sparta
DESCRIPTION
istorieTRANSCRIPT
Proiect de lectie
Propunător: profesor Grama DanielData: 10-XII-2010Școala: Școala cu clasele I-VIII UlieștiClasa: a V-aDisciplina: Istorie universalăTema: SpartaTipul lecției: predare-învăţareTimpul: 50 min.Locul de desfășurare: sala de clasă Nivelul clasei: mediu
Resurse:
materiale: manualul, tabla, flip-chat-ul, slide-uri Power Point, filme istorice. procedurale: conversația euristică, învățarea prin descoperire, comparația, explicația, expunerea
Obiectivul general: dobandirea de cunoştinţe referitoare la întemeierea şi organizarea politica a Spartei, întelegerea legăturilor dintre acestea şi educaţia spartana, analizarea critica a acestor informaţii.
Obiectivele operaționale:
O1) să cunoască modul în care sa întemeiat oraşul SpartaO2) să numească principalele instituţii politice ale Spartei şi atribuţiile acestoraO3) să înţeleagă raportul dintre organizarea socială şi educaţia spartanăO4) să analizeze critic modelul de educaţie spartanO5) să opereze cu termenii noi: hiloţi, efori, perieci, senat
Bibliografie : Zoe Petre, Civilizaţia greacă şi originile democraţiei, Ed. Erasmus, Bucureşti, 1.G. Glotz, Cetatea greacă, Ed. Meridiane, Bucureşti, 1992P. Leveque, Aventura greacă, Ed. Meridiane, Bucureşti
Nr. Crt.
Momentele lecției și timpul
afectat
Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și mijloace de învăţământ
1. Momentul organizatoric
2 min
Face prezența, notează absențele și pregătește mijloacele de învățare
2. Verificarea cunoştinţelor anterioare
10 min
Adresez intrebări :Care au fost populaţiile care au locuit pe teritoriul Greciei antice ?Enumeraţi triburile helene ; care au fost cei mai violenţi dintre ei ?Cum au apărut aşezările în Grecia antică şi ce nume purtau ele ?
Răspunde la întrebări:Pe teritoriul Greciei antice au locuit două grupuri de populatii: pelasgii şi helenii.Ionienii, eolienii, aheii şi dorienii ultimii fiind şi cei mai violenţi.Primele aşezări în Grecia s-au numit polisuri apariţia lor făcându-se în două etape: iniţial locuitorii unei aşezări au construit o cetate pe un deal (akropolis) din apropiere care avea rol de apărare apoi au construit un zid care inconjura atât locuinţele cât şi terenurile.
Conversația
3 Captarea atenţiei3 min
Fac legatura cu noua lecţie specificând că nu toate oraşele au apărut în acest fel un exemplu reprezentandu-l oraşul Sparta acesta fiind şi titlul lectiei.
Ascultă explicaţiile profesorului apoi noteaza titlul lecţiei.
Comparaţia
4 Predarea noului conţinut
Întemeiere cetăţii Sparta s-a făcut prin cucerirea aheilor din regiunea Laconia de către dorieni. Aheii au fost transformaţi în Notează în caiete informaţii.
Expunerea
25 min sclavi numiţi hiloţi. Ulterior la marginea cetăţii se aşează şi alte populaţii numiţi perieci.Pentru a vedea cum era condusă cetatea urmăriţi imaginile apoi explicaţi.
Educaţia spartană avea ca scop formarea de războinici. Băieţii erau luaţi de acasă la varsta de 7 ani duşi in cazărmi şi învăţaţi să lupte. De la 30 de ani se puteau căsătorii. Urau confortul, mancarea bună, vorbaria şi hainele fine. Fetele făceau exerciţii fizice pentru a naşte copii sănătoşi (cei cu defecte erau omorâţi la naştere). Acest mod de viaţă era necesar deoarece sclavii erau mult mai numerosi decât spartanii.
Vizualizează informaţiile apoi descoperă informaţiile:
regulile de conducere au fost fixate de Licurg
cetatea era condusă de doi regi care erau şi preoţi şi judecători şi conducători ai armatei
îi ajuta senatul alcătuit din 28 de membrii de peste 60 ani care rezolva problemele publice
ultima instituţie era adunarea poporului formată din toţi cetăţenii de peste 30 ani; vota legile, alegea funcţionarii, declara război şi încheia pace
cei 5 efori care dobandesc puterea
Ascultă explicaţiile.
Învățarea prin descoperire
Conversaţia
Expunerea
Explicaţia
5 Realizarea feed-back-ului
7 min
Prezint un fragment din filmul “300- Eroii de la Termopile” pentru a demonstra capacităţile extraordinare de luptători ale spartanilor.
Vizualizează imaginile şi ascultă explicaţiile
6 Notarea şi tema pentru acasă
3 min
Dă fiecarui elev o fişă de muncă independentă pe care trebuie să o rezolve apoi face notarea
Primesc fişele de muncă independentă apoi ascultă clarificările profesorului