-evaluarea) Elevii sunt solicitaţi să aplice cunoştinţele dobândite, lucrând din nou în echipe (elevii uneia dintre aceste echipe având rol de observatori, care să evalueze activitatea colegilor), folosindu-se de fişe de lucru .Pentru întocmirea cerinţelor se vor folosi subiecte de de tip II din variantele propuse pentru bacalaureat 2007- anexa 3. În final, elevii sunt noţaţi pentru activitatea în echipă (18 min.).

VII Asigurarea retenţiei şi a transferului (2 min.) Se indică tema pentru acasă : Scrieţi un text de tip argumentativ, de 15-20 de rânduri , despre muncă , pornind de la ideea exprimată în urmatoarea afirmaţie : Munca este legea lumii moderne , care nu are loc pentru leneşi .-Mihai Eminescu, Opera politică. –varianta 21 În elaborarea textului de tip argumentativ trebuie :-să respecţati construcţia discursului de tip argumentativ: structurarea ideilor în scris, utilizarea mijloacelor lingvistice adecvate acestuia.-2 puncte- să aveţi conţinutul şi structura adecvate argumentării: formularea ipotezei/ a opiniei proprii faţă de afirmaţia dată, enunţarea şi dezvoltarea corespunzatoare a cel puţin două argumemte adecvate ipotezei, formularea unei concluzii pertinente;-6 puncte- să respectaţi normele limbii literare (registrul stlistic adecvat, normele de exprimare corectă, de ortografie şi punctuaţie).-1 punct (se acordă 1 punct din oficiu)

Page 3: Texte Argumentative

ANEXA 1

FIŞĂ DE LUCRU

GRUPA I

Se dă urmatorul text :

,, Consider că afirmaţia lui Octavian Goga , Adevăratele poezii încep acolo unde se sfârşesc pe hârtie, este una pertinentă, întrucât o opera lirică îşi începe ,,viaţa” propriu-zisă abia după ce a fost oferită cititorilor. În plus, cred că o poezie nu-şi explică existenţa decât prin raportare la un receptor, căci scopul oricărei opere de ficţiune este acela de a-l face pe cititor să se înalţe spiritual. În primul rând , în jurul poeziilor foarte cunoscute şi apreciate de cititori se ţes tot felul de legende, care circulă odată cu textul poetic. De pildă poemul Luceafărul a cunoscut de-a lungul timpului multiple interpretări, cum este cea biografică, datorită cărora poemul a devenit emblematic pentru marele poet. Pe de altă parte, cele mai multe dintre poeziile valoroase se sustrag timpului, deoarece abordează teme de circulaţie universală :viaţa, moartea, iubirea, timpul. Prin urmare, se poate conchide că poeziile se adresează iubitorilor frumosului din orice epocă, şi că ele încep să existe abia dincolo de hârtie “.

Cerinţe :

1. Identificaţi părţile componente ale textului argumentativ dat.2. Găsiti conectorii specifici fiecărei etape a argumentării şi precizaţi rolul lor în text, folosindu-vă de fişa –sinteză . Timp de lucru 4 minute

Page 4: Texte Argumentative

FIŞĂ DE LUCRUGRUPA a II a

Se dă textul :

,,În opinia mea, afirmaţia lui N. Iorga, conform căreia Şcoala cea mai bună e aceea în care înveţi înainte de toate a învăţa este îndreptăţită, căci şcoala trebuie să furnizeze, înainte de toate, metode de învăţare, nu cunoştinţe de-a gata, pe care memoria nu le poate găzdui la nesfârşit. Pe de o parte noţiunea de şcoală a fost mereu asociată cu cea de educaţie. De altfel, sensul etimologic însuşi al cuvântului se poate constitui în argument care să susţină afirmaţia gânditorului, căci în limba latină educatio însemna formare a spiritului, creştere spirituală, iar acest sens încă se menţine. Desigur că şcoala trebuie să devină tot mai dinamică şi să răspundă ritmului alert al dezvoltării societăţii. De aceea, ea trebuie să-l formeze pe elev în aşa fel încât el să-şi canalizeze atenţia totdeauna spre ceea ce este esenţial pentru cariera pe care vrea s-o urmeze. Pe de altă parte, nimeni nu poate nega importanţa şcolii în formarea omului, întrucât acesta este o fiinţă raţională pe care o caracterizează capacitatea de a învăţa. Cu certitudine arma imbatabilă a omului este gândirea şi cred că, în afara, şcolii aceasta este insuficient stimulată. În concluzie, conservatoare sau liberală, şcoala nu trebuie niciodată să abdice de la rolul ei suprem, acela de a forma spiritul uman. Pentru aceasta orice elev trebuie, fireşte, să înveţe mai întâi a învăţa.”

Cerinţe:

1. Identificaţi părţile componente ale textului argumentativ.2. Găsiti conectorii specifici fiecăreia dintre cele trei etape ale argumentaăii şi precizaţi rolul lor în text, folosindu-vă de fişa-siteză . Timp de lucru 4 minute

Page 5: Texte Argumentative

FISĂ DE LUCRUGRUPA a III a

Se dă textul :

,,Părerea mea este că afirmaţia poetului Ovidiu, conform căreia este îngăduit să înveţi şi de la duşman, este plină de adevăr, chiar dacă pot exista şi unele rezerve în această privinţă. Astfel, putem afirma că omul, pe parcursul întregii sale existenţe trebuie să înveţe să-şi însuşească anumite cunoştinţe ori deprinderi folositoare, atât de la prieteni, cât şi de la duşmani. În primul rând sunt de părere că atunci când observăm anumite calităţi la duşmanii noştri, cum ar fi onestitatea, puterea de a trece peste nerealizările personale şi de a recunoaste meritele adversarului, putem să ne comportăm, în situaţii similare, asemeni lor. Pe de altă parte însă, dacă duşmanul dă dovadă de lipsă de scrupule în atingerea scopului, cu siguranţă a învăţa de la el echivalează cu pierderea inutilă de energie, căci înainte de toate, trebuie să ne păstrăm verticalitatea, calitatea de a rămâne morali, chiar dacă uneori a-ţi învinge duşmanul înseamna a-i studia armele, deci a învăţa de la el. Prin urmare, consider că este îngăduit să înveţi de la duşman, dar în limitele unei etici fireşti.”

Cerinţe :

1.Identificaţi părţile componente ale textului argumentativ.2. Găsiţi conectorii specifici etapelor argumentării şi precizati rolul lor în text, folosindu-vă de fişa-sinteză. Timp de lucru 4 minute

Page 6: Texte Argumentative

FIŞĂ DE LUCRUGRUPA a IV a

Se dă textul :

,, Părerea mea este că afirmaţia O viaţă nefolositoare e o moarte timpurie, a lui Goethe, reflectă o atitudine activă în faţa vieţii şi cred că este plină de adevăr. Argumentele mele în susţinerea acestei ipoteze sunt următoarele: În primul rând, cred că antiteza dintre viaţă şi moarte este valorificată pentru exprimarea categorică a opţiunii de a ne trăi viaţa cu folos. O atitudine pasivă, leneşă, fără dorinţa de a construi ceva aşteptând doar ca totul să ne fie dat, fără efort personal, ne transformă, după cum considera Goethe, în persoane inutile. În al doilea rând, rostul omului pe pământ este de a crea. Este darul cu care Dumnezeu ne-a înzestrat şi care ne face fiinţe speciale în Univers. De altfel, înţelepciunea populară este justă în această privinţă: un om nu poate fi împlinit dacă nu a sădit un pom, nu a construit o casă şi nu a lăsat în urmă descendenţi. Deci, o viaţă nefolositoare este inutilă şi echivalează cu o moarte timpurie.

Cerinţe:

1. Identificaţi părţile componente ale textului argumentativ.2. Găsiţi conectorii specifici celor trei etape ale argumentarii şi precizati rolul lor în text, folosindu-vă de fişa- sinteză . Timp de lucru 4 minute

Page 7: Texte Argumentative

ANEXA 2

FIŞĂ- SINTEZĂ. TEXTUL ARGUMENTATIV

Srtuctura tripartită Conectori specifici Rolul conectorilorIpoteza -consider că

-părerea mea este că-în opinia mea- (nu) sunt de acord că-(nu) este adevarat că

-exprimarea premisei (pro sau contra)-exprimarea asentimentului sau adezacordului

Demonstraţia-argumentarea

-în primul rând-în al doilea rând-pe de o parte -pe de altă parte-de asemenea ,-în egală măsură

-precizează ordinea introducerii argumentelor sau îmbinarea logica a acestora

-desigur că-fără indoială-cu siguranţă, fireşte

- expimă certitudinea

-de altfel ,-de vreme ce-pentru că-deoarece,-întrucât,-se ştie că, căci

-exprimă justificarea

-în ciuda celor spuse-contrar celor afirmate

-exprimă obiecţia

-totuşi, dar, însă, cu toate că, chiar dacă

-exprimă concesia

Concluzia -în concluzie, deci, prin urmare, aşadar

-precizează concluzia , subliniază teza

Page 8: Texte Argumentative

ANEXA 3

GRUPA I

Redactaţi un text argumentativ, de 15-20 de rânduri, pe tema meritului, pornind de la ideea exprimată în urmatoarea afirmaţie: A recunoaşte meritul pe jumătate e a nu-l recunoaşte deloc. (Camil Petrescu)

În elaborarea textului trebuie: să respectaţi structura şi conţinutul adecvate argumentării (ipoteza , dezvoltarea a cel puţin două argumente adecvate ipotezei, concluzia, normele limbii române literare ) --varia21

GRUPA a IIa

Redactaţi un text argumentativ, de 15 -20 de rânduri, despre familie, pornind de la ideea exprimată în următoarea afirmaţie: Nicăieri nu poate fi omul mai fericit, decât în mijlocul familiei sale. (proverb românesc)

În elaborarea textului trebuie: să respectaţi structura şi conţinutul, adecvate argumentării ( ipoteza, două argumente adecvate acesteia, concluzia, normele limbii române literare ). –varianta 15

GRUPA a III a

Redactaţi un text de tip argumentativ de 15-20 de rânduri, despre prietenie, pornind de la afirmaţia formulată în următorul proverb: Fereşte-te deopotrivă de prietenia duşmanului şi de duşmănia prietenului. –varianta 25.

În elaborarea textului trebuie: să respectaţi structura şi conţinutul, adecvate argumentării (ipoteza, două argumente care să o susţină, concluzia, normele limbii române literare ) --varianta13

Page 9: Texte Argumentative

GRUPA a IV a- OBSERVATORII Notaţi prin calificative adecvate activitatea colegilor voştri: Foarte Bine (FB), Bine (B), Suficient (S), Insuficient (I), urmărind obiectivele precizate în tabelul de mai jos şi motivând criteriul acordării calificativului:

Obiective urmărite Activităţi prestate Calificativ/motivare

Calificativ/motivare

Calificativ/motivare

GRUPA I

GRUPA II

GRUPA III

Capacitatea de a interrelaţiona în cadrul grupului

Cooperează în rezolvarea temei indicate (toţi membrii grupului discută între ei, pentru a găsi soluţia optimă de răspuns)

Respectarea indicaţiilor, con-form fişei de lucru

1.respectă structura textului argumentativ2.folosesc în mod corect conectorii

Respectarea calităţilor stilului

1. claritatea2. proprietatea3. corectitudinea4. precizia

Capacitatea de a raporta în mod persuasiv rezultatul muncii în grup

1.raportează fără ezitări2.folosesc elemente non- şi paraverbale cu rol persuasiv (intonaţie, contact vizual, gesturi )